Достапни линкови

Вести

Руски ракетен напад врз енергетски објект во Киев

GRAB Russian Strikes Hit Kyiv And Other Ukrainian Cities

Руски ракетен напад сериозно оштети клучен енергетски објект во главниот град на Украина, соопшти денеска операторот на електроенергетскиот систем на земјата. Гувернерот на Киев Олексиј Кулеба изјави дека во нападот никој не е убиен или ранет.

Компанијата за пренос на електрична енергија Укренерго соопшти дека екипите за поправка работат на враќање на струјата, но ги предупредиле жителите за можни прекини. Локалните власти ги повикаа жителите на областа Киев и жителите на трите соседни региони да ја намалат потрошувачката на енергија во вечерните часови на најголема побарувачка.

СЗО предупредува на претстојна „брутална“ зима во Украина

Откако пред една недела експлозија на камион-бомба го оштети клучниот мост што ја поврзува земјата со полуостровот Крим, окупиран од Русија, Кремљ ги изврши најголемите координирани ракетни напади од инвазијата на Украина.

Украина не ја презеде одговорноста за бомбардирањето на мостот. Властите објавија гранатирање во неколку региони во текот на ноќта.

Војна и вода: Украина изложена на ризик од ширење на колера, хепатитис, шуга

Инфраструктурата беше погодена во јужниот град Запорожжја, блиску до предниот дел, а беа пријавени и пожари. Гувернерот Олех Старуч ги повика луѓето да бараат безбедност во засолништата.

види ги сите денешни вести

Експлозивна направа фрлена врз полицајци во Северна Митровица

Илустративна фотографија. Косовската полиција во Северна Митровица.

Во раните утрински часови на 2 април, врз полицајци во Северна Митровица била фрлена експлозивна направа, се вели во соопштението на косовската полиција.

Полициските службеници биле лоцирани на улицата „Иво Лола Рибар“ во близина на Центарот за регистрација на возила и технички преглед.

Како што се наведува во соопштението, државниот обвинител наредил поведување истрага за овој случај како „напад врз службено лице“.

Во полициското соопштение не се наведува колку полицајци биле нападнати и каква е нивната состојба.

Овој инцидент доаѓа по неколку пријавени случаи на палење автомобили со регистарски таблички на РКС на северот на Косово, кој е претежно населен со Срби.

Косовската полиција во саботата на 1 април вечерта соопшти дека уапсила едно лице за учество во напад на единица на косовската полиција, „учество или организирање организирана криминална група“, „обид за убиство“, „предизвикување општа опасност“ и „напад на службено лице при вршење службено дејствие“.

По ова апсење, Српска листа, најголемата партија на косовските Срби поддржана од официјален Белград, изјави дека апсењето во Северна Митровица е „продолжение на малтретирањето на српскиот народ“ и предупреди дека доколку уапсениот не биде ослободен, „ Српска реакција“ ќе биде предизвикана.

Реагираше и Канцеларијата за Косово на Владата на Србија, која го обвини косовскиот премиер Аљбин Курти дека „предизвикува хаос и создава нова криза“.

Палењето на автомобилите започна минатата година, кога почна процесот на пререгистрација на автомобилите од таблички КМ на таблички РКС. Регистерските таблички КМ се издадени од српските власти и Косово ги смета за нелегални.

Овој процес предизвика тензии на теренот. Првично, на 31 јули беа подигнати барикади, а потоа во ноември Србите ги напуштија институциите на северот на Косово поради суспензијата на директорот на полицијата за северниот регион Ненад Ѓуриќ, кој одби да ја спроведе одлуката на Владата на Косово да ги пререгистрира регистарските таблички во РКС.

Во меѓувреме, Косово и Србија, на инсистирање на меѓународната заедница, на крајот на ноември минатата година постигнаа договор за регистарски таблички, како дел од дијалогот за нормализација на односите.

Косово се согласи да го прекине процесот на пререгистрација, додека Србија се согласи да не издава нови таблички на автомобили за автомобили со градови во Косово.

Се проценува дека на северот на Косово има околу 10.000 возила со регистарски таблички КМ.

По престојот во болница Папата одржа миса на плоштадот Свети Петар

Папата Франциск мафта од автомобил додека ја напушта римската болница Гемели. Италија, 1 април 2023 година.

Папата Франциск денеска претседаваше со мисата на плоштадот Свети Петар, со што ги започна настаните кои водат до Велигден, само еден ден откако ја напушти болницата по нападот на бронхитис.

Приемот на 86-годишникот во болница минатата недела со тешкотии со дишењето предизвика загриженост дека тој можеби не е доволно здрав за да присуствува на серија обреди во најважната недела во христијанскиот календар.

Но, Франциск вети дека ќе биде присутен и накратко им мавташе на околу 30.000 луѓе додека се возеше со својот попамобил низ плоштадот.

Папата вчера ја напушти болницата за да се врати во Ватикан, откако беше лекуван, мавтајќи им на добронамерниците и медиумите кои го чекаа додека заминуваше.

„Не се исплашив, сè уште сум жив“, им рече тој на новинарите во краткиот коментар пред болницата пред да замине.

Повредени пет сириски војници во израелски напад врз Хомс во Сирија

На картата е прикажана провинцијата Хомс во Сирија, која беше погодена од израелски воздушни напади во текот на ноќта на 1 април.

Пет сириски војници се ранети во израелски воздушни напади во текот на ноќта на 1 април во провинцијата Хомс во Сирија, јавија сириските државни медиуми, пренесе агенцијата АП.

Од почетокот на оваа година, Израел нападнал цели во Сирија девет пати, според опозициската Сириска опсерваторија за човекови права со седиште во Велика Британија.

Државната новинска агенција САНА, повикувајќи се на воени извори, објави дека целните позиции се во градот Хомс и неговата околина, а сириската воздушна одбрана пресретнала и соборила некои ракети.

Опсерваторијата соопшти дека мета на нападите биле позициите на сириската војска и милицијата поврзани со Иран, вклучително и истражувачки центар.

Израел не ги коментираше последните воздушни напади.

Областите во Сирија под контрола на Владата во Дамаск се честа мета на израелската армија, за која Израел ретко презема одговорност, наведува АП.

Меѓутоа, Израел потврди дека ги гаѓа базите на екстремистичките организации поврзани со Иран, како што е либанскиот Хезболах.

Во израелски воздушен напад во март беше оштетен аеродромот во северниот град Алепо, поради што беше затворен два дена.

Аеродромот, меѓу другото, служи за доставување хуманитарна помош по катастрофалниот земјотрес што ги погоди Сирија и Турција на 6 февруари.

Украина: Руското претседавање со Советот за безбедност на ОН е „шлаканица в лице“

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба (архивска фотографија)

Украина изрази огорченост откако Русија на 1 април го презеде своето едномесечно претседавање со Советот за безбедност.

Русија со тоа ќе има контрола на агендата на Советот за безбедност за овој месец, за прв пат од февруари 2022 година, кога ја нападна Украина.

Претседателството на Советот за безбедност на ОН ротира меѓу неговите 15 членки на месечно ниво.

Русија е една од петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН.

Руската инвазија на Украина ја прекрши Повелбата на ОН, која бара од државите да се воздржат од употреба на сила против територијалниот интегритет или политичката независност на друга држава.

Генералното собрание на ОН со големо мнозинство усвои резолуција неколку дена по почетокот на инвазијата со која се бара Русија веднаш да ја прекине војната во Украина.

Русија го блокираше донесувањето на слична резолуција во Советот за безбедност.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба го нарече преземањето на претседавањето на Русија „шлаканица за меѓународната заедница“.

Тој ги повика другите членки на Советот за безбедност на ОН да ја спречат Москва да го злоупотреби своето претседателствување.

Втор круг претседателски избори во Црна Гора

Втор круг од изборите во Црна Гора

Граѓаните на Црна Гора денеска избираат меѓу Мило Ѓукановиќ, актуелен претседател и кандидат на Демократската партија на социјалистите и Јаков Милатовиќ, кандидат на движењето Европа сега, во вториот круг од редовните претседателски избори.

Избирачките места беа отворени во 7:00 часот, а ќе бидат затворени во 20:00 часот. Право на глас имаат 542.154 избирачи. Во првиот круг гласале 341.551 гласач или 63,6 отсто од граѓаните.

Ѓукановиќ освои 119.673 гласови или 35,37 отсто, а Милатовиќ 97.858 гласови или 28,92 отсто.

За вториот круг Ѓукановиќ беше поддржан од Социјалдемократите, Социјалдемократската партија, Бошњачката партија и дел од албанските национални партии.

А Милатовиќ, чија партија нема пратенички статус, доби поддршка од: Демократскиот фронт, Демократите, Граѓанското движење УРА и Социјалистичката народна партија.

Ова се четврти претседателски избори од обновувањето на црногорската независност во 2006 година и седми од воведувањето на повеќепартискиот систем.

Бугарите гласаат на петти избори за две години

Парламентарни избори во Бугарија.

Граѓаните на Бугарија денеска гласаат на петтите парламентарни избори во земјата за две години, иако анкетите сугерираат дека и ова гласање повторно нема да даде резултат што ќе го запре политичкиот ќорсокак, којшто ја зафати најсиромашната нација во ЕУ, истовремено и една од најкорумпираните во унијата.

Повеќе од 5.600 кандидати кои претставуваат 14 политички партии и 7 партиски коалиции се пријавени за изборите за 240-членото Национално собрание - еднодомниот парламент на Бугарија.

За да обезбедат места во парламентот, партите мора да обезбедат најмалку 4 отсто од гласачките ливчиња.

Гласачките места беа отворени во 7:00 часот по локално време, а ќе бидат затворени во 20:00 часот. Набргу потоа се очекуваат првите излезни анкети.

Аналитичарите велат дека излезноста може да биде попречена од серијата закани за бомби оваа недела, кои принудија да се затворат стотици училишта кои треба да функционираат како избирачки места за гласањето.

Последните анкетни податоци што ги собра Политико во својата „Анкета на анкети“ покажаа дека ГЕРБ на Бојко Борисов има 26 отсто, а слична бројка имаат „Продолжуваме со промената“ на Кирил Петков и Демократска Бугарија, кои формираа коалиција пред ова гласање.

Претпладне сончево и облачно, попладне дожд и грмежи

Облачно време

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а попладне со повремен локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 14 до 20 степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди, а попладне со повремен дожд и услови за ретки грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 17 степени.

Во понеделник под влијание на нов влажен и постуден бран ќе има врнежи од дожд, кои попладне на повеќе места ќе бидат пообилни, над 30 литри на метар квадратен.

На планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег.

Потоа во следните три дена ќе преовладува студено и ветровито време со повремени локални врнежи, претежно во западните делови.

Ахмети - фракции во ДУИ не се дозволени

Лидерот на ДУИ Али Ахемти.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска по средбата на Централното претседателство кој се одржа во седиштето на партијата во Мала Речица изјави дека фракции во ДУИ не се дозволени, откако членовите на „Огнената група“ претходно најавија дека ќе делуваат како фракција во партијата.

„Фракција врз основа на статутот на ДУИ и одлуките на Конгресот, не се дозволени. Да го почекаме Конгресот, на Конгресот јас повторно ќе предложам, со најдобра цел да победи мојот предлог за непризнавање на фракции во ДУИ. Секоја постапка надвор од Статутот е анархија. А анархијата е најголемиот непријател на демократијата“, вели Ахмети.

Тој додава дека начелото е малцинството да се придружи на мислењето на мнозинството и дека најдемократското начело.

„Во спротивно да направиме анархична партија и да работиме кој како сака“, вели Ахмети.

Членовите на Демократската унија за интеграција (ДУИ) кои се дел од таканаречената „Огнена група“ денеска го напуштија денешниот состанок на Централното претседателство кој се одржа во седиштето на партијата во Мала Речица и најавија дека ќе функционираат како фракција во ДУИ.

Актуелниот организациски секретар во ДУИ Блерим Беџети по четири часа од почетокот на состанокот, изјави дека разликите се големи и од организационен аспект внатре во ДУИ, но и од аспект на дебатата за програмските определби врз основа на кои ја добиле довербата од граѓаните.

„За жал немаме можност од реална дебата и се користат двојни или тројни аршини во однос на одредени исти и слични прашања и затоа од денеска ние ќе имаме наши ставови бидејќи ќе делуваме како фракција во рамки на ДУИ“, изјави Беџети.

Членовите на „Огнената група“ смеаат дека актуелните министри во Владата од ДУИ ја узурпирале партијата со своите одлуки.

„Тоа што е надлежност на партијата преминува во надлежност на членовите Владата и тука да се разбереме не се само кадровските прашања, тоа се релевантни и значајни, зборуваме за проргамските определби на ДУИ, рече Беџети.

На новинарските прашања дали и натаму ќе бидат дел од органите на партијата, Беџети изјави дека се избрани од друг партиски орган и дека не се разрешени.

Иако во моментов фракции не се дозволени, Ахмети изјави дека не се зборувало за исклучување на членови од партијата кои се определиле да дејствуваат фракционерски.

На седницата имало извештај за работата на партиските функционери во Владата, за кој мнозиснтвото гласало позитивно, додаде Ахмети.

За поделеноста меѓу двете групи во ДУИ јавно се зборува изминативе неколку месеци. „Огнената група“ е составена од поранешни министри, сегашни пратеници и градоначалници и е предводена од Изет Меџити, Муса Џафери и Блерим Беџети. Тие сметаат дека цел владин состав потфрлил и треба да се смени со свеж кадар. Во другата група се владините функционери Артан Груби и Бујар Османи кои имаат поддршка од претседателот на партијата Али Ахмети.

„Огнените“ од ДУИ ќе делуваат како фракција

Организациски секретар во ДУИ, Блерим Беџети.

Членовите на Демократската унија за интеграција (ДУИ) кои се дел од таканаречената „Огнена група“ го напуштија денешниот состанок на Централното претседателство кој се одржа во седиштето на партијата во Мала Речица и најавија дека ќе функционираат како фракција во ДУИ.

Актуелниот организациски секретар во ДУИ Блерим Беџети по четири часа од почетокот на состанокот, изјави дека разликите се големи и од организационен аспект внатре во ДУИ, но и од аспект на дебатата за програмските определби врз основа на кои ја добиле довербата од граѓаните.

„За жал немаме можност од реална дебата и се користат двојни или тројни аршини во однос на одредени исти и слични прашања и затоа од денеска ние ќе имаме наши ставови бидејќи ќе делуваме како фракција во рамки на ДУИ“, изјави Беџети.

Членовите на „Огнената група“ смеаат дека актуелните министри во Владата од ДУИ ја узурпирале партијата со своите одлуки.

„Тоа што е надлежност на партијата преминува во надлежност на членовите Владата и тука да се разбереме не се само кадровските прашања, тоа се релевантни и значајни, зборуваме за проргамските определби на ДУИ, рече Беџети.

На новинарските прашања дали и натаму ќе бидат дел од органите на партијата, Беџети изјави дека се избрани од друг партиски орган и дека не се разрешени.

За поделеноста меѓу двете групи во ДУИ јавно се зборува изминативе неколку месеци. „Огнената група“ е составена од поранешни министри, сегашни пратеници и градоначалници и е предводена од Изет Меџити, Муса Џафери и Блерим Беџети. Тие сметаат дека цел владин состав потфрлил и треба да се смени со свеж кадар. Во другата група се владините функционери Артан Груби и Бујар Османи кои имаат поддршка од претседателот на партијата Али Ахмети.

Пред почетокот на денешниот состанок, Османи изјави дека на седницата ќе дебатираат за сите прашања кои останале неразговарани на претходната седница, кои што ќе бидат покренати од членовите на претседателството.

ДУИ како политичка партија беше основана во 2002 година, по укинувањето на таканаречената Ослободителна народна армија (ОНА) во конфликтот во Македонија во 2001 година.

Тогаш стана најголема политичка партија од албанскиот блок и трета најголема во државата, по ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, и повеќе од 18 години е дел од власта, а само две години беше во опозиција.

Откако претходно повеќе од осум години беше дел од владината коалиција со ВМРО-ДПМНЕ во периодот од 2008 до 2016 година, ДУИ сега е дел од владината коалиција заедно со СДСМ.

Старешината на Киевско-печерската лавра осомничен дека ја одобрил руската агресија

Митрополитот Павло, на денот кога беше објавено дека е под сомнение за наводно оправдување на руската инвазија на Украина, Киев, 1 април 2023 година.

Украинската агенција за безбедност денеска известила еден од најважните православни свештеници дека е осомничен дека ја оправдувал руската агресија, во услови на голем спор за познат православен манастир.

Митрополитот Павло, игумен на манастирот Киевско-Печерска лавра што е најсветото православно светилиште во Украина, се спротивставува на наредбите од властите да го напушти комплексот. Претходно оваа недела тој го проколна украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Соочен со сослушување пред судот во Киев, митрополитот ги отфрли тврдењата на Службата за безбедност на Украина, позната како СБУ, дека ја одобрува руската инвазија. Тој вели дека обвинувањата се политички мотивирани.

СБУ, која упадна во неговиот дом, побара од судот да му одреди домашен притвор додека истрагата е во тек.

Монасите во манастирот припаѓаат на Украинската православна црква, која е обвинета за врски со Русија. Спорот за имотот, познат како Пештерскиот манастир, е дел од поширок верски конфликт што се одвива заедно со војната.

Украинските власти вршат остри мерки против Украинската православна црква поради нејзините историски врски со Руската православна црква, чиј лидер, патријархот Кирил, го поддржува рускиот претседател Владимир Путин и неговата инвазија на Украина.

Украинската црква инсистира дека е лојална на Украина и од самиот почеток ја осудува руската инвазија. Црквата прогласи независност од Москва.

Но, украинските безбедносни агенции тврдат дека некои во црквата сè уште имаат блиски врски со Москва. Тие упаднаа во неколку свети места на црквата, а подоцна објавија фотографии со рубли, руски пасоши и летоци со пораки од московскиот патријарх, како доказ дека некои црковни функционери и понатаму се лојални на Русија.

Пакистанската армија тврди дека „терористи“ од Иран убиле четворица војници

Илустративна фотографија - пакистански војник

Пакистанската армија денеска соопшти дека напаѓачи од Иран убиле четворица нејзини војници на граничната патрола.

„Група терористи кои оперираат од иранска страна нападнаа рутинска гранична патрола на пакистанските безбедносни сили кои оперираат долж пакистанско-иранската граница“, се вели во соопштението на армијата.

Инцидентот се случил во областа Кеч во југозападната провинција Белучистан, која дели долга беззаконска граница со Авганистан и Иран.

Армијата соопшти дека пакистанските власти воспоставуваат контакт со Иран за да побараат начини за спречување на такви инциденти во иднина.

Никој засега не презеде одговорност.

Русија претседава со Советот за безбедност на ОН и покрај противењето на Украина

Дебата во Советот за безбедност на Обединетите нации за годишнината од руската инвазија на Украина, Њујорк, САД, 24 февруари 2023 година.

Русија денеска го презеде претседавањето со Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН), и покрај барањето на Украина другите членови на телото да го блокираат овој потег.

Секој од 15-те членови на Советот, ротирачки го презема претседателството на еден месец.

Последен пат кога Русија претседаваше со Советот беше во февруари 2022 година, кога започна инвазија врз Украина.

Тоа значи дека Советот за безбедност е предводен од земја чиј претседател е под меѓународна потерница за наводни воени злосторства.

Меѓународниот кривичен трибунал, кој не е институција на ОН, ја издаде наредбата минатиот месец.

И покрај приговорите на Украина, САД рекоа дека не можат да ја блокираат Русија која е постојана членка на Советот, да ја преземе водечка улога.

Други постојани членки на Советот за безбедност на ОН се Велика Британија, САД, Франција и Кина.

Улогата е главно процедурална, но московскиот амбасадор во ОН, Василиј Небензија за руската новинска агенција Тасс изјави дека планира да започне неколку дебати, вклучително и една за контролата на оружјето.

Тој изјави дека ќе разговараат за „новиот светски поредок“ кој, како што посочи, доаѓа да го „замени униполарниот“.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба го нарече руското претседателство „најлошата шега досега, дури и за први април“, и дека тоа е „потсетник дека нешто не е во ред во функционирањето на меѓународната безбедносна архитектура“.

Мицкоски - нема да има уставни измени во овој парламентарен состав

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Во овој парламентарен состав промена на Устав нема да има, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој зборуваше за можноста дали уставните измени би можело да се направат по примерот на Хрватска, при што рече дека е подготвен за такво нешто, како што наведе, „ако тоа е формулата за успех, уште утре да ја почнеме процедурата да биде Македонија држава на еден народ и на малцинствата во нејзе“.

„Еве ако сакаат (СДСМ и ДУИ) уште утре да ја отвориме Преамбулата на македонскиот Устав и да го направиме тоа според хрватскиот терк, но само да не се каат, па да не речат некои други етнички заедници, а не било така како што ни кажуваат. Ако сакаат според Преамбулата на хравтскиот Устав веднаш да, не знам дали ја прочитале, ја виделе или така на памет си кажуваат, но еве ние како ВМРО-ДПМНЕ одма прифаќаме. Таква уставна измена одма прифаќаме“, изјави Мицкоски.

Лидерот на опозицијата изјавата ја даде во Штип одговарајќи на новинарско прашање за тезите на СДСМ и ДУИ дека уставните измени би можеле да се направат по примерот на Хрватска каде во Уставот има широко набројување на етничките заедници.

Инаку, Министерството за правда најави дека до крајот на следната недела ќе биде формирана работната група за уставните измени, која треба да го подготви текстот на уставните амандмани, вклучително и текстот на Преамбулата за внесување на Бугарите и други помали заедници во државата, неопходни за Македонија да почне со отворање на поглавјата во преговорите со Европската унија.

Откако ќе бидат подготвени уставните амандмани во работната група, ќе бидат испратени во Собранието, каде за промената на Уставот е потребно да гласаат најмалку 80 пратеници.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ засега е со став дека нема да учествува во оваа работна група, бидејќи ваквиот процес го смета за нелегитимен.

Иако приоритет во работата на работната група ќе биде Преамбулата, како што велат од Министерството за правда, измените на Уставот може да значат отворање на пакет други прашања. Меѓу нив промена на формулацијата „јазикот кој го зборуваат 20 проценти од граѓаните“ со „албански јазик“, што ја поддржа и претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари.

Меѓу другите измени за кои се зборуваше беа за регулирање на вакуум просторот во работата на институциите при распуштање на Собранието и измени според кои министерот за правда не треба да биде член на Судскиот совет, како што изјави на новинарски брифинг новиот министер за правда Кренар Лога. Но, сепак Лога ден потоа се предомисли и изјави дека приоритет е промена на Преамбулата.

Шефот на иранското правосудство: Без милост ќе ги гониме жените кои не носат хиџаб

Две млади Иранки без задолжителен хиџаб на гробот на Кир Велики во Пасаргард во провинцијата Фарс, март 2023 година.

Соочен со зголемениот број жени кои му пркосат на задолжителниот кодекс на облекување, шефот на правдата во Иран се закани дека „безмилосно“ ќе ги гони жените кои се појавуваат во јавноста без превез, објавија денеска иранските медиуми.

Предупредувањето на Голам-Хосеин Мохсени Еџеи доаѓа по соопштението за печатот од Министерството за внатрешни работи во четвртокот, во кое се нагласува задолжителното спроведување на законот за хиџаб.

„Откривањето е еднакво на противење на нашите вредности“, неколку сајтови го цитираа Еџеи. Оние „кои ќе направат такви дела ќе бидат казнети“ и ќе бидат „гони без милост“, рече тој, без да објасни какви ќе бидат казните.

Еџеи е шеф на иранското правосудство и рече дека службениците за спроведување на законот имаат „обврска да го пријават на судските власти секој очигледен престап и какви било абнормалности што се против религиозните закони што се случуваат на јавен простор“.

Сè повеќе жени во Иран ги отфрлаат превезите по смртта на Махса Амини, 22-годишната која почина во морален полициски притвор во септември минатата година. Таа беше приведена поради наводно прекршување на правилата за носење хиџаб.

Месечните национални протести предизвикани од нејзината смрт беа насилно прекинати од властите.

Сепак, ризикувајќи апсење поради пркосење на задолжителниот кодекс на облекување, жените можат да се видат без превез во трговските центри, рестораните и на улиците низ земјата. Социјалните мрежи се преполни со видеа на забулени жени кои и пркосат на моралната полиција.

Според шеријатскиот закон на Исламската Република, наметнат по револуцијата во 1979 година, жените се обврзани да ја покриваат косата и да носат долга, широка облека за покривање на нивните фигури. Оние кои ќе го прекршат законот се соочуваат со јавна опомена, парични казни или апсење.

Опишувајќи го превезот како „еден од цивилизациските основи на иранската нација“ и „еден од практичните принципи на Исламската Република“, во соопштението на Министерството во четвртокот се вели дека „нема толеранција или повлекување“ по ова прашање.

Тие ги повикаа обичните граѓани да се соочат со жените без превез. Ваквите директиви во минатото дозволуваа поконзервативните граѓани неказнето да ги напаѓаат жените.

Пронајдени двете тинејџерки кои беа исчезнати

МВР

Пронајдени се двете тинејџерки на возраст од 12 и 15 години кои цели два дена не се вратиле дома, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи (МВР).

Според полицијата, тинејџерките биле пронајдени денеска во 13.30 часот на улицата „Џон Кенеди“, кај продажен објект во паркот, од страна на полициски службеници од ЕВР Центар и Бит Пазар.

„Пронајдени се малолетничките М.К.(15) и А.А.(12), за кои на 30.03.2023 во вечерните часови беше пријавено дека се оддалечиле“, се вели во соопштението на МВР.

Од МВР велат дека откако ќе го документираат случајот, малолетничките ќе им бидат предадени на родителите.

Исчезнувањето на двете тинејџерки го пријавија нивните родители во полициската станица Бит Пазар дека не се вратиле дома.

Во кусото полициско соопштение за исчезнувањето беше наведено дека 15 годишното девојче и претходно, во повеќе наврати се оддалечувало од домот и била враќана дома со полициска придружба.

Таткото на 12 годишното девојче јавно преку дел од медиумите упати апел за помош во нејзиното пронаоѓање. Тој за ТВ 21 изјави дека последен пат ја видел ќерка си вчера во 7 часот наутро пред да ја испрати во училиште.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG