Достапни линкови

Вести

Фон дер Лајен упати предупредување до италијанската десница

Лидерот на италијанската крајнодесничарска партија Фратели д'Италија Џорџија Мелони,

Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја предупреди Италија на последиците доколку отстапи од демократските принципи, упатувајќи едвај прикриена закана пред изборите в недела, на кои се очекува да победи десничарскиот блок предводен од Џорџија Мелони. „Мојот пристап е дека која било демократска влада е подготвена да работи со нас, ние работиме заедно“, рече таа како одговор на прашање на Универзитетот Принстон во САД во четвртокот. „Ако работите тргнат во друга насока, зборувам за Унгарија и Полска, имаме алатки“, додаде таа.

Орбан сака да формира нова политичка група во ЕУ

Фон дер Лајен очигледно мислеше на неделната препорака од Европската комисија за суспендирање на околу 7,5 милијарди евра финансирање за Унгарија поради корупција, што е прв таков случај во блокот од 27 земји според новата санкција со цел подобра заштита на владеењето на правото. ЕУ ја воведе финансиската санкција пред две години како одговор на, како што наведе, поткопување на демократијата во Унгарија, каде што премиерот Виктор Орбан ги покори судовите, медиумите, невладините организации и академската заедница, како и ограничувањето на правата на мигрантите, хомосексуалците и жените во текот на повеќе од една деценија на власт.

види ги сите денешни вести

Косовската Влада демантира дека специјални сили се испратени во северниот дел на земјата

Илустрација

Владата на Косово ги демантираше информациите во српските медиуми дека специјални полициски единици биле испратени на северот на Косово.

„Се работи само за полицијата, не за која било друга единица“, изјави портпаролот на косовската влада, Перпарим Криезиу за РСЕ.

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља на Фејсбук напиша дека полицијата има мандат и задача да обезбеди безбедност, да го гарантира редот и владеењето на правото.

„Изминативе денови, по последователните вооружени напади врз полицајци и граѓани на северот од државата, неопходно е да се зголеми присуството на полицијата за да се обезбеди безбедност за сите граѓани“, рече Свечија.

Според сега веќе официјалното соопштение на косовската полиција, денеска е зголемено присуството на силите на редот на северот на земјата.

„Бараме од сите граѓани да останат смирени и да соработуваат со косовската полиција, која се залага за ред и безбедност на сите граѓани без разлика“, рече Свечија.

Во Лепосавиќ на северот на Косово денска имаше обид за грабеж на претставништвото на Народната банка на Србија. Во инцидентот е повреден вработен во фирмата „Хендерсон“, која превезува пари за потребите на банките.

Бугарија сака да постави спомен плоча на Гоце Делчев во Баница 

Споменикот на Гоце Делчев во Градски парк во Скопје

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека земјата ќе поддржи иницијатива за поставување спомен-плоча на револуционерот Гоце Делчев во селото Баница, местото каде загина тој во 1903 година, јави бугарската новинаска агенција БГНЕС.

Радев по средбата со неговата колешка од Грција рече дека двете земји ги оставиле настрана сите противречности во минатото и во моментов се модел и пример за стратешко партнерство и разбирање.

“Не гледам проблем, Грција, која е суверена држава и се грижи за спомениците на нејзината територија, да даде можност за таков споменик, особено што Гоце Делчев е бранител на слободата на сите луѓе, без разлика во која земја живееле”, изјави Радев и притоа го цитираше Делчев со неговата најпозната изрека за светот како поле за културен натпревар.

Доколку има такво барање, грчката претседателка Катерина Сакеларопулу по денешната средба со Радев изјави дека надлежните органи ќе го разгледаат.

Иницијативата се совпаѓа со 120-годишнината од смртта на Делчев.


Заедничката историска комисија на Македонија и Бугарија која е формирана во 2018 година, согласно Договорот за пријателство потпишан во 2017 година меѓу двете земји четири години не успеа да дојде до заедничка препорака за чествување на Делчев.

Досега имаат препораки за заедничко чествување на пет личности- Цар Самоил, Кирил и Методиј, Климент и Наум Охридски.

Заедничкото чествување од страна на политичарите на двете земји сепак имаше на одбележувањето на 150 годишнината од раѓањето на Делчев иако комисијата нема постигнато договор. Делчев загина во 1903 година во селото Баница.

Османи: Прашањето за изборите во северно Косово ќе се расчисти за два до три дена

Претседателката на Косово, Вјоса Османи

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска изјави дека во рок од два-три дена ќе се расчисти прашањето за изборите на северот на Косово. Според неа, институциите прво треба да добијат оценка за состојбата на северот, а потоа да се консултираат со партиите дали изборите да се одложат или не.

„Постојат правила и критериуми поставени од страна на Венецијанската комисија за прашањата за одложување на изборите. Во случаите кога законот изречно не предвидува право на одложување на изборите, како што е случајот во Косово, тогаш мора да се изврши проценка на безбедносните институции. Со таа оценка треба да се занимава ЦИК (Централна изборна комисија) и да има согласност во ЦИК за да предложи нешто такво. Тогаш тој предлог стигнува до Претседателството, но Венецијанската комисија дефинитивно бара од Претседателството да се консултира со политичките партии“, објасни Османи.

Таа порача дека мора да има политички консензус за одложување или неодложување на изборите, бидејќи, како што истакна, таквите одлуки „не се носат сами“.

„Доколку има такво барање, по испраќањето на безбедносната оценка до ЦИК, јас како претседател ќе ја дадам мојата оценка и ќе ја споделам со политичките партии, но мора да има консензус. Тоа е процедура, верувам дека во следните два-три дена се ќе биде разјаснето“, рече таа.

Османи најави дека во четврток ќе има средба со одредени безбедносни институции и додаде дека секојдневно ја информираат за состојбата.

Централната изборна комисија се подготвува за избори во општините на север - Северна Митровица, Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан, бидејќи градоначалниците на Српската листа поднесоа оставки поради противење на одлуката на Владата на Косово за пререгистрација на возила од српски на косовски таблички.

Русија со предлог до МААЕ за безбедна зона околку нуклеарната централа Запорожје

Нуклеарната централа Запорожје.

Русија испратила предлози до Меѓународната агенција за атомска енергија - МААЕ со одредени параметри за создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа Запорожје.

„На МААЕ и предложивме решение на проблемот со создавање безбедносна зона со одредени параметри и тие предлози се разгледуваат од агенцијата и може да се разговараат“, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, пренесува Риа Новости.

Тој рече дека не мисли дека директорот на МААЕ, Рафаел Гроси, ќе ја посети централата во скоро време, бидејќи добива информации од прва рака од персоналот на агенцијата стациониран во централата.

МААЕ не го соопшти предлогот на Русија, ниту дали Гроси наскоро ќе оди во Запорожје. Меѓународната мисија предводена од Гроси ја посети фабриката од 31 август до 5 септември.

Москва во ноември објави дека нуклеарниот објект сè уште е под руска контрола и ќе остане, откако украински функционер сугерираше дека руските сили се подготвуваат да го напуштат.

Русија и Украина, кои настрадаа од најтешката нуклеарна несреќа во светот во Чернобил во 1986 година, меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на комплексот, кој има шест реактори. Двете страни предупредија на опасност од нуклеарна катастрофа, додека Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН сака да создаде заштитна зона околу централата.

Наскоро средба на Вучиќ и Курти во Брисел

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти.

Портпаролот на Европската унија – ЕУ, Петер Стано потврди денеска дека наскоро ќе има средба меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, како дел од дијалогот за нормализација на односите.

„Високиот претставник Жозеп Борел веќе ги покани да дојдат во Брисел. Точниот датум на средбата ќе го објавиме штом ќе се знае, како секогаш“, рече Стано на конференцијата за новинарите во Брисел.

Имено, по средбата на главните преговарачи во Брисел кога беше постигнат договор за регистарските таблички, Борел, поздравувајќи го договорот, веќе најави продолжување на дијалогот на повисоко политичко ниво.

Според информациите на Радио Слободна Европа оваа средба најверојатно ќе се одржи по новогодишните празници.

Со договорот за регистарски таблички, со кој се избегна ескалација на ситуацијата на северот на Косово, се отвори можност лидерите да продолжат да се состануваат за да разговараат за таканаречениот француско-германски предлог за дијалог.

Нема официјални информации за содржината на предлогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград. Одредени медиуми го објавија наводниот текст на предлогот, чија автентичност не е потврдена од ниту еден од релевантните актери.

За постоењето на француско-германскиот план прв проговори српскиот претседател Александар Вучиќ. На 8 октомври тој изјави дека Франција и Германија претставиле предлог Србија да дозволи влез на Косово во меѓународните институции и организации, вклучително и Обединетите нации во замена за брзото членство на Србија во ЕУ.

Размена на затвореници меѓу САД и Русија

Рускиот трговец со оружје Виктор Бут и американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер.

САД и Русија извршија размена на затвореници. Американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер е разменета со рускиот трговец со оружје Виктор Бут. Ова е втора размена со затвореници во последните осум месеци и покрај заладените односи меѓу двете земји.

Руското Министерство за надворешни работи во објава на Телеграм денеска соопшти дека размената се случила на аеродромот во Абу Даби. Американските власти допрва треба да коментираат официјално за размената, но медиумите цитираат извори дека Гринер повеќе не е во руски затвор.

Ниту еден друг затвореник не беше споменат како дел од договорот. Русија во последните години осуди неколку американски државјани на долги затворски казни.

Двократната освојувачка на олимписко злато и шесткратен ол-стар на женската национална кошаркарска асоцијација на САД, 32 годишната Гринер беше уапсена откако полицијата соопшти дека во нејзинот багаж на аеродромот Шереметјево во Москва на 17 февруари пронашла масло од канабис, кое е забрането во Русија.

Таа се враќала во Русија, каде што се натпреварува од 2014 година. На 4 август беше осудена на девет години во казнена колонија.

Бут, кој е наречен „Трговец на смртта“, отслужуваше 25-годишна затворска казна во САД поради трговија со оружје.

Хрватска од 1 јануари членка на Шенген зоната

Знамињата на ЕУ и на Хрватска

ЕУ денеска го потврди приемот на Хрватска во Шенген зоната, соопштија хрватските претставници на блокот.

„Последниот чекор е завршен! Усвоена одлуката на Советот . Сега е официјално потврдено дека Хрватска се приклучува на Шенген зоната од 1 јануари 2023 година“, се вели во твитот на постојаното претставништво на Хрватска во ЕУ.

За одлуката беше потребна согласност од сите земји на ЕУ кои се членки на Шенген зоната, додека четирите надворешни членки кои се надвор од блокот не одлучуваат за тоа. Шенген зоната моментално вклучува 22 од 27-те земји-членки на ЕУ, како и Швајцарија, Норвешка, Лихтенштајн и Исланд кои не се членки на ЕУ.

Министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев чија земја не доби зелено светло за влез во Шенген, потврди дека причината поради која неговата земја и Романија не биле примени е мигрантската криза.

Австрија беше најмногу против приемот на Бугарија и Романија во безграничната европска зона.

„Австрија нема јасни податоци од каде доаѓаат овие мигранти. Нашето гледиште и гледна точка на Европската комисија е дека најголем дел од илегалните мигранти доаѓаат од Србија поради безвизниот режим“, рече Демерџиев.

Романија и Бугарија чекаат да бидат дел од Шенген зоната од 2011 година. Минатиот месец Европската комисија донесе одлука дека Хрватска, како и Бугарија и Романија ги исполнуваат техничките критериуми за приклучување, а за нивно членство гласаше и Европскиот парламент.

Приватните превозници утре ќе ја блокираат „Илинденска“

Илустрација

Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ денеска информираше дека Координативното тело на приватните превозници донело одлука протестите од раскрсницата кај Црвен крст и „Мавровка“ да се дислоцираат утре во 10 часот пред бараките на Град Скопје на булевар „Илинденска“ кој што ќе биде блокиран во сите четири ленти, на потег од позади Владата кон Карпош до „Алумина“.

„Имавме координација со кооединативното тело на приватните превозници. После вчерашната прес-конференција во Градот Скопје, еден таков дебакл, една таква срамота и брука што е направена, се повеќе излегуваат на виделина аргументите кој е главниот виновник за состојбава, кој е главниот виновник што граѓаните на Град Скопје ни криви, ни должни мораат да го трпат сето ова, која е главниот виновник што не сме исплатени, кој е главниот виновник за хаосот во сообраќајот? Тоа е директно градската управа, градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска. Се повеќе нашиот револт се насочува и се фокусира кон управата на Град Скопје“, рече Муриќ.

Тој најави дека Координативното тело на приватните превозници в сабота ќе одлучува за натамошните чекори и дека остануваат на ставот дека ниту еден превозник да не се јави на јавниот повик од страна на Град Скопје.

Превозниците бараат од Град Скопје да го подмири долгот кон двете компании кој во целост изнесува преку 90 милиони денари, затоа што, како што велат, немаат средства за понатамошно функционирање поради недостиг на средства.

Тие останаа без дозволите да вршат јавен превоз поради што се решија на блокади на три големи крстосници во главниот град. Град Скопје под чија капа е јавниот превоз во градот, бара Министерството за внатрешни работи да ги расчисти блокадите.

Двајца жители на Крим уапсени под обвинение за велепредавство

Илустрација

Руската Федерална служба за безбедност – ФСБ денеска соопшти дека уапсила двајца жители на Крим, кој е анектиран од Украина, под обвинение за велепредавство. Според ФСБ, лицата дале податоци за воените постројки на Крим на украинското разузнавање. Русија уапси десетици луѓе на Крим и низ цела Русија под обвиненија за шпионажа, екстремизам и тероризам, откако илегално го анектираше Крим во март 2014 година.

„Еден граѓанин, по инструкции на Украина, во летото 2022 година, го вклучил својот познаник, жител на Севастопол, кој собирал и пренесувал податоци за предметите на руската ФСБ до странска специјална служба преку социјалната мрежа WhatsApp“, се вели во извештајот.

Против уапсените се покренати кривични пријави и им е одреден притвор од два месеца.

Еден ден претходно, ФСБ на Русија поднесе обвинение за предавство против геодетскиот научник и поранешен вработен во канцеларијата на градоначалникот на Биробиджан, Валери Качин. На 35-годишниот Качин судот му одреди мерка притвор, а тој од Биробиджан е префрлен во истражниот затвор Лефортово во Москва. Судот Лефортово во Москва вчера му го продолжи притворот за три месеци.

Приватните превозници в сабота ќе одлучуваат за следните чекори

Блокади на приватните превозници на 5 декември, 2022 година.

Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ денеска на четвртиот ден од блокадите на приватните превозници на неколку улици низ Скопје, информира дека во саботата ќе одржат состанок на координативното тело на кој ќе треба да се одлучува за нивните понатамошни мерки.

„Како што спомнав, бесот се повеќе се фокусира кон главниот виновник за состојбава – управата на Град Скопје. Не можам да кажам ништо пред време. Треба да е состане координативното тело на превозниците, но со оглед на тоа дека се повеќе се стеснува кругот, се повеќе аргументите излегуваат на виделина и се надевам дека фокусот ќе биде тука пред управата на Град Скопје. Фокусот на нашето незадоволство и аргументите што секој ден излегуваат на виделина ни даваат за право да го фокусираме нашиот бес и протест овде пред градската управа. Не е исклучена можноста воопшто, но тоа ќе мора да го договориме на координација што мислам во сабота ќе ја одржиме“, рече Муриќ.

Тој потврди дека остануваат на ставот дека ниту еден превозник да не се јави на јавниот повик од страна на Град Скопје. Според него, тоа е само обид за разединување и разбивање на единството на приватните превозници.

Превозниците бараат од Град Скопје да го подмири долгот кон двете компании кој во целост изнесува преку 90 милиони денари, затоа што, како што велат, немаат средства за понатамошно функционирање поради недостиг на средства.

Тие останаа без дозволите да вршат јавен превоз поради што се решија на блокади на три големи крстосници во главниот град. Град Скопје под чија капа е јавниот превоз во градот, бара Министерството за внатрешни работи да ги расчисти блокадите.

Ковачевски: ЕУ да не дозволи нови блокади

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во обраќањето на денешниот лидерски самит во Виена организиран од Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент изјави дека ЕУ не смее да дозволи нови блокади.

„Очекувам од ЕУ да го следи напредокот на мојата земја и придонесот што го дава и да не дозволува уцени од никого. Ајде да зборуваме за критериумите и нивното исполнување. Затоа што кредибилитетот на ЕУ на Балканот се гледа преку примерот на Северна Македонија. Ако се изгуби тој кредибилитет, ЕУ ризикува да го изгуби целиот регион“, рече Ковачевски.

Тој порача дека прашањето за проширувањето на ЕУ повеќе не е само прашање на проширување, тоа е и геостратешко и безбедносно прашање. Според него, војната во Украина меѓу другото докажала дека за Европа да биде безбеден и силен континент, на ЕУ и треба мирен и интегриран регион на Западен Балкан.

„Затоа работевме посветено на влезот во ЕУ и работевме на тоа да го добиеме најдобриот можен предлог од ЕУ во кој ќе бидат вградени нашите позиции и на 19 јули ги започнавме долгоочекуваните преговори со ЕУ. Во тој процес го обезбедивме македонскиот јазик во Европската унија, го заштитивме македонскиот идентитет еднаш засекогаш. Оттогаш го потпишавме договорот ФРОНТЕКС на македонски јазик, кој докажа дека ЕУ е кредибилен партнер и ги исполнува своите ветувања“, потенцираше Ковачевски.

Лидерски самит во Виена е организиран од Групата на социјалисти и во Европскиот парламент а во партиската делегација на СДСМ учествуваат и потпретседателката Бисера Костадиновска Стојчевска и секретарот за меѓународна соработка, Бојан Маричиќ.

Обид за грабеж на Народната банка на Србија во Косово, повредено 1 лице

Обид за грабеж во претставништвото на Народната банка на Србија во северно Косово - 8 декември, 2022 година.

Во Лепосавиќ во северниот дел на Косово денеска имало обид за грабеж во претставништвото на Народната банка на Србија. Лепосавиќ е општина со српско мнозинство.

За време на настанот повреден е вработен во фирмата „Хендерсон“ која превезува пари за потребите на банките, потврдија за Радио Слободна Европа - РСЕ од локалниот здравствен дом.

Според известувачот на РСЕ од местото на настанот, при овој инцидент било употребено огнено оружје, а биле фрлени и димни бомби.

Припадниците на српската заедница ја напуштија косовската полиција на почетокот на ноември во знак на противење на одлуката на Владата на Косово да ги пререгистрира возилата од српски на косовски таблички.

Освен работниците во полицијата, имаше повлекување и на Србите од правосудните институции. Меѓународната заедница предупредува дека со тоа се создало вакуум што може да ја влоши безбедносната состојба.

Овој инцидент во Лепосавиќ доаѓа два дена откако беа уништени просториите на Централната изборна комисија на Косово во Северна Митровица и Зубин Поток.

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека со засилување на нападите на северот, во овој дел од земјата ќе има засилено полициско присуство. Косовските власти ги обвинуваат „криминалните групи“ за инцидентите на северот, кои како што наведоа, се „платени и диригирани од Србија“.

Црвениот крст ги посетил украинските и руските заробеници

Размена на заробеници меѓу Украина и Русија на 19 јуни, 2020 година.

Меѓународниот комитет на Црвениот крст - МКЦК денеска објави дека неодамна имал пристап до украинските и руските воени заробеници, додека претходните посети биле крајно ограничени и спорадични.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски често и остро ја критикува организацијата затоа што, според него, не прави доволно за да добие пристап до украинските војници заробени од руските сили. Самиот комитет изрази фрустрација поради неможноста да ја исполни својата мисија содржана во Женевските конвенции кои ги дефинираат законите за војна.

„Минатата недела Меѓународниот комитет на Црвениот крст изврши дводневна посета на украинските воени затвореници. Оваа недела се одржува уште една посета“, се вели во соопштението на МКЦК.

Тимот на МКЦК, според соопштението, можел да ги процени условите за живот и третманот на затворениците и да ги информира нивните семејства, при што успеале да поделат и книги, средства за лична хигиена, ќебиња и топла облека.
Црвениот крст не објави детали за условите за живот на затворениците, ниту за бројот на посетени затвореници и местата до кои можеа да одат тимовите на МКЦК.

„Посетите што се случија неодамна се важен чекор напред. Сепак, МКЦК мора да добие непречен пристап до сите воени затвореници, кои мора да може да ги гледа постојано и без сведоци, каде и да се“, додадоа оттаму.

Набљудувачката мисија на ОН за човекови права во Украина неодамна ги објави деталите за малтретирањето на воените заробеници од страна на нивните руски или украински чувари.

Коридор 8 дел од мрежата на Европскиот коридор „Западен Балкан-Источен Медитеран”

Отпочнувањето на градба на источен дел од железничкиот Коридор 8, секција Куманово - Бељаковце - Крива Паланка, 29 октомври 2022.

Министерството за транспорт и врски денеска соопшти дека Коридорот 8 влегува во Европскиот коридор за Западен Балкан-Источен Медитеран, како дел од мрежата на главните трансевропски коридори. Според министерството, одлуката на Европската комисија, овој предлог да го стави на дневен ред пред Европскиот парламент и Советот на министри е резултат на иницијативите на земјите од Западен Блакан, вклучуваќи ги Република Северна Македонија, Бугарија, Албанија и Италија.

„Стратешките планови за изградба и модернизација на овој Коридор ги презентирав и во Европската Комисија во Брисел во рамки на 6-от Министерски совет на Транспортната заедница, чии домаќин беше комесарката за транспорт на ЕУ, Адина-Јоана Валеан. Благодарност за Чешкото претседателство, силната поддршка од страна на комесарката за транспорт Валеан, министрите за транспорт од регионот и директрот на Секретаријатот на транспортната заедница, Матеј Закоњшек кои дадоа сериозни аргументи за оваа многу значајна одлука“, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

Со оваа одлука, како што е наведено во соопштението од Министерството за транспорт и врски, европскиот транспортен Коридор 8 како дел од Коридорот „Западен Балкан – Источен Медитеран“ ќе даде дополнителна додадена вредност и можност за посилен економски раст на регионот на Западен Балкан и Европската Унија.

На 29 октомври со присуство на премиерите на Македонија и Бугарија и со многу други гости се одбележа почетокот на изградба на две делници на Коридорот 8, со кои продолжува реализација на проектот кој започна пред 28 години. Станува збор за вкупно 65 километри.

Австрија најави вето за Романија и Бугарија за пристапување во Шенген зоната

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер

Австрискиот министер за внатрешни работи, Герхард Карнер изјави дека земјата ќе стави вето на членките на ЕУ, Романија и Бугарија за пристапување во Шенген зоната без пасоши. Тој ја даде изјавата додека пристигнуваше на состанокот на министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ во Брисел.

На состанокот се очекуваше да се одобри пристапот на Хрватска во Шенген зоната, која моментално вклучува 22 од 27-те земји-членки на ЕУ, како и Швајцарија, Норвешка, Лихтенштајн и Исланд кои не се членки на ЕУ.

Минатиот месец Европската комисија донесе одлука дека сите три земји ги исполнуваат техничките критериуми за приклучување, а за нивно членство гласаше и Европскиот парламент.

Софија претходно се закани со контрамерки против Холандија и Австрија доколку тие земји стават вето на пристапот на Бугарија во Шенген зоната.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG