Достапни линкови

Вести

Русија ги интензивира нападите врз цивилната инфраструктура во Украина

Украина-Украински војници во борбени возила во Новоселивка, 17 септември 2022 година
Украина-Украински војници во борбени возила во Новоселивка, 17 септември 2022 година

Британското Министерство за одбрана соопшти дека Русија ги интензивирала и ги проширила нападите врз украинската цивилна инфраструктура откако Москва претрпе порази на бојното поле на истокот и југот на земјата по контраофанзивата на Киев.

„Бидејќи се соочува со неуспеси на фронтот, Русија веројатно ги проширила локациите на кои е подготвена да нападне во обид директно да го поткопа моралот на украинскиот народ и влада“, соопшти Министерството во својот дневен разузнавачки билтен.

Украинската војска постигна драматични успеси во напорите да ја врати територијата окупирана од руските сили од почетокот на војната.

Киев повторно ја презеде контролата врз стотици градови и села во регионот Харков во североисточниот дел на земјата, истовремено постигнувајќи мали напредоци и на југот во близина на Керсон.

Рускиот претседател Владимир Путин ја минимизираше контраофанзивата на Украина и рече дека неговите сили ќе одговорат посилно доколку бидат ставени под дополнителен притисок.

Бајден го предупреди Путин да не користи хемиско или нуклеарно оружје

Киев претходно сепак ги предупреди цивилите да не брзаат да се враќаат во новоослободените области и да им дозволат на властите прво да ја вратат украинската контрола и безбедносните мерки.

Руското Министерство за одбрана пак на 18 септември соопшти дека нивните сили извршиле напади врз украинските позиции во неколку региони и го обвини Киев за гранатирање во близина на нуклеарната централа Запорожје, која е под контрола на Русија. Украина негираше дека гранатирала во близина на објектот.

види ги сите денешни вести

До 13 часот одзивот на гласачи е 24,92 проценти

Прес конференција на Државната изборна комисија (ДИК), 24 април 2024 година
Прес конференција на Државната изборна комисија (ДИК), 24 април 2024 година

Гласањето на сите избирачки места се одвива мирно, а одзивот на гласачите до 13 часот, на првиот круг од претседателските избори изнесува 24,92 отсто, соопшти Државната изборна комисија (ДИК) на прес конференцијата во 13:30 часот.

Право на глас до 13:00 часот оствариле 417 170 граѓани.

Најголем одзив е забележан во општината Новаци (42,87) отсто, а најмал во општината Врапчиште (10,18) проценти.

До Комисијата пристигнале 140 приговори за заштита на избирачките права. Од нив Комисијата усвоила 16 и на истите им било овозможено правото да гласаат. Осум приговори се отфрлени како неуредни, а 9 се одбиени. Останатите се во процес на разгледување.

Во Северна Македонија се одржува прв круг претседателски избори на кои право на глас имаат 1.814.317 граѓани.

МВР: Мирен изборен ден со одредени нерегуларности

Портпарол на МВР, Тони Ангеловски
Портпарол на МВР, Тони Ангеловски

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека изборниот ден се одвива мирно и без поголеми нарушувања на изборниот процес. Сепак како што изјави портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, на некои места биле регистрирани одредени неправилности.

„Од отворањето на гласачките места досега имаме регистрирано две фотографирања на гласачко ливче, едно во Скопје, а едно во Штип. Покрај тоа, во Бучим, Радовишко, има едно лице што го покажало гласачкото ливче на набљудувач“, изјави Ангеловски.

За сите овие настани, како што вели тој, се преземаат мерки за расчистување на случаите.

„Покрај тоа, на територијата на општина Чаир се забележани летоци, кои биле оставени на паркирани возила, а исто така се испишани и два графита. На едно гласачко место во Скопје, покрај испишаниот графит, од страна на претседател на избирачки одбор е пријавено дека во 6.30 часот во ходникот е пронајдена димна бомба. Веднаш се преземени мерки и активности и на ова место гласањето се одвива непречено“, додава Ангеловски.

Од МВР апелираат граѓаните и учесниците на изборите, да се воздржат од какви било инциденти во текот на гласањето, па се до завршувањето.

Одзивот до 11:00 часот e 12,78 отсто

Илустрација од избирачко место на првиот круг од претседателските избори
Илустрација од избирачко место на првиот круг од претседателските избори

Одзивот на гласачите до 11:00 часот во првиот круг од претседателските избори е 12,78 отсто, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Според податоците на официјалната веб-страница на ДИК до 11 часот гласале 229 417 гласачи.

Овие проценки се врз основа на обработени 3416 избирачки места од вкупно 3508 во општините на територијата на целата држава.

Гласањето на претседателските избори - мирно и без проблеми
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Според истите податоци, поголема излезност е забележана во Демир Капија (24%) и Градско (20%), а помала во општините Боговиње (5%) и Маврово Ростуша (4,5%).

Претходно, на прес-конференцијата во 9:00 часот претседателот на ДИК, Александар Даштевски соопшти дека гласачките места биле отворени навреме, иако на некои избирачки места се појавиле технички проблеми, кои како што додаде, биле тековно решавани.

Во Северна Македонија денеска (14 април) се одржуваат претседателски избори на кои право на глас имаат 1.814.317 граѓани.

Кина го осуди одобрувањето на американскиот пакет воена помош за Тајван

Кинеско знаме, илустрација
Кинеско знаме, илустрација

Кина денеска го критикуваше одобрувањето на новиот пакет американска воена помош за Тајван, наведувајќи дека со тоа островот се става во „опасна ситуација“.

Американскиот Сенат синоќа одобри воена помош од 95 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван по неколку месеци одложување и дебата за тоа колку САД треба да бидат вклучени во војни во странство.

Од тоа, осум милијарди долари беа наменети за Тајван, со цел да се спротивстави на кинеската закана од инвазија.

Кина смета дека Тајван, кој прогласи независност, е дел од нејзината територија и се закани дека таа позиција ќе ја брани со сила доколку е потребно.

Кинеската канцеларија во Тајван соопшти дека помошта „сериозно ги прекршува“ обврските на САД кон Кина и „испраќа погрешен сигнал до тајванските сепаратистички сили“.

ОН бараат истрага за масовните гробници откриени во две болници во Газа

Луѓето ги носат телата на Палестинците убиени за време на израелската воена офанзива и закопани во болницата Насер, во Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, 21 април 2024
Луѓето ги носат телата на Палестинците убиени за време на израелската воена офанзива и закопани во болницата Насер, во Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, 21 април 2024

Обединетите Нации повикаа на „јасна, транспарентна и веродостојна истрага“ за масовните гробници откриени во двете големи болници во разурнатата Газа, кои беа нападнати од израелски војници.

Веродостојните истражители мора да имаат пристап до локациите, им рече на новинарите портпаролот на ОН Стефан Дужарик, додавајќи дека повеќе новинари мора да можат безбедно да работат во Газа за да известуваат за фактите.

Претходно на 23 април, шефот за човекови права на ОН, Фолкер Турк, рече дека е „згрозен“ од уништувањето на медицинскиот центар Шифа во градот Газа и болницата Насер во јужниот град Кан Јунис, како и од пријавеното откривање на масовни гробници во и околу објектите откако Израелците заминаа.

Тој повика на независни и транспарентни истраги за смртните случаи, велејќи дека „со оглед на преовладувачката клима на неказнивост, ова треба да ги вклучи и меѓународните истражители“.

„Болниците имаат право на посебна заштита според меѓународното хуманитарно право. И намерното убивање на цивили, затвореници и други кои се „неспособни за борба“ е воено злосторство“, изјави Турк.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател во вторникот ги нарече извештаите за масовни гробници во болниците „неверојатно вознемирувачки“ и рече дека американските власти побарале информации од израелската влада.

Израелската војска соопшти дека нејзините сили ексхумирале тела претходно закопани од Палестинци како дел од потрагата по останките на заложниците земени од Хамас (организација која ЕУ и САД ја прогласија за терористичка) за време на нападот на 7 октомври со кој започна војната. Армијата соопшти дека телата биле прегледани со почит и оние тела кои не припаѓале на израелски заложници биле вратени на нивното место.

Израелската војска соопшти дека убила или притворила стотици милитанти заробени во два болнички комплекси, тврдења кои не може да се потврдат независно.

Палестинската цивилна одбрана во Појасот Газа во понеделникот (22 април) соопшти дека открила 283 тела од привремените гробишта во главната болница во Кан Јунис, која беше изградена кога израелските сили упаднаа во објектот минатиот месец. Според групата, тогаш луѓето не можеле да ги закопуваат мртвите на гробиштата и да копаат гробови во дворот на болницата.

Цивилната одбрана соопшти дека некои од телата на луѓето биле убиени за време на опсадата на болницата. Други беа убиени кога израелските сили упаднаа во болницата. Палестинските здравствени власти велат дека рациите на болниците го уништиле здравствениот сектор во Газа.

Останува отворено прашање за тоа кој би можел или треба да ја води истрагата.

За Обединетите Нации да спроведат истрага, ќе треба да го овласти едно од нивните главни тела, рече Дужарик.

„Мислам дека не е на некој да ги прејудицира резултатите или кој би го направил тоа. Мислам дека треба да биде истрага каде што има пристап и кредибилитет“, рече тој.

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан, по посетата на Израел и на Западниот Брег во декември рече дека судската истрага за можни злосторства на милитантите на Хамас и израелските сили е „приоритет на мојата канцеларија“.

Во нападот на Хамас со кој започна војната, милитантите убиле околу 1200 луѓе, главно цивили, а зеле околу 250 заложници. Израел вели дека милитантите сè уште држат околу 100 заложници и останките на повеќе од 30 други.

Како одговор, израелската воздушна и копнена офанзива во Газа, чија цел беше елиминирање на Хамас, уби повеќе од 34 000 Палестинци, според локалните здравствени власти, од кои околу две третини се деца и жени. Офанзивата ги уништи двата најголеми града во Газа, создаде хуманитарна криза и предизвика околу 80 отсто од населението на територијата да избега во другите делови на опколената крајбрежна енклава.

Пожар во рафинерија за нафта во руски Смоленск

илустрација
илустрација

Украински беспилотни летала ги погодија објектите за гориво и енергија во руската област Смоленск, при што тие беа запалени, соопшти регионалниот шеф Василиј Анохин на каналот Телеграм.

„Нашиот регион повторно е нападнат од украински беспилотни летала“, напиша Анохин, додавајќи дека нема жртви и дека работниците за итна помош во областите Смоленск и Јарцево ги гаснат пожарите.

Телеграмскиот канал YE Astra објави видео снимено од очевидци на кое наводно се гледа голем пожар во рафинерија.

„Руските сили за противвоздушна одбрана се борат против воздушни цели, рече претставникот и ги повика жителите да останат смирени. Според ажурираните информации, како резултат на нападот со украински беспилотни летала, нема жртви или повредени на лице место“, рече Анохин.

„Во моментов спасувачките служби и службите за спроведување на законот ги отстрануваат последиците и ги утврдуваат сите околности на инцидентот“, додаде тој.

Претходно рускиот телеграмски канал SHOT, повикувајќи се на свои претплатници од локалното население, напиша дека еден или повеќе беспилотни летала погодиле складиште за нафта во селото Раздоро кај Смоленск, каде што биле видливи пожар и чад.

На крајот на минатата недела, гувернерот на регионот Смоленск исто така пријави пожар во зградата на комплексот за гориво и енергија по напад со дрон.

Вонредната ситуација се случила во населбата Кардимовски во централниот дел на регионот. Во кој конкретен објект, шефот на регионот не прецизираше. Во оваа област се наоѓа складиште за нафта Кардимово. Според РБЦ, тој припаѓа на ЛУКОИЛ-Центарнефтепродукт.

ДИК: До 9:00 часот гласале 3,85 отсто од граѓаните

илустрација
илустрација

Гласањето се одвива мирно и без пријавени неправилности на сите избирачки места, а започнато е на сите избирачки места, изјави претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски. На неколку места биле пријавени технички проблеми, за кои претседателот на ДИК вели дека се решаваат во од.

„Пристигнати се податоци за излезност на гласачите од 832 избирачки места од вкупно запишани 402 748 гласачи. На овие избирачки места гласале 15 487 односно 3,85 отсто од гласачите“, нагласи Даштевски.

До ДИК биле доставени 12 приговори за заштита на личното избирачко право кои се предмет на обработка.

Гласањето се одвива на 1480 гласачки места во 80 општини, а право на глас имаат 1.814.317 граѓани.

Амнести Интернешнал: Глобалните човекови права соочени со најсериозни закани

илустрација
илустрација

Човековите права ширум светот се соочуваат со најсериозните закани во последните неколку децении, соопшти Амнести интернешнал (АИ) во својот годишен извештај објавен денеска (24 април).

Организацијата ги истакна конфликтите во Газа и Украина, како и ширењето на авторитарните влади, кои му штетат на меѓународниот поредок со кршење на меѓународното право и игнорирање на основните права.

„Флагрантното непочитување на меѓународното право од страна на Израел се надополнува со неуспехот на неговите сојузници да го запрат невиденото крвопролевање во кое страдаат цивили во Газа, изјави генералната секретарка на АИ, Ањес Каламар.

„Покрај руската агресија против Украина, зголемениот број на вооружени конфликти и масовните прекршувања на човековите права, забележани, на пример, во Судан, Етиопија и Мјанмар, глобалниот поредок заснован на правила е во опасност да биде десеткуван“, додаде таа.

И демократиите не ги избегнаа критиките на АИ, а Каламар кажа дека „тоа што го видовме во 2023 година потврдува дека многу моќни држави ги напуштаат основните вредности на хуманоста и универзалноста содржани во Универзалната декларација за човекови права“.

Меѓу другото, во извештајот се критикува американското користење на ветото за да се парализира Советот за безбедност на ОН со месеци за резолуцијата за прекин на огнот во Газа.

Извештајот „исто така ги истакнува гротескните двојни стандарди на европските земји како Обединетото Кралство и Германија, со оглед на нивните основани протести против воените злосторства на Русија и Хамас, а истовремено ги поддржуваат дејствијата на израелските и американските власти во овој конфликт“, се наведува во соопштението на Амнести.

Војната во Украина беше уште еден клучен фактор што придонесе за падот на глобалното досие за човекови права.

Амнести ги наведува неселективните напади на руските сили „на населени области и цивилна инфраструктура за извоз на енергија и жито“.

„И руските и украинските сили користеа касетна муниција и покрај нејзината неселективна природа и постојаните ризици за цивилите“, се вели во извештајот.

Извештајот на Амнести интернешнел прикажува мрачна слика за алармантна репресија на човековите права и кршење на меѓународните правила, сето тоа во услови на продлабочување на глобалната нееднаквост, суперсили кои се борат за превласт и ескалација на климатската криза, истакна Каламар.

Тошковски: Нема никакви нарушувања на изборниот процес

Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски
Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски

Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски изјави дека безбедносната состојба на изборниот ден е стабилна.

„Нема никакви нарушувања во изборниот процес. Немаме забележано никакви посериозни нарушувања во изборниот процес“, изјави Тошковски.

Тој по гласањето во ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ во општина Центар одговарајќи на новинарско прашање во врска со екипираноста на МВР, нагласи дека и во тој дел се е како што треба.

„Покриени се сите сектори за внатрешни работи од аспект на технички и човечки ресурси. Министерството за внатрешни работи постапува согласно планот и оперативната акција, која како таква е утврдена во рамки на Оперативниот штаб. Сè си тече како што треба“, рече Тошковски и изрази надеж дека изборниот ден ќе помине во најдобар ред.

Во Северна Македонија денеска (24 април) се одржуваат седмите претседателски избори од осамостојувањето на државата.

Американскиот Сенат усвои нацрт-закон со кој може да се забрани Тик-Ток

илустрација
илустрација

Сенатот на Соединетите Држави (САД) го одобри контроверзниот нацрт-закон со кој може да се забрани Тик-Ток во Америка.

Тој му дава на кинескиот сопственик на оваа апликација, ByteDance, девет месеци да го продаде својот удел или апликацијата ќе биде блокирана во САД.

Предлог-законот сега ќе оди кај американскиот претседател Џо Бајден, кој рече дека ќе го потпише како закон.

ByteDance за BBC изјави дека нема итен одговор на овој потег. Компанијата претходно соопшти дека ќе се спротивстави на секој обид да се принуди да го продаде Тик-Ток.

Доколку САД бидат успешни во принудувањето на ByteDance да го продаде Тик-Ток, сепак ќе биде потребно одобрение од кинеските власти, но Пекинг вети дека ќе се спротивстави на таков потег. Аналитичарите велат дека процесот може да трае со години.

Мерката беше донесена како дел од пакетот од четири закони кои вклучуваат и воена помош за Украина, Израел, Тајван и други американски партнери во индо-пацифичкиот регион.

Имаше широка поддршка од пратениците, со 79 сенатори кои гласаа за, а 18 против.

„Со години и дозволувавме на кинеската комунистичка партија да контролира една од најпопуларните американски апликации што беше опасно кратковидна“, рече сенаторот Марко Рубио, главниот републиканец во Комитетот за разузнавање.

„Новиот закон ќе бара од кинескиот сопственик да ја продаде апликацијата. Ова е добар потег за Америка“, додаде тој.

Стравувањата дека податоците за милиони Американци би можеле да завршат во рацете на Кина ги поттикнаа напорите на Конгресот да го оддели Тик-Ток од компанијата со седиште во Пекинг.

Минатата недела, компанијата за социјални медиуми објави дека законот „ќе ги наруши правата на слободата на говорот на 170 милиони Американци, ќе уништи седум милиони бизниси и ќе затвори платформа која придонесува за американската економија со 24 милијарди долари годишно“.

Тик-Ток соопшти дека ByteDance „не е агент на Кина или која било друга земја“. И ByteDance инсистира дека не е кинеска фирма, посочувајќи на глобалните инвестициски фирми кои поседуваат 60 проценти.

Нејзиниот извршен директор Шу Зи Чу минатиот месец рече дека компанијата ќе продолжи да прави се што може, вклучително и користење на своите „законски права“ за заштита на платформата. Чу беше цензуриран од Конгресот двапати за помалку од една година и ја намали поврзаноста на апликацијата и неговите лични врски со кинеските власти.

Професорот по право на Универзитетот во Ричмонд, Карл Тобијас, за Би-Би-Си изјави дека веројатно ќе следи долготрајна правна битка која „може да потрае околу две години“.

Тој исто така рече дека ако не се најде купувач за уделот на ByteDance во рок од девет месеци, тоа може дополнително да го одложи секое дејство против Тик-Ток во САД.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG