Достапни линкови

Вести

Во Тетово потпишан договор за производство електрични автомобили

Во Тетово се планира целосно да се произведуваат електрични автомобиле, што доколку се оствари инвестицијата ќе биде прво производство на такви возила во земјава. Денеска беше потпишан договор меѓу Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и германската компанија НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“ и беше поставен камен темелник на фабрика во ТИРЗ Тетово.

Станува збор за фабрика која е предвидено да се гради на 60 илјади метри квадратни, во која треба да има скоро 900 работни места и инвестиција од 130 милиони евра.

Директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони, Јован Деспотовски во своето обраќање на настанот рече дека С. Македонија повеќе не е земја на евтина работна сила, туку на мапата земји кои имаат капацитет и услови за големи инвестиции. Тој посочи дека од почетокот на годинава постигнале договори за инвестиции со обем од 370 милиони евра.

Денеска беше потпишан договор меѓу Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и германската компанија НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“
Денеска беше потпишан договор меѓу Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и германската компанија НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“

Али Везваеи, претседавач на бордот на компанијата e.GO рече дека се навистина возбудени што ќе се шират во земјава, по напредок во Бугарија претходно оваа година.

Премиерот Димитар Ковачевски рече дека оваа инвестиција е од огромно значење за државната, но и за локалната економија и развојот на човечкиот потенцијал.

види ги сите денешни вести

Грузискиот парламент го одобри првото читање на контроверзниот закон за „странски агенти“

Грузија - Протестни собири против „Законот за агенти“, „Законот за Русија“.
Грузија - Протестни собири против „Законот за агенти“, „Законот за Русија“.

Грузискиот парламент го одобри првото читање на контроверзниот нацрт-закон за „странски агенти“ што владејачката партија го протурка низ законодавниот дом и покрај предупредувањата од Западот и лутите протести од Грузијците кои го нарекуваат предлог-законот копија на рускиот закон за странски агенти што Москва го користеше со години за да го притисне несогласувањето.

Водачите на неколку опозициски партии го напуштија парламентот во знак на протест против нацрт-законот пред гласањето на 17 април, на кое 83 пратеници го поддржаа законот, додека немаше гласови против. За финалното читање на законот е предвидено да се расправа на 17 мај.

Стотици демонстранти се собраа пред зградата додека пратениците го одржаа гласањето барајќи од властите да го отфрлат предлог-законот кој ќе ги принуди ентитетите финансирани од странство да се регистрираат како странски агенти, потег што многумина го споредуваат со слична легислатива спроведена во Русија што е искористена за строго ограничување на несогласувањето и активноста на групите на граѓанското општество.


Законот, кој предизвика масовни протести кога првпат беше воведен минатата година, исто така ќе воведе широки надзорни овластувања од страна на властите и потенцијални кривични санкции за недефинирани кривични дела.

Грузискиот претседател Саломе Зурабишвили, пак, изјави за Би-Би-Си дека ќе стави вето на контроверзниот предлог-закон доколку биде одобрен во неговото последно читање.

Зурабишвили рече дека нејзина главна грижа е фактот што предметниот предлог-закон е „точно копија на законот на Путин“.

Сепак, Зурабишвили рече дека владејачката партија Грузиски сон има доволно пратеници за да ја поништат доколку го искористи своето вето.

Високиот претставник на ЕУ Џозеф Борел и комесарот за соседство и проширување Оливер Верхеји дадоа заедничка изјава непосредно по првото читање, нарекувајќи го потегот на пратениците „многу загрижувачки развој“ кој може „негативно да влијае на напредокот на Грузија на нејзиниот пат кон ЕУ“ доколку биде одобрен во закон.

Во Србија е приведен заменик директор на косовска полиција

Дејан Јанковиќ, заменик началник на косовската полиција
Дејан Јанковиќ, заменик началник на косовската полиција

Заменик директорот на косовската полиција од српска националност Дејан Јанковиќ е уапсен од српските власти, напиша на социјалната мрежа Х, Јетон Зулфај, советник на премиерот на Косово, Албин Курти.

Врз основа на информации од косовските безбедносни институции, Јанковиќ бил приведен на граничниот премин со Србија Јариње на северот на Косово и бил однесен на разговор во Рашка (град во Србија).

Јанковиќ е од општината Штрпце, една од шесте општини со српско мнозинство јужно од Ибар.

Ова не е првпат во Србија да бидат приведени или уапсени припадници на српската заедница од Косово кои учествуваат во косовските институции или не се блиски до Српската листа, која има поддршка од владејачката Српска напредна партија во Србија.
Зуљфај напиша и дека српските власти иницирале „масовни апсења“ откако Парламентарното собрание на Советот на Европа препорача членство на Косово во таа меѓународна организација и дека „сите се во заложништво“.

Министерството за надворешни работи на Косово претходно соопшти дека српските власти запреле автобуси од Косово кои транзитирале низ Србија и кои се движеле кон Косово.

Меѓутоа, Министерството за внатрешни работи на Србија на 17 април соопшти дека наводите за приведувањето на автобусот се „неосновани“ и дека полицијата „никого не привела ниту спречила влез и премин на ниту еден граѓанин“ од територијата на Косово.

Пред два дена претседателот на Србија најави апсење на Албанци кои го нарушуваат уставниот поредок на Србија, а откако косовската полиција на 13 април го уапси Среќко Софронијевиќ за кршење на уставниот поредок на Косово на протестите во Звечан и Северна Митровица во 2021 година, при акција против шверц на стока.

Нетанјаху вели дека Израел сам ќе одлучи како да се брани

Конференција на претседатели на големи американски еврејски организации, во Ерусалим
Конференција на претседатели на големи американски еврејски организации, во Ерусалим

Израел ќе донесе свои одлуки за тоа како да се брани, изјави во средата израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додека западните земји повторно го повикаа да се воздржи од одмазда против Иран.

Соединетите држави, Европската унија и групата Г7 најавија дека размислуваат за построги санкции против Иран, кои според нив ќе бидат воведени за да се смири Израел и да се убеди да не одговори на ирански напад.

На 13 април, Техеран лансираше стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, извршувајќи го својот прв директен напад врз својот непријател.
Нетанјаху се состана со британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон и германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок, кои го посетија Израел во средата во обид да спречи ескалација на тензиите меѓу Израел и Иран.

Кабинетот на Нетанјаху соопшти дека тој им се заблагодарил на Камерон и на Баербок за нивната поддршка, пред да им каже: „Сакам да бидам јасен - ние самите донесуваме одлуки и државата Израел ќе направи се што е потребно за да се заштити“.

Претходно, Камерон рече дека е јасно дека Израел планира да возврати на иранскиот напад, кој Техеран го изврши како одговор на нападот во кој загинаа воени претставници во иранскиот конзулат во Сирија, за кој Иран го обвинува Израел.
По повеќе од шест месеци војна во Појасот Газа меѓу Израел и Хамас, што ги зголеми тензиите на Блискиот Исток, дипломатите бараат начини да избегнат директна војна меѓу Израел и Иран.

Повеќето од иранските беспилотни летала и проектили истрелани кон Израел во саботата беа соборени, а немаше жртви.

Израел вели дека мора да возврати за да го задржи кредибилитетот на својата одбрана. Иран, пак, вели дека прашањето е затворено, но дека ќе возврати доколку Израел го нападне.

Најмалку 17 загинати во рускиот напад на Чернихив, соопштија властите

Последици од руски ракетен напад во Чернихив
Последици од руски ракетен напад во Чернихив

Најмалку 17 лица загинаа, а неколку се повредени во руски воздушен напад врз украинскиот град Чернихив, соопштија властите.

Неколку експлозии го потресоа Чернихив во средата, непосредно по активирањето на сирените за воздушен напад низ Украина, јави украинскиот сервис на Радио Слободна Европа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека таков напад не може да се спречи бидејќи Украина нема „доволна“ противвоздушна одбрана поради намалените резерви од сојузниците, особено од САД, каде политичарите се во ќорсокак поради пакетот воена помош вреден околу 62 милијарди долари.

Воздушниот напад на руските сили дојде откако беше прогласена воздушна тревога во 8:50 часот по локално време, рече Чаус.
Градоначалникот на Чернихив, Олександр Ломако, рече дека нападите ја погодиле цивилната и социјалната инфраструктура во градот, кој се наоѓа на околу 145 километри северно од Киев.

Градот беше погоден неколку пати откако руските тенкови влегоа во Украина од блиската белоруска територија во февруари 2022 година.

„За жал, бројот на загинати може да се зголеми. Ова немаше да се случи ако Украина добиеше доволно опрема за противвоздушна одбрана и ако беше доволна решеноста на светот да се спротивстави на рускиот терор“, рече Зеленски во објавата на Телеграм.

Русија драматично ги засили воздушните напади против Украина, чии сили немаат доволно системи за воздушна одбрана и муниција, додека очајно потребната американска помош е заглавена во Претставничкиот дом поради републиканското противење.

Украинските власти упатија очајнички молби до Вашингтон и другите сојузници да ги засилат воените резерви и помош, велејќи дека воздушната одбрана на Украина е од клучно значење за заштита на нејзините соседи.

Соочен со растечкиот недостиг на системи за противвоздушна одбрана, оружје и муниција додека помошта од Запад се смирува, Киев се повеќе прибегнува кон воздушни и поморски напади со беспилотни летала длабоко во руската територија, таргетирајќи ги и воените инсталации и критичните постројки за рафинирање на нафта.

Серија експлозии одекнаа рано во средата во зоната на воениот аеродром во градот Жанкој на северот на украинскиот полуостров Крим, окупиран од Русија.

Училиштата на северот на Косово го отфрлија барањето за да бидат избирачки места

Илустрација
Илустрација

Директорите на 33 образовни институции на северот на Косово одбија да се откажат од своите простории за да се одржи гласање за или против смена на албанските градоначалници во Северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток, изјави на 17 април шефот на Секретаријатот на Централната изборна комисија, Бурим Ахметај.

Гласањето за смена на градоначалниците во овие четири општини со српско мнозинство на северот на Косово ќе се одржи на 21 април, врз основа на Административното упатство на Владата на Косово.

Албанските градоначалници во моментов се на власт во тие општини бидејќи Србите ги бојкотираа изборите во април 2023 година.

Бурим Ахметај рече дека само 10 образовни институции во сите четири општини на северот на Косово се согласиле гласањето да се одржи во нивните простории.

Тој рече дека Секретаријатот на Централната изборна комисија „интензивно работи“ на изнаоѓање нови алтернативни локации кои ќе служат како избирачки центри на денот на гласањето на 21 април.


„Законот ги обврзува овие општини и директорите на училиштата да ги стават овие јавни објекти достапни за гласање“, нагласи тој.

Инаку, последните локални избори во април 2023 година се одржаа во контејнери бидејќи директорите на образовните институции во општините на север ниту тогаш не дале дозвола да се отворат избирачки места во нивните објекти, што беше пракса досега.

Образовните институции во српските заедници во Косово работат во српскиот систем.

За да биде успешно гласањето за замена на албанските градоначалници на северот на Косово, потребни се 50 отсто плус еден од вкупниот број запишани гласачи.

Според упатството на Владата на Косово, доколку ова гласање биде успешно, претседателот на Косово, Вјоса Османи, има законски рок од 30 до 45 дена да распише вонредни избори.

Доколку гласањето е неуспешно, следната иницијатива може повторно да се покрене по 12 месеци.

Нивото на водата во реката Тобол во Русија и Казахстан „опасно се зголемува“

РУСИЈА, КУРГАН - 15 АПРИЛ 2024: Мост Мало-Чаусовски преку реката Тобол
РУСИЈА, КУРГАН - 15 АПРИЛ 2024: Мост Мало-Чаусовски преку реката Тобол

Нивото на водата во реката Тобол во руската област Курган „опасно“ се зголеми, поради поплавите во пограничниот регион со Казахстан предизвикани од обилните дождови и масивното топење на снегот предизвикано од несезонското топло време.

Регионалните власти на 17 април соопштија дека нивото на реката што го преминува Западен Сибир и во северниот регион на Казахстан, Костанаи, каде што е познат како Тобил, достигнала речиси 11 метри на едно место и околу 10 метри на други места.

Тие ги повикаа жителите на неколку градови и села лоцирани на бреговите на реката да се евакуираат што е можно поскоро, стравувајќи дека нивото на водата може да се зголеми уште повеќе.


Повеќе од 13.000 луѓе се евакуирани во регионот Курган поради опасност од поплави. Повеќето од нив отидоа да живеат кај роднините во други региони, додека околу 900, вклучително и повеќе од 200 деца, беа сместени во привремени засолништа.

Во соседен Казахстан, Министерството за вонредни состојби соопшти дека 116.000 луѓе се евакуирани од подрачјата погодени од поплавите, додавајќи дека повеќе од 5.800 куќи и 1.350 домаќинства остануваат под вода во регионите Акмола, Актобе, Атирау, Костанаи и Северен Казахстан.

Најмалку пет лица загинаа, а четири се водат како исчезнати од поплавите што ги погодија северните региони на земјата кон крајот на март.

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев го посети регионот на Северен Казахстан на 16 април, каде што рече дека на секој од најбогатите поединци во централноазиската земја му е наредено да преземе одговорност за спасувачките операции во секоја област и регион погодени од високите води.

Претседателскиот кабинет додаде дека Тоќаев и наредил на владата да прекине што е можно повеќе проекти и програми за да „заштеди пари“ за итни спасувачки напори поврзани со тековните поплави.

Министерката за култура и Градоначалничката на Скопје со обвинувања за пожарот во Универзална сала

Северна Македонија - Пожар во „Универзала сала“
Северна Македонија - Пожар во „Универзала сала“

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска најави тужба за градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска за клевета.

Вели дека клеветите кои ги искажала на вчерашната прес конференција ќе мора да ги докаже на суд. Обвини дека Град Скопје правел пресметка за комуналии, откако претходно Општина Центар издала Решение за реконструкција врз основа на мислење за стабилност и сеизмичка стабилност на проектот. Токму дека нема мислење Арсовска вчера ја обвини министерката.

„Арсовска се потпишала на документи низ овие постапки, како што е Договорот за регулирање на постапка, Решението за реконструкција, каде што под број 6 стои мислење за механичка отпорност, стабилност и сеизмичка заштита издадено од ИЗИИС на 2 ноември 2021 година. Таа се потпишала на документи низ овие постапки и со тоа ја потврдува безбедноста. Инсинуирањето на Арсовска дека сум знаела за пожарот, а не сум пријавила, низата небулози изјавени на вчерашниот прес, во следните денови ќе бидат предмет пред судските инстанци“, рече Костадиновска Стојчевска.

Арсовска пак на денешната прес конференција потенцираше дека како градоначалник и како Град Скопје на министерката нема да и поминат заканите за тужба.

„И покрај тоа што се обиде денеска да ја навреди целата администрација на Градот Скопје, за жал тоа нема да помине, затоа што ние укажувавме две години дека по тој проект кој некој друг го примил во Градот Скопје во март 2021 година, по кој што распишал јавна набавка и отпочнал со реализација на набавката, е увидено уште во првиот месец на отпочнување со работа дека е невозможно да се работи“, рече Арсовска.

На 9 април, избувна пожар во Универзална сала во Скопје, но набргу беше локализиран. Причинета е само материјална штета.

Причините и колкава е штетата допрва ќе се утврдуваат.

По иницијатива на Чешка 20 земји ќе купат 500.000 гранати за Украина

Чешкиот премиер Петр Фиала
Чешкиот премиер Петр Фиала

Чешкиот премиер Петр Фиала на 16 април рече дека 20 земји ветиле доволно пари за да купат 500.000 артилериски гранати во рамките на меѓународната акција на Чешката Република за собирање средства за купување на потребна муниција за украинската армија.

„Мило ми е што во овој момент околу 20 земји веќе се приклучија на нашата иницијатива, од Канада, Германија и Холандија до Полска“, рече Фиала во говорот во Вашингтон.

„Благодарение на нив можеме да обезбедиме околу 500.000 парчиња артилериска муниција. Веруваме дека ќе следат уште испораки.

Украина бара од нејзините западни сојузници да испорачаат повеќе муниција бидејќи трупите на бојното поле се скратени додека руските сили ги гаѓаат со брзина од околу пет спрема еден.

Снабдувањето се намалува, му рече на Конгресот минатата недела највисокиот воен командант на САД во Европа, а стапката ќе оди на 10 на еден за неколку недели.

Членките на Европската унија ветија 1 милион артилериски гранати до крајот на март, но нивните производствени капацитети се ограничени и земјите не успеаја да испорачаат.

Чешката влада тогаш објави дека ќе собере значителна количина гранати околу 800.000 за Украина од трети земји надвор од Европската унија.

Фиала не објави детали за износот на парите кои се ветиле за набавка на артилериски гранати, но Томаш Копечни, чешки комесар за обнова на Украина, изјави за Чешкото радио на 16 април дека сумата е околу 3 милијарди долари.

Чешкиот премиер исто така рече дека предолго многу европски земји ја земаа својата безбедност здраво за готово, што доведе до многу ниски трошоци за одбраната. Ситуацијата е сосема поинаква сега, рече тој, поради „повикот за будење“ што го доби Европа кога Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Српското МВР демантира дека автобуси со патници од Косово се задржуваат на граница

Илустрација
Илустрација

Министерството за внатрешни работи (МВП) на Србија негираше дека автобуси со косовски регистарски ознаки се задржуваат на граничните премини на територијата на Србија.

Министерството за надворешни работи (МНР) на Косово претходно соопшти дека српските власти неколку часа по гласањето во Парламентарното собрание на Советот на Европа со кое се препорачува членство на Косово во таа меѓународна организација, ги запреле автобусите од Косово кои транзитирале низ Србија. .

Во соопштението од 17 април, Министерството за внатрешни работи на Србија наведува дека наводите за задржувањето на автобусот се „неосновани“ и дека полицијата „никого не задржила ниту спречила влез и премин на ниту еден граѓанин“ од територијата. на Косово.

„Во тек е зголемена контрола на сите патници на граничните премини и се вршат безбедносни проверки, се со цел поголема безбедност и сигурност на граѓаните, што може да предизвика подолг престој на граничниот премин“, соопшти МВР на Србија.

Министерството за правда на Косово соопшти дека освен автобуси на границата со Хрватска, државјани на Косово биле запрени и на српската граница со Унгарија и на преминот Бела Земља меѓу Косово и Србија.

Во соопштението тие наведуваат дека од косовските граѓани се земени документи, а тие не можат да се движат „ни напред, ни назад“.

Исто така, дел од нив се приведени и распитите продолжуваат“, се наведува во соопштението.

Министерството за надворешни работи на Косово, како што е наведено, по ова прашање се обратило до земјите од Квинте - САД, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, институциите на Европската унија и другите меѓународни тела.

Тие изразија очекување дека ситуацијата „брзо ќе заврши“.

На 17 април опозициското Движење на слободни граѓани на Србија го повика Министерството за внатрешни работи (МВП) на Србија „веднаш да престане со малтретирањето на граѓаните од Косово“ кои од синоќа се приведени на српско-хрватскиот граничен премин во Батровци и да им дозволите слободно да влезат во Србија.

„Српската напредна партија нема право да ги злоупотребува државните институции на Република Србија и да ги користи за да ги велича обичните граѓани за поразот на нејзината националистичка политика“, се вели во соопштението на движењето.

Министерството за надворешни работи на Косово соопшти дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, веќе предупредил за „овие одмазднички акции“.

Вучиќ пред два дена најави апсење на Албанци кои го нарушуваат уставниот поредок на Србија, а откако косовската полиција на 13 април го уапси Среќко Софронијевиќ за кршење на уставниот поредок на Косово на протестите во Звечан и Северна Митровица во 2021 година, за време на акција против шверцот на стоки.

Парламентарното собрание на 16 април усвои препорака за прием на Косово во Советот на Европа. Работата сега ќе биде предадена на Комитетот на министри, кој се состанува во мај и го има последниот збор кога станува збор за прием на земја во организацијата.

Србија е против членството на Косово во Советот на Европа, а министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ по гласањето изјави дека ќе ја продолжи борбата „со сите сили“ за одлуката да не биде усвоена на Комитетот на министри на 16 мај.

Граѓаните на Косово кои минуваат низ Србија и претходно беа запирани, а некои од нив и уапсени од српските власти поради сомнение дека извршиле воени злосторства.

Уапсена директорката на Агенцијата за спречување на корупцијата на Црна Гора

Апсење на Јелена Перовиќ директор на Антикорупциска на Црна Гора, 17 април 2024 година
Апсење на Јелена Перовиќ директор на Антикорупциска на Црна Гора, 17 април 2024 година

Специјален полициски тим, по наредба на Специјалното државно обвинителство на Црна Гора, на 17 април ја уапси Јелена Перовиќ, директорка на Агенцијата за спречување на корупцијата (АСК).

Како што јави репортерот на Радио Слободна Европа од местото на настанот, таа била изнесена од зградата на АСК со лисици, во придружба на оперативци и испратена на распит во зградата на Специјалниот полициски тим.

Полицијата од рано изутрина изврши претрес во канцелариите на АСК и службените автомобили на државната институција, на кој присуствуваше и Никола Мартиновиќ, адвокат на Перовиќ.

Специјалното обвинителство соопшти дека Перовиќ е лишена од слобода поради сомнение дека во текот на минатата и до април годинава сторила продолжено кривично дело злоупотреба на службената положба.

Како што се наведува, полицијата извршила претрес во нејзиниот стан и „други простории“.
Владејачките партии и невладиниот сектор со месеци ја обвинуваат Перовиќ за нетранспарентно работење и селективно постапување на Агенцијата при проверка на имотот на јавните функционери и дека штитела голем број поранешни функционери, меѓу кои и Мило Ѓукановиќ.


Дополнително, таа беше обвинета дека ги зголемила платите на некои вработени, но и на самата себе, кршејќи го законот.

Невладината МАНС, која со години се бори против корупцијата, лани ја обвини Јелена Перовиќ дека користела службено возило за приватни цели.

Перовиќ ги негираше овие наводи.

МАНС на крајот на минатата година го повика Специјалното обвинителство да отвори истрага против Перовиќ во врска со транскриптите од комуникацијата што таа ја имала со обвинетата поранешна претседателка на Врховниот суд, Весна Меденица.

„Содржината на комуникацијата меѓу Перовиќ и Меденица дава доволно основи за сомнение дека актуелната директорка сторила повеќе кривични дела, меѓу кои злоупотреба на службената положба, несовесно работење во службата, противзаконито влијание и поттикнување противзаконито влијание“, се вели во соопштението.

Меденица во 2022 година беше обвинета дека е дел од криминална организација создадена од нејзиниот син Милош Меденица.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG