Достапни линкови

Вести

Србија ја укина забраната за извоз на масло за јадење и ја намали акцизата на нафтените деривати

Илустративна фотографија

Срската влада донесе одлука за укинување на забраната за извоз на сите видови масло по анализата за состојбата на залихите и рекордните површини сончоглед посеан годинава.

Како што соопштија од Владата, приоритет ќе биде прво да се задоволат сите потреби на населението. Одуката доаѓа откако изминатиот период беа тргнати забраните за извоз на сите видови жито кои беа предмет на ограничени извозни мерки.

На истата седница српската влада донесе одлука и за времено намалување на акцизите на одредени нафтени деривати за 10 отсто.

„Ваквата одлука ја донесе владата, имајќи ја предвид моменталната состојба со цената на суровата нафта на светскиот пазар што негативно влијае на макроекономската стабилност во земјата, а со цел редовно снабдување на пазарот со нафтени деривати, зачувување на стандардите на граѓаните и на економската стабилност“, соопштија од Владата на Србија.

Овие одлуки следеа по неколкудневните протести на земјоделците во Нови Сад. Тие претходно имаат средба со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за земјоделство Бранислав Недимовиќ по што најавија дека ќе одлучат дали да ги прекинат протестите, да ги продолжат или радикализираат.

види ги сите денешни вести

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа

Истекување гас во Северен тек 2 како што се гледа од данскиот пресретнувач Ф-16 на Борнхолм, Данска, 27 септември 2022 година

НАТО изрази „длабока загриженост“ за штетата од гасоводите „Северен тек“ во Балтичкото Море, нарекувајќи ги инцидентите „намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа“.

Три истекувања, две во данската зона и едно во шведската зона, беа откриени претходно оваа недела во двата главни руски подводни цевководи дизајнирани за транспорт на природен гас во Германија, додека Шведска денеска соопшти дека нејзината крајбрежна стража пронашла и четврто истекување.

Европската унија соопшти дека протекувањето било предизвикано од „саботажа“, но се воздржа директно да ја префрли вината на Русија.

„Сите моментално достапни информации покажуваат дека ова е резултат на намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа“, се вели во денешното соопштение на Алијансата.

„Овие протекувања предизвикуваат ризици за превозот и значителна еколошка штета“, се вели во извештајот.

Кремљ на 29 септември соопшти дека се чини оти протекувањето е резултат на државно спонзориран „тероризам“.

Операторот на гасоводот „Северен тек А.Г.“, за Ројтерс денеска соопшти дека истекувањето на гас од Северен тек 1 најверојатно ќе биде запрено на 3 октомври.

Советот за безбедност на ОН ќе се состане на 30 септември за да разговара за инцидентот.

Нови 105 ковид позитивни, нема починати

Илустративна фотографија.

Во последните 24 часа регистрирани се 105 нови случаи на ковид-19 од направени 735 тестови, соопшти Министерството за здравство.

Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 22 реинфекции.

Во Скопје се регистрирани 78 нови ковид-позитивни, потоа следат Битола – 9, Прилеп – 3, Куманово, Тетово, Кавадарци, Охрид, Струмица и Штип – по 2, Кичево, Берово и Кратово – по 1. Регистрирани сe 49 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице, а нема починати ниту од Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 342.880, бројот на оздравени пациенти е 332.855, на починати е 9.534 а бројот на активни случаи изнесува 491.

Финска ги затвора границите за руските туристи

Финско-руска граница, 23 септември 2022 година.

Финска од петок ги затвора своите граници за руските туристи. Таа е последната земја-членка на ЕУ која граничи со Русија што донесе ваква одлука.

Претходно овој месец, Полска, Естонија, Летонија и Литванија исто така ги затворија своите граници за руските туристи.

Но, на Русите сепак ќе им биде дозволено да ги посетуваат семејствата или да работат и да студираат во Финска, изјави министерот за надворешни работи на земјата.

Одлуката доаѓа откако бројот на Руси кои пристигнуваат на границата се зголеми, откако претседателот Владимир Путин повика 300.000 воени резервисти.

На граничните премини има редици луѓе кои се обидуваат да избегаат, вклучително и на безвизната граница на Русија со Грузија.

Финска, која дели 1.300 километри граница со Русија и бара виза за влез, исто така пријави зголемување на бројот на луѓе кои се обидуваат да ја преминат границата, по објавувањето на делумната мобилизација.

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто на денешна прес-конференција рече дека наредбата за мобилизација има „значително влијание“ врз неговата одлука.

„Одлуката има за цел целосно да ја спречи моменталната ситуација на рускиот туризам во Финска и поврзаниот транзит низ Финска“, рече тој.

Овој потег стапува на сила на полноќ и исто така им забранува влез и на Русите со шенген туристички визи.

Хаависто рече дека протокот на Руси се смета за закана за меѓународните односи на Финска.

На почетокот на овој месец, Европската унија одлучи да го поскапи и отежни процесот на издавање визи за руските граѓани спреку суспендирање на визниот договор меѓу ЕУ и Русија.

Повеќе од еден милион Руси отпатувале во земјите на ЕУ од почетокот на инвазијата врз Украина во февруари.

Во посебен потег, четири земји од ЕУ кои се граничат со Русија: Полска, Естонија, Латвија и Литванија, воведоа нови ограничувања и почнаа да ги одвраќаат руските туристи.

Норвешка има кратка граница со Русија, но не е земја членка на ЕУ. Сепак, земјата е вклучена во Шенген зоната за патување, што значи слободно движење меѓу шенген-зоните без гранични контроли.

Мицкоски го повика Ковачевски на дебата за енергетската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и премиерот Димитар Ковачевски.


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека Владата вчера имала панична реакција како резултат на предлогот на опозициската партија за тоа како да се ублажат последиците од енергетската криза, која како што рече постепено се трансформира во економска криза. Според него, со планот на ВМРО-ДПМНЕ за обезбедување на дополнителни количини на електрична енергија и топлина за граѓаните и индустријата без да има затворање на фирмите и отпуштање на работници. Владата, како што рече Мицкоски не покажала конструктивност за предлогот, туку премиерот Димитар Ковачевски организирал вонредна прес-конференција за ништо да не каже.

„Дополнителни количини на електрична енергија од домашно производство добиени со користење на евтин ресурс за стопанството и економијата да може бизнисот да се развива, а работниците да ги задржат своите работни места. Дополнителни количини на топлина за да може скопјани и сите корисници ан централното греење во главниот град Скопје да не плаќаат повисоки сметки за затоплување на нивните институции и домови. Заштеда од минимум 300 милиони евра, пари кои што оваа Влада ќе ги потроши во периодот кој што следи, кои што ги нема, а ќе ги земе преку скапи кредити“, рече Мицкоски.

Тој го повика Ковачевски на дебата и да избере, ден, време и медиум за да зборуваат што нуди ВМРО-ДПМНЕ, а што Владата. Мицкоски рече дека не е време за политиканство, туку е време за одговорност и како да им се помогне на граѓаните и стопанството.

„На дебата се зборува за концепти, Ние немаме што да криеме македонските граѓани заслужуваат да слушнат и да изберат“, рече Мицкоски на прашањето зошто не го повика Ковачевски на лидерска средба за да разговараат за енегетската криза.

На вонредна прес-конференција премиерот Димитар Ковачевски синоќа изјави дека грејната сезона во Скопје ќе почне на 15 октомври и дека има пари за производство на топлина, а се очекува Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) наскоро да добие лиценца за управување со топланите во Скопје.

Според премиерот, ќе има и струја за домаќинствата и малите фирми кои се на регулиран пазар. Тој посочи дека тие добиваат сувенционирана струја која е пониска од берзанската.


Средба на Вучиќ и Хил за билатералната соработка и Западен Балкан

Кристофер Хил и Александар Вучиќ, Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска разговараше со американскиот амбасадор во Белград Кристофер Хил за билатералните односи и зајакнувањето на соработката во сите области, вклучително и енергијата и клучните проблеми во регионот на Западен Балкан. Како што соопштија од кабинетот на српскиот претседател, Вучиќ истакнал дека Србија е посветена на зајакнување на економските и билатералните односи со САД. Во разговорот била констатирана заедничка потреба од интензивирање на соработката меѓу Србија и САД во сите области, но и на полето на енергетиката, која дополнително треба да се продлабочува и зајакне преку заедничка реализација на конкретни проекти од суштинско значење за напредокот на Србија.

Хил- САД очекува Србија да објасни што договорила со Русија

Зборувајќи за состојбите во регионот, соговорниците, како што е соопштено, заклучиле дека зачувувањето на мирот и стабилноста на Западен Балкан е од клучно значење и оти економскиот просперитет и фокусирањето на решавање на економските проблеми може да биде од голема помош за отстранување на политичките несогласувања.

Русија соопшти дека утре ќе ги припои четирите украински региони

Владимир Путин

Кремљ најави дека утре формално ќе анектира четири региони на Украина, додека Западот ги интензивира подготовките за нови санкции кон Русија во пресрет на, како што меѓународната заедница ги нарече „лажни“ референдуми. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека на церемонијата на потпишување ќе учествуваат претседателот Владимир Путин и лидерите наметнати од Москва во украинските региони Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје.

Што ќе се случува по таканаречените референдуми во Украина?

Официјални лица поддржани од Русија во четирите региони рекоа дека гласачите со големо мнозинство го поддржаа приклучувањето кон Русија, но гласањето беше отфрлено од Украина, западните влади и Обединетите нации бидејќи тие се нелегални според меѓународното право. Четирите региони формираат клучна копнена врска за Кремљ меѓу Русија и полуостровот Крим, кој Москва илегално го анектираше од Украина во 2014 година, а инаку е поврзан со копното само со мост. Потегот на Кремљ беше објавен само неколку часа откако претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека се работи на нов пакет мерки дизајнирани „Кремљ да плати“ за ескалација на конфликтот во Украина.

Рускиот план за анексија на делови од Украина

„Не прифаќаме лажни референдуми, ниту каков било вид анексија во Украина и решени сме да го натераме Кремљ да ја плати цената за оваа понатамошна ескалација“, изјави таа во Брисел. Предложениот осми пакет санкции вклучува дополнителни забрани за увоз на руски производи кои треба да ја лишат Москва од дополнителни 7 милијарди евра приходи. Во меѓувреме, Белата куќа соопшти дека Соединетите држави „никогаш“ нема да ги признаат руските обиди за анексија на делови од Украина и подготвуваат нови економски санкции кон Москва кои ќе наметнат „тешка економска цена за Русија“.

Во Црна Гора е во тек потрага по руски шпиони

илустрација

Во Подгорица се водат истраги по барање на Специјалното обвинителство за кривично дело шпионажа, потврди за Радио Слободна Европа специјалниот обвинител Вукас Радоњиќ. „По барање на Специјалното државно обвинителство, а по наредба на Вишиот суд во Подгорица, полицијата врши претрес на станови и други простории на повеќе граѓани, поради постоење основано сомнение дека се сторени кривичните дела создавање криминална организација и шпионажа. Досега никој не е лишен од слобода“, изјави портпаролот Радоњиќ.

САД: Русија потрошила над 300 милиони долари за тајно влијание врз светската политика

Премиерот во технички мандат Дритан Абазовиќ на седницата на Владата ја поздрави акцијата на Специјалното државно обвинителство: „Тоа е меѓународна акција што се спроведува со нашите партнери и која има за цел да ги зачува националните интереси на Црна Гора. Претходно „Вијести“ од Подгорица, повикувајќи се на податоци на Националната агенција за безбедност (АНБ), објави дека во Подгорица се уапсени неколку црногорски државјани под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба. „Според податоците на АНБ, едно од уапсените работи за руската служба повеќе од една деценија и е дел од поширока група чии членови познати на АНБ. Наводно се работи за вработен во државната администрација“. „Вијести, повикувајќи се на неименуван извор додаде дека акцијата на АНБ и Специјалното обвинителство е „само почеток на активностите за откривање соработници на странски разузнавачки служби“.

Столтенберг: нападите против критичната инфраструктура ќе наидат на решителен одговор

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека намерен напад врз инфраструктурата на сојузниците ќе биде одговорен со решителен одговор, по, како што ги нарече, актите на „саботажа“ на гасоводите „Северен тек“. „Сите моментално достапни информации укажуваат дека ова е резултат на намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа“, се вели во соопштението на НАТО. „Ние, како сојузници, се обврзавме да се подготвиме, одвраќаме и да се браниме од други хибридни тактики од страна на државните и другите актери. Секој намерен напад против критичната инфраструктура на сојузниците би бил дочекан со обединет и решителен одговор“, се додава во соопштението.

Истекувањето на гасот во Балтичко Море носи безбедносни и климатски последици

Претходно, шведската крајбрежна стража денеска извести за четврто истекување гас во Балтичкото Море над гасоводот Северен тек. Сега има „две истекувања на шведска и две на данска страна“, изјави претставник на шведската крајбрежна стража. Тој додаде дека двете протекувања на шведска страна се „блиску едно до друго“. Досега властите на двете земји пријавиле едно истекување гас на шведска и две на данска страна. Европа оцени дека тоа е „саботажа“, а Москва го отфрли ова тврдење како „глупаво и апсурдно“. Гасоводите Северен тек 1 и 2 во моментов не работат, но во цевките има гас.

Џафери: Патните трошоци на пратениците ќе се пренаменат за плаќање сметки за струја

Талат Џафери, претседател на Собранието на РСМ

Дел од средствата наменети за патни трошоци ќе бидат пренаменети за да се покријат високите сметки за електрична енергија, најави претседателот на Собранието, Талат Џафери на редовниот брифинг со новинарите. Споредувајќи ги цените од претходната година тој укажа на тоа дека годинашните сметки за струја на законодавниот дом се зголемиле неколку пати повеќе во однос на ланските сметки, иако нема големи отстапувања во количествата на потрошена енергија.

„Ако во август претходната година сме плаќале 3, 61 денар по киловат час, цената за киловат час овој август изнесува 35. 31 денар или десет пати повеќе. Затоа пред да ни дојде фактурата за септември, се обратив до Министерството за финансии со барање дел од патните трошоци, дел од други работи во нашиот внатрешен буџет да го пренамениме за комуналии, за да може да излеземе на крај до крајот од годината. А во наредниот буџет ќе треба да видиме како ќе се движат работите и така да ги планираме средствата, вели Џафери.

Џафери истакна дека ги земале предвид укажувањата на Владата за штедење на струјата и дека веќе преземале мерки .

„Исклучен е системот за ладење во сите сали, освен во пленарната сала бидејќи таа нема пристап до природен воздух. По работното време проверуваме по канцеларии да не е заборавено нешто да се исклучи, минимално се користи осветлувањето, да може да се работи. Направивме процедура што и колку и како да се користи, извештајот е дека се почитува таа процедура која е пропишана во Собранието“, уверува првиот човек на Собранието.

Спикерот Џафери рече дека утре ќе биде закажана седницата на која најдоцна до полноќ треба да се гласа за владините одлуки за кризната состојба.

„Заклучно со утре треба да се изгласаат одлуките за продолжување на рокот за постоење на кризна состојба. Утре сигурно ќе биде свикано продолжението, треба да видам со координаторите кога да ја закажам седницата. Дебата може да трае до полноќ но може да се случи и да истече денот без да имаме одлуки“, вели Џафери.

Тој ги повика сите пратеници да се однесуваат одговорно и да не ја злоупотребуваат својата функција, забележувајќи дека неколку комисии одржуваат расправи по десетина продолженија на кои се разправа само за една точка од дневниот ред. Џафери тврди дека парламентарното мнозинство е стабилно и дека во моментот брои 64 пратеници. Тој информираше дека иницијативата на партијата Левица за референдум за францускиот предлог уште не е доставена во Собранието.

Седница на Советот за безбедност на бугарската влада

Вршителот на должноста премиер на Бугарија Гулаб Донев

Вршителот на должноста премиер на Бугарија, Гулаб Донев, за БНР изјави дека за денеска го свикал Советот за безбедност на Владата за да донесе конкретни одлуки и мерки и дека неговата земја е подготвена за реакција за новата ситуација во Украина по гласањето за приспојување на таа земја во Русија. Според Донев делумната мобилизација што ја најави претседателот на Русија доведува до ескалација на тензиите и до фактот дека земјите во Европа и оние кои се блиску до конфликтот помеѓу Русија и Украина, да не знаат до кога ќе продолжат воените дејствија и со каков интензитет.

Бугарија ги осуди референдумите во делови на Украина

Тој додаде дека Бугарија не ги признава таканаречените референдуми во четирите региони во јужна и источна Украина, наведувајќи дека постои ризик за националната безбедност на Бугарија, но оти „до овој момент нема директна воена закана“. Со Советот претседава премиерот на земјата и вклучува претставници на безбедносните служби. Во минатата недела претседателот на Бугарија, Румен Радев, одржа консултативен состанок на тема Украина, на кој учествуваше премиерот Донев и на кој се разговараше за ризиците со кои се соочува земјата и системите кои би можеле да бидат погодени од ескалација на руската инвазија врз Украина.

Бурмански суд ги осуди на три години затвор Су Чи и австралиски економист

Аунг Сан Су Чи

Судот во Бурма денеска ги осуди соборената лидерка Аунг Сан Су Чи и нејзиниот поранешен економски советник, Австралиецот Шон Турнел, на три години затвор за прекршување на законот за тајни, соопштија судски извори. И двајцата се изјаснија за невини по обвиненијата за кршење на актот за службена тајна, кој предвидува максимална казна од 14 години. Су Чи, Турнел и неколку членови на нејзиниот економски тим се меѓу илјадниците уапсени откако војската ја собори нејзината избрана влада со државен удар во почетокот на минатата година.

Во Бурма егзекутирани четворица активисти за демократија

Турнел е обвинет и за прекршување на имиграцијата, за што му се заканува затворска казна до пет години. Се очекува судот да се произнесе за тој случај денеска. Нобеловката Су Чи, која има 77 години, веќе е осудена на најмалку 23 години затвор во одделни случаи, главно поврзани со обвиненија за корупција. Таа е во самица во затвор од јуни, откако беше ставена во домашен притвор по воениот удар.

Западот подготвува нови санкции врз Русија поради ескалација на војната

претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

Соединетите држави и нивните сојузници се подготвуваат да воведат нови санкции кон Русија по како што Западот и Обединетите нации ги нарекоа „лажни“ референдуми во четири украински региони, при што Белата куќа рече дека мерките ќе бараат „тешка“ економска цена од Москва. На 28 септември, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен објави нов пакет мерки, велејќи дека тие се дизајнирани „да го натераат Кремљ да плати“ за ескалацијата на конфликтот во Украина. „Не прифаќаме лажни референдуми, ниту каков било вид анексија во Украина и решени сме да го натераме Кремљ да ја плати цената за оваа понатамошна ескалација“, изјави таа во Брисел.

Украина бара ЕУ да воведе дополнителни економски санкции за Русија

Предложениот осми пакет санкции вклучува дополнителни забрани за увоз на руски производи кои треба да ја лишат Москва од дополнителни 7 милијарди евра приходи. Белата куќа соопшти дека Соединетите држави „никогаш“ нема да ги признаат руските обиди за анексија на делови од Украина и подготвуваат нови економски санкции кон Москва кои ќе наметнат „тешка економска цена за Русија кога ќе продолжат со анексија“. „Никогаш нема да ги признаеме овие незаконски и нелегитимни обиди за анексија“, рече секретарот за печат Карин Жан-Пјер.

Шведска: Откриено четврто истекување гас во Балтичкото Море над Северниот тек

Истекување гас во Северен тек 2 како што се гледа од данскиот пресретнувач Ф-16 на Борнхолм, Данска, 27 септември 2022 година

Шведската крајбрежна стража денеска извести за четврто истекување гас во Балтичкото Море над гасоводот Северен тек. Сега има „две истекувања на шведска и две на данска страна“, изјави претставник на шведската крајбрежна стража. Тој додаде дека двете протекувања на шведска страна се „блиску едно до друго“. Досега властите на двете земји пријавиле едно истекување гас на шведска и две на данска страна. Европа оцени дека тоа е „саботажа“, а Москва го отфрли ова тврдење како „глупаво и апсурдно“. Гасоводите Северен тек 1 и 2 во моментов не работат, но во цевките има гас.

Рекордно истекување на природен гас во Балтичкото Море

Сеизмолозите од Шведска и Данска соопштија дека снимиле силни експлозии во областа, поради што шведската полиција започна истрага за можна саботажа. Инцидентот предизвика пораст на цените на природниот гас во Европа. Советот за безбедност на ОН ќе се состане на 30 септември за да разговара за инцидентот.

Рама: Русите кои не сакаат да војуваат се добредојдени во Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека руските граѓани кои бегаат од мобилизација се добредојдени во Албанија. Тој го повтори ставот на Албанија дека стои на страната на Украина и не го признава референдумот организиран од Русија во некои нејзини области. Рама деновиве и во обраќањето на Генералното собрание на ОН го кажа овој став додавајќи дека „во некои делови на окупираната територија на Украина под закана со оружје се одржува референдум фарса“.

Руските емигранти во потрага по нов живот во Србија

„Овие акции се против меѓународното право и многу повеќе. Тие не само што не ја одразуваат слободната волја на народот на Украина, туку нудат мизерен спектакл на исклучување од сè што нè зближува под покривот на Обединетите нации“, додаде Рама, посочувајќи дека неговата земја ги осудува овие „фабрикувани дејствија во Москва“ и оти неговата земја не признава ниту една од овие незаконитости.

Чешка повторно воведe гранични проверки поради новиот мигрантски бран

Чешката влада одлучи повторно да ги воведе граничните контроли со Словачка поради новиот миграциски бран. Мерката стапи денеска на 27 гранични премини меѓу две земји од ЕУ кои припаѓаат на европската Шенген зона, каде што е можно безвизно патување и ќе трае најмалку 10 дена. Вкупно 560 полицајци и цариници ќе бидат распоредени за вршење на проверки. На границата долга 251 километар, преминувањето ќе биде дозволено само на тие контролни пунктови. Ослободени се земјоделците, шумарите и рибарите кои работат во пограничните области.

Европскиот суд побара објаснување зошто повторно се проверуваат пасошите во Шенген зоната

Чешкото МВР соопшти дека оваа мерка е неопходна бидејќи властите годинава на чешка територија привеле речиси 12.000 илегални мигранти, од кои повеќето од Сирија. Тоа е повеќе отколку за време на огромниот мигрантски бран во Европа во 2015 година. Годинава се уапсени вкупно 125 шверцери на луѓе, што е значително зголемување во однос на претходните години. Министерството наведува дека бегалците ја користат Чешка како транзитна земја на пат кон Запад. Словачката влада соопшти дека ја прифатила чешката одлука, но дека сака да разговара за ова прашање на ниво на ЕУ. И Австрија воведе проверки на границата со Словачка од полноќ. Портпаролот на министерството рече дека потегот е одговор на чешкиот потег.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG