Достапни линкови

Вести

Советот за безбедност на ОН одржа итен состанок за ситуацијата во Газа

куќа погодена во израелски воздушен напад во Газа, 6 август 2022 година.
куќа погодена во израелски воздушен напад во Газа, 6 август 2022 година.

Советот за безбедност на Обединетите нации одржа итен состанок за ситуацијата во Појасот Газа и неколку членови на телото изразија загриженост поради кревкото примирје меѓу екстремистите од Исламскиот џихад и Израел по три дневниот конфликт. Говорејќи преку видео врска на почетокот на состанокот, претставникот на ОН за Блискиот Исток, Тор Венесланд, предупреди дека обновените непријателства може да имаат „погубни“ последици. „Примирјето е кревко“, рече тој. Рускиот амбасадор Василиј Небезнија изјави дека Советот е „длабоко загрижен поради ваквиот развој на настаните што може да доведат до обновување на воен конфликт од целосен обем и дополнително да ја влошат и онака тешката хуманитарна ситуација во Газа“.

Палестинската милитантна група го потврди примирјето со Израел во Газа

Израел во петокот започна артилериски и воздушни напади врз позициите на Исламскиот џихад во Газа, а екстремистите одговорија со истрелување повеќе од 1.000 ракети како одмазда, соопшти израелската војска. Тоа беше најголемиот конфликт од 11-дневната војна во Газа минатата година. Со прекинот на огнот посредуван од Египет завршија жестоките судири во кои загинаа 44 лица, меѓу кои 15 деца, а беа ранети 360, соопшти палестинското Министерство за здравство во Газа. Двете страни тврдат дека имаат право да одговорат доколку се прекрши примирјето. Пред состанокот, израелскиот амбасадор во ОН Гилад Ердан го повика Советот да го смета Исламскиот џихад „целосно одговорен“, обвинувајќи ја организацијата поддржана од Иран дека ги користи жителите на Газа како „човечки штит“.

Израелската војска изврши напад во Појасот Газа

Амбасадорката на САД во ОН Линда Томас-Гринфилд го поддржа правото на „Израел да го брани својот народ од терористички закани“. „Овој совет треба да може колективно и безусловно да го отфрли тероризмот на палестинскиот исламски џихад, чии непромислени дејствија ги загрозија животите на цивилите на двете страни“, рече таа. Од друга страна палестинскиот амбасадор Ријад Мансур ја осуди „неоправданата агресија“ на Израел. „Уште колку деца треба да закопаме додека некој не каже доста е, доста е доволно“, рече тој.

види ги сите денешни вести

Поранешен адвокат на Навални приведен во Москва

Људмила Навалнаја, мајка на покојниот руски опозициски лидер Алексеј Навални, и адвокатот Василиј Дубков пристигнуваат во регионалниот оддел на рускиот Истражен комитет во градот Салехард во регионот Јамал-Ненец, Русија, 17 февруари 2024 година.
Људмила Навалнаја, мајка на покојниот руски опозициски лидер Алексеј Навални, и адвокатот Василиј Дубков пристигнуваат во регионалниот оддел на рускиот Истражен комитет во градот Салехард во регионот Јамал-Ненец, Русија, 17 февруари 2024 година.

Руските медиуми на 27 февруари објавија дека полицијата во Москва го привела поранешниот адвокат на починатиот опозициски политичар Алексеј Навални, Василиј Дубков, под неодредени обвиненија. Тој бил одведен во полициската станица под обвиненија дека го нарушил јавниот ред и мир.

Дубков по пуштањето од полициската станица не ги коментираше околностите на инцидентот, но за изданието „Верстка“ изјави дека притворот го смета за попречување на адвокатските активности.

Дубков минатата недела ја придружуваше мајката на Навални, Људмила Навалнаја, во арктичкиот град Салехард, додека таа го бараше телото на нејзиниот син. Телото и беше предадено на 24 февруари.

Василиј Дубков е адвокат од Новосибирск. Тој повеќепати дејствувал како бранител во политички случаи и соработувал со иницијативата ОВД-Инфо, која обезбедува правна помош на приведените на политичките протести.

Тројцата поранешни адвокати на Навални, Вадим Кобзев, Игор Сергунин и Алексеј Липстер, беа уапсени во ноември под обвинение за екстремизам. Во средината на ноември, московскиот суд издаде налог за апсење на уште еден бранител на Навални, адвокатката Олга Михајлова, под обвинение за екстремизам.

Продолжена забраната за влез на руски туристи во Латвија до март 2025

Граница меѓу Латвија и Русија
Граница меѓу Латвија и Русија

Владата на Латвија (Летонија) на 27 февруари соопшти дека ја продолжила забраната за влез на руски државјани во балтичката земја до март 2025 година. Како причина ја наведуваат руската инвазија на Украина, за која тамошните власти велат дека „продолжува да претставува закана за внатрешната безбедност на Латвија“.

Во соопштението од Кабинетот на премиерката Евика Силина, се наведува дека влезот на руски државјани во Европската унија и Латвија како туристи ќе биде забранет до понатамошно известување, но на некои Руси ќе им биде дозволен влез, вклучително и оние со дозвола за престој, важечка во Латвија или во друга земја-членка на ЕУ или Руси чиј влез е поврзан со хуманитарни причини како што се политички десиденти.

Во септември 2022 година, Полска заедно со другите балтички земји - Естонија, Латвија и Литванија постигнаа заеднички договор за ограничување на бројот на руски државјани кои влегуваат во нивните земји за да се спречат евентуални безбедносни ризици по почетокот на војната во Украина.

Латвија, членка на ЕУ и НАТО што се граничи со Русија, е дом на значителен број припадници на етничкото руско малцинство, кое сочинува околу 25 отсто од вкупното население на земјата од 1,9 милиони жители. Балтичката земја порано беше популарно место за одмор, а нејзиниот главен град Рига, популарна викенд дестинација за руските туристи.

Стано - Косово и Србија нема да напредуваат кон ЕУ доколку не ги спроведат договорите

Портпаролот на Европската унија (ЕУ), Петер Стано.
Портпаролот на Европската унија (ЕУ), Петер Стано.

Косово и Србија не можат да напредуваат на европскиот пат, доколку нема напредок во имплементацијата на минатогодишниот Договор за нормализација на односите, како и сите останати постигнати во рамките на дијалогот, изјави портпаролот на Европската унија (ЕУ), Петер Стано.

„ЕУ жали за досегашниот ограничен напредок во имплементацијата на Договорот, што може целосно да им се припише на двете страни“, рече Стано во одговорот на Радио Слободна Европа.

Косово и Србија на 27 февруари 2023 година го прифатија Договорот за нормализација на односите врз основа на предлогот на ЕУ, која посредува во дијалогот.
Потоа, на 18 март 2023 година, двете страни се договорија за Анекс документот за негова имплементација.

Вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими ја обвини Србија дека одбива да го спроведе Договорот за нормализација на односите и истакна дека официјален Белград не сака да го потпише.


Иако не е потпишан, ЕУ соопшти дека договорот е правно обврзувачки, а обврските кои произлегуваат од него станаа составен дел на европскиот пат за Косово и Србија.
Договорот меѓу Косово и Србија, меѓу другото, предвидува взаемно почитување на независноста и територијалниот интегритет, признавање на документи, дипломи, регистарски таблички, како и продлабочување на соработката на полето на економијата, владеењето на правото, здравството и исчезнатите лица.

Исто така, Србија се обврза да не го блокира членството на Косово во меѓународните организации, додека Косово ја прифати обврската да и обезбеди на српската заедница одредено ниво на самоуправување, односно да формира Заедница на општини со српско мнозинство.

Прекин на Телеграм во Русија, но се вратија Инстаграм и Фејсбук

Логото на Телеграм.
Логото на Телеграм.

Привремен прекин на Телеграм, најпопуларната апликација за пораки што се користи во Русија, е регистриран на 27 февруари. Прекинот е од необјаснети причини.

Додека имало прекин на Телеграм, пак некои од претходно блокирани апликации за социјални медиуми, како Инстаграм и Фејсбук, одеднаш станаа достапни во Русија.

Центарот за мониторинг на руската јавна комуникациска мрежа соопшти дека нивните специјалисти забележале „масовен пропуст“ на Телеграм, иако не е веднаш јасно зошто.

Руското Министерство за дигитална технологија соопшти дека веднаш започнала работа за обновување на Телеграм и голем број други услуги во Русија, додавајќи дека имало пропусти на апликацијата и надвор од Русија.

„Работиме на утврдување на причината за инцидентот. Што се однесува до руските телекомуникациски оператори, нивните мрежи работат нормално“, се вели во соопштението.

Дописниците на Ројтерс во Москва забележале прекини од околу 90 минути на апликациите Телеграм, Јутуб и Вконтакте.

Набргу по прекинот, неколку претходно блокирани апликации за социјални медиуми, вклучувајќи ги Инстаграм и Фејсбук, одеднаш станаа достапни во Русија, велат новинарите на Ројтерс во Москва.

Регулаторот за комуникации Роскомнадзор по руската инвазија на Украина во февруари 2022, го спречи пристапот до тогашен Твитер и ги забрани Фејсбук и Инстаграм на компанијата Мета.

Бочварски - Професионалните превозниците ќе имаат приоритет за пасоши

 Пасоши
Пасоши

Приоритет за издавање пасош ќе имаат превозниците кои вршат патнички товарен транспорт и од Министерството за транспорт и врски имаат сертификат за професионален возач, соопшти ресорниот министер Благој Бочварски.

Владата на седница попладнево ја усвои информацијата на Министерството за пасошите на превозниците, соопшти министерот.

Цената ќе биде за редовна постапка за возачите да не бидат оптоварени финансиски да плаќаат за итна постапка, додаде Бочварски.

Претходно превозниците на средба со министерот побараа да се забрза процесот за добивање пасоши за нивните членови.

Министерот Бочварски во изјава за МИА соопшти дека Владата на седница го задолжила Министерството за внатрешни работи кое веќе утре од Министерството за транспорт и врски ќе го добие списокот на возачи со сертификат кои немаат патна исправа. Здруженијата на транспортери, рече Бочварски, до нив доставиле список со 120 возачи, дел од нив веќе се во постапка за издавање пасош, а дел треба да ја почнат постапката.


Тој очекува за десетина дена да биде завршена процедурата од започнување до издавање на пасоч на возачите.

Во земјава има околу 16 000 возачи со сертификат за професионален возач издаден од Министерството за транспорт и врски.

Пасошите со името Република Македонија не важат по 12 февруари годинава. Обврската за промена на личните документи со новото уставно име произлезе од Преспанскиот договор што Северна Македонија и Грција го потпишаа во 2018 година.
За термини за нов пасош се чека со месеци, фалеа и обрасци, па и оние кои се фотографирале за нови документи чекаат да си го подигнат.

Лајчак - Многу прашања за уредбата на ЦБК за динарот остануваат неодговорени

Претставникот на Европската унија за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак.
Претставникот на Европската унија за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак.

Претставникот на Европската унија за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, на 27 февруари, рече дека разговорите за указот на Централната банка на Косово (ЦБК) за забрана на употребата на српскиот динар на Косово се „важен прв чекор“, но дека „многу политички прашања остануваат неодговорени“.

Со негово посредство денеска во Брисел се сретнаа претставниците на Приштина и Белград.

„Ќе бидат потребни дополнителни состаноци“, рече Лајчак во објава на мрежата „Х“.

Тој не појасни дали двете страни имаат некаков договор, но ја поздрави нивната посветеност за изнаоѓање одржливо решение за заедниците погодени од декретот на Централната банка на Косово.

Гувернерот на Централната банка на Косово, Ахмет Исмаили, рече дека на состанокот во Брисел не се разговарало за регулативата со која се забранува употребата на српскиот динар во Косово, туку се претставени технички модели за тоа како Србија може да продолжи со финансирањето од нејзините буџет преку законски и транспарентни канали.

Тој посочи дека предлогот бил да се плаќа на банкарските сметки на корисниците во евра, „како што Централната банка на Косово и предложила на Народната банка на Србија“.

„Не прифативме други разговори“, рече Исмаили.

Регулативата на Централната банка на Косово, која стапи на сила на 1 февруари, го предвидува еврото да е единствена валута за готовинско плаќање во Косово и забранува употреба на српскиот динар.

Според Европската унија, оваа одлука предизвикала практични проблеми на српската заедница во Косово, која го користела динарот и добивала помош од Србија во таа валута.

Затоа Европската унија денеска одржа состаноци за да се најде решение за ова прашање.

Сепак, разговорите со посредство на пратеникот на Европската унија за дијалог Мирослав Лајчак завршија без конкретни резултати.


Главниот преговарач на Србија, Петар Петковиќ, изрази уверување дека тоа е проблем што треба да се реши на политичко ниво.

„Средбата покажа дека одлуката на таканаречената Централна банка на Косово подразбира решение на политичко ниво. Затоа јас бев тука, но не и Бислими [Бесник, главен преговарач на Косово]. Последиците од таквата одлука се политички“, изјави Петковиќ.

„Точно е дека за динарот никогаш досега не се разговарало во дијалогот, но со оглед на тоа што одлуката на таканаречената Централна банка на Косово директно ги засега Србите, се разбира за тоа ќе се разговара во Брисел“, додаде Петковиќ.

На заедничката средба присуствуваа само финансиски експерти од Приштина и Белград.

Над 3.000 вработени во УКИМ ќе добијат повисоки плати

Студенти пред Филозофскиот факултет на УКИМ, Скопје
Студенти пред Филозофскиот факултет на УКИМ, Скопје

Повисоки плати за околу 22 отсто од ќе добијат вработените на најстариот Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“(УКИМ)- Скопје од овој месец, а ретроактивно ќе им се исплати и разликата за јануари, соопшти Министерството за образование и наука на 27 февруари.

Од Министерството соопштуваат дека на тој начин се исполнува обврската на државата која произлегува од колективниот поединечен договор на оваа високообразовна установа, потпишан на 29 декември 2022, а со примена од 1 јануари 2024.

Од Министерството за труд и социјална политика соопштија дека повисоки плати ќе добијат 3200 вработени во УКИМ. Во нивното соопштение се наведува дека одлуката за повисоки плати била заглавена во Министерството за труд и социјална политика и со доаѓањето на техничкиот министер Ѓоко Велковски започнал легалистичкиот процес за решавање на проблемот.

Повеќе пари ќе добијат и професорите, асистентите, но и административни и технички лица.

Ангелова - Платите во високото образование се непристојни
please wait

No media source currently available

0:00 0:15:24 0:00

Покрај ова зголемување од околу 22 отсто, кое им следува според колективниот договор, тие од март ќе имаат дополнително зголемување за одреден процент оти е предвидено зголемување на минималната плата во државата. Основицата на плата се пресметува според минималната плата помножена по коефициент на сложеност, според различни профили на вработените.

Минатата година, во интервју за Радио Слободна Европа, ректорката на УКИМ, Биљана Ангелова, изјави дека никогаш порано во историјата универзитетските професори немале пониски плати. Доцентите имаат плата на ниво на просечна плата во Северна Македонија. А асистентите со магистратура имаат под македонскиот просек, рече Ангелова.


Минималната плата во земјата е 20 илјади денари, а од март треба да се зголеми за 2.000 денари.

Агелер - Изборната кампањата да се фокусира на суштински прашања, а не на лични напади

Анџела Агелер, американска амбасадорка во Северна Македонија
Анџела Агелер, американска амбасадорка во Северна Македонија

Изборите се за граѓаните, но и за иднината на државата, порача американската амбасадорка Анџела Агелер на 27 февруари.

Таа се надева дека изборната кампањата ќе се фокусира на суштинските прашања, а не на лични напади, затоа што, како што вели, луѓето се уморни од негативности.

„Дури тогаш гласачите ќе можат да направат избор меѓу кандидатите за оние за кои веруваат дека најдобро ќе им помогнат да ги остварат своите надежи и соништа за себе, нивните деца и нивното општество“,, изјави Агелер за порталот PRESSonline.al.

Таа вели дека се надева оти овие одлуки ќе ја доближат државата до целосна интеграција во европската заедница.

Американската амбасадорка вели дека владините институции треба да воспостават процеси за слободни и фер избори за претседателските и парламентарните избори.

„Гласачите мора да се информираат преку сигурни извори на информации, а да ги препознаат и отфрлат сите дезинформации и манипулации. И што е најважно, гласачите мора да гласаат! Демократијата функционира кога сите ја исполнуваме нашата обврска. Моите очекувања за изборите се исти како и оние на гласачите, а тоа е целиот процес, од периодот на кампањата до формирањето на идната влада, да се одвива на транспарентен начин, преку кој ќе се обезбедат слободни и фер избори“, рече Агелер.

Првиот круг од претседателските избори се закажани за 24 април, а на 8 мај ќе се одржат вториот круг од претседателските и парламентарни избори.

Зеленски во посета на Саудиска Арабија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во Саудиска Арабија на 27 февруари
Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во Саудиска Арабија на 27 февруари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека пристигнал во Саудиска Арабија на 27 февруари за да разговара со престолонаследникот Мохамед бин Салман. Зеленски на својот профил на социјалната мрежа „X“, порано Твитер, напиша дека првата тема е Формулата за мир.

„Минатата година во Џеда одржавме ефективен состанок на советници за да разговараме за неговото спроведување. Сега се приближуваме до првиот мировен самит и се потпираме на тековната активна поддршка на Саудиска Арабија“, напиша Зеленски.

Втората тема е враќањето на заробениците и депортираните.

„Раководството на Кралството веќе придонесе за ослободување на нашиот народ. Уверен сум дека и оваа средба ќе даде резултати“, напиша Зеленски.

Ријад посредуваше за ослободување на група украински заробеници во септември 2022 година.
Освен тоа ќе се разговара и за перспективните за економска соработка и за учеството на Саудиска Арабија во обновата на Украина.

Протест на полските фармери против политиките на ЕУ

Протест на полски фармери
Протест на полски фармери

Илјадници земјоделци во Полска излегоа на улиците во Варшава на 27 февруари, ескалирајќи го протестот што започна на почетокот на февруари против увозот на храна од Украина и зелените правила на ЕУ.

Земјоделците ширум Европа протестираат со недели против ограничувањата што им ги поставуваат регулативите за „Зелениот договор“ на ЕУ, наменети за справување со климатските промени, како и зголемените трошоци и, како што велат, нелојалната конкуренција надвор од ЕУ, особено Украина. Полските фармери се собраа во центарот на Варшава пред да маршираат кон парламентот, а потоа и кон кабинетот на премиерот.

Полските земјоделци започнаа серија протести низ целата земја на почетокот на овој месец, а за време на протестите целосно ги блокираа и сите украински гранични премини, како и пристаништата и низ целата земја.

„Нема да се откажеме. Немаме избор. Нашите фарми ќе банкротираат, ќе ги загубиме нашите средства за живот“, рече Павел Валковиак, 47 - годишен производител на пченка и пченица од Конарзево во западна Полска.

Полскиот премиер Доналд Туск за време на посетата на Прага во вторникот рече дека ЕУ мора да ги реши проблемите создадени со нејзината одлука да ги отвори границите за увоз на украински прехранбени производи откако Русија го нападна својот сосед на почетокот на 2022 година.

„Никој нема право да мисли дека Чешка и Полска не ја поддржуваат Украина, но... ќе работиме заедно во Брисел за корекции кои ќе го заштитат нашиот пазар од негативните ефекти на оваа одлука“, рече Туск.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG