Достапни линкови

Вести

Русија ќе ѝ одговори на Бугарија за протерувањето на дипломатите

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва со иста мера ќе одговори на бугарското протерување на 70 руски дипломати. Руската амбасадорка во Бугарија, Елеонора Митрофанова, во минатата недела рече дека ќе побара од Москва да ја затвори нејзината амбасада во Софија поради протерувањето. Бугарија на 28 јуни соопшти дека руските дипломати работеле против интересите на Софија. Тие добија рок до 3 јули да ја напуштат државата.


Митрофанова: Доколку до утре не биде откажано протерувањето на руските дипломати, ќе предложам затворање на амбасадата во Софија

Протерувањето, кое сериозно ги затегна дипломатските односи, е досега најголемиот број руски дипломати протерани од Бугарија, која е членка на Европската унија и НАТО. Бугарија силно ги поддржа западните санкции против Москва поради нејзината инвазија на Украина. Европските земји протераа стотици руски дипломатски персонал откако Москва ја започна својата непредизвикана војна против Украина на 24 февруари. Русија возврати со испраќање домашни дипломати од бројни земји на ЕУ.

види ги сите денешни вести

Променливо облачно време со можност за пороен дожд

Облачно време
Облачно време

Денеска не очекува променливо облачно време, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално и со услови за краткотрајно невреме. Се очекува да дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 16, а максималната ќе достигне од 20 до 27 степени.

Во Скопје променливо облачно, попладне во делови од котлината нестабилно со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 14, а максималната ќе достигне до 26 степени.


Од УХМР информираат дека во следните денови ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи, особено во попладневните часови. Локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град.

Најмалку едно лице загина, четири се повредени при падот на мал авион во близина на Загреб

Илустрација, Спортски авион во авионска несреќа
Илустрација, Спортски авион во авионска несреќа

Едно лице загина, а четворица се повредени при пад на спортски авион недалеку од Загреб, соопшти денеска хрватската полиција на социјалната мрежата Икс (Х) порано позната како Твитер.

На летот биле регистрирани пет патници. Во соопштението е наведена куса информација дека во тек е организација за итна помош на повредените и организирање на нивниот транспорт до болниците.

На местото на несреќата пристигна и премиерот Андреј Пленковиќ кој рече дека сите во авионот се хрватски државјани, објавина својот интернет портал Н1.

Пленковиќ изјавил дека четирите лица кои ја преживеале авионската несреќа не се во животна опасност.

Полицијата нешто пред 16 часот добила информација за пад на авион „Цесна 182“ на подрачјето на Ступник, а во областа веднаш била испратена итна помош.

Израел го бомбардира Појасот Газа и покрај наредбата да сопре од меѓународниот суд

Илустрација
Илустрација

Израел продолжи со бомбардирањето врз Појасот Газа, вклучувајќи го и градот Рафа, на 25 мај, еден ден откако највисокиот суд на Обединетите Нации (ОН) му нареди да ги запре воените операции.

Израел не даде никакви индикации дека пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП) влијаела на неговото планирање.

„Израел нема да спроведе воени операции во областа Рафа каде што се „создаваат услови за живот што би можеле да предизвикаат уништување на палестинското цивилно население, целосно или делумно“, изјави израелскиот советник за национална безбедност Цачи Ханегби, повторувајќи ја формулацијата најдена во пресудата на МСП.

Исто така, по состанокот меѓу американските и израелските официјални лица во Париз на 25 мај, израелски официјален претставник рече дека Тел Авив се обидува да ги обнови разговорите во наредните денови во обид да постигне договор за ослободување на заложниците во Газа.

„Има намера да се обноват разговорите оваа недела и има договор“, изјави функционерот за новинската агенција Франс прес под услов да остане анонимен.

Рано на 25 мај, неколку часа по одлуката на судот, Израел изврши напади врз Појасот Газа додека борбите меѓу израелските трупи и борците на Хамас, кој беше прогласен за терористичка организација од страна на Соединетите држави и Европската унија, продолжија.

Воздушни напади беа пријавени во Рафа и централниот град Деир ал Балах.

Шефот за европска надворешна политика, Жозеп Борел, напиша на социјалната платформа X, порано позната како Твитер, дека „наредбите на Меѓународниот суд за правда се обврзувачки за страните и тие треба да бидат целосно и ефективно вградени“.

Во својата пресуда од 24 мај, МСП рече дека Израел мора „веднаш да ја прекине“ својата офанзива против Рафах и да преземе итни мерки за решавање на хуманитарната криза во целиот регион. Мерките треба да вклучуваат повторно отворање на граничниот премин Рафа со Египет за да се овозможи проток на помош во Газа.

Во пресудата од 26 јануари, 15-члената комисија одлучи дека Израел мора да стори сé за да спречи геноцид за време на неговата офанзива како одговор на нападот во октомври од страна на Хамас, кој беше прогласен за терористичка организација од Соединетите Држави и ЕУ, но не нареди прекин на огнот.

На 28 март, таа му нареди на Израел да ги преземе сите неопходни и ефективни активности за да обезбеди основни резерви на храна за палестинското население во Газа.

Сепак, гласовите 13-2 со кои се наредува на Израел да ја запре офанзивата во Рафа и да известува за својот напредок во олеснувањето на хуманитарната криза во рок од еден месец, го зголемува притисокот врз Израел и дополнително го изолира.

Пресудата го засили притисокот врз Израел само неколку дена откако Норвешка, Ирска и Шпанија објавија дека ќе ја признаат палестинската држава и откако главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд објави дека ќе бара налози за апсење по обвиненијата за воени злосторства за израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант и неколку врвни лидери на Хамас.

Израел и Хамас се борат од 7 октомври 2023 година, кога борците на Хамас започнаа масовен прекуграничен напад врз Израел. Во нападот загинаа околу 1.200 израелски граѓани, додека други 240 беа земени како заложници, од кои некои се уште ги држи Хамас во Газа.

Фон дер Лајен го брани планот за соработка со десничарските пратенички групи

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен
Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен повторно одговори на критичарите кои ја осудија нејзината подготвеност да соработува со десничарските групи во Европскиот парламент.

“Станува збор за придобивање на политичките сили кои се толку важни за мнозинството во центарот “, изјави лидерката на ЕУ во интервју за германско радио, пренесува германската новинска агенција ДПА.

Таа рече дека ќе работи со демократските партии и политичари, без разлика на нивната политичка група во парламентот.

„Критериумите за мене се пратениците со кои сакаме да соработуваме да се во корист на Европа, во корист на Украина против Русија и во корист на владеењето на правото“, изјави таа, мислејќи на пратениците.

Прво Фон дер Лајен се соочи со критики во април, откако не успеа да ја исклучи соработката во Европскиот парламент со десничарската група Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР), која ја вклучува екстремно десничарската партија „Браќа на Италија“ на италијанскиот премиер Џорџија Мелони.

Германскиот канцелар Олаф Шолц во четвртокот изјави тој е „многу тажен поради двосмисленоста на некои политички изјави“ кои доаѓаат од фон дер Лајен, која се кандидира за втор мандат како претседател на Европската комисија.

„Ќе биде можно само да се воспостави претседателство на комисијата што ќе се заснова на традиционалните партии... Сè друго би било грешка за иднината на Европа“, додаде Шолц.

Изборите за европратеници во земјите членки на Европската Унија че се одржат од 6 до 9 јуни годинава. Изборните правила за европратеник се разликуваат од една до друга земја членка на Унијата, со тоа што во некои места изборниот праг е 5 отсто, а во други нема, додека во некои земји право на глас имаат и малолетници со наполнети 16 години.

Во повеќето европски земји гласањето ќе се одржи на 9 јули. Во Холандија изборите се закажани за 6 јуни, а ден подоцна ќе гласат и Ирците и Чесите, додека на 8 јуни избори за Европскиот парламент се одржуваат во Летонија, Малта, Словачка и Италија. Во Чешка и Италија изборите ќе се одржуваат во текот на два дена.

Мицотакис: Ако се отстапи од Преспанскиот договор, патот кон ЕУ ќе остане затворен

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис

Европскиот пат на Северна Македонија минува низ Грција и тој може да остане затворен, ако не се испочитува договореното, повтори грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчкиот весник „Та неа“, јавува новинската агенција МИА.

„Кога некој го влече јажето, ќе треба да биде подготвен да се скине. И ако отстапува од договорениот тек, да знае дека ќе наиде на затворен пат кон Европа. Пат кој поминува од Грција и почитувањето на меѓународното право“, изјави Мицотакис.

Грчкиот премиер оваа порака ја испраќа до македонските власти во ситуација кога во земјава се менува власта по претседателските и парламентарните избори во кои победи десничарската партија ВМРО-ДПМНЕ.

По шест години од потпишувањето на Преспанскиот договор, уставното име на Северна Македонија се врати во фокусот на надворешната политика на земјава. Ако до 2018, речиси три децении летаа искри меѓу Атина и Скопје за името на државата, изминативе две недели остри реакции се разменуваат околу тоа како и кога треба да се употребува новото уставно име - Северна Македонија.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, како иден премиер, најави дека ќе го следи патот на новата претседателка на државата, Гордана Сиљановска Давкова, која во својата заклетва го користеше само името „Македонија“ и јасно порача дека не се откажува од тоа во јавните настапи бидејќи е нејзино лично право на самоопределување.

И ВМРО-ДПМНЕ и Нова демократија во Грција беа во опозиција кога беше потпишан Договорот во Преспа и се изјаснија дека се против него, но дека ќе го почитуваат како меѓународен договор.

Во меѓувреме опозициската Сириза која е потписник на Преспанскиот договор најави дека во грчкото собрание ќе ги поднесе за ратификација трите меморандуми со Северна Македонија кои веќе шест години чекаат „амин“ од пратениците.

Пораст на бројот на баратели на азил во Британија

Британскиот премиер Руши Сунак на собраниска говорница, архивска фотографија, 20 мај 2024 година
Британскиот премиер Руши Сунак на собраниска говорница, архивска фотографија, 20 мај 2024 година

Над 10.000 баратели на азил пристигнале во Британија со мали чамци од јануари годинава до сега, покажуваат новите владини податоци објавени на 25 мај. Тоа е еден од клучните предизвици со кои се соочува премиерот Риши Сунак пред националните избори на 4 јули.

Бројот на луѓе кои пристигнаа на јужните плажи на Англија откако стана опасен преминот низ англискиот канал се намали за една третина во 2023 година. Но последните податоци покажаа дека 10.170 пристигнале помеѓу јануари и 25 мај, што е повеќе од 7.395 во истиот период минатата година.

Британскиот премиер Сунак, кој го објави датумот на изборите во средата, соопшти дека барателите на азил кои дошле во Британија илегално нема да бидат депортирани во Руанда пред гласањето - што фрла сомнеж врз една од водечките политики на неговата Конзервативна партија.

Планот е заглавен со правни пречки повеќе од две години, а опозициската Лабуристичка партија, која има околу 20 поени предност во анкетите и се гледа на пат да стави крај на 14-годишното владеење на конзервативците, вети дека ќе ја укине политиката доколку победи на изборите.

Министерот за имиграција во сенка на лабуристите, Стивен Кинок, рече дека владата на Сунак не направила доволно за да се справи со ова прашање.

„Бидејќи сите напори на владата сега се насочени кон тоа да се префрлат неколку стотици луѓе во Руанда, тие ги изгубија од вид уште илјадници кои го минуваат Каналот секој месец“, се вели во соопштението на Кинок.

Лабуристите рекоа дека доколку бидат избрани ќе создадат посебно владино тело за гранична безбедност која ќе ги собере вработените од полицијата, домашната разузнавачка агенција и обвинителите за да работат со меѓународните агенции за да се спречи шверцот на луѓе.

Г7 има нов план како да и помогне на Украина

Министрите за надворешни работи на Г7
Министрите за надворешни работи на Г7

Групата од седум индустриски најразвиени земји Г7 ќе ја испита можноста за користење на идните приходи од замрзнатите руски средства за помош на Украина, пишува во нацрт заедничката изјава на министрите за финансии на земјите од Г7, во која имаше увид новинската агенција Ројтерс.

Групата Г7 е името на консултативниот форум на седумте најважни индустриски земји во светот. Се состои од премиерите на САД, Канада, Јапонија, Германија, Италија, Франција и Обединетото Кралство.

Г7 замрзна околу 300 милијарди долари од руските средства набргу откако Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година.

„Постигнуваме напредок во нашите дискусии за потенцијалните начини за добивање извонредна добивка што произлегува од блокираните руски државни средства во корист на Украина“, се вели во нацрт-изјавата, објави Ројтерс на 25 мај.

„Нема да има големи промени пред конечната верзија која ќе биде објавена подоцна денеска“, изјави дипломатски извор од Г7 за Ројтерс.

На министрите од Г7 ќе им се придружи и украинскиот министер за финансии Серхи Марченко. Министрите за финансии и гувернерите на централните банки, на состанокот во Стреса, северна Италија, каде имаат за цел да ги претстават опциите за финансирање на Украина што ќе ги разгледаат лидерите на Г7.

Тие ќе разговараат за ова прашање на самит во средината на јуни, се вели во соопштението.

„Во согласност со нашите правни системи, руските суверени средства во нашите јурисдикции ќе останат блокирани додека Русија не ја плати штетата што и ја нанесе на Украина“, се вели во соопштението.

Растечката извозна моќ на Кина и она што министрите на Г7 го нарекуваат нејзиниот индустриски „прекумерен капацитет“ се другите клучни теми на дводневниот собир во северниот италијански град Стреса.

„Загрижени сме поради сеприсутната употреба на непазарните политики и практики од страна на Кина кои ги поткопуваат нашите работници, индустрии и економската отпорност“, се вели во соопштението.

„Ќе продолжиме да ги следиме потенцијалните негативни ефекти од прекумерниот капацитет и ќе разгледаме преземање чекори за да обезбедиме рамноправни услови за игра за сите, во согласност со принципите на Светската трговска организација (СТО)“, се додава.

Путин би преговарал, ама на Зеленски му истекол претседателскиот мандат

Средба на рускиот претседател Владимир Путин со белорускиот колега Александар Лукашенко
Средба на рускиот претседател Владимир Путин со белорускиот колега Александар Лукашенко

Рускиот претседател Владимир Путин на 24 мај изјави дека Русија е подготвена да разговара за војната во Украина, но се сомнева дали украинскиот претседател Володимир Зеленски има легитимитет да преговара во име на Украина.

Путин, кој зборуваше во Минск по средбата со авторитарниот белоруски лидер Александар Лукашенко, рече дека петгодишниот мандат на Зеленски требаше да заврши на 20 мај.

„Се разбира, свесни сме дека легитимитетот на актуелниот шеф на државата заврши“, рече Путин на заедничката прес-конференција со Лукашенка.

„Мораме да бидеме целосно сигурни дека имаме работа со легитимни власти“, додаде тој.

Зеленски беше инаугуриран со петгодишен мандат на 20 мај 2019 година. Изборите требаше да се одржат на 31 март оваа година, но беа одложени бидејќи земјата се уште е под воена состојба.

Според украинскиот Устав, Зеленски мора да продолжи да ги извршува своите должности додека не биде избран нов шеф на државата.


Украина е под воена состојба откако Русија ја започна својата целосна инвазија во февруари 2022 година и ќе мора да го измени законот за да се одржат избори за време на воена состојба.

Кога прашањето за легитимноста на Зеленски беше покренато претходно оваа недела, портпаролот на ЕУ рече дека Европската унија не се сомнева во статусот на Зеленски како лидер на Украина. Портпаролот на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш рече дека Зеленски „останува човекот со кој генералниот секретар комуницира кога треба да контактира со украинскиот лидер“.

Во своите коментари на заедничката прес-конференција, Путин, кој беше реизбран за петти мандат во март на изборите кои САД и другите западни земји не ги сметаа за слободни и фер, не ги призна ограничувањата за Украина да одржува избори додека земјата е редовно под руски напад.

Путин повтори дека Русија „е за преговори за Украина“, но рече дека би било можно враќање на разговорите „само врз основа на денешната реалност во зоната за специјални операции“.

Зеленски ги отфрли предусловите на Москва, вклучително и дозволувањето на Русија да ја задржи територијата што нејзините сили ја зазедоа досега во војната.

Во јуни во Швајцарија треба да се одржи меѓународна мировна конференција за Украина на која ќе се разговара за мировниот план на Зеленски, но Русија не е поканета. Путин ја отфрли важноста на конференцијата.


Според американскиот помошник државен секретар Џејмс О'Брајан изјави дека сојузниците на Украина не го гледаат Путин како заинтересиран за мир во моментов.

„Тој избра пат на војна и важно е Украина да има можност да се стабилизира на бојното поле. Секогаш сме заинтересирани да видиме кога Украина ќе биде подготвена да склучи мир, таа да може да го стори тоа под услови кои се успешни за Украина“, објасни О'Брајан.

Русија и Белорусија, во меѓувреме, ги подобрија своите односи и најавија дека разговарале за „прашања за формирање на обединет одбранбен простор“, истакнувајќи дека „заедничка регионална групација на војници, руски одбранбени комплекси и тактичко нуклеарно оружје се распоредени на белоруска територија“.

Хеликоптерот на ерменскиот премиер „непланирано“ слета поради лошите временски услови

Архивска фотографија ерменскиот претседател Никол Пашинијан
Архивска фотографија ерменскиот претседател Никол Пашинијан

Хеликоптерот со ерменскиот премиер Никол Пашинијан направи „непланирано слетување“ поради лошите временски услови за време на патувањето во заедниците во близина на границата на земјата со Азербејџан на 25 мај.

„Се е во ред. Поради лошите временски услови, нашиот хеликоптер непланирано слета во Ванадзор. Сега го продолжуваме нашето патување со автомобил“, напиша Пашинијан на социјалната мрежа Фејсбук.

Вандазор се наоѓа на околу 120 километри северно од главниот град на Ерменија, Ереван.


Подоцна во текот на денот, поворката на Пашинијан влезе во регионот Тавуш, каде што премиерот требаше да одржи средби со жителите на пограничните заедници по неодамнешната, прва досега демаркација на границата со Азербејџан, јави ерменскиот сервис на Радио Слободна Европа.

На почетокот на овој месец, Баку и Ереван ја завршија демаркацијата на границата, што резултираше со тоа што Баку ја врати контролата врз четири села, кои беа под воена контрола на Ереван од раните 1990-ти.

Пашнинан ја промовираше демаркацијата врз основа на мапите од 1976 година како „голем успех“ што ќе ја утврди легитимноста на границите и ќе помогне да се спречат идните конфликти меѓу двете земји.

Двете страни го нарекоа договорот значаен чекор кон мировен договор меѓу двата јужнокавкаски ривали.

Изборите за европските пратеници ќе се одржат од 6-ти до 9-ти јуни

Илустрација
Илустрација

Граѓаните од земјите членки од Европската унија од 6 до 9 јуни ќе може да го искористат своето право на глас и да изберат претставници во Европскиот парламент. Изборните правила за европратеник се разликуваат од една до друга земја членка на Унијата, со тоа што во некои места изборниот праг е 5 отсто, а во други нема, додека во некои земји право на глас имаат и малолетници со наполнети 16 години.

Во повеќето европски земји гласањето ќе се одржи на 9 јули. Во Холандија изборите се закажани за 6 јуни, а ден подоцна ќе гласат и Ирците и Чесите, додека на 8 јуни избори за Европскиот парламент се одржуваат во Летонија, Малта, Словачка и Италија. Во Чешка и Италија изборите ќе се одржуваат во текот на два дена.

Новиот парламентарен состав на Европскиот парламент ќе има повеќе пратениц од досегашниот, односно од 705 ќе порасне на 720 пратеници.


Минималниот број на европретставници по земја е шест. Најмалите европски земји - Малта, Кипар и Луксембург - имаат толку европратеници. Германија има најмногу европратеници, 96.

Граѓаните на 14 земји од ЕУ можат, доколку живеат во странство, да гласаат по пошта.

Хрватска е меѓу осумте земји чии граѓани своето право на глас можат да го остварат само со гласање во дипломатските претставништва на земјата. Во четири земји (Чешка, Ирска, Малта и Словачка) нема можност за гласање надвор од државата, додека само една (Естонија) има можност за електронско гласање.

Гласањето на изборите за Европскиот парламент е задолжително во Белгија, Бугарија, Луксембург и Грција.

Во повеќето земји, вклучително и во Хрватска, на изборите за Европскиот парламент има само една изборна единица. Исклучок во овој поглед се Белгија, Ирска, Италија и Полска.

Изборен праг од пет проценти постои во девет земји. Сепак, повеќето земји, поточно 13 од нив, немаат одреден изборен праг. Изборниот праг е четири отсто во Италија, Австрија и Шведска, три отсто во Грција и 1,8 отсто во Кипар.

Возраста за гласање е иста како и полнолетството во повеќето земји-членки. Во Грција може да гласаат и седумнаесетгодишници, додека во Белгија, Германија, Малта и Австрија може да гласаат со наполнети 16 години.

Минималната возраст на кандидатите на изборите варира од 18 до 25 години. Во 15 држави минималната возраст на кандидатите е 18 години.

Три години постар од минималната возраст е правило во дури девет земји, додека во Романија кандидатот мора да има најмалку 23 години, а во Грција и Италија 25 години.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG