Достапни линкови

Вести

Џонсон вети поголема помош за Украина за време на ненадејната посета на Киев

Британскиот премиер Борис Џонсон во посета на Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон вети поголема воена помош за Украина за време на ненадејната посета на Киев.

„Ние сме со вас за да ви ја дадеме стратешката издржливост што ќе ви треба“, изјави денеска Џонсон непосредно пред закажаната средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Џонсон не навлезе во детали за тоа каква нова помош неговата нација ќе и пружи на Украина.

Киев ги моли западните земји за повеќе тешка артилерија, вклучително и хаубици и ракетни фрлачи, велејќи дека неговата земја има 10 пати помалку оружје од Русија.

Украина полека губи територии во Донбас поради поголемата огнена моќ на Русија, велат експертите.

Сепак, украинските сили продолжуваат да даваат жесток отпор.

Џонсон, кој беше во својата втора посета на Киев откако Москва ја започна својата инвазија на 24 февруари, рече дека руските сили имаат „големи загуби“.

Посетата на Џонсон доаѓа еден ден откако лидерите на Германија, Франција, Италија и Романија ја посетија Украина во знак на поддршка.

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави во интервју во Берлин на 17 јуни дека одржува отворена линија со рускиот претседател Владимир Путин во обид да се стави крај на војната, но предупреди дека Москва нема да може да ги диктира мировните услови.

види ги сите денешни вести

Мицкоски бара уставните измени да влезат во Собранието по одморите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска побара Владата по завршувањето на одморите да ги стави во собраниска процедура уставните измени.

„Кажав вчера дека верувам во секој пратеник од пратеничката група предводена од ВМРО-ДПМНЕ во рамките на Парламентот дека под овие околности нема да гласа за промена на Уставот и дека доколку се случи такво нешто ќе заминам трајно од политиката. Затоа што имам полна доверба во сите. Еве денеска ќе одиме чекор понапред овде во Тетово, порака до Владата предводена од ДУИ и СДСМ и Димитар Ковачевски, веднаш откако парламентарците ќе се вратат од годишниот одмор првата точка на првата седница во Парламентот да биде предлог за измена на Уставот на Македонија и доколку тој собере 80 пратеника јас веднаш истиот ден ќе го исполнам даденото ветување. Доколку тој нема 80 пратеника тогаш да одиме на предвремени парламентарни избори“, изјави Мицкоски при посетата на Тетово.

Мицкоски денеска и утре има средби и со коалициските партнери околу прашањето за референдумот и можната седница за уставни измени, а потоа ќе се консултира во рамки на партијата.

„Откако Собранието ќе биде функционално ќе излеземе со конечен став околу референдумот, но мислам дека ставот е јасен и неколку пати повторен“, истакна Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ најави референдум за внесувањето на Бугарите во Уставот, за што се потребни уставни измени, што пак е услов за продолжување на преговорите за влез во ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ се противи на уставни измени и најави дека нема да гласа за нив, а Уставот не може да се смени само со просто мнозинство, односно потребни се и гласови од пратениците од опозициската партија.

Прогласен победникот на претседателските избори во Кенија

Вилијам Руто

Шефот на изборната комисија во Кенија, Вафула Чебукати го прогласи потпретседателот Вилијам Руто за победник во тесната претседателска трка, но некои од членовите на комисијата го отфрлија резултатот, поттикнувајќи стравувања од насилство како она што беше забележано по претходните спорни избори.

„Нема враќање назад. Ние гледаме во иднината. Ни требаат сите раце за да одиме напред“, рече Руто поздравувајќи ја изборната комисија.

Неколку минути пред Чебукати да објави дека Руто победил на изборите, неговата заменичка Јулијана Черера на посебна локација изјави за медиумите дека таа и уште тројца членови ги негираат резултатите.

Кенија е меѓу најбогатите и најстабилните држави во регионот, но беше зафатена од постизборно крвопролевање во 2007 и 2017 година.

Извештаите сугерираат дека Руто бил фаворит во тесната трка против опозицискиот лидер Раила Одинга на изборите одржани на 9 август.

Кенија и нејзините 54 милиони жители се тешко погодени од пандемијата, а сега глобалната цена на храната и горивото расте, при што земјата се соочува со катастрофалната суша на северот.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен на 13 август повика на мир и трпение во телефонскиот разговор со кенискиот претседател во заминување Ухуру Кенијата.

ЕУ ја осуди пресудата за поранешната лидерка на Мјанмар

Аунг Сан Су Чи

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел ја осуди пресудата на опозициската активистка Аунг Сан Су Чи на шест години затвор под обвинение за корупција. Тој казната од страна на
судот воден од владејачката хунта во Мјанмар против 77-годишната политичарка и добитничка на Нобелова награда ја нарече „неправедна“ и повика да се почитува „волјата на народот“.

„Ја осудувам неправедната казна на Аунг Сан Су Чи на дополнителни шест години и го повикувам режимот во Мјанмар веднаш и безусловно да ја ослободи неа, како и сите политички затвореници и да ја почитува волјата на народот“, напиша на Твитер, Борел.

Поранешната лидерка на државата Су Чи е прогласена за виновна за злоупотреба на средства од организацијата што таа ја основала за промовирање на здравјето и образованието за изградба на дом и закупување на земјиште во државна сопственост по намалена цена.

Су Чи, која се наоѓа во самица во затвор во главниот град Рангун, веќе е осудена на 11 години затвор во други случаи покренати против неа од минатата година кога војската ја собори избраната влада предводена од нејзината партија откако победи на општите избори.

Иран со нови ограничувања за тоа како жените може да се облекуваат

Илустрација

Наредбата на иранскиот претседател Ебрахим Раиси за спроведување на законот за хиџаб и чистота во земјата резултираше со нова листа на ограничувања за тоа како жените можат да се облекуваат.

Мохамад Салех Хашеми Голпајегани на Националната конференција за хиџаб изјави дека според новата наредба, „прекршителите“ ќе бидат казнети, додека женските владини службеници ќе бидат отпуштени ако нивните профили на социјалните мрежи не се во согласност со исламските закони.

Голпајегани е секретар на иранскиот „Штаб за наредување право и забранување на злото“, кој е одговорен за одредување и спроведување на моделите на однесување во општеството.

Врз основа на новиот закон за хиџаб жените кои ги објавуваат своите слики без хиџаб на интернет ќе бидат лишени од некои социјални права од шест месеци до една година.

Веста доаѓа во време на неодамнешните извештаи дека властите во Иран сè повеќе се спротивставуваат на жените за кои се смета дека го прекршуваат носењето хиџаб, кое е задолжително на јавни места во Иран.

Во последниве недели, на жените за кои беше проценето дека не ги почитуваат законите, им беше забранет влез во владини канцеларии, банки или да се возат во јавен превоз.

Хиџабот стана задолжителен за иранските жени и девојчиња над 9-годишна возраст по Исламската револуција во 1979 година. Многу Иранки го прекршија правилото со текот на годините и ги поместуваа границите на она што официјалните лица велат дека е прифатлива облека.

Гринер бара помала казна додека се преговара за размена на затвореници меѓу САД и Русија

Кошаркарската ѕвезда Бритни Гринер

Ѕвездата на ВНБА, Бритни Гринер поднесе жалба пред рускиот суд за деветгодишната казна за поседување дрога. Во меѓувреме извештаи покажуваат дека продолжуваат разговорите меѓу Москва и Вашингтон за можна размена на Гринер и други заеднички затвореници.

Адвокатите на 31-годишната кошаркарка беа цитирани од руските медиуми дека таа бара ослободителна или намалена казна. Двократна олимписка шампионка Гринер е во руски притвор откако полицијата соопшти дека во нејзиниот багаж на московскиот аеродром Шереметјево пронашла масло од канабис. Таа се враќала во Русија, каде што се натпреварува од 2014 година.

Гринер пред судот призна дека направила „чесна грешка“.
Претседателот Џо Бајден назначи преговарач во случајот на Гринер и рече дека неговата администрација „напорно работи“ на нејзиното ослободување.

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Москва е подготвена да разговара со Вашингтон за размена на затвореници во која е вклучена и Гринер.

Американските власти рекоа дека нивниот предлог го вклучува и поранешниот американски маринец Пол Вилан, кој беше осуден на 16 години затвор поради обвиненијата за шпионажа што тој ги негира во 2020 година. Новински извештаи сугерираат дека договорот би можел да го вклучи затворениот руски дилер на оружје Виктор Бут.

Си-Ен-Ен цитира повеќе извори кои велат дека руската страна, исто така, притиска за предавање на Вадим Красиков, поранешен полковник од руската Федерална служба за безбедност- ФСБ, кој минатата година беше осуден за убиство на поранешен чеченски милитант во Германија.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Ковачевски вршат национално предавство

Седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираа дека Владата, премиерот Димитар Ковачевски и министрите Бујар Османи и Бојан Маричиќ се откажале од се што е македонско и, како што наведуваат од опозициската партија, прифатиле Цар Самоил да е бугарски цар, а св. Кирил и Методиј, Св. Климент и Наум Охридски дека твореле во бугарска држава.

„Препораките на комисијата се да се менуваат учебниците по историја во Македонија, со ова Ковачевски и СДСМ свесно се откажува од македонската историја и македонскиот идентитет. СДСМ и Ковачевски секој ден вршат национално предавство на македонскиот народ и држава“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Заедничко чествување на пет историски личности и по пет препораки за измени во историските учебници за 5 клас во Бугарија и за шесто одделение во Македонија, досега постигнала заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања,.

Договорено е заеднички да се чествуваат Светите Кирил и Методиј, Светите Климент и Наум и Цар Самоил. За нив е постигнат заеднички текст што треба да важи и за македонската и за бугарската страна. Тие препораки им се испратени на владите и тие треба чествувањето на овие личности да го прават заедно.

Препораките за учебниците и за историските личности се постигнати во 2019, но сега Министерството за надворешни работи ги објави, за да го испочитува рокот од Протоколот ао Бугарија кој предвидува до 17 август да бидат објавени постигнувањата на заедничката Комисија.

Русија ќе дозволи посета на МААЕ на нуклеарната централа Запорожје ?

Нуклеарната централа Запорожје

Русија соопшти дека ќе стори „се што е потребно“ за да им дозволи на експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија-МААЕ да ја посетат нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина поради стравувањата за безбедноста на централата од гранатирање.

Нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, беше заземена од Русија во март кратко време по почетокот на нејзината инвазија на Украина. Фабриката беше на удар во последните денови, при што Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за гранатирањето, за кое и двете земји велат дека ризикува нуклеарна несреќа.

„Во тесна соработка со агенцијата и нејзиното раководство, ќе направиме се што е потребно експертите на МААЕ да бидат на централата и да дадат вистинита оценка за деструктивните дејствија на украинската страна“, рече портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова.

Додека Русија вели дека Украина непромислено пука во централата, Киев вели дека руските трупи сами ја погодиле за да ја обвинат Украина за какви било последователни прекини на струја. Украинските власти, исто така, велат дека руските сили ја користат централата како покритие додека ги бомбардираат околните градови и градови под контрола на Украина.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш минатата недела повика на прекин на сите борби во близина на централата.

Нема македонски универзитет на Шангајската листа

Економски факултет Скопје. Илустрација.

На најновото рангирање на универзитетите во светот во 2022 година на Шангајската листа нема ниту еден универзитет од Северна Македонија. Во првите сто универзитети 39 се од Соединетите Американски Држави.

Прв на листата е универзитетот Харвард од САД. Првите 15 места на листата ги држат американски универзитети и два британски Кембриџ и Оксфорд на четврто место и на седмото место.

Кина има девет универзитети рангирани во првите сто, Германија четири, а меѓу стоте најдобри се и универзитети од Франција, Шведска, Данска, Швајцарија Израел, Јапонија, Австралија, Канада.

Од земјите во регионот меѓу 301 и 400 место е универзитет во Атина, додека пак универзитетите во Белград, Загреб и Љубљана се од 401 до 500 место, а со ранг меѓу 901 и 1000 место е универзитетот во Нови Сад.

Нови 889 случаи на ковид, починати 7 лица

Илустрација

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на Ковид-19. Од вкупниот број на позитивни 199 се реинфекции.

Оздравени се 1.228 пациенти, а во текот на изминатите 3 дена пријавени се 7 починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин се регистрирани 3 починати лица и тоа од Радовиш (76г), Кочани (70г) и Струмица (81г), две лица се починати во домашни услови, е едно лице е починато во болнички услови. Лицата се пријавени за починати во период од 28.07 до 01.08.2022година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.136.393 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 335.451, бројот на оздравени пациенти е 322.468, на починати е 9.424, а бројот на активни случаи изнесува 3.559.

Ѓорѓиев: Периодот на 19 и 20 век ќе бидат најтешки за историската комисија

Драги Ѓоргиев, копретседателот на историската комисија со Бугарија

Заедничко чествување на пет историски личности и по пет препораки за измени во историските учебници за 5 клас во Бугарија и за шесто одделение во Македонија, досега постигнала заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања. Историските личности се од среден век, а учебниците се однесуваат на периодот на антиката. Договорено е заеднички да се чествуваат Светите Кирил и Методиј, Светите Климент и Наум и Цар Самоил.

Препораките за учебниците и за историските личности се постигнати во 2019, но сега Министерството за надворешни работи ги објави, за да го испочитува рокот од Протоколот кој предвидува до 17 август да бидат објавени постигнувањата на заедничката Комисија.

Драги Ѓоргиев, копретседателот на македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со Бугарија на денешната прес – конференција изјави дека периодот на 19 и 20 век ќе биде еден од најтешките за кои ќе расправа Комисијата.

„Ние никогаш не сме рекле дека мора да дојдеме до заеднички став и до унисоно мислење. Тој период несомнено ќе биде тежок, мачен период за којшто ќе дискутираме, дискусиите ќе траат и во крајна линија ако ние се договориме, успееме да најдеме некакво решение ќе го презентираме. Ако не успееме да најдеме, тогаш нема решение. Не мора да значи дека оваа Комисија по секоја цена мора да донесе решенија за историските недоразбирања што постојат меѓу македонската и бугарската историографија“, рече Ѓоргиев.

Тој додаде дека Комисијата не расправа за тоа како историографиите гледаат на одредени личности и настани, туку за тоа како се тие презентирани во учебниците по историја во двете земји и дали е потребно нивно поинакво презентирање во бугарските учебници и во македонските учебници.

Прашан во однос на тоа како ќе ги исполнат роковите за постигнување резлултати од нејзината работа, кои се содржани во Протоколот што го потпишаа министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија, Ѓоргиев е дециден дека тој документ содржи само охрабрување од политичарите, но динамиката на работата и постигнувањето резултати ќе зависи од членовите на Комисијата.

Според Протоколот што на 17 јули во Софија го потпишаа министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија, Бујар Османи и Теодора Генчовска, во рок од еден месец од потпишувањето на документот, двете држави треба да ги објават на интернет-страниците на двете влади веќе усвоените препораки од досегашната работа на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања.

Шахин: компромиси со фокус врз иднината, наместо заглавување во минатото

Американската сенаторката Џин Шахин

Покрај искоренување на корупцијата, во предлог-легислативата за помош и поддршка на земјите од Западен Балкан, што минатата недела ја претставија група американски сенатори, се наведува и дека САД ги признаваат јазиците и ќе продолжат да го поддржуваат културното наследство во регионот. Сенаторката Џин Шахин, претседателка на Поткомитетот за Европа и регионална безбедносна соработка, објаснувајќи што предвидува предлог-легислативата за регионот, за Гласот на Америка вели дека државниот секретар на САД ќе може да им нуди техничка помош на државите од Западен Балкан, кои сакаат да развијат национални стратегии за борба против корупцијата. „Справувањето со корупцијата е многу важен дел. А она што го прави легислативата е да го овласти државниот секретар да обезбеди техничка помош на земјите кои бараат помош при адресирање на нивните предизвици со корупција“, рече Шахин.

Ескобар: Прашањето за јазикот и идентитетот на С.Македонија не е прашање за САД

Во врска со делот од предлог-легислативата во однос на јазиците и како гледа на тоа што Бугарија го негира постоењето на македонскиот јазик, Шахин признава дека „постојат долгогодишни историски разлики меѓу етничките групи и земјите во регионот“. „И додека гледаме како да одиме напред во иднината, мислам дека е важно да се обидеме да решиме некои од тие долгогодишни предизвици што постојат, исто како што видовме како Грција и Северна Македонија конечно ги решија нивните разлики околу името и што тоа значеше за културите на двете земји. Треба да видиме повеќе од тие видови компромиси, кои ќе им овозможат на земјите да одат напред и да се фокусираат на иднината, наместо да бидат заглавени во минатото“, изјави Шахин. Според неа, лидерите на Балканот треба да се фокусираат врз интеграцијата во Европската Унија, а не врз промовирање конфликт. „Кога разговараме со луѓето на патувањето на крајот на април и секогаш кога сум била во регионот во минатото, сум слушала од граѓаните во тие земји дека сакаат мир. Тие сакаат стабилност, сакаат да видат крај на конфликтот. Сакаат да имаат можности за себе и за своите семејства. И мојата порака до лидерите од Западен Балкан е да размислат што сакаат нивните граѓани. Размислете за иднината и за тоа што е добро за вашата земја. Патот напред е гледање кон демократијата, гледање кон интеграција со Европската Унија, со Западот и не со продолжување на промоција на конфликтот што во минатото беше толку катастрофален за нивните граѓани, вели Шахин.

Саразин: Германија и САД имаат заеднички интерес во регионот на Западен Балкан

Таа нагласува дека обновување на фокусот кон демократски напредок е особено важно во време на етнички тензии и напори од страна на Русија да поттикне конфликт во регионот. „Додека Русија гледа каде би можела да оди по Украина, секако Западен Балкан е едно од тие места, и затоа војната во Украина е толку критична. Размислуваме за тоа како ќе направиме се што е можно за да ја поддржиме Украина и нејзините напори против бруталната неиспровоцирана војна на Русија. Не можам да замислам дека некој, каде било во светот, а особено во Европа и на Западен Балкан, гледа што се случува во Украина, мислејќи дека би сакале Русија да влезе и да го направи тоа во нивните земји, изјави Шахин. Таа вели дека предлог-легислативата има цел да обезбеди економски напредок и да ја охрабри трговијата на Западен Балкан, не само со САД, туку и со Европа и со соседните земји, како и да создаде средина со можности за вработување на младите.

Комерсант: Русија бара од Србија да заземе страна

Српскиот претседател Александар Вучиќ и неговиот руски колега Владимир Путин по нивните разговори во Белград на 17 јануари 2019 година.

Изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека на Србија не и требаат ничии воени бази, звучи прилично воздржано и е сфатена како негова намера да не го турка прашањето за руските воени бази, но тоа не ги расипува односите со Москва, оценува денешниот московски весник Комерсант. Весникот смета дека Вучиќ со тоа го разјаснил прашањето што загрижи многумина во Србија и во странство - дали Русија ќе изгради своја воена база на територијата на Србија. За постоењето на вакви планови во Србија се разговарало на средбата со рускиот амбасадор во Белград, Александар Бочан-Карченко. Изјавата на амбасадорот по таа средба крена голема врева во Србија.

Српски екстремистички партии го држат Вучиќ под контрола за Украина

Многу српски медиуми и експерти веднаш ја критикуваа Русија дека „намерно ги поткопува интересите на Србија со ширење информации за руската воена база во време кога таа е под големо внимание од Западот во врска со формирањето нова влада и одлуката за приклучување кон санкциите против Русија, додава весникот. Извори на Комерсант во Белград, кои, како што вели, биле запознаени со ставот на српските власти и претпазливите изјави на претседателот ги објаснуваат со неодамнешната засилена воена соработка меѓу Србија и САД, пред се во воената база Југ кај Бујановац на југот на земја.

Владата донела три одлуки за донации на Украина

Министерката за одбрана Славјанка Петровска

Министерката за одбрана Славјанка Петровска на брифинг со новинарите потврди дека земјава донира воена опрема на Украина. Таа рече дека Владата донела досега три одлуки за донации на Украина, без притоа да каже што точно се донира. „Она што беше видливо е транспортот на тенковите, нема сега да соопштиме колкава количина, но да, тие се дел од донацијата“, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска, додавајќи дека одлуката била донесена за да му се помогне на тој што е нападнат, а не тој што напаѓа.

Македонија носи суверени одлуки - одговор на руската осуда за тенковите за Украина

„Владата сметаше дека во услови кога една друга суверена и самостојна држава е нападната, Украина, треба да помогнеме водејќи се од општите принципи на самостојност. Од тие причини ја донесовме одлуката за воена поддршка на Украина, во опрема, затоа што Украина е државата што беше нападната“, рече Петровска.

Од денеска рестрикции на струјата во Косово

Косовското претпријатие за електродистрибуција (КЕДС) соопшти дека денеска ќе почнат рестрикциите за електрична енергија. Потрошувачите ќе имаат струја шест часа, а потоа два часа ќе бидат исклучени. Потрошувачите ќе се снабдуваат исклучиво со електрична енергија од домашно производство, бидејќи КЕДС веќе нема финансиски средства да купува струја, соопштено е. Од КЕДС наведуваат дека ваквата состојба настанала поради енормните цени на електричната енергија на меѓународните пазари и недоволното покривање на трошоците на системот.

Косово и Србија постигнаа договор за струјата

КЕДС ја обвини Владата на Косово бидејќи „не поделила ниту цент субвенции во износ од 100 милиони евра на добавувачите“. „При вонредната ревизија на тарифите, регулаторот ја зеде предвид државната субвенција од 100 милиони евра. Ниту еден цент од таа сума не беше распределен на добавувачот. Тоа дополнително ја влоши ситуацијата“, се вели во соопштението.

Техеран го обвинува Ружди за нападот, Блинкен го критикува ирански печат

Насловните страници на иранските весници, Ватан-е Емроз: „Нож во вратот на Салман Ружди“ и Хамшахри: „Напад врз писателот на сатанистички стихови“.

Техеран вели дека Салман Ружди бил виновен за тоа што бил напад со нож при што бил сериозно повреден додека Вашингтон ги критикуваше иранските државни медиуми за нивната „одвратна“ реакција на „овој грозоморен напад“. Во својата прва реакција на нападот, Техеран денеска „категорично“ негираше каква било поврзаност со нападот што се случи три дена претходно во државата Њујорк. Ружди бил тргнат од респиратор вчера и можел да зборува откако се здоби со сериозни повреди во нападот со нож што го доживеа додека се подготвуваше да зборува на панел на тема слобода на креативното изразување во институцијата Чатаква.

Салман Ружди симнат од респиратор, а може и да зборува

Техеран првично молчеше за нападот, а американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги осуди државните медиуми на Иран за нивната реакција. „Иранските државни институции поттикнуваат насилство против Ружди со генерации, а медиумите поврзани со државата неодамна се пофалија за обидот за одземање на неговиот живот“, изјави Блинкен. Човекот обвинет за напад на авторот на контроверзниот роман „Сатански стихови“, се изјасни за невин за обвиненијата за обид за убиство. 75-годишниот Ружди при нападот се здобил со оштетен црн дроб и отсечени нерви на раката и окото. Тој најверојатно ќе го загуби повреденото око. Ружди со години се соочува со смртни закани за неговиот роман „Сатански стихови“, кој некои муслимани го гледаат како богохулен.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG