Достапни линкови

Вести

Москва го продолжи притворот за американската кошаркарка Гринер

Американската кошаркарка Бритни Гринер

Белата куќа ја обвинува Москва за „неправилно“ апсење на американската кошаркарка Бритни Гринер и назначи пратеник за заложнички прашања за случајот, откако рускиот суд пред судењето ѝ го продолжи притворот на ѕвездата на ВНБА. Гринер во февруари беше приведена на аеродромот Шереметјево во Москва.

Адвокатот на кошаркарската ѕвезда, Алескандар Бојков, изјави судот во Москва вчера ѝ одредил еден месец притвор на двократната добитничка на олимписки златен медал и ѕвезда на Феникс Меркјури и дека судот го одбил барањето за домашен притвор.

31-годишната Гринер би можела да се соочи со казна затвор до 10 години поради можни обвиненија за траги од канабис или масло од хашиш во електронски уред, наводно откриен при безбедносна проверка на аеродромот.

Како и многу кошаркарки од ВНБА кои заработуваат играјќи во Русија надвор од сезоната, Гринер игра за тимот на УММЦ во Екатеринбург од 2014 година.

Портпаролката на Стејт департментот Нед Прајс ја опиша нејзината ситуација како „исклучително тешка“ и рече дека Вашингтон внимателно го следи случајот.

Белата куќа соопшти дека рускиот систем неоправдано ја притворил кошаркарката и дека таа на случајот го назначува специјалниот претседателски пратеник за заложнички прашања, Роџер Карстенс.

види ги сите денешни вести

СЗО предупредува од ширење на мајмунските сипаници во Европа

Мајмунски сипаници

Регионалниот директор на Светската здравствена организација-СЗО за Европа , Ханс Клуге предупреди дека ширењето на реткиот вирус на мајмунски сипаници може да се забрза на континентот во текот на летните месеци.

„Како што влегуваме во летната сезона во европскиот регион, со масовни собири, фестивали и забави, загрижен сум дека преносот може да се забрза, бидејќи случаите што моментално се откриени се меѓу оние кои имале сексуална активност, а симптомите се непознати за многумина“, рече Клуге.

Повеќе од 100 случаи на вирусна инфекција се потврдени или се сомнителни во Белгија, Франција, Германија, Италија, Португалија, Шпанија, Шведска, Холандија и Британија. Случаи се откриени и во САД, Канада и Австралија.

Мајмунските сипаници, почести во западна и централна Африка, предизвикуваат блага вирусна болест која се карактеризира со треска и карактеристичен осип. Прво идентификувана кај мајмуните, болеста обично се шири преку близок контакт и ретко се шири надвор од Африка.

Научниците не очекуваат дека избувнувањето ќе еволуира во пандемија како Ковид-19 бидејќи вирусот не се шири толку лесно. Мајмунските сипаници генерално се јавуваат во Централна и Западна Африка, често во близина на тропските дождовни шуми, и се сметаат за ендемични во Демократска Република Конго, каде што за прв пат беше откриена кај луѓето во 1970 година.

Русија со напад на украинскиот регион Луганск

Разрушен објект од руските напади во Украина

Русија се приближува да ја преземе контролата над украинскиот регион Донбас, тврдејќи дека победила во повеќемесечната битка за фабриката за челик во Мариупол додека започна голема офанзива во провинцијата Луганск. Последните украински сили заробени во челичарницата Азовстал во Мариупол се предадоа на 20 мај, соопшти руското Министерство за одбрана.

Русија, исто така, започна напад за да ја заземе последната преостаната територија под контрола на Украина во провинцијата Луганск.

„Руската армија започна многу интензивно уништување на градот Сјеверодоњецк, интензитетот на гранатирањето е двојно зголемен, тие гранатираат станбени квартови, уништувајќи куќа по куќа“, рече гувернерот на Луганск, Серхи Хејдеј на својот канал Телеграм.

Генералштабот на Украина соопшти дека ја отфрлил офанзивата на Сјеверодоњецк, дел од, како што ги опиша, големи руски операции долж делот на линијата на фронтот. Сирените за воздушен напад рано утринава се вклучија во поголемиот дел од Украина, вклучително и во регионот на главниот град Киев и јужното пристаниште Одеса.

Русија се обидува да воспостави контрола врз Мариупол, пристанишен град на Азовското Море, за да го заврши копнениот коридор до полуостровот Крим, кој го анектираше во 2014 година, и да ослободи војници за да се приклучат во битката за контрола на регионот Донбас.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека Русија треба да биде принудена да плаќа за секој дом, училиште, болница и бизнис што ќе го уништи. Тој ги повика партнерите на Украина да ги запленат руските средства и имотот под нивна јурисдикција и да ги искористат за да создадат фонд за обештетување на настраданите.

„Русија ќе ја почувствува вистинската тежина на секој проектил, секоја бомба, секоја граната што ја испука кон нас“, рече тој во своето ноќно видео обраќање.

Сончево и топло време

Belarus – The sun light, generic, February 2017

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб променлив ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10, а максималната ќе достигне од 26 до 33 степени.Во Скопје сончево со слаб северозападен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне 31 степен.

Како што најавија од Управата за хидрометеоролошки работи, во следните денови ќе биде топло со пораст на дневната температура, која на повеќе места ќе биде над просекот за овој период од годината. Од недела во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Владата го усвои ребалансот на буџетот

Влада на РСМ

Владата на денешната седница го усвоила предлогот за изменување и дополнување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година.

„Предложените измени и дополнувања, со кратења на непродуктивните трошоци во име на солидаризирање со последиците од актуелната криза, соопштија денеска од владината прес-служба, ќе овозможи поголема заштита на животниот стандард на граѓаните, особено ранливите категории, финансиска поддршка на ликвидноста на компаниите и оптимизирање на трошоците на позајмување, поддршка на монетарна политика и создавање поповолни услови за остварување на проектираните стапки на економски раст на краток и среден рок“, се наведува во владиното соопштение.

За деталите од предложениот ребаланс Министерството за финансии ќе извести на прес-конференција која е предвидено да се одржи во текот на утрешниот ден.

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер даде оставка од бордот на директори на рускиот државен нафтен гигант Роснефт

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер и рускиот претседател Владимир Путин

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер и германскиот бизнисмен Матијас Варниг најавија оставки од бордот на директори на рускиот државен нафтен гигант Роснефт, соопшти компанијата на 20 мај.

Шредер, претседател на Управниот одбор на Роснефт од 2007 година, и Варниг рекоа дека е невозможно за нив да ги продолжат своите мандати во одборот, се вели во соопштението на Роснефт, без да се соопштат повеќе детали.

Долгогодишниот пријател на рускиот претседател Владимир Путин, Шредер се најде под зголемен меѓународен притисок откако Москва ја започна својата инвазија на Украина во февруари.

Шредер, член на Социјалдемократската партија (СПД), беше германски канцелар од 1998 до 2005 година. Тој со години се соочува со жестоки критики во Германија поради неговата работа за руските енергетски компании контролирани од државата.

Шредер, исто така, работел за Гаспром и има водечки позиции во гасоводите „Северен тек“ и „Северен тек 2“.

Ворниг е и управен директор на Северен тек 2. Тој беше вклучен на списокот со санкции на САД по инвазијата.

Одлуката на Шродер да се повлече од управниот одбор на Роснефт доаѓа откако му беше отстрането правото на канцеларија во германскиот парламент во Берлин. Тој, исто така, се соочува со повици да биде санкциониран од Европскиот парламент.

Сегашниот канцелар на Германија, Олаф Шолц, го повика Шредер да ја напушти партијата.

Шолц на 20 мај ја поддржа одлуката на германскиот парламент за затворање на канцеларијата на Шредер и го обнови повикот до поранешниот канцелар да се откаже од сите свои руски енергетски позиции.

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека имал опсежен разговор со холандскиот премиер Марк Руте за барањата на Шведска и Финска за членство во НАТО, јави Анадолија.

По петочната молитва во Истанбул, Ердоган најави дека утре ќе разговара со претставници од Велика Британија и Финска, како и со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Двете нордиски земји во средата формално поднесоа барање за влез во НАТО, одлука поттикната од руската војна против Украина. Турција се спротивстави на кандидатурите на Финска и Шведска за членство, критикувајќи ги двете земји дека толерираат, па дури и поддржуваат терористички групи како Курдската работничка партија и т.н.ФЕТО.

„Повеќето земји-членки на ЕУ во моментов дозволуваат ПКК/ЈПГ да одржуваат говори во нивните парламенти, додека некои ги снабдуваат со оружје и муниција. Не можеме да кажеме „да“ за влезот на овие терористички организации во НАТО, која е безбедносна организација“, истакна Ердоган.

Тој рече дека терористичките организации организираат различни маршеви во Германија, Шведска, Финска, Холандија и Франција.

Бранителите на Азовстал добиле наредба да престанат да се борат

Војници во Азовстал

Последните украински војници во фабриката за челик Азовстал во Мариупол велат дека Киев им „наредил“ да престанат со борбите додека Русија го интензивира нападот врз источна Украина, гаѓајќи го Донбас, за кој претседателот Володимир Зеленски рече дека сега изгледа како „пекол“.

„Вишата воена команда даде наредба да се спасат животите на нашите војници и да се запре одбраната на градот“, соопшти на Телеграм Денис Прокопенко, командант на баталјонот кој ги предводеше војниците на Азовстал.

„Цивилите беа евакуирани. На тешко ранетите им беше укажана потребната помош и тие беа евакуирани, за подоцна да бидат разменети и испорачани на територијата под контрола на Украина“, додаде Прокопенко.

Тој рече дека процесот на пренесување на загинатите од Азовстал се уште трае и дека „се надева дека во блиска иднина роднините и Украина ќе можат со чест да ги погребаат своите војници“.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека досега се предале речиси 2.000 украински борци кои се криеле во фабриката за челик.

„Блокадата на фабриката Азовстал продолжува“, рече Шојгу. „Националистите активно се предаваат на заробеништво“, рече тој, мислејќи на украинските борци. „Во овој момент 1.908 луѓе го положија оружјето“.

Украинските власти не ја потврдија бројката.

Војниците кои го напуштиле Азовстал, вклучувајќи ги и ранетите, наводно биле префрлени на територијата поддржана од Русија во источна Украина.

Меѓународниот комитет на Црвениот крст соопшти дека стотици украински борци кои ја напуштиле фабриката Азовстал во Мариупол биле регистрирани како воени заробеници.

Киев изрази надеж дека борците ќе бидат разменети за руски затвореници, но властите во Доњецк поддржани од Москва предложија на некои од нив да им се суди.

Петков го повика Радев да свика Совет за национална безбедност за преговорите со Македонија

Бугарскиот Премиер Кирил Петков

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална безбедност за состојбата на преговорите меѓу Бугарија и Северна Македонија.

Петков рече дека бугарската влада нема да направи ништо без широка национална согласност и усогласено со коалицискиот договор на владејачката коалиција во земјата.

Петков рече дека во Консултативниот совет за национална безбедност учествуваат сите партии, сите служби и претседателскиот кабинет и го повика Министерството за надворешни работи да достави извештај за состојбата на преговорите меѓу Бугарија и Северна Македонија. Тој побара за овој извештај да се расправа и на редовниот коалициски совет следната недела.

Бугарскиот премиер потврди дека владата нема да направи ништо врз основа на надворешен притисок и пред целосно разбирање на ниво на коалициски совет, длабока дискусија во Консултативниот совет за национална безбедност и јасен и потврден став на највисокото тело во бугарскиот парламент.

Според премиерот Петков, конечниот легитимен мандат на темата Северна Македонија го има единствено Народното собрание на Бугарија и, како што рече, тоа треба да биде апсолутно јасно на целото бугарско општество и на надворешните партнери на земјата.

Земјите од Г7 ќе обезбедат помош од 9,5 милијарди долари за Украина

Илустрација

Водечките економии на Групата седум (Г7) се согласија да обезбедат 9,5 милијарди долари нова економска помош за Украина за да му помогнат на Киев да ги исплати платите на вработените во јавниот сектор и да се осигура дека владата може да продолжи да функционира додека се брани од руската инвазија.

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер рече дека со овие 9,5 милијарди долари поддршката за Украина вкупно досега изнесува 19,8 милијарди долари.

„Се согласивме дека финансиската ситуација на Украина не смее да има никакво влијание врз способноста на Украина да се брани успешно“, рече Линднер.

Новата помош вклучува 7,5 милијарди долари грантови од Соединетите држави и 1 милијарда долари грантови од Германија.

Останатите 1 милијарда долари ќе ги обезбедат другите земји од Г7 во форма на гаранции и заеми, соопшти германското Министерство за финансии.

„Ние ќе продолжиме да стоиме на страната на Украина во текот на оваа војна и пошироко и подготвени сме да направиме повеќе колку што е потребно“, рекоа министрите на Г7 на крајот од дводневниот состанок во Германија.

Инвазијата ја допре речиси секоја тема опфатена за време на состанокот на министрите за финансии и гувернерите на централните банки од Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Обединетото Кралство и САД.

Американскиот секретар за финансии Џенет Јелен и другите лидери претходно зборуваа за потребата сојузниците да обезбедат доволно дополнителна помош за да и помогнат на Украина да ја „премине“ руската инвазија.

„Сите ние ветивме дека ќе го направиме она што е неопходно за да ја пополниме празнината. Ќе ги собереме ресурсите што им се потребни“, рече Јелен на 19 мај по првиот ден од состанокот.

Последната прогноза на Меѓународниот монетарен фонд вели дека економијата на Украина се проектира да се намали за 35 отсто оваа и следната година.

Петков: Премиерот не носи сам одлуки, ако има договор со Скопје прво МНР ќе ја извести Владата

Премиерот на Бугарија - Кирил Петков

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска порача дека за да има решение на спорот со Северна Македонија, прво треба да се поминат неколку филтри во Бугарија, како што се Министерството за надворешни работи, владата, коалициските партнери и парламентот.

За тоа дали презел чекори за давање „зелено светло“ за Северна Македонија рече дека тој самостојно не може да одлучува.

„Ако има договор со Северна Македонија, Министерството за надворешни работи треба да ја извести Владата, Коалицискиот совет и Парламентот да одлучи. Премиерот не може самостојно да носи одлуки“, рече Петков.

Оваа изјава на премиерот Петков доаѓа по средбата со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји, кој во Софија оствари средби и со претседателот Румен Радев како и со министерката за надворешни работи Теодора Генчовска, по што изрази очекување Софија во рок од три недели да се согласи за почеток на преговорачкиот процес со Скопје.

Вархеји по средбата со Петков на Твитер напиша дека наскоро ќе се врати во Софија за да се најде заеднички прифатливо решение за отворање на преговорите со Северна Македонија.

Канада воведе нови санкции за руските олигарси, вклучително и за возачот на Формула 1, Никита Мазепин

РУСИЈА - Рускиот Формула 1 возач Никита Мазепин, 23 септември 2021 година

Канада најави нови санкции за 14 Руси, вклучувајќи го и возачот на тркачки автомобили во Формула 1, Никита Мазепин.

Санкциите предвидуваат и забрана за увоз и извоз на одредени луксузни добра од Русија како одговор на, како што се вели во соопштението на министерството за надворешни работи, „континуираната агресија“ на претседателот Владимир Путин против Украина.

„Овие нови мерки наметнуваат ограничувања на 14 лица, вклучително и руски олигарси, членови на нивните семејства и блиски соработници на режимот на Путин“, се вели во соопштението на канадското Министерство за надворешни работи.

Мазепин и неговиот татко милијардер, долгогодишен соработник на Путин, Дмитриј Мазепин, се меѓу првите на листата на санкционирани.

По инвазијата на Москва врз Украина, Никита Мазепин и неговиот татко, истакнат спонзор на тркачкиот тим кој што е близок со Владимир Путин, беа исфрлени од Формула 1, додека владите ширум светот го запленија имотот на семејството, вклучително и вилата во Италија за која се проценува дека да вреди повеќе од 110 милиони долари.

Со новите санкции Канада забранува и увоз на руски стоки, вклучувајќи алкохолни пијалоци, морска храна, додека забраната за извоз е насочена кон луксузни стоки како обувки, луксузна облека и накит.

Руски војник на судење во Украина: Не сакав да убивам, искрено се каам

УКРАИНА – Рускиот војник Вадим Шишимарин во судница, кому во Украина му се суди за убиство на цивил

Руски војник на кој му се суди за воено злосторство во Украина, во својата изјава пред судот вели дека не сакал да убие невооружен цивил додека неговата единица се движела низ мало село на северот на земјата.

Дваесет и едногодишниот војник Вадим Шишимарин е обвинет дека пукал со автоматска пушка кон 62-годишниот украински цивил Олександр Шелипов, откако му било наредено да го стори тоа.

Првиот руски војник осомничен за убиство на цивил во Украина ќе излезе на суд

Тој е првиот руски војник кому му се суди под обвинение за воено злосторство во Украина. Шишимарин веќе ја призна вината.

„Искрено се каам. Бев нервозен во тоа време, не сакав да убивам“, изјави Шишимарин пред окружниот суд Соломјанка во Киев.

Обвинителите побараа од судот да го осуди на доживотен во затвор. Се очекува судијата да ја изрече казната на 23 мај.

Ребалансот на буџетот пред министрите - се предлага да нема директно замрзнување на цените

Влада на РСМ

Владата на денешната седница ќе го разгледа ребалансот на Буџетот, но ќе расправа и околу потребата од евентуално продолжување на кризната состојба соопшти Министерот за економија Крешник Бектеши.

„Во моментот Комисијата ги разгледува сите опциии – дали треба да продолжи кризната состојба или не, ако треба да се продолжи или тоа се предлага од институциите, тоа треба да го направи Собранието. Ние ќе предвидиме средства, тоа е наша обврска, да се подготвиме навреме ако продолжи кризата во Украина“, истакна Бектеши.

Тој повтори дека со ребалансот се предвидени кратења на трошоците во институциите за да има средства за креирање мерки кои би ги заштитиле граѓаните и стопанството.

Министерот тврди дека земјава располага со сите прехранбени производи во доволни количини, а Министерството за економија предлага да нема директно замрзнување на цените.

Бектеши денеска информираше и дека нема да има никаква измена во делот на евтината тарифа од 22:00 – 07:00 часот, ќе се интервенира само во високата тарифа.

Колкава ќе биде финалната цена по блокови, ќе се знае откако ќе се одлучи со која цена ЕСМ ќе ги покрива потребите на ЕВН хоум за домаќинствата, малите и микро претрајтијата.

„Финализиран е новиот модел на тарифирање од страна на РКЕ. Само треба да се одлучи од страна на Владата во делот на цената на ЕСМ што ќе ја даде за ЕВН хоум како што правиме двапати годишно. Лани одлучивме да биде 41 евро, сега се прават анализите во ЕСМ. Кога ќе се одлучи со која цена ЕСМ ќе ги покрива потребите на ЕВН хоум за домаќинства и мали и микро претрајтија, тогаш ќе знаеме колкава би била финалната цена по блокови“, информира Бектеши.

Мишел: Албанија ги исполнува условите за почеток на преговорите за членство во ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за време на состанокот во Брисел во февруари 2020 година

Албанија ги исполни сите услови за отворање на преговорите за членство во ЕУ и тие треба да започнат што е можно поскоро, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во Тирана.

Тој оцени дека развојот на ситуацијата со војната во Украина, бара процесот да се забрза.

„Треба да му дадеме нова енергија на процесот на интеграција, да создадеме нови стимулации за реформи и да го забрзаме процесот на интеграција. Работиме на постигнување конкретни резултати. Ја забрзуваме (европската) интеграција“, рече Мишел на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама.

Говорејќи за предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон, претседателот на Европскиот совет рече дека неговата цел е да обезбеди нова енергија во процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан.

Предлогот на Макрон, поддржан од Мишел, предвидува обединување на земјите кои не се членки на Европската унија во нова политичка организација.

„Добро е да разговараме за оваа идеја со нашите пријатели, не за да најдеме изговор, туку да дадеме повеќе охрабрување“, рече Мишел.

Премиерот на Албанија, Еди Рама, го поддржа предлогот и оцени дека ќе биде „фантастичен“, истакнувајќи дека идејата добива се поголема поддршка.

„Не знаеме како и кога тоа ќе се случи, но јас ја следев и целосно ја поддржувам визијата на претседателот на Франција“, рече Рама.

Тој повтори дека Албанија ќе бара одвојување од Северна Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ доколку преговорите за членство не започнат во јуни.

Претседателот на Европскиот совет Мишел рече дека го разбира ставот на Албанија.

Мишел и Рама разговараа и за регионалната иницијатива, започната во 2019 година од Албанија, Србија и Северна Македонија со цел подобра соработка.

Албанија ќе побара одвојување од Македонија на патот кон ЕУ

Мишел рече дека ја поддржува оваа иницијатива, додавајќи дека таа ќе ги приближи земјите од Западен Балкан до Европската Унија.

Посетата на Мишел на Тирана доаѓа еден ден откако Европскиот парламент одобри два извештаи за процесот на пристапување на Албанија и Северна Македонија во Европската унија.

Албанија е членка на НАТО од 2009 година. Статусот на кандидат за влез во ЕУ го доби во 2014 година, а моментално ја чека одлуката за почеток на преговорите за членство.

Нови 86 случаи со Ковид-19 и 87 оздравени пациенти

Тестирање за Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.167 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи со ковид-19 и 87 оздравени пациенти.

Од вкупниот број на позитивни 18 се реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ дополнително е регистрирано едно починато лице од Демир Капија (74г), кое починало на 29.04.2022 година во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Досега во земјава се направени вкупно 2.043.694 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 311.199, бројот на оздравени пациенти е 301.361, на починати е 9.297, а на активни случаи изнесува 541.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG