Достапни линкови

Вести

Русија бомбардирала училиште во областа Луганск, 60 лица затрупани под уранитините

илустрација

Киев денеска ја обвини Русија за бомбардирање на училиште во областа Луганск во источна Украина, каде во моментот на нападот се наоѓале 90 лица во засолниште и дека две лица се убиени, додека околу 60 од нив се уште се под урнатините.

„Две лица загинаа во руското бомбардирање на училиште во украинското село Билохоривка, а се стравува дека 60 од оние кои останаа под урнатините се мртви“, изјави денеска гувернерот на Луганск, Сергеј Каидаи, пренесува Ројтерс.

Украински функционер на телеграм изјавил дека руски авион во саботата попладне фрлил бомба во училиште во кое се засолниле околу 90 луѓе и дека досега се спасени 30 од нив, од кои седум се повредени, пренесува британската агенција.

Украинското Министерство за надворешни работи објави видео од последиците од вчерашниот бомбашки напад на училиштето.

Во објава на Министерството на Твитер пишува:

„Русија го изврши ова брутално воено злосторство непосредно пред Денот на сеќавањето и помирувањето (украинското име за Денот на победата над нацизмот), постојано повторувајќи ја трагедијата од Втората светска војна“.

види ги сите денешни вести

Најмалку 500 украински деца загинале во војната

илустрација

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова откако спасувачите од урнатините го извлекоа телото на двегодишното девојче кое беше убиено во руски напад синоќа во централниот град Днепар.

„Руското оружје на омраза кое продолжува да ги одзема и уништува животите на украинските деца секој ден, уби стотици кои исчезнаа од почетокот на руската инвазија на 24 февруари 2022 година“, се вели во соопштението на украинскиот претседател.

„Многу од нив можеа да станат познати научници, уметници, спортски шампиони за да придонесат за украинската историја“, рече тој.

Тој додаде дека е невозможно да се утврди точниот број на загинати деца бидејќи некои области се под руска окупација.

„Мораме да издржиме и да победиме во оваа војна. Цела Украина, целиот наш народ, сите наши деца, мора да бидат ослободени од рускиот терор“, порача Зеленски.

Во меѓувреме двегодишно девојче е жртва на најновиот напад на руска ракета врз украинскиот град Днепар. Во нападот биле повредени 22 лица, меѓу кои пет деца.

Израел бара помош од Египет во истрагата за нападот на границата

Брза помош во близина на местото на инцидентот во Израел, на границата со Египет, 3 јуни 2023 година

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го нарече терористички напад убиството на тројца војници на границата со Египет и побара целосна заедничка истрага со Каиро. Египет соопшти дека соработува со Израел за да го истражи инцидентот во саботата.

„Израел ѝ пренесе јасна порака на египетската влада. Очекуваме заедничката истрага да биде исцрпна и темелна“, рече Нетанјаху, а пренесе Ројтерс.

„Ќе ги подобриме процедурите и методите на дејствување за да не се повторат трагични терористички напади како овој“, додаде израелскиот премиер.

Денеска се појавија повеќе детали за инцидентот долж границата. Границата обично е мирна, бидејќи соседите имаат силна безбедносна соработка, иако има чести извештаи за шверц на дрога, вклучувајќи го и оној што се случил пред смртоносното насилство, пренесува Ројтерс.

Израелската армија претходно соопшти дека двајца нејзини војници биле убиени во саботата рано наутро од припадник на египетската служба за безбедност. Нивната станица во пустината беше оддалечена и беа потребни неколку часа пред да бидат откриени нивните тела.

„Го окарактеризиравме настанот како тероризам и почнавме да ја расчистуваме областа“, рече портпаролот на израелската армија Даниел Хагари во интервју за израелскиот медиум INET.

Бил испратен дрон и сомнително лице беше идентификувано на 1,5 километар внатре во Израел. За време на размената на оган загинале египетски чувар и трет израелски војник.

Египетската армија во саботата соопшти дека тројца израелски и египетски чувари биле убиени во размена на оган додека чуварите бркале шверцери преку границата. Во 1979 година, Египет стана првата арапска земја што потпиша мировен договор со Израел и тие ја делат границата од повеќе од 200 километри.

Кина тврди дека сојузите како НАТО ќе доведат до конфликт во азиско-пацифичкиот регион

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу во Сингапур, 1 јуни 2023 година

Кинескиот министер за одбрана во неделата предупреди на сојузи слични на НАТО во азиско-пацифичкиот регион, велејќи дека тие ќе го втурнат регионот во конфликт.

Коментарите на Ли Шангфу следуваат еден ден откако американската и кинеската морнарица пловеа блиску една до друга во Тајванскиот теснец, инцидент што ги налути двете страни.

„Обидите да се принудат (сојузи) слични на НАТО во азиско-пацифичкиот регион се еднакви на киднапирање регионални земји и преувеличување на конфликти и конфронтации“, рече Ли на безбедносната конференција во Сингапур, на која присуствуваше и американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

Ли рече дека овие сојузи би можеле „да го втурнат азиско-пацифичкиот регион во „вртлог од спорови и конфликти“.

Ли не именува ниту една земја, но неговите коментари се во согласност со долгогодишната кинеска критика кон Соединетите Држави, која сака да ги зајакне сојузите во регионот. САД е членка на алијансата AUCUS, заедно со Австралија и Велика Британија. Вашингтон е исто така член на групата QUAD, која ги вклучува Австралија, Индија и Јапонија.

„На денешниот азиско-пацифички регион му треба отворена и инклузивна соработка, а не групирање во мали групи“, порача Ли на Самитот за безбедност на дијалогот во Шангри-Ла.

Американскиот државен секретар Остин во саботата повика на дијалог на највисоко ниво со Пекинг за да се спречат погрешни пресметки кои би можеле да ги вовлечат двете велесили во конфликт.

„Колку повеќе зборуваме, толку подобро можеме да избегнеме недоразбирања и погрешни проценки кои можат да доведат до криза или конфликт“, рече Остин.

Соединетите Држави го поканија Ли да се сретне со Остин на маргините на конференцијата, но Пентагон соопшти дека Пекинг одбил.

Во последно време се забележуваат знаци на подобрување на дијалогот меѓу двете земји. Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, минатиот месец бил тајно во Кина, изјави во петокот американски претставник, a помошникот државен секретар за Источна Азија и Пацифик, Даниел Критенбринк, во недела престојува во посета на Кина.

Сепак, американската и кинеската војска имаа средби во две од најчувствителните области во регионот - Тајванскиот теснец и Јужното Кинеско Море.

Американски и канадски воени бродови во саботата пловеа низ Тајванскиот теснец, воден пат што го дели Тајван од Кина. САД обвинија брод на кинеската морнарица дека пловел на „небезбеден начин“ во близина на американскиот брод, разурнувачот Чунг-Хун.

Кина тврди дека Тајван е нејзина територија и вети дека еден ден ќе го заземе, доколку е потребно со сила. Таа го засили воениот и политичкиот притисок врз островот во последниве години.

Русија повика на евакуација на областа до украинската граница

Последици од ракетен напад во Шебекино, мај 2023

Руските власти ги повикаа жителите на областите на границата со Украина да ги напуштат своите домови бидејќи украинското гранатирање се интензивираше оваа недела, пренесува агенцијата Франс прес.

Во областа Шебекино во западниот регион Белгород, на границата со Украина, во секојдневното гранатирање досега загинаа неколку цивили, а дел од населението беше принудено да избега.

Гувернерот на регионот, Вјачеслав Гладков, ги повика жителите да соработуваат со властите и да ја евакуираат областа.

„Барам во селата, пред сè, во гранатираната област Шебекино, да го слушаат ставот на властите и привремено да ги напуштат своите домови“, рече Гладков.

Тој рече дека целта била „да се заштити она што е најважно: вашиот живот и животите на вашите најблиски“, и дека тоа била уште една „немирна ноќ“ во областа со „многу штета“.

Гладков зборуваше еден ден откако две жени беа убиени во пограничните села со гранатирање. Тој рече дека „повеќе од 4 000 луѓе“ од пограничните области во моментов се во привремено сместување во регионот на Белгород.

Гладков рече дека властите во недела ќе одведат ги малолетниците од пограничните села и децата на мобилизираните војници кои се борат во Украина во младински кампови.

Русија започна инвазија на Украина во февруари 2022 година, а во последните неколку недели се интензивираа нападите врз пограничниот регион Белгород, на границата со Украина.

„Горди и гласни“- парада на гордоста на 24 јуни во Скопје

Прва парада на гордоста во Скопје

Под мотото „Горди и гласни“ годинава Парадата на гордоста ќе се одржи на 24 јуни, најавија на прес-конференција претставници од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

Организаторите велат дека напредокот на полето на правата на ЛГБТ+ луѓето не е изедначен, ниту пак е доволен, а постојано е соочен со напади од сили кои се противат на универзалните човекови права.

„Во ваква непријателска средина кога говорот на омраза и насилствата се во пораст, а хомофобијата и трансфобијата стануваат доминанта позиција на носителите на моќ, да се биде Горд и Гласен претставува отпор и протест против системот кој угнетува. ЛГБТИ заедницата минала низ многу тешки периоди, ќе минеме и низ овој само со исправена глава, горди и гласни во остварувањето на нашата визија за свет на еднаквост и просперитет“, истакна Ирена Цветковиќ на денешната прес конференција.

Новините во програмата на Скопје Прајд ги соопшти Кочо Андоновски, кој истакна дека Парадата се отвора како платформа за многу други каузи.

„Се отвараме за други групи кои сакаат својата порака да ја пренесат на јавноста. Тие беа присутни и во изминатите години, но тоа не беше организирано и некако се губеа сите тие пораки и транспаренти, така што оваа година ги повикуваме сите оние кои имаат свои кампањи, различни активности и сакаат да бидат препознаени со своите пораки и свои обележја да ни се јават“, рече Андоновски.

Протестот ќе почне во паркот „Жена-борец“, со собирање на учесниците, а во 19 часот по кратки поздравни говори, ќе почне протестниот марш по скопските улици според истата рута како и минатите години. Маршот ќе заврши со културно-музичката програма на стадионот на АРМ во Градскиот парк.

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Астронаутите Феи Јунлонг, Денг Кингминг и Џанг Лу пред почетокот на мисијата во ноември 2022 година.

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше повеќе од 180 дена, објави Чајна Медиа Груп (ЧМГ).

Капсулата за повторно влегување паднала во Донгфенг во северниот кинески автономен регион Внатрешна Монголија. Во капсулата биле тројца астронаути - Феи Јунлонг, Денг Кингминг и Џанг Лу.

Мисијата на Шенжу-15 е прогласена за целосна успешна, откако лекарскиот тим кој чекаше на местото на настанот потврди дека тројцата тајконаути се во добра здравствена состојба.

Командантот на мисијата Феи Џунлонг беше првиот што излезе од капсулата.

„Би сакал да известам на мојата земја и народ дека екипажот на Шенжу-15 успешно ги заврши сите доверени работни места и задачи во орбитата. Се вративме безбедно на Земјата. Се чувствуваме добро“, рече тој.

Вселенското летало Шенжу-15 беше лансирано во ноември 2022 година.

За време на престојот во кинеската вселенска станица, астронаутите извеле четири активности надвор од вселенското летало, поставувајќи нов рекорд за кинески астронаутски екипаж во вселенски прошетки.

Чајна медиа груп пишува дека биле спроведени и низа научни експерименти и тестови и поставување на кабли и приклучоци.

Ескобар: Тензиите на Косово можеа да се избегнат

Габриел Ескобар

Ескалацијата на северот на Косово делумно е резултат на неподготвеноста на официјална Приштина да ја слуша Меѓународната заедница, изјави за Би-Би-Си американскиот пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Тој додаде дека порастот на тензиите на север можело да се избегне:

„Оваа ескалација делумно е резултат на неподготвеноста на косовската страна да ја сослуша меѓународната заедница. Предизвика тензии, непотребно, со инсистирање на користење на општинските згради. Има и други згради од кои можеме да работиме, а ако ништо друго, пандемијата на корона вирусот не научи дека можеме да работиме и од алтернативни локации“, рече Ескобар.

На северот на Косово денеска е мирно, соопшти екипата на Радио Слободна Европа.

Новоизбраните градоначалници од албанска националност во петокот на 26 мај влегоа во општинските згради во три општини на северот.

На 29 мај протестот прерасна во насилство меѓу членовите на мисијата на НАТО на Косово, КФОР и демонстрантите. За време на немирите беа повредени 30 припадници на мировните сили и 52 лица од српска националност.

Пентагон: Aктивностите на Кина во Азија се сѐ поризични

Зградата на Пентагон во Вирџинија, САД

Американското Министерство за одбрана денеска ги осуди „се поризичните“ акции на кинеската војска во Азија по двата инциденти меѓу силите на двете земји во измиантите денови.

„Остануваме загрижени за се поризичните и насилните активности на Народноослободителната армија во регионот, вклучително и последните денови“, изјави портпаролот на Пентагон, генерал Пет Рајдер, кој е заедно со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на безбедносна конференција во Сингапур.

Изјавите беа дадени по двата инцидента меѓу американската и кинеската војска во Тајванскиот теснец и Јужното Кинеско Море во изминатите десет дена.

Американската морнарица вчера обвини кинески брод дека „опасно“ се движел околу еден негов разурнувач кој пловел низ Тајванскиот теснец придружуван од канадски брод.

Кина не го спомна инцидентот, но ги обвини САД и Канада дека „намерно предизвикуваат проблеми во Тајванскиот теснец“.

Мирно на северот на Косово

Звечан, 4 јуни 2023 година

Косовската полиција соопшти дека состојбата во општините на север - Северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ, моментално е мирна.

„Следењето на ситуацијата и координираниот ангажман на полицијата со соодветните безбедносни институции, како и обично, продолжува во северните општини,“ изјави портпаролот на косовската полиција Баки Келани во интервју за Радио Слободна Европа.

И екипата на Радио Слободна Европа во Звечан известува дека бројот на демонстрантите на 4 јуни е мал.

Во меѓувреме косовскиот премиер Албин Курти за британската телевизија Би Би Си изјави дека општинските згради во три општини на север - Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан - се сопственост на Република Косово и не може да има компромис за демократијата.

Коментирајќи ги неодамнешните тензии на северот, Курти рече дека Косово може да го намали бројот на полицајци во општинските згради, ако однапред, рече тој, бандите, кои се финансирани од Белград, отидат „или во Србија, или во затвори“.

„Во овие три општини Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан имаме три згради и ако не градоначалниците, тогаш кој треба да биде во нив? Ако не се за лидерите, кому му служат? Градоначалниците се во зградите и така и треба да биде зошто тие се сопственост на Република Косово“, рече премиерот на Косово.

Тој додаде дека порано имало паралелни институции на Србија, кои биле незаконски, „создадени со средства на официјален Белград, кој сака да ја дестабилизира нашата земја, со идеја да создаде голем српски свет“.

„Ние сме против такво нешто“, вели Курти во интервјуто.

Новоизбраните градоначалници од албанска националност во петокот на 26 мај влегоа во општинските згради во три општини на северот.

На 29 мај протестот прерасна во насилство меѓу членовите на мисијата на НАТО на Косово, КФОР и демонстрантите. За време на немирите беа повредени 30 припадници на мировните сили и 52 лица од српска националност.

Грешка во сигнализацијата ја предизвикала железничката несреќа во Индија

илустрација од несреќата во Одиша, Индија

Железничка несреќа во источна Индија, во која загинаа повеќе од 300 луѓе, а стотици беа повредени е предизвикана од дефект во системот за електронска сигнализација, поради што возот ја смени пругата, изјави министерот за железници на Индија, пренесува агенцијата Асошиетед прес ( АП).

„Кој го направи тоа и која е причината ќе покаже истрагата“, изјави министерот Ашвини Ваишнав во интервју за телевизијата Њу Делхи.

Властите работат на расчистување на остатоците од двата патнички воза што излетаа од шините во петокот вечерта во областа Баласоре во источната индиска држава Одиша, во една од најтешките железнички несреќи во земјата во последните децении. Индиската новинска агенција PTI претходно објави дека прелиминарната истрага открила што му било сигнализирано на возот „Коромандел експрес“ да влезе во главната пруга, а подоцна сигналот бил исклучен.

Возот влегол во вториот коловоз, познат како обиколница и налетал на товарен воз паркиран таму, соопшти агенцијата.

Од оштетените вагони во саботата навечер беа извлечени 15 тела, а во текот на ноќта продолжија напорите со помош на кранови да се отстрани локомотивата која паднала врз еден од вагоните.

„Во локомотивата не се пронајдени тела, а работата е завршена во недела наутро“, изјави генералниот директор на противпожарната и итната служба Одиша.

Несреќата се случи во период кога премиерот Нарендра Моди се фокусираше на модернизирање на индиската железничка мрежа од британската колонијална ера.

И покрај напорите на владата да ја подобри безбедноста на железницата, секоја година се случуваат неколку стотици несреќи во најголемата единствена железничка мрежа во светот. Повеќето железнички несреќи во Индија се случуваат поради човечка грешка или застарена опрема за сигнализација. Повеќе од 12 милиони луѓе патуваат со 14 000 возови низ Индија секој ден, по 64 000 километри пруги.

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

илустрација

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово.

Планот, како што се наведува во соопштението од Министерството за надворешни работи, е во насока на постигнување траен мир и стабилност на северот на Косово и враќање на косовските Срби во институциите и демократските процеси.

Како прв чекор, планот превидува Косово и Србија да ја реафирмираат посветеноста кон основниот договор и Охридскиот протокол. Понатаму се предлага Косово да ги повлече специјалните полициски сили, а Србија да ја намали борбената готовност на вооружените сили.

Трето, на полицијата на Косово, заедно со силите на КФОР и ЕУЛЕКС, да им се овозможи во целост да се грижат за редот и безбедноста на земјата. Понатаму се предлага протестите да се откажат и да се стават во функција општинските функции и услуги, за нормално функционирање на општествениот живот и да се дозволува пристап на вработените во општините.

Петтиот чекор подразбира градоначалниците да поднесат оставки до летото оваа година, отворајќи го патот за предвремени општински избори оваа година.

ОБСЕ ќе го поддржи изборниот процес, преку техничка поддршка на косовските власти кои ќе ги организираат изборите и ќе ги ангажира младите во програмите и процесите за помирување. Последниот чекор се однесува на тоа ОБСЕ да ги стави своите капацитети на располагање за поддршка на имплементацијата со добра волја од двете страни на договорените одредби и продолжување на дијалогот.

Двегодишно девојче загина, 20 повредени во најновиот руски напад на Днепар

Последици од нападот на Днипро во април 2023

Двегодишно девојче загина, а 22 лица се повредени, меѓу кои пет деца, кога руска ракета го погоди градот Днепар во централна Украина, изјави во неделата регионалниот гувернер.

„Во текот на ноќта, телото на двегодишното девојче беше извлечено од под урнатините на една куќа“, напиша Сергеј Лисак на апликацијата за пораки Телеграм.

Седумнаесет лица се во болница по нападот со крстосувачки проектил со краток дострел „Искандер“ врз станбена зона, рече Лисак.

Никола Лукашук, претседател на Советот на Днепропетровската област, рече дека 17 деца загинале во регионот откако Русија ја започна својата инвазија на Украина во февруари 2022 година.

„Ниту еден збор не може да ја смири болката на родителите кои го изгубиле најскапоценото нешто во нивните животи“, рече Лукашук.

Во војната во Украина, најмалку 485 деца загинаа, а речиси 1500 беа повредени, објави во неделата на Телеграм канцеларијата на главниот обвинител во земјата.

Ракетата паднала меѓу две двокатни станбени згради во населбата Пидородненска, делумно уништени и оштетени бројни куќи, автомобили и инфраструктура.

„Русија уште еднаш докажува дека е терористичка држава“, напиша украинскиот претседател Володимир Зеленски по првите извештаи за експлозии.

Москва и Киев негираат дека нивните воени сили целат цивили.

По нападот на Днепар, Русија во текот на ноќта започна нов бран воздушни напади врз земјата. Украинските воздухопловни сили во неделата објавија дека уништиле повеќе од половина од воздушните цели.

Четири од шест крстаречки ракети и три од пет беспилотни летала Шахед од иранско производство, лансирани од Русија се соборени, објави Военото воздухопловство на Телеграм. Градската воена управа на Киев претходно соопшти дека биле пресретнати „сите цели“ кои Русија ги лансирала кога се приближувале до главниот град.

Од мај, Русија постојано го напаѓа главниот град на Украина, главно ноќе, пред долгоочекуваната украинска контраофанзива за враќање на територијата, во, како што велат украинските власти, обид да се нанесе психолошки проблем на цивилите, пишува Ројтерс.

Одговорност за масовните убиства побараа учесниците на протестот против насилството во Белград

Учесници на петтиот протест против насилството во Белград, 3 јуни 2023

Десетици илјади луѓе синоќа прошетаа низ централните улици на Белград и на крајот ја опколија зградата на Претседателството на Србија.

Одговорноста на властите за масовните пукања на почетокот на мај во Србија беше главното барање на говорниците на протестот „Србија против насилството“ во Белград. Некои демонстранти оставија пораки и до претседателот на Србија, Александар Вучиќ, односно на контролните пунктови во близина на Претседателството на Србија, како што претходно повикаа организаторите.

Десетици илјади граѓани дојдоа на собирот што го свика дел од опозицијата пред српското Собрание, незадоволни од реакцијата на властите по двете масовни убиства во кои загинаа 18 лица. Се одржа и едноминутно молчење за жртвите на масовноста престрелки.


Насобраните носеа транспаренти на кои пишуваше „Да се сретнеме со слободата“, „Посилни од насилството“, „Слобода или ништо“.

На 3 јуни се навршува еден месец од трагедијата во ОУ „Владислав Рибникар“ кога 13-годишен ученик уби осум ученици и еден припадник на обезбедувањето, а повреди шест ученици и еден наставник. Едно повредено девојче подоцна почина и таа е десеттата жртва.

Граѓаните кои протестираа бараат оставка од министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ и од директорот на Безбедносно информативната агенција Александар Вулин.

Тие побараа и замена на Регулаторното тело за електронски медиуми, затворање на таблоидите кои пропагираат насилство и го прекршуваат етичкиот кодекс и одземање на националните фреквенции од телевизиите Пинк и Хепи.

Властите засега ги игнорираат повеќето барања. Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ на 3 јуни на Твитер оцени дека протестот против насилството „промовира насилство“ објавувајќи фотографија на која се гледа „обесена“ кукла со ликот на Вучиќ.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на Инстаграм објави видео во кое вели „време е да се обединиме за нашата земја да оди напред“.

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

илустрација

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град.

Минималната температура е во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 21 до 26 степени.

Во Скопје денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за краткотрајно невреме со силен ветер и појава на град. Минималната температура се спушти до 14, а максималната ќе достигне до 25 степени.

Во текот на следната седмица, времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне нестабилно со појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Кремљ забрани присуство на западните новинари на економски форум во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин

Официјална Москва објави дека нема да биде дозволено присуство на новинари од „непријателските земји“ на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург.

Форумот во Санкт Петербург се одржува од 1997 година и многу официјални лица го сметаат за одговор на Русија на Светскиот економски форум што се одржа во Давос.

На западните новинари досега не им беше забранет пристапот на форумот на овој начин, пренесува Ројтерс.

„Овој пат навистина беше одлучено да не се акредитираат куќи од непријателски земји“, изјави за ТАСС портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Непријателски земји“ е дефиницијата која Москва ја користи за да ги опише оние што ја санкционираа поради војната во Украина.

Организаторите на форумот за московското биро на Ројтерс изјавија дека акредитацијата на нивните новинари била одземена, откако претходно добиле потврда за акредитација во четвртокот.

Ројтерс побара писмено објаснување, но сѐ уште не доби.

Кога Русија беше во подем во 2000-тите, големите западни инвеститори и инвестициски банкари се собраа на форумот, потсетува Ројтерс, додавајќи дека во последните години кинеските и арапските инвеститори ги заменија западните.

Путин претходно изјави дека Русија се врти кон Кина и азиските сили бидејќи Западот започна, како што вели, економска и хибридна војна против Русија, чија цел е да ја распадне земјата.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG