Достапни линкови

Вести

Песков: Ништо ветувачко во преговорите меѓу Русија и Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. 

Кремљ денеска ги намали надежите за напредок по вчерашните мировни преговори меѓу руските и украинските делегати во Истанбул, пренесува агенцијата Франс Прес.

„Не можеме да кажеме дека тоа беше премногу ветувачко или било каков пробив во преговорите“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека има уште многу работа да се заврши.

Москва смета дека е „позитивно“ тоа што Киев почнал писмено да ги изнесува своите барања, рече Песков.

„Внимателно избегнуваме да зборуваме за прашањата“ за кои се разговара бидејќи „сметаме дека преговорите треба да се одвиваат во тишина“, додаде портпаролот на Кремљ.

Делегациите на Украина и Русија вчера одржаа разговори во Истанбул, додека Русија продолжи да наидува на силен отпор од украинските сили кои постигнаа напредок во некои области и со преземање на теренот во предградието на главниот град.

види ги сите денешни вести

Бербок: Францускиот предлог е можност што не треба да се пропушти

германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок

Искористувањето на оваа можност е од врвен стратешки интерес и на Европската Унија и на Северна Македонија. Сега е време да се оди напред, објави на Твитер германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, коментирајќи го францускиот предлог за деболкирање на европскиот пат на земјава.

„Западен Балкан е во срцето на Европа и блиску до моето срце. Нивната иднина мора да лежи во ЕУ. Компромисот што го претстави француското претседателство за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија е можност што не треба да се пропушти“, објави на својот Твитер профил германската министерка.

Владата денеска соопшти дека од француското претседателство со ЕУ преку Министерството за надворешни работи и бил доставен предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови.

За вечерва е најавена и владина седница, по што ќе следува прес конференција на премиерот Димитар Ковачевски.

Полска ја заврши изградбата на ѕид на границата со Белорусија

илустрација

Полска соопшти дека ја завршиле изградбата на челичен ѕид што се протега долж границата со Белорусија за да го запре приливот на мигранти.

Минатата година десетици илјади луѓе, главно од Блискиот Исток, се обидоа да влезат во Полска, од територијата на Белорусија.

Полскиот министер за внатрешни работи Мариуш Камински денеска рече дека изградбата на челичен ѕид висок 5,5 метри и долг 186 километри ќе ги „одвои“ од мрачната диктатура на белорускиот лидер Александар Лукашенко, кого Западот го обвинува за приливот на мигранти.

Полска и другите земји од Европската Унија велат дека Лукашенко ја оркестрирал мигрантската криза заедно со неговиот сојузник, рускиот претседател Владимир Путин, како одмазда за санкциите наметнати на него и на неговиот режим.

Санкциите беа воведени поради бруталниот третман на неистомислениците по масовните протести поради спорните претседателски избори одржани во август 2020 година.

Полска постави забранета зона на границата до 30 јуни. Со забраната не им се дозволува на нерезидентите, вклучително и мигрантите, хуманитарни работници и медиуми, да влезат во областа.

Најмалку 12 лица загинаа на полско-белоруската граница, каде што мигрантите и бегалците се соочија со тешки услови во текот на зимата.

Митрофанова: Доколку до утре не биде откажано протерувањето на руските дипломати, ќе предложам затворање на амбасадата во Софија

Руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова

Руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова испрати нота до бугарското Министерство за надворешни работи дека доколку одлуката на бугарската влада за протерување на 70-те руски дипломати не биде поништена до петок до 12 часот, руската амбасада во Софија ќе побара од властите во Москва затворање на руската амбасада во Софија, објави сајтот Епицентар, повикувајќи се на дипломатски извори.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според изданието, доколку дојде до таков развој на настаните, тоа значи војна.

Дополнително, Митрофанова на денешниот онлајн брифинг додаде дури ни за време на Втората светска војна, Бугарија и Русија не ги прекинале дипломатските односи и работеле амбасадите на двете земји.

Османи: Документите што ги објавуваат некои медиуми не се финалниот француски предлог

Бујар Османи, министер за надворешни работи на Северна Македонија

Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог кој француското претседателство го сподели денеска со Владата преку Министерството за надворешни работи, објави попладнево на Фејсбук шефот на дипломатијата Бујар Османи.

„Имаме целосно разбирање од јавноста за потребата да бидат запознаени со содржината на предлогот, но во исто време ќе замолиме за кратко трпение со цел да поминат консултациите низ институциите и предлогот соодветно да биде презентиран. Како што беше ветено, почнуваме процес на широки консултации и автентичниот предлог интегрално ќе биде ставен на увид на јавноста,“ додава Османи во објавата.

Владата денеска соопшти дека од француското претседателство со ЕУ преку Министерството за надворешни работи и бил доставен предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови.

Според премиерот Димитар Ковачевски во овој предлог се земени предвид нашите позиции и барања, додека според претседателот Стево Пендаровски, тој е далеку подобар за нас од претходниот.

Радев смета дека избори во Бугарија пред 15 септември не се целисходни

Бугарскиот претседател Румен Радев

Бугарскиот претседател Румен Радев утре ќе и го додели првиот мандат за формирање нова влада на најголемата парламентарна партија во земјата „Продолжуваме со промените“.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според претседателот на Бугарија Румен Радев, не се исцрпени можностите за формирање нова влада во овој парламент. Доколку воопшто се одржат предвремени парламентарни избори, тие не би биле целисходни пред 15 септември.

Според него, важно е да има што поголема изборна активност.

„Можете да процените, враќајќи се два месеци наназад, кога најрано може да заврши враќањето на мандатите“, рече Радев.

Тој нагласи дека е важно мислењето на партиите да се слушне и да се земе предвид.

Румен Радев одби да ги коментира неуспешните консултации во понеделникот со бугарската владејачка партија Продолжуваме со промените и нејзиниот партнер, Бугарската социјалистичка партија, во врска со состанокот на парламентарната комисија за буџет и разгледувањето на неговата ревизија.

Пендаровски: Модификуваниот предлог е далеку подобар од претходниот

Претседателот Стево Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска во изјава за ТВ Сител посочи дека модификуваниот француски предлог е далеку подобар од претходниот.

„Можам да ви кажам дека модификуваниот француски предлог е далеку подобар за нас од претходниот. Дали е тоа доволно добро, засега ќе се воздржам. Не смееме да ја повториме грешката од минатиот пат. Не може никој – не претседател, премиер или некој друг да зборува во име на цела нација, постојат надлежни институции кај нас“, кажа Пендаровски.

Пендаровски додаде дека мора да искомуницираат со граѓаните пред да се донесе конечната одлука, а исто така мора да имаме гаранција за македонскиот идентитет и гаранција дека никогаш јазик, националност нема да биде споменато никаде од сега, па во иднина без разлика колку ќе траат преговорите.

Инаку, денеска до Владата на Република Северна Македонија, преку Министерството за надворешни работи, од француското претседателство пристигна предлог со идеи кои се однесуваат на македонските jaвно изнесени позиции и ставови.

Борел: Сега е моментот за приближување на Западен Балкан кон ЕУ

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеф Борел

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеф Борел го поздрави новиот француски предлог за деблокирање на македонските евроинтеграции кој попладнево пристигна во Владата на Република Северна Македонија.

Го поздравувам компромисниот предлог од француското претседателство што сега ќе биде разгледано во Скопје. Сега е моментот за придвижување напред на Западен Балкан кон Европската Унија, напиша на Твитер, Борел.

Претходно и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел го поздрави францускиот предлог за кој напиша дека ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Северна Македонија.

Владата попладнево соопшти дека преку Министерството за надворешни работи, од француското претседателство пристигнал предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови.

Бајден: САД ќе испрати дополнителни 765 милиони евра помош за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека Вашингтон во наредните денови ќе објави испраќање на 800 милиони долари (765 милиони евра), дополнителна помош за Украина за оружје и дека НАТО се трансформирал прилагодувајќи се на новата безбедносна ситуација.

„Ќе ја поддржиме Украина колку што е потребно“, изјави Бајден на затворањето на самитот на НАТО во Мадрид, пренесува Ројтерс.

На самитот, администрацијата на Бајден ги објави плановите за трајно зајакнување на американското воено присуство во Европа, беше постигнат договор меѓу Турција, Финска и Шведска за да се отвори патот на нордиските нации да се приклучат на Алијансата, додека НАТО го промени својот стратешки концепт со назнака дека „кинеската политика на принуда“ е предизвик за интересите на западниот блок.

Бајден истакна дека последниот пат кога НАТО го ажурираше својот стратешки концепт, Русија беше окарактеризирана како партнер, а во документот дури и не се споменува Кина, пренесува АП.

„Светот многу се промени оттогаш“, рече Бајден на прес-конференција.

Бајден вели дека „Алијансата денес е повеќе потребна отколку што некогаш била“. Тој додаде дека НАТО ќе се зајакне во сите правци и во секој домен - копно, воздух и море.

Мишел: Имаме решение за старт на преговорите со С. Македонија, време е да се каже ДА

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Северна Македонија, објави попладнево на Твитер претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Решението се однесува на изразените загрижености. Најблиску сме од кога и да сме биле досега: Сега е време да се каже да“, додава Мишел во твитот.

Владата попладнево соопшти дека преку Министерството за надворешни работи, од француското претседателство пристигнал предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови.

„Ова претставува основа за отворање на широк консултативен процес најпрво во Владата и коалициските партнери, а потоа и со претседателот на државата, со Парламентот и со опозицијата, како и со граѓанскиот сектор, експертската и севкупна јавност во земјата“, се наведува во соопштението владината Прес-служба.

Претходно на прес-конференција на Самитот на НАТО во Мадрид, и францускиот претседателот Емануел Макрон изјави дека е уверен оти е најден добар договор помеѓу Скопје и Софија за отворање на првите поглавја од преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Шведска и Финска следната недела ќе потпишат протокол за влез во НАТО

Финскиот претседател Саули Ниинисто и шведската премиерка Магдалена Андерсон на прес-конференција за време на самитот на НАТО во Мадрид, јуни 2022 година

Шведска и Финска ќе потпишат протокол за пристапување во НАТО во вторник (5-ти јули), рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Политичката одлука за прием на Финска и Шведска беше донесена вчера на самитот на лидерите на Алијансата, а протоколот за пристапување ќе биде потпишан во вторник“, рече Столтенберг на прес-конференција по самитот на НАТО во Мадрид.

Откако ќе се потпише, пристапниот протокол мора да биде ратификуван во сите 30 земји-членки на НАТО.

Столтенберг рече дека на „трансформативниот самит“ лидерите на НАТО донеле далекусежни одлуки за прилагодување на Северноатлантската Алијанса за иднината.

Меѓу другото, тој ги спомена суштинската реорганизација на силите за одвраќање и одбрана, одлуката за прием на Шведска и Финска за членство, долгорочна поддршка за Украина и усвојување на нов стратешки концепт.

За време на самитот, 30-те сојузници на НАТО, исто така, се согласија формално да ја третираат Русија како „најзначајна и најдиректна закана за безбедноста на сојузниците“.

Лидерите на земјите членки на НАТО го поддржаа новиот стратешки концепт кој, како што се наведува, ги потврдува темелните вредности на НАТО и ја наведува клучната цел на Алијансата.

Стратешкиот концепт е главниот документ на Алијансата. Во претходната верзија од 2010 година, Русија беше опишана како стратешки партнер на НАТО, а сега е идентификувана како главна закана.

„Руската Федерација е најзначајната и најдиректната закана за безбедноста на сојузниците и мирот и стабилноста во евроатлантската област“, соопшти НАТО.

Во документот за прв пат се наведува Кина како предизвик.

„Се соочуваме со системска конкуренција од оние, вклучително и Народна Република Кина, кои ги предизвикуваат нашите интереси, безбедност и вредности и се обидуваат да го поткопаат меѓународниот поредок заснован на правила“, се вели во соопштението на самитот во Мадрид.

Нов предлог до Владата, Макрон вели дека ќе им одговара на сите

До Владата преку Министерството за надворешни работи, од француското претседателство пристигна предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови, соопшти денеска владината Прес-служба.

„Ова претставува основа за отворање на широк консултативен процес најпрво во Владата и коалициските партнери, а потоа и со претседателот на државата, со Парламентот и со опозицијата, како и со граѓанскиот сектор, експертската и севкупна јавност во земјата,“ се наведува во соопштението.

Од Владата посочуваат дека „одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме заеднички, мериторно, согласно стратешките интереси на земјата и на сите нејзини граѓани“.

„Сакаме да упатиме благодарност до претседателот Макрон и француското претседателство, за нивните напори да се надминат пречките и да се зачува европскиот кредибилитет на Балканот“, се додава во владиното соопштение.

Пред малку на прес-конференција на Самитот на НАТО во Мадрид, францускиот претседателот Емануел Макрон изјави дека е уверен оти е најден добар договор помеѓу Скопје и Софија.

„За прашањето на пристапувањето на Северна Македонија ги продолживме нашите консултации со македонските и бугарските власти затоа што нашата заложба за европската перспектива на Западниот Балкан е да можеме да ги отвориме првите поглавја за Македонија и Албанија. Врз основа на овие консултации, уверен сум дека најдовме компромисно решение кое одговара на сензибилитетот на секој. Во интерес на Бугарија и на Северна Македонија, прифатлив за сите,“ изјави Макрон.

Тој изрази надеж дека „разгледувањето од двете страни во следните денови ќе го потврди ова“.

„Од сега премиерот и претседателот на Бугарија потврдија дека го прифаќаат предлогот. Прифаќањето ќе бара консултации во Скопје. Ова решение носи безбедност, предвидливост и сигурност за надминување на споровите наследени од минатото“, потенцира Макрон.

Македонската влада ги истакна своите црвени линии: јазикот, Уставот, протоколот, историјата, и рече дека е подготвена да разгледа нов предлог, доколку таков биде ставен на маса.

Пред два дена премиерот Димитар Ковачевски рече дека немало ништо ново во процесот со Бугарија, и дека тој е во рацете на МНР, а доколку има прифатлив предлог тој ќе биде ставен пред институциите на државата.

Зеќири пуштен во куќен притвор

Поранешниот генерален секретар во владата Мухамед Зекири пред судот во Скопје

Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири по неколку месеци поминати во притвор во истражниот затвор „Шутка” во Скопје поради здравствени причини заминува во куќен притвор. Одлуката, како што потврдија од Апелацискиот суд Скопје ја донеле денеска. Од судот посочија дека на Зеќири му е одземен пасошот.

Во однос на тоа кога Зеќири ќе биде спроведен од болница во куќен притвор, од Апелација немаат информации бидејќи, како што велат, полицијата треба да го спроведе кога за тоа ќе има услови.

Мухамед Зеќири е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување. Според обвинението тој без спроведување на соодветна постапка за јавна набавка, склучил договор за консултантски услуги со правно лице во што со умисла му помогнале хрватски државјани

Партијата на Петков утре ќе го добие мандатот за состав на влада

Доскорешниот премиер Кирил Петков и бугарскиот претседател Румен Радев

Бугарскиот претседател Румен Радев утре ќе ѝ го врачи мандатот за состав на нова влада на партијата Продолжуваме со промената (ПП) на доскорешниот премиер Кирил Петков. Процедурата за формирање влада почнува од ново, откако на кабинетот на Петков му беше изгласана недоверба во Парламентот.

Пред два дена ПП објави дека започнува преговори за нова влада со досегашните коалициски партнери – Бугарската социјалистичка партија (БСП) и Демократска Бугарија, но тие вчера беа прекинати од социјалистите. Причина за прекинот е протерувањето на 70 руски дипломати, соопшти претседателката на БСП Корнелија Нинова.

Петков утринава разговарал со пратеници од БСП, но нивниот услов останува непроменет – ќе продолжат со разговорите за нова влада, ако ПП предложи друг кандидат за премиер, а не Петков.

Шефот на пратеничката група на ПП во Народното собрание, Андреј Ѓуров, за Нова ТВ изјави дека со колегите ќе разговараат и за други кандидати.

„Во ПП има доволно луѓе подготвени да заземат различни позиции, но ова не е пазар за невести“, рече тој.

Минатата недела, поранешниот премиер и лидер на опозициската ГЕРБ Бојко Борисов предложи формирање на евроатлантска коалиција, но Петков одговори дека би соработувал со партијата, ако лидерот ѝ „замине на топол остров“. Борисов потоа изјави дека нема намера да се повлече од политиката.

Ако ПП не успее да формира влада, Радев ќе ѝ го додели мандатот на ГЕРБ, но од партијата се изјаснија дека веднаш ќе го вратат без да се обидат на формираат влада.

При таков развој на настаните, претседателот по трет и последен пат ќе го додели мандатот на некоја од останатите партии по негов избор. Ако и тогаш не се избере влада, парламентот ќе се распушти и ќе се закажат нови предвремени избори.

Владата го изгуби мнозинството во парламентот откако партијата Има таков народ на Слави Трифонов ја напушти владејачката коалиција поради, како што рече, преговорите со Македонија и тоа што нема пари.

Бугарија ги блокира македонските евроинтеграции со тврдење дека земјава ја краде бугарската историја и дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот.

ВМРО-ДПМНЕ бара Џафери да ја контролира владата, тој пак бара опозицијата да погледне во огледало

Собраниска седница, архивска фотографија

Претседателот на Собранието Талат Џафери не треба да бара начини за заобиколување на документите или законите за контрола на Владата побара денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски образложувајќи ја интерпелацијата за Џафери. Тој вели дека во одговорот на Џафери на интерпелацијата доставен до пратениците и јавноста не дал директни одговори на директни забелешки за неговата работа.

„Најголемата обврска на овие 120 пратеници е контрола на Владата и кога ќе дојде документ за контрола на Владата немојте да барате начин како да го изиграте преку процедурите неговото разгледување“, рече Мицевски.

Тој рече дека во овие пет години Собранието е направено во машина за гласање на криминалните зделки на Владата, а Џафери сето тоа го одобрува. Мицевски обвини дека Џафери не ги почитува уставот и законите и Деловникот за работа на Собранието. Ги повика пратениците од власта да гласаат за интерпелацијата и да ги поддржат.

Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека опозицијата пред да направи нешто треба прво да си погледне во огледало и да се преиспита. Спикерот обвини дека во изминатиот месец опозицијата изнела многу лични навреди кон него, но рече дека тој нема да зборува на тој начин.

„Колку и да зборувате и да делите епитети колку сакате јас нема да се спуштам на ниво на Христијан Мицкоски и да користам епитети“, рече Џафери.

Одговарајќи на наводите на Мицевски за непочитување на законите, Уставот и Деловникот, Џафери потсети дека кога сите барале Собранието да продолжи да работи по распуштање тој велел дека не можело што било подоцна потврдено и од Уставниот суд.

Во однос на листата на говорници, рече дека го чуди зошто Антонио Милошоски како прв потписник не ја образложува интерпелацијата.

За збор се пријавени 41 пратеник, а со седницата претседава потпретседателот Горан Мисовски.

Гласањето по интерпелацијата треба да се одржи најдоцна пред полноќ. Очекувањата се дека опозицијата нема да има доволен број пратеници за смена на Џафери.

Европскиот суд бара од Русија да не ја изврши смртната казна за заробените Британци

Британските државјани Аиден Аслин и Шон Пинер

Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР) денеска објави дека на Русија ѝ издал налог да осигура да не се изврши смртната казна против двајцата Британци заробени во борбите во Украина.

Претходно овој месец, судот во самопрогласената Народна Република Доњецк во источна Украина ги осуди британските државјани Аиден Аслин и Шон Пинер на смрт под обвинение за „платенички активности“.

Судот наведе дека на Русија ѝ издал налог за привремена мерка, барајќи да „осигура смртната казна против подносителите на барањето да не се изврши, и да осигура примерни услови за нивниот притвор и да им ја пружи сета потребна медицинска помош и лекови“.

Семејствата на Британците негираат дека двајцата, кои биле ангажирани во украинските оружени сили, биле платеници.

Велика Британија досега одбиваше јавно да го покрене тоа прашање со властите во Доњецк, чија независност ја признава само Русија, велејќи дека се надева дека Киев би можел да обезбеди ослободување на осудениците.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG