Достапни линкови

Вести

Бајден му вети на Зеленски дека ќе дејствува решително ако Русија ја нападне Украина

украинскиот претседател Володимир Зеленски и американскиот претседател Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден ја увери Украина во американската поддршка во контекст на руското воено засилување на границите на Украина, велејќи му на украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на телефонскиот разговор на 2 јануари дека САД и нивните сојузници „одлучно ќе одговорат“ доколку Русија ја нападне Украина. Бајден „ја потврди посветеноста на Соединетите држави за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки во изјавата по разговорот на двајцата лидери.

Бајден и Путин согласни да ја интензивираат дипломатијата поради тензиите околу Украина

„Лидерите изразија поддршка за дипломатските напори, почнувајќи од следната недела со билатералниот Стратешки дијалог за стабилност, во НАТО преку Советот НАТО-Русија и во Организацијата за безбедност и соработка во Европа“, рече Псаки. Зеленски рече дека Украина ја цени „непоколебливата“ поддршка од Соединетите држави, истакнувајќи дека тој и Бајден разговарале за соработката меѓу САД, Украина и другите партнери „за одржување на мирот во Европа и за спречување на понатамошна ескалација“.

САД и Русија на 10 јануари ќе разговараат за контрола на оружјето и Украина

Повикот беше втор за три недели меѓу Бајден и Зеленски додека Белата куќа се обидува да се справи со зголемувањето на руските војници. Наодите на американското разузнавање покажуваат дека Русија се подготвува за потенцијална инвазија на почетокот на 2022 година, а властите во Киев изразија загриженост дека Русија би можела да ја нападне Украина во следните недели.

види ги сите денешни вести

Украински ракетен напад врз седиштето на руската Црноморска флота на Крим

Чад над зградата по ракетен напад на седиште на Црноморската флота на Руската Федерација

Во петокот, на 22 септември, Украина изврши жесток ракетен напад врз главниот штаб на руската Црноморска флота, при што загина еден војник, соопшти руското Министерство за одбрана. Фотографиите и видеата покажуваат големи облаци од чад над зграда во Севастопол, анектиран Крим.

Гувернерот на Севастопол, Михаил Развозаев, кој беше назначен од Русија, изјави дека никој не е повреден пред запалениот штаб. Пожарникарите се бореа со огнот, а повикани се повеќе итни служби, што укажува дека пожарот може да биде огромен.

Жителите на Севастопол изјавија дека слушнале експлозии на небото и виделе чад, пренесоа руските медиуми. Сликите кои кружат на украинските канали Телеграм покажуваат облаци од чад над брегот. Асошиетед прес не можеше веднаш да ги потврди видеата.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека системите за противвоздушна одбрана собориле пет проектили како одговор на нападот на Севастопол. Засега не е јасно дали штабот бил погоден со директен удар или со шрапнели од пресретнатиот проектил.

Олег Крјучков, официјален претставник на администрацијата на Крим, рече дека една крстосувачка ракета била соборена во близина на Бахчисарај, околу 30 километри во внатрешноста, при што била запалена тревата.

Развозајев рече дека цивилната инфраструктура не е оштетена, но, не го спомна ударот врз седиштето на флотата.

Тој најпрво ги предупреди жителите на Севастопол дека е можен нов напад и ги повика да не ги напуштаат зградите и да не одат во центарот на градот. Тој подоцна рече дека повеќе нема закана од воздушен напад, но, повтори повици да не се влегува во централниот дел на градот, велејќи дека патиштата се затворени и неодреден „специјален напор“ е во тек.

Полицијата побара од жителите да го напуштат централниот дел на градот, пренесе ТАСС.

Украинските власти, кои ја презедоа одговорноста за голем број други неодамнешни напади на Крим, не објавија веднаш дека Киев го извршил нападот.

Нападот се случи еден ден откако руски проектили и артилерија гранатираа градови низ Украина, при што загинаа најмалку пет лица, додека претседателот Володимир Зеленски се состана со американскиот претседател Бајден и лидерите на Конгресот во Вашингтон. Вашингтон размислува за дополнителен пакет помош од 24 милијарди долари за Украина.

Пристанишниот град Севастопол служи како главна база на руската Црноморска флота. Украинско беспилотно летало го погоди седиштето на флотата во јули 2022 година, при што беа повредени шест лица и причинета мала штета на зградата.

Минатата недела руските власти во градот ја обвинија Украина дека го нападнала стратешкото градско бродоградилиште, оштетувајќи два брода кои се поправаа и предизвикаа пожар во објектот.

Полуостровот Крим, кој Русија го анектираше од Украина во 2014 година со чин што поголемиот дел од светот го сметаше за нелегален, е честа цел откако рускиот претседател Владимир Путин нареди инвазија на Украина пред повеќе од 18 месеци. Нападот на бродоградилиштето беше најголем во последните недели.

Москва ја нарече „богохулна“ одлуката на Бугарија да протера руски свештеник

Aрхимандритот Васијан

Официјална Москва луто реагираше на одлуката на Бугарија да го протера поглаварот на Руската православна црква во Софија, нарекувајќи го потегот „богохулен“ и „непријателски“ чин. Како одговор, Русија ја затвори канцеларијата на Руската православна црква во бугарската престолнина.

Руската државна новинска агенција ТАСС на 22 септември објави дека бугарскиот амбасадор во Москва, Атанас Крастин, ќе биде поканет во руското Министерство за надворешни работи на разговори за протерувањето на архимандритот Васијан и уште двајцата свештеници со белоруско државјанство, со образложение дека тие биле вклучени во „активности насочени против националната безбедност и интересите на Бугарија“.

Бугарската државна агенција за национална безбедност (ДАНС) објави дека тројцата свештеници работеле на „пресметано влијание врз општествените и политичките процеси во Бугарија во корист на руските геополитички интереси“.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека свештениците биле повикани во имиграциската служба на Бугарија на 21 септември и добиле известување да ја напуштат земјата во рок од 24 часа.

Во него се додава дека тројцата биле пренесени „како криминалци во возило со решетки“ назад во црквата за да ги спакуват своите работи и се додава дека ќе бидат пренесени до границата со Србија.

Бугарските власти не соопштуваат никакви детали за тоа каде се наоѓаат свештениците.

„Ние сме револтирани и шокирани од она што се случи“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, додавајќи дека одговорноста за „брзото влошување на руско-бугарските односи е целосно на бугарската страна“.

Руската амбасадорка во Бугарија, Елеонора Митрофанова, во интервју за државната телевизија додаде дека Русија нема да презема дејствија директно против бугарската црква во Москва.

Архимандритот Васијан - чие световно име е Николај Змејев - беше назначен за поглавар на Руската православна црква во Софија од Московската патријаршија во 2018 година, неколку дена откако рускиот патријарх Кирил ја посети Бугарија.

Во Бугарија веќе неколку месеци се поставуваат прашања за улогата на архимандритот Васијан.

Претходно во септември пратеникот Атанас Атанасов го нарече свештеникот „претставник на руската разузнавачка служба во мантија“.

Во декември 2022 година, Руската православна црква во Софија се соочи со протести поради посетата на високиот претставник на Московската патријаршија, поканет од архимандритот Васијан.

Одлуката за протерување на тројцата свештеници доаѓа во време на сеопфатна руска инвазија на Украина, која беше поддржана од Руската православна црква.

Европската унија воведе санкции кон Москва како одговор, а Русија ги додаде земјите-членки на ЕУ, вклучително и Бугарија, на својата листа на „непријателски земји“.

Бугарија, членка на НАТО и на Европската унија, протера 70 руски дипломатски персонал во 2022 година, во потег што сериозно ги затегна дипломатските односи меѓу двете земји, кои беа блиски сојузници за време на комунистичката ера.

Ристоска: Измените на Кривичниот законик влијаат на културата на неказнивост

Ленче Ристовска, обвинителка

„Последните измени на Кривичниот законик лично ги доживувам како навреда на сите професионалци кои се вложија, пред се, во борбата против корупцијата“, изјави денеска обвинителката Ленче Ристоска.

Според Ристоска, овие измени најчесто ќе ги афектираат коруптивните кривични дела, а голем дел од предметите во кои се вложени многу ресурси и енергија веќе застаруваат.

Ристоска порача и дека кои било измени со кои можеби некој се спасува од кривична одговорност, не ја изземаат од одговорност имотната корист, односно конфискацијата и понатаму останува на сила.

Обвинителката оцени и дека конфискацијата е „полужива“, а за нејзиното спроведување таму каде што се веќе детектирани проблеми, потребна е подобра меѓуинституционална соработка, па дури и политичка волја за измена на некои законски решенија.

„Измените на Кривичниот законик би рекла дека и тоа како влијаат на културата на неказнивоста која некако се протежира во изминатите години. И Обвинителството, по мое мислење, е ставено пред една неблагодарна и тешка задача. Имаме кратки рокови, таму каде што не е застапена застареноста, тоа експресно да се заврши. Од друга страна, ресурсите се такви какви што се, не ни се унапредени состојбите. Предметите во кои сме вложиле многу и ресурси и енергија веќе застаруваат, голем дел од нив. Барем за предметите по кои јас постапувам, во тек ни е анализа да видиме точно која ќе биде импликацијата од овие измени на Кривичниот законик. Меѓутоа, самите измени јас лично ги доживувам како навреда на сите професионалци кои сме се вложиле во борбата, пред се, против корупцијата, бидејќи овие измени најчесто ќе ги афектираат коруптивните кривични дела“, истакна Ристоска.

Во однос на предметите и нивното застарување, таа напомена дека ќе се преземе се за да се извлече максимум од аспект на казнивост.

„Ќе преземаме се што може да се извлече максимум. Зборувам за оние предмети каде што веќе е судење. За истрагите кои се во тек и за предметите кои се уште не се на судење, се разбира истрагите ќе опфатат и дополнителни сегменти. За предметите кои веќе се на судење, да, некаде ќе мора да се извршат преквалификации, да се види, да се извлече максимумот од ситуацијата. И тука единствено би сакала да подвлечам, да не заборавиме дека кои било измени со кои можеби некој се спасува од кривична одговорност, не ја изземаат од одговорност имотната корист, односно конфискацијата и понатаму останува на сила. Најмалку што може да направиме е, во судските предмети каде што имаме можност, да се бориме да се спроведе конфискацијата“, потенцира обвинителката.

И кај пресудената конфискација, некаде, рече Ристоска, има проблеми.

„Разбирам дека имаме проблеми во делот на конфискација. Но, јас ја подвлекувам обврската на Обвинителството да направи се што е можно да го обезбеди имотот понатака да се конфискува, имотот во корист на државата, а самото спроведување таму каде веќе се детектирани проблеми, верувам дека треба и подобра меѓуинституционална соработка, па дури и политичка волја за измена на некои законски решенија за конфискацијата да заживее. Да, се согласувам некако ни е полужива во моментов“, рече обивнителката.

На 6 септември, владејачкото мнозинство во Собранието ги изгласа измените на Кривичниот законик кои предизвикаат сериозни реакциии во јавноста.

Измените значат намалување на затворски казни за злоупотреба на службена положба за лична корист, можност за порано да застарат дела, бришење на членови кои предвидуваат казни за злоупотреба на јавни набавки, оштетување на Буџетот, а пониски казни има и за делото злосторничко здружување.

Ден подоцна, на 7 септември, претседателот на државата Стево Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик.

Бислимоски: Нема да дозволиме ценовна катастрофа со парното

Марко Бислимоски, претседател на Регулаторна комисија за енергетика

Доколку не работи ТЕ-ТО ќе ни се случи ценовна катастрофа со топлинската енергија во Скопје, а ние тоа нема да го дозволиме. Затоа нема да носиме одлука за цената, се додека не добиеме уверување дека ќе биде поставен топловодот на мостот Беласица, изјави претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски.

Нагласи дека доколку не се донесе одлука, ќе продолжи да важи постојната цена за парното греење.

„Во Град Скопје и во ЕСМ има разумни луѓе и сметам дека ќе се договорат“, рече Бислимоски и додаде дека е логички тој што е сопственик на мостот да даде дозвола ЕСМ дистрибуција на топлина да ги постави цевките кои се веќе донесени таму.

Бислимоски не очекува да поскапи цената што ја плаќаат граѓаните за комунален отпад откако РКЕ ја доби обврската да ја определува цената на оваа комунална услуга во сите општини во државата.

Не очекува ниту драстично да поскапи струјата во текот на грејната сезона на берзите и посочува дека кај нас ќе зависи од цената што ќе ја понуди ЕСМ на тендерот на ЕВН Хоум.

Во Скопје околу 60 илјади домаќинства се приклучени на мрежата за централно греење што ја покриваат топланите Исток и Запад. Дополнително уште околу 500 домаќинства во Чаир и Топанско поле се приклучени на мрежата која ја покрива топланата Скопје север.

Трите топлани имаат можност да работат на природен гас или на мазут, а по потреба и на дизел, додека когенеративната електрана ТЕ-ТО, која е во приватна сопственост, може да работи само на природен гас. Доколку таа работи задоволува 70 проценти од потребите за греење на скопјани, а останатите 30 проценти ги покриваат топланите Исток и Запад.

Азербејџан тврди дека цивилите можат безбедно да патуваат од Нагорно-Карабах

Локалните власти во Степанакерт се обидуваат да ги смират загрижените жители

Азербејџан ќе обезбеди цивилите да можат безбедно да патуваат со свои возила по патот што води од Нагорно-Карабах до Ерменија, рече во петокот (22-ри септември) Хикмет Хаџиев, советник на претседателот на Азербејџан за надворешна политика.

Многу жители на Карабах сакаат да заминат откако Азербејџан започна офанзива оваа недела и објави дека ја вратил контролата врз отцепената територија по 35 години конфликт, пренесува Ројтерс.

Во меѓувреме, ерменското раководство на Нагорно-Карабах во петокот објави дека е постигнат договор за хуманитарен конвој да дојде од Ерменија.

Дејвид Бабајан, советник на Самвел Шахраманајан, претседателот на самопрогласената Република Арцах (како што се нарекува во Азербејџан), рече дека нема конкретни резултати во однос на безбедносните гаранции што ги бараат Ерменците од Карабах како услов за предавање на нивните оружје за Азербејџан или можната амнестија што ја предлага Баку.

Бабајан за Ројтерс изјави дека ситуацијата во Карабах е тешка. Луѓето се гладни и живеат без струја и гориво. Сепак, тој рече дека немало масовно движење на луѓе бидејќи регионот бил под опсада.

Претставниците на Азербејџан и Нагорно-Карабах не успеаја да направат пробив во четвртокот за време на внимателно следените разговори за „реинтеграција“ во западниот азербејџански град Јевлакс.

Двете страни разменија обвинувања и негирања во врска со извештаите за истрели и очигледни прекршувања на примирјето во де факто главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт, но се очекуваат повеќе состаноци.

Сепаратистичките лидери на Нагорно-Карабах во изјава по средбата изјавија дека се подготвени да ги продолжат разговорите со азербејџанските власти.

Украина дозволи сите зборови поврзани со Русија да се пишуваат со мали букви

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук

Националната комисија за јазични стандарди на Украина дозволи сите букви во „Русија“, „Руска федерација“, „Руска империја“, „Москва“ и други сродни зборови да се пишуваат со мали букви.

Комисијата соопшти дека со пресудата, таквата употреба нема да се смета за кршење на стандардите за украинскиот јазик во неофицијални документи.

„Овој потег е направен земајќи ја предвид „херојската борба на украинскиот народ за независност на Украина“, соопшти Kомисијата за јазични стандарди на Украина.

Одлуката беше донесена откако вицепремиерката Ирина Верешчук повика на официјализирање „на она што Украинците веќе го прават“.

Уште еден брод со жито исплови од Украина

илустрација

Вториот товарен брод „Ароџет“ го напушти украинското црноморско пристаниште Чорноморск откако натовари 17 илјади тони жито за Египет.

Товарните бродови Ресилиент Африка и Ароџет пристигнаа во Украина пред неколку дена и требаше да заминат откако ќе натоварат речиси 20 000 тони пченица за Африка и Азија.

Бродот Ресилиент Африка ја напушти Украина во вторникот со товар од 3 000 метрички тони пченица.

Испораките се тест за способноста на Украина повторно да ги отвори поморските патишта откако договорот постигнат со посредство на ОН за да и се дозволи да извезува жито пропадна кога Русија се повлече.

Украина минатиот месец најави „хуманитарен коридор“ во Црното Море за да ги ослободи бродовите заглавени во нејзините пристаништа откако Русија ја нападна земјата во февруари 2022 година и да го заобиколи неуспешниот договор.

Москва започна чести напади со беспилотни летала и ракети врз инфраструктурата за извоз на жито во Украина.

Трите поморски пристаништа во Одеса, вклучувајќи го и Чорноморск, испорачаа десетици милиони тони жито за време на руската инвазија според договор со посредство на ОН.

Пет од неколкуте бродови заглавени во Одеса досега го напуштија пристаништето користејќи привремен коридор што се протега на западниот брег на Црното Море во близина на Романија и Бугарија.

Договорот за жито во Црното Море беше постигнат со посредство на ОН и Турција во јули 2022 година за борба против глобалната криза со храна, отежната со руската инвазија на Украина. Украина и Русија се меѓу најголемите светски извозници на жито.

Пашинјан се надева дека Ерменците од Нагорно Карабах ќе можат да останат таму

Илустрација од антивладините протести во Ереван, 21 септември 2023 година

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан изрази надеж дека етничките Ерменци кои живеат во Нагорно-Карабах ќе можат да останат таму, откако Азербејџан тврдеше дека нејзината „антитерористичка операција“ го вратила отцепениот регион под своја контрола.

Коментарите на Пашинјан на 22 септември следуваат во услови на зголемени тензии во Ереван, каде што демонстрантите ја осудија, како што ја нарекуваат, несоодветната владина поддршка за етничките Ерменци во Нагорно-Карабах.

Опозициските лидери најавија дека планираат да започнат постапка за импичмент против Пашинјан, а антивладините демонстранти продолжија да ги блокираат патиштата во главниот град утрото на 22 септември и се собраа на централниот плоштад на Републиката. Медиумите наведуваат дека полицијата извршила масовни апсења за да ги расчисти улиците.

Демонстрантите ветија дека ќе продолжат со акцијата додека Пашинјан не биде отстранет и рекоа дека планираат да го прекинат состанокот на неговиот кабинет што се очекува подоцна во текот на денот.

Полицијата, која употреби шок бомби за време на судирите со демонстрантите, предупреди дека ќе примени „специјални мерки“ доколку судирите продолжат. Тие, наводно, го уапсиле Андраник Теваниан, еден од организаторите на протестот.

За време на демонстрациите на 21 септември, Теванијан рече дека со „дисциплинирани и обединети напори“, соборувањето на Пашинјан од премиерската функција „ќе се случи за многу кратко време, дури и за неколку дена“.

Полицијата не го пријавила бројот на приведени демонстранти од избувнувањето на протестите на 20 септември.

Азербејџан, во меѓувреме, наводно посочил дека предвидува амнестија за ерменските борци во Нагорно-Карабах.

„Дури и во однос на поранешните војници и борци, ако тие можат да бидат класифицирани на таков начин, па дури и за нив предвидуваме амнестија или алудираме на амнестија“, изјави за Ројтерс Хикмет Хаџиев, советник за надворешна политика на азербејџанскиот претседател Илхам Алиев.

Хаџиев, исто така, рече дека етничките Ерменци во Нагорно-Карабах побарале хуманитарна помош, која, како што рече, ќе почне да пристигнува на 22 септември. Хаџиев рече дека Баку бара мирна реинтеграција на Ерменците од Нагорно-Карабах.

На 21 септември, претставниците на Азербејџан и етничкото ерменско раководство на отцепениот регион не успеаја да направат пробив за време на внимателно следените разговори за „реинтеграција“ во западниот азербејџански град Јевлакс.

Двете страни разменија обвинувања и негирања во врска со извештаите за истрели и очигледни прекршувања на примирјето во де факто главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт, но се очекуваат повеќе состаноци.

Сепаратистичките лидери на Нагорно-Карабах во изјава по средбата изјавија дека се подготвени да ги продолжат разговорите со азербејџанските власти.

Пашинјан на 22 септември ѝ кажа на својата влада дека Ереван ќе прифати прилив на етнички Ерменци доколку одлучат да го напуштат Нагорно-Карабах, но дека таквото масовно преселување ќе се случи само ако им стане невозможно да останат таму.

Зеленски во ненајавена посета на Канада

Украинскиот премиер Володомир Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ќе престојува во Канада, каде ќе се сретне со премиерот Џастин Трудо и ќе се обрати пред канадскиот парламент во Отава, соопшти кабинетот на Трудо.

Додека е во Канада, Зеленски ќе го посети и Торонто за да се сретне со канадските деловни лидери заради зајакнување на инвестициите на приватниот сектор во Украина, соопшти кабинетот на канадскиот премиер.

„Канада останува цврста во својата поддршка за народот на Украина кој се бори за својот суверенитет и демократија и за нашите заеднички вредности на почитување на владеењето на правото, слободата и самоопределувањето“, се вели во изјавата на Трудо.

Зеленски вчера беше во Вашингтон каде имаше средби со повеќе сенатори, како и со претседателот Џо Бајден, еден ден откако тој се обрати пред Советот за безбедност на ОН, првпат од почетокот на руската инвазија на Украина.

Но, дипломатските тензии се во пораст откако Зеленски ги критикуваше Полска, Словачка и Унгарија за забрана за увоз на украинско жито. Поддршката за украинските воени напори, исто така, станува контроверзна во некои земји. Републиканскиот скептицизам за финансирањето на војната расте во САД и покрај молбите на претседателот да не и го врти грбот на Украина.

Американскиот Конгрес сега одобри помош од повеќе од 110 милијарди долари за Украина, но анкетите покажуваат дека поддршката на Американците за понатамошното трошење е намалена.

Многу републиканци тврдат дека парите би биле подобро потрошени за домашни прашања, но за време на посетата на Зеленски, претседателот Бајден одобри дополнително финансирање за Киев во вредност од 325 милиони долари. Тоа вклучува надградба на противвоздушната одбрана, но не и на ракетите со долг дострел што ги бараше претседателот Зеленски.

Полска, исто така, во средата објави дека повеќе нема да испраќа ново оружје во Украина, туку ќе се фокусира на одбраната со помодерно оружје.

Комитетот за заштита на новинарите бара истрага за заканите кон руски новинарки во Прага

илустрација

Комитетот за заштита на новинарите (КЗН) ја повика Чешката Република да спроведе брза и темелна истрага за неодамнешните закани што ги добија новинарите на независната истражувачка веб-страница IStories и да ја осигура безбедноста на новинарите.

Во периодот од март до септември 2023 година, IStories добиле четири заканувачки пораки на веб-страницата на публикацијата.

Во пораките се споменуваат имињата, адресите и плановите за патување на новинарките Алесија Мароховскаја и Ирина Долинина, кои се вработени во IStories.

И Мароковскаја и Долинина живеат во Прага, каде што се пресели поголемиот дел од редакцијата на IStories по руската инвазија на Украина и последователната криминализација на „лажните информации“ за руската војска.

„Заканите кон новинарите во егзил Алесија Мароховскаја и Ирина Долинина се уште еден алармантен потсетник дека ризиците со кои се соочуваат независните руски новинари не завршуваат кога ќе се преселат во европските земји за да продолжат со својата работа“, изјави Гулноза Саид, програмски координатор на CPJ за Европа и Централна Азија.

„Чешките власти мора сериозно да ги сфатат овие закани, да спроведат брза и темелна истрага и да обезбедат заштита и безбедност на новинарите. Новинарите не можат да ги поврзат заканите со некое конкретно истражување, но веруваат дека тие се поврзани со нивното известување за војната, изјави Долинина.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG