Достапни линкови

Вести

МЕПСО- Отстранети се дефектите кои предизвикаа прекин во снабдувањето со струја

Отстранети се дефектите кои предизвикаа прекин во снабдувањето со електрична енергија, соопшти МЕПСО. Во нивното соопштение е наведено дека сите дефекти во преносната мрежа што се во делот на АД МЕПСО се отстранети. Нормализирано е снабдувањето со електрична енергија во Ресен, Дебар, Охрид, Струга и околните населени места.

Причината за прекинот во снабдувањето биле невремето и обилните снежи врнежи, тврди МЕПСО.

„Во југозападниот дел на земјава снабдувањето со електрична енергија е нормализирано откако претпладнево во 11.35 без напон останаа два 110-киловолтни далекувода од Вруток до Шпилје и од Битола до Ресен. Причина за испадот се невремето и обилните снежни врнежи. Наши екипи се на терен, работат на санирање поситни дефекти кои не влијат на снабдувањето со електрична енергија“, велат од МЕПСО.

Оттаму додаваат и дека за санирање на ситуацијата со далекуводите веднаш излегле на терен над 30 стручни лица со потребна механизација.

види ги сите денешни вести

Французин уапсен во Бугарија - возел жена, деца, две кучиња и 100 килограми хероин

Илустрација: Пакувања хероин

Над 100 килограми хероин се откриени при контрола на автомобил на бугарскиот граничен премин „Капитан Андреево“ со Турција, соопшти прес-центарот на Царинската агенција.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, ова се случило пред два дена, кога на бугарско-турската граница пристигнал автомобил со француска регистрација, кој од Турција преку Бугарија доаѓал до Франција.

Во автомобилот што го управувал францускиот државјанин патувале неговата сопруга и нивните две малолетни деца, како и нивните миленици – две кучиња.

Според методот на „анализа на ризик“, автомобилот е утврден на темелен царински преглед. Вкупно 209 пакувања, завиткани во фолија и во кои има прашкаста материја беж, се пронајдени во специјално изградени скривалишта, во подот на автомобилот, достапни по демонтирање на седиштата, како и на местото на резервната гума. Вкупната количина на запленетата дрога е 104.940 килограми, вредна 4,9 милиони евра.

Израел и Турција ги обновуваат целосните дипломатски односи

Илустрација

Израел и Турција ќе разменат амбасадори и генерални конзули откако двете земји се договорија да ги обноват целосните дипломатски односи после неколкугодишната напнатост, соопшти кабинетот на израелскиот премиер Јаир Лапид.

Одлуката е донесена по неодамнешниот телефонски разговори меѓу Лапид и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Во соопштението се наведува дека обновата на односите на ниво на амбасадори е важна за регионалната стабилност и за израелската економија и дека Израел ќе продолжи да ја засилува својата меѓународна позиција.

Турција го отповика својот амбасадор и побара израелскиот амбасадор да си замина во мај 2018 година, во време на насилни протести на границата меѓу Израел и Појасот Газа кога беа убиени десетици Палестинци.

Турските и израелски лидери разменија меѓусебни критики, а Ердоган рече дека Израел е држава која убива деца. Тогашниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини турскиот лидер за убиство на курдски цивили.

Анкара исто така го предизвика гневот на Израел со тоа што ѝ обезбеди поддршка и прибежиште на палестинската екстремистичка организација Хамас.

Сепак, во изминатите две години Ердоган го промени тонот и изрази интерес за подобрување на односите со Израел. Новиот процес на приближување почна во мај 2020 година.

Турција соопшти дека нејзината одлука за обнова на целосни односи после години напнатост не значи дека ќе се откажат од поддршката за Палестинците и дека е важно турските „пораки [за палестинското прашање] се пренесуваат директно преку амбасадори“, пренесува Франс прес.

Нови 521 заразени со ковид и вкупно тројца починати

Во последните 24 часа регистрирани се 521 нови случаи на ковид-19 од направени 1.231 тестови, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број на позитивни (521), регистрирани се 120 реинфекции.

Во изминатото деноноќие се пријавени две починати лица, од Скопје (78г) и Струга(48г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на починати со дијагноза ковид-19 од Мој Термин е регистрирано едно починато лице од Кичево (74г) , починато во болнички услови на 5 август годинава.

Најмногу новозаразени има во Скопје – 201, Битола – 36, Куманово – 28, Охрид – 27, Кавадарци – 23, Велес – 19, Кочани – 17, Штип и Гевгелија – по 13, Прилеп, Тетово и Струмица – по 12, Ресен – 11, Струга и Делчево – по 10, Неготино – 9, Гостивар – 8, Кичево и Радовиш – по 7, Крива Паланка, Берово и Кратово – по 6, Свети Николе и Виница – по 5, Дебар и Богданци – по 4, Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево – по 2, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 485 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 336.560, бројот на оздравени пациенти е 323.536, на починати е 9.429, а бројот на активни случаи изнесува 3.595

Хелсиншкиот комитет бара јавна осуда за ширењето меѓуетничка омраза

Од мировниот фестивал што го организира Министерството за политички систем по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор

Хелсиншкиот комитет за човекови права соопшти дека со загриженост констатира дека државната прослава на годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор во организација на Владата, наместо да има обединувачки карактер, беше уште еден повод за ширење омраза и меѓуетничка нетрпеливост. Комитетот смета дека јавната осуда е најмалку што може да го сторат политичките структури и ја повикуваат Владата да ги осуди изливите на омраза и суштински да се посвети на социјалната кохезија во државата.

ВМРО-ДПМНЕ негодува за скапата прослава на Рамковниот

„Најавата на водителката на македонски јазик, која беше исвиркана од страна на присутните, директно се коси со идејата за мултикултурен фестивал и предизвикува омраза меѓу етничките заедници во државата. Уште повеќе загрижува отсуството на осуда од страна на Владата, кое дополнително влијае на поларизацијата во општеството“, се наведува во соопштението од Хелсиншки комитет во кое се додава дека етничката припадност години наназад доминира како најчест основ за говорот и делата од омраза, а најбројни извршители и жртви се младите луѓе. Од Хелсиншки комитет посочуваат дека политичарите не смеат да го нормализираат говорот на омраза, затоа што така и самите придонесуваат во потхранување на атмосферата на поделби, тензии и дестабилизација.

Маричиќ: од идната година нови инвестиции со европски пари

вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ

„Се подобро ги искористуваме фондовите на Европската унија, но има простор за подобрување и ќе продолжиме. На почеток од 2023 година следува нова инвестициска офанзива со европски пари“, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција во Владата. Маричиќ појасни дека на тековниот повик за инвестициски грантови, Северна Македонија учествува со три нови проекти во вкупен износ од околу 53 милиони евра и тоа два проекта од областа на енергетиката. Северна Македонија, како што посочи, учествуваше во сите 28 повици за техничка помош кои се досега објавени и на сите седум за инвестициски грантови, по одобрени 43 грантови во вредност од 2,6 милијарди евра за вкупна вредност на инвестиција од 421,4 милиони евра надополнети со заеми од околу 600 милиони евра. „Доаѓаме до скоро 230 евра по глава на жител што ја става Северна Македонија на второ место по искористеност на европски средства на инвестицискиот фонд за Западен Балкан веднаш по Црна Гора. На крајот на јули оваа година, ЕУ ги одобри првите проекти за спроведување на економскиот инвестициски план за Западен Балкан. Ние аплициравме со четири инвестициски проекти и добивме поддршка за секој од нив во износ од 225,6 милиони евра“, рече Маричиќ.

Државна финансиска поддршка за 280 компании кои ќе отворат 3.700 работни места

Одобрените прокети на последниот повик, како што појасни, се: за проектот изградба на железница меѓу Северна Македонија и Бугарија во рамки на Коридор 8 секција Крива Паланка – граница со Бугарија доделен е грант во износ од 149, 2 милиони евра, за проект за набавка на опрема за Осломеј 1 Фотоволтаична станица 1,6 милиони евра, за проект за набавка на опрема за фотоволтаичните централи Осломеј 2 и Битола грант во износ од 5 милиони евра, како и изградба на пречистителна станица за отпадни води во Скопје грант од 69,8 милиони евра.

ОН: Кина користи принудна работа и „ропство“ во Ксинџијанг

во кинеската провинција Ксинџијанг, Ујгурите се сместени во логори,

Кина ги принудува на работа муслиманските Ујгури и другите малцинства во Ксинџијанг што може да се спореди како „ропство и злосторство против човештвото“, оценуваат Обединетите нации повикувајќи се на независно истражување. Ујгурите се турска етничка група и е културно поврзана со регионите на Централна и Источна Азија. Нивниот третман од страна на кинеските власти во провинцијата Ксинџијанг, каде што Ујгурите се сместени во логори, САД го означија како геноцид, додека ОН ги обвинија кинеските власти за незаконско апсење и малтретирање на Ујгурите и нивно користење за принудна работа.

Долниот дом на САД усвои закон за блокирање на увоз од Кина поради Ујгурите

Според американскиот Стејт департмент, дури 2 милиони Ујгури, Казахстанци и членови на другите етнички групи во Ксинџијанг биле однесени во центри за притвор во западниот кинески регион. Кина негира дека објектите се логори, велејќи дека се неопходни за сузбивање на тероризмот, сепаратизмот и верскиот радикализам. Но, луѓето кои ја напуштија провинцијата велат дека илјадници се подложени на „политичка индоктринација“ во објектите познати како кампови за превоспитување. Во извештајот, објавен од специјалниот известувач на ОН за модерно ропство, Томоја Обката, се вели дека природата и обемот на овластувањата што се вршат над работниците - вклучително и прекумерното следење и навредливите услови за живеење и работа - би можеле „да претставуваат ропство како кривично дело против човештвото, што заслужува дополнителна независна анализа“.

Турската централна банка повторно одлучува за каматните стапки

Минатиот месец Турција објави инфлација од речиси 80 отсто на годишна основа

Комитетот за монетарна политика на турската централна банка на 18 август ќе одлучи дали ќе ја промени главната каматна стапка, јави турската државна телевизија ТРТ Хабер. Банката од почетокот на годината ја задржа основната каматна стапка непроменета на ниво од 14 отсто. Финансиската институција минатиот месец повторно одлучи да не ја менува основната каматна стапка. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е познат по неговото противење на високите каматни стапки. Спротивно на класичните економски теории, тој тврдеше дека високите каматни стапки ја поттикнуваат инфлацијата.

Годишната инфлација во Турција во јули порасна на речиси 80 насто

На крајот на 2021 година, Ердоган побара од централната банка да ја намали основната каматна стапка од 19 отсто на 14 отсто во периодот септември-декември. Серијата намалувања на каматните стапки минатата година предизвика валутна криза и пораст на потрошувачките цени. Минатиот месец Турција објави инфлација од речиси 80 отсто на годишна основа. Податоците на Турскиот статистички институт за јули покажуваат дека стапката на инфлација е зголемена за 2,37 отсто во однос на претходниот месец, а во однос на јули 2021 година инфлацијата пораснала за дури 79,60 отсто.

Европскиот парламент вклучен во истрагата за шпионирањето грчки пратеник

Никос Андролакис, член на Европскиот парламент

Европскиот парламент ќе соработува со грчките власти за да го истражи „неподносливото и неоправдано“ државно шпионирање на грчки пратеник од ЕУ, изјави Јури Лаас, портпарол на претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола. „Незаконското следење на комуникациите на членовите е неподносливо и неоправдано. Такви прекршувања на принципите и вредностите кои ја сочинуваат основата на нашиот демократски систем не можат да се толерираат, без разлика во која земја членка се случуваат“, изјави Лаас, додавајќи дека Европскиот парламент веќе имал првично барање за информации од грчките власти и ќе ги сподели своите наоди „во наредните денови“.

Мицотакис вели дека не знаел за прислушкувањето на политичкиот противник

Грчкиот претседател повика на истрага за прислушувањето од страна на државното разузнавање на Никос Андрулакис, лидер на грчката Социјалистичка партија ПАСОК и член на Европскиот парламент. Европскиот парламент, кој има 705 членови и ги обликува политиките на ЕУ, веќе има комитет кој ја истражува употребата на шпионскиот софтвер Пегасус во блокот од 27 земји. Скандалите со Пегазус во минатата година ги потресоа другите земји на ЕУ, вклучувајќи ги Франција и Полска.

Бесими: И без дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

министерот за финансии Фатмир Бесими

„Ние имаме законски решенија кои стапуваат на сила од 1 јануари 2023 година – тоа е прогресивниот данок каде што над милион денари годишно се оданочуваат со 18 проценти и 15 проценти е ставка на сите други доходи врз основа на данокот на личен доход – дали од капитал или од добивка или други основи. Тоа е законското решение. И да не отвориме дебата, тоа стапува на сила. И кога зборуваме за данокот на камати на депозити, сакам да кажам дека и да немавме дебата и ако ништо не правевме како Министерство, од 1 јануари 2023 година тоа стапува на сила. Ова го вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервју за МИА, додавајќи дека постои законско решение кое уште во 1996 година е донесено за да се оданочуваат каматите на депозитите.

Европски даноци, а сè друго неевропско

„Тоа неколку пати е прологирано и сегашното решение од јануари 2023 година стапува на сила“, вели Бесими. Во однос на предлогот да се оданочуваат каматите на депозитите, Бесими појаснува дека предлогот е да се оданочуваат само орочените депозити на 12 месеци, притоа посочувајќи дека се работи за мала сума на пари. За прогресивниот данок, вели, дека јавната дебата е клучна за да се дојде до најдобро решение, притоа не сакајќи да прејудицира дали лично смета дека треба да се воведе ваков данок. Нагласува дека остануваат отворени за предлози и аргументирани решенија кои би произлегле од дебатата со цел да се подобри квалитетот на овој сет на реформи.

Борбите продолжуваат во регионите Доњецк и Харкив

Руски ракети лансирани од рускиот регион Белгород врз Харкив

Руските сили ги нападнаа цивилните населби во областа Харкив додека се обидуваа да напредуваат во источниот регион Доњецк, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина. Во соопштението се прецизира дека руските сили извршиле воздушни и артилериски напади во близина на Стари Салтов и Моспановој во областа Харков, додавајќи дека Русите спроведуваат офанзива во близина на Лебјажи и Базалиивка, каде што борбите продолжуваат. Во Доњецк, руските трупи се обидоа да напредуваат во близина на Богородични, но мораа да се повлечат, објави генералштабот, додавајќи дека борбите продолжиле во близина на Мазанивка и Новодмитривка. Русите ги концентрираат своите напади во правците Бахмут и Новопавлив, во обид да ја подобрат својата тактичка позиција во правец на Краматорск и Авдијевка, соопшти украинската војска.

Москва: саботажа е причината за експлозиите во магацинот со муниција на Крим

Во Москва, Министерството за одбрана соопшти дека вчера руски магацин за муниција во окупираниот Крим експлодирал, при што биле ранети најмалку две лица и била наредена евакуација на илјадници жители во близина. Министерството наведе дека станува збор за саботажа, што е ретко признание дека вооружените групи лојални на Украина ја оштетуваат воената логистика и линиите за снабдување на територијата што ја контролира. По експлозиите, претседателот Володимир Зеленски, во своето редовно обраќање ги повика Украинците кои живеат на окупираните територии да се држат настрана од воените објекти на руската армија лоцирани на Крим.

Северна Кореја истрела две ракети од градот Ончон на западниот брег

Лансирање ракети од страна на Северна Кореја (фотографија од датотека)

Северна Кореја денеска истрела две крстосувачки ракети од градот Ончон на западниот брег, изјави јужнокорејски воен извор, без да наведе детали за дострелот или висината на ракетите. Лансирањето доаѓа откако Јужна Кореја и Соединетите држави вчера ја започнаа својата четиридневна заедничка вежба како подготовка за долго прекинатата обука на терен, „Штитот на слободата на Улчи“, што ќе се одржи од 22 август до 1 септември.

Русија ќе ги проширува односите со Северна Кореја

Во меѓувреме, јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол изјави дека е подготвен да обезбеди етапна економска помош за Северна Кореја доколку таа стави крај на развојот на нуклеарно оружје и започне со денуклеаризација.

Бајден го потпиша законот за пакет мерки за климата, здравството и даноците

Американскиот претседател Џо Бајден го потпиша пакетот климатски, здравствени и даночни мерки

Американскиот претседател Џо Бајден го потпиша пакетот климатски, здравствени и даночни мерки во вредност од 430 милијарди долари, што се смета за најголем климатски пакет во историјата на САД. Законот има за цел да ги намали емисиите на стакленички гасови и да ги пренасочи потрошувачите кон зелена енергија, како и пониски трошоци за лекови на рецепт за постарите лица и построги даноци за корпорациите и богатите. Општиот нацрт-закон беше усвоен во Сенатот на САД на 7 август.

Бајден со нов предлог буџет: повисоки даноци за богатите, повеќе пари за одбрана

Водачот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер претходно изјави дека законот го содржи „најхрабриот пакет за чиста енергија во американската историја“. Републиканците во Конгресот нападнаа многу елементи на законот, и тврдат дека неговата примена ќе ја забрза наместо да ја заузда инфлацијата.

Холандски суд ќе објави пресуда за соборувањето на авионот над Украина во 2014 година

судии и адвокати ги гледаат остатоците од летот MH17 на Малезија ерлајнс, во воената воздухопловна база Гилзе-Ријен, 26 мај 2021 година

Холандскиот суд кој го води судскиот процес против четворицата осомничени за соборувањето на авионот на летот MH17 на Малезија ерлајнс над Украина во 2014 година денеска треба да ја донесе својата пресуда. Обвинителите велат дека еден Украинец и тројца руски обвинети, кои сите се на слобода, помогнале во снабдувањето со ракетен систем што сепаратистите поддржани од Русија го користеле за да истрелаат ракета врз авионот на 17 јули 2014 година. Сите 298 лица во авионот загинале. Обвинителството бара доживотни казни за сите осомничени. Во почетокот на годинава Австралија и Холандија започнаа заедничка правна постапка во Меѓународната организација за цивилно воздухопловство против Русија поради соборувањето на летот МХ17 на Малезија ерлајнс.

Холандија ќе ја тужи Русија за соборувањето на малезискиот авион

Владите на двете земји тврдат дека Русија е одговорна според меѓународното право за ракетен напад што го урна патничкиот авион кој летал на линија Амстердам-Куала Лумпур над источна Украина. Холандската влада истакна дека тековната неиспровоцирана инвазија на Русија врз Украина не е поврзана со започнувањето на случајот, но додаде дека актуелните настани „ја нагласуваат виталната важност“ за обезбедување на правдата.

Вучиќ и Курти на одделни средби со Столтенберг

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел одвоено ќе разговараат со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, ден пред новата рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ. Столтенберг најпрво ќе се сретне со Вучиќ, а потоа и со Курти. Вучиќ во минатата недела изјави дека ќе разговара со Столтенберг за улогата што НАТО и КФОР ја имаат на Косово. „Тоа ќе бидат понатамошни разговори за воспоставување добра соработка, добра комуникација, што е многу важно во моменти на криза. Се надевам дека ќе имаме добар разговор. Веќе имавме телефонски разговор и се договоривме да седнеме и да разговараме во Брисел за сите проблеми во Косово, особено на северот “, рече Вучиќ.

Вучиќ и Курти одат во Брисел

За утре е најавена нова рунда од дијалогот Косово-Србија, а ЕУ соопшти дека ќе се разговара за сите отворени прашања, повторувајќи дека за Брисел „најважно е двете страни да ги прекинат непријателствата, со запаливи пораки и тензии и да постапуваат одговорно“. Вучиќ во пресрет на дијалогот рече дека е клучно во дијалогот да се донесе одлука за спроведување на договорот за Заедницата на српските општини на Косово. Курти пак, изјави дека разговорот мора да се фокусира врз меѓусебното признавање и додаде дека не сака да разговара за спорот околу регистарските таблички и личните карти за Србите во Косово.

Германски војници повторно во мисијата на ЕУ во БиХ што предизвика гнев кај Русија

Мисијата на ЕУФОР Алтеа во Босна

Контингент од дваесетина германски војници пристигна во Босна и Херцеговина како дел од речиси дведецениската мировна и безбедносна мисија на Европската унија, потег кој брзо беше омаловажен од руската амбасада. Враќањето на германските војници во мисијата ЕУФОР за прв пат по една деценија ја одразува загриженоста на Западот за етничките и политичките сили и потенцијалното геополитичко прелевање од војната во Украина. ЕУФОР во минатата недела објави распоредување до 50 војници на Бундесверот во поранешната југословенска република, која останува поделена на бошњачка и хрватска федерација и претежно српскиот ентитет познат како Република Српска според условите на прекинот на огнот од 1995 година.

Германската влада го одобри распоредувањето војници во БиХ

ЕУФОР го нарече доаѓањето на германските трупи „понатамошна демонстрација на посветеноста на ЕУ за стабилна, просперитетна и европска иднина за сите граѓани“ на Босна. Мисијата на ЕУФОР Алтеа во Босна опфаќа околу 1.100 војници од 20 земји. Српскиот член на трипартитното претседателство на Босна, Милорад Додик, кој отворено бара отцепување на Република Српска, го критикуваше доаѓањето на германските трупи повикувајќи се на Втората светска војна. Сегашниот мандат на ЕУФОР истекува во ноември и има шпекулации дека Москва би можела да го искористи своето вето во Советот за безбедност на ОН за да го прекине продолжувањето.

ЕУФОР: Франција ќе врши обука на воени летови над БиХ

Руската амбасада во Сараево оцени дека пристигнувањето на германските војници покажува дека Соединетите Држави и Британија го „подготвуваат теренот за ползечката НАТОизација“ на Босна. Според амбасадата, „неприфатливи“ се сугестиите дека руско-украинскиот конфликт влијае врз ситуацијата во Босна.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG