Достапни линкови

Вести

ДИК: Гласањето за локалните избори тече без проблем

Александар Даштевски, претседател на ДИК

Во тек е гласањето на Локалните избори 2021 за болните, немоќните и лицата со Ковид-19 и во самоизолација, чии пријави се прифатени од општинските изборни комисии, затворениците, лицата во притвор, во старските домови и внатрешно раселените лица, кое, како што информираше претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски на денешната прес-конференција, тече без проблем.

„Со право на глас на овие избори во избирачкиот список се запишани 1 824 863 лица. Денеска, пред денот на изборите, своето право на глас можат да го остварат вкупно 10 653 гласачи. На гласачките места во 13-те поправно казнени установи, можат да го остварат 1 899 гласачи. Сите гласачки места во казнено-поправните установи се отворени утрово во 7 часот и гласањето таму ќе трае до 19 часот. До овој момент гласањето тече без проблем“, наведе претседателот на ДИК.

Тој додаде дека во текот на денот, своето гласачко право во единствениот Центар за внатрешно раселени лица ќе може да го остварат и шест гласачи кои се водат како внатрешно раселени лица.

Првиот човек на ДИК информираше дека во своите домови ќе гласаат 476 лица, кои се во домашен карантин или им е определена мерка самоизолација поради Ковид-19. Ова гласање, додаде тој, ќе го спроведат посебни избирачки одбори составени од медицински персонал и лица номинирани од политичките партии.

На новинарско прашање околу информацијата на ЦИВИЛ дека недостигаат околу 40 лица на Избирачкиот список во казнено-поправните установи и дека избирачкото место во КПУ Идризово било отворено со задоцнување, претседателот на ДИК одговори дека Комисијата е најкомпетентно тело и оти немаат добиено таква информација.

„Јас ви ги кажувам официјалните податоци што ги имаме ние како ДИК, сметам дека ДИК е најкомпетентното тело, ако имаше таква информација ќе ви кажев, сметам дека не е точна таа информација“, одговори Даштевски.

Претходно невладината ЦИВИЛ којашто исто така го следи гласањето со свои набљудувачи излезе со извештај дека во одреден затвори недостасуваат гласачи од изборачкиот список и дека во еден од затворите гласањето не почнало навреме.

види ги сите денешни вести

Нови 1913 заразени со ковид19, вкупно 21 починат

Ковид амбуланта во Скопје.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часa направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913 нови случаи на Ковид19. Најмногу во Скопје – 888, а потоа следуваат Битола – 148, Кавадарци – 111, Куманово – 83, Велес - 72, Охрид – 59,Тетово – 58, Прилеп – 51, Штип – 50, Струмица – 44, Гевгелија – 38, Кичево- 34, Гостивар и Неготино – по 31, Струга -30, Делчево – 26, Кочани – 24, Ресен – 23, Радовиш и Валандово – по 19. Неколку други градови имаат по едноцифрена бројка новозаразени. Од вкупниот број на позитивни (1.913), регистрирани се 243 реинфекции.

Во последните 24 часа регистрирани се 16 починати лица на возраст од 61 до 89 години, сите се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица од Мој Термин, пријавени се пет починати лица од 67г до 88г. Пријавените се починати во период од 6.01.2022 до 19.01.2022 година и сите пријавени се починати во домашни услови. Од вкупниот број на починати лица 21, десет лица се целосно вакцинирани.

Во последното деноноќие регистрирани сe 1.353 оздравени пациенти. Со ова вкупната бројка на ковид -дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 254.857, бројот на оздравени пациенти е 226.409, на починати е 8.198, а бројот на активни случаи изнесува 20.250.

Фридрих Мерц е новиот претседател на ЦДУ

Фридрих Мерц

Со големо мнозинство гласови на партиската конвенција, Фридрих Мерц е избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на Германија.

„Длабоко сум трогнат и изненаден од овој резултат“, рече Мерц (66) по објавувањето на резултатите на партиската конвенција одржана онлајн.

За Мерц гласаа 94,6 отсто од пратениците на конвенцијата. Тој е познат како претставник на конзервативното крило на партијата и најави дека ЦДУ ќе се врати на конзервативните насоки од кои, според многу членови, партијата отстапила поради либералниот курс што го водеше долгогодишниот претседател на партијата и германска канцеларка Ангела Меркел.

Во својот говор на конвенцијата, која првично требаше да се одржи во Хановер, но беше префрлена на онлајн издание поради епидемиолошката ситуација, Мерц го критикуваше новиот германски канцелар Олаф Шолц (член на Социјалдемократската партија на Германија СПД).

„Шолц прави премалку кога станува збор за посредување меѓу САД и Русија. Поранешните канцелари би покажале поголема решителност“, рече Мерц.

Тој апелираше до ЦДУ и сестринската Христијанско-социјална унија (ЦСУ), со која ЦДУ ја формира Христијанско-демократската унија, да покажат решителност како најсилна опозициска група во парламентот.

„Тоа што се случи минатата година не смее да се повтори“, рече Мерц, алудирајќи на несогласувањата меѓу врвот на ЦДУ и ЦСУ.

Местото претседател на ЦДУ остана празно откако актуелниот претседател Армин Лашет објави дека поднесува оставка по само една година по поразот на парламентарните избори во септември.

Мерц е трет претседател на ЦДУ откако Анегрет Крамп-Каренбауер првпат беше избрана на крајот на 2018 година по оставката на тогашната канцеларка Ангела Меркел, а Армин Лашет по неа. Тој се појави и во двата случаи како противкандидат, но загуби од кандидатите кои беа познати како избор на Ангела Меркел.

Мерц и Меркел никогаш не беа во добри односи, што кулминираше со отфрлање на поканата за вечера што Мерц им ја упати на сите поранешни претседатели на партии. По доаѓањето на Ангела Меркел на чело на партијата, Мерц влезе во конфликт со идната канцеларка, по што неколку години се повлече од политиката.

Критичарите го обвинуваат Мерц дека има блиски релации со индустријата и за фактот дека бил член на надзорниот одбор на американскиот финансиски фонд Блекрок во времето кога се повлече од политиката.

Британската шефица на дипломатијата во февруари во Москва

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трус со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трус се очекува да ја посети Москва и да разговара со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во февруари, објави руската новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на извори од Министерството за надворешни работи.

Агенцијата цитираше извор од Министерството кој рекол дека „британската министерка за надворешни работи побарала можност да отпатува во Москва“ и оти посетата е одобрена.

Предложената посета ќе биде прва посета на британскиот министер за надворешни работи на Москва од декември 2017 година.

Иницијативата доаѓа во време на зголемени тензии меѓу Русија и Западот поради распределувањето на руски војници долж нејзината граница со Украина и барањата на Москва да ги ограничи активностите на НАТО во земјите од поранешниот Советски Сојуз.

Во говорот во Австралија вчера, Трус го предупреди рускиот претседател Владимир Путин „да се откаже и да се повлече од Украина пред да направи огромна стратешка грешка“.

Четврти ден рекорден број заразени во Токио

илустрација

Токио забележа најголем дневен број на зараза со коронавирус четврти ден по ред, додека варијантата омикрон продолжува брзо да се шири.

Во главниот град на Јапонија се регистрирани 11.227 нови случаи на зараза, соопштија локалните власти, еден ден по повторното воведување на ограничувањата за движење и деловни активности, кои треба да траат до 13 февруари.

Стапката на зафатеност на болничките кревети во Токио се зголеми на 34,3 отсто. Зголемувањето на 50 отсто би ја оправдало вонредната состојба со построги ограничувања, рекоа локалните власти.

Префектурата Осака соопшти дека денеска има 7.375 заразени, што е рекорд втор ден по ред.

Јанев: Бугарија ќе прифати седум воени авиони од Шпанија и Холандија

Стефан Јанев

Пет воени авиони Еурофајтер од Шпанија и два Ф-35 од Холандија ќе го чуваат воздушниот простор на Бугарија, изјави министерот за одбрана на Бугарија, Стефан Јанев по церемонијата на инаугурација на претседателот Румен Радев и потпретседателката Илијана Јотова.

Шпанија и Холандија понудија да испратат борбени авиони во Бугарија поради зголемените тензии меѓу Русија и НАТО.

„Авионите од Шпанија и Холандија ќе ја извршуваат задачата за заштита на воздушниот простор на Бугарија, кои ќе бидат заедно со бугарските пилоти,“ изјави Јанев.

В понеделник бугарската влада ќе одлучува за шпанските сили, а воените авиони од Холандија треба да пристигнат во Бугарија во април или мај.

Претходно бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека е многу важно малите земји, како што е Бугарија, да имаат целосни овластувања сами да одлучуваат за својата судбина и за своето членство и што се случува на нивните територии.

„Бугарскиот суверенитет го ставаме над се, изјави тој како одговор на прашањето за инсистирањето на Русија за повлекување на силите на НАТО од Бугарија и како тој ја толкува таа порака.

Почина фронтменот на „Парни ваљак“, Аки Рахимовски

Денеска на 66 годишна возраст почина пејачот и фронтмен на групата „Парни ваљак“, Аки Рахимовски, објавија хрватските медиуми. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна на „Парни Ваљак“ на социјалните мрежи.

Според информациите во медиумите, на Рахимовски утрово му се слошило и бил префрлен во болница, каде што подоцна починал. Тој пред три години преживеа мозочен удар.

Александар Аки Рахимовски е роден на 5 јуни 1955 година во Ниш, но набрзо со семејството се преселил во Скопје. Како тинејџер членувал во неколку бендови, од кои некои се групата Вакуум, Блад брадерс и Тор, со кои настапувал на фестивалот во Загреб во 1975 година. Истата година се запознава со гитаристот и композитор Хусеин Хасанефендиќ Хус и Јурица Паѓен. Во соработка со менаџерот Владимир Михаљек Миха ја основаа првата постава на Парни ваљак. Тој беше вокал на 18 студиски албуми на групата.

Во Јапонија земјотрес со јачина 6,6 степени

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го потресе островот Кјушу во Јапонија во раните утрински часови, пишува Ројтерс.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 45 километри. Според последните информации, во земјотресот се повредени 13 лица, а во повеќе градови имало и прекини во електричната енергија.

Исто така, оштетени се и неколку згради и улици. Потресите ги почувствувале граѓаните на провинциите Мијазаки, Кочи, Оита и Кумамото. Не е издадено предупредување за цунами.

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, одлуките ќе се реализираат со два потписи

илустрација

АД ЕСМ ги потпиша договорите за деловно-техничка соработка со трите правни субјекти на Балкан Енерџи (Производство, Дистрибуција и Снабдување). Од компанијата објавија детали од договорите.

Договорот предвидува влегување на АД ЕСМ во раководењето на Балкан енерџи ДООЕЛ Скопје преку назначување прокуристи, лица вработени во АД ЕСМ, чиј потпис ќе биде врзан со потписот на управителите на друштвото Балкан енерџи. Сите одлуки, договори и плаќања ќе се реализираат со два потписи, односно без согласност на прокуристот од АД ЕСМ, Балкан енерџи нема да смее да врши исплати и да склучува договори.

Од АД ЕСМ информираат дека средствата што ќе ги добијат од Владата за справување со кризата со снабдување на топлинска енергија, ќе се уплатуваат повремено, во потребни износи, на посебна наменска сметка која Балкан енерџи ќе ја отвори и од која исплатите ќе се вршат со врзан потпис.

„Средствата од шест милиони евра кои наменски се одредени од Владата за справување со кризата со топлинска енергија, ќе бидат искористени за набавка на гас за производство на топлинска енергија во Балкан енерџи, за набавка на топлинската енергија што се презема од производителот ТЕ-ТО и за други трошоци исклучиво поврзани со производниот процес“,соопштија од АД ЕСМ.

„Балкан енерџи“ секојдневно ќе ги префрла на наменската сметка и сите свои приливи кои пристигаат на другите нивни сметки, а додека трае договорот за деловно-техничка соработка, ќе ги врши исплатите кон трети лица исклучиво преку наменската сметка и врзан потпис од прокуристот од АД ЕСМ.

Од АД ЕСМ појаснуваат дека Владата ја задолжила оваа енергетска компанија да ја преземе обврската за кризно менаџирање со снабдувањето со парно греење во Скопје затоа што станува збор за најголема државна енергетска компанија и преку неа може да се управува со средства од државниот буџет. Исто така компанијата поседува и свој систем за снабдување со топлинска енергија на еден дел од Скопје и располага со ресурси и кадри за да го преземе менаџирањето на целокупното снабдување на градот.

Најмалку шест мртви во пожар во зграда во Индија

илустрација

Најмалку шест лица загинале, а 15 биле повредени во пожар што избувнал во 19-катница во Мумбаи, финансискиот центар на Индија, соопштија властите.

Пожарот настанал поради краток спој на клима уредот во еден стан, изјави градоначалникот Кишори Педнекар. Станарите изјавиле дека пожарот избувнал на 15-ти кат и дека густ црн чад ја зафатил зградата, која набрзо ја напуштиле повеќе од 90 луѓе.

Дваесетина противпожарни возила го изгаснаа пожарот по два часа, јавуваат медиумите. Повредените се пренесени во најблиските болници.

Пожарите се вообичаени во Индија, каде што се прекршуваат градежните закони и безбедносните стандарди. Во август, пожар уби осум пациенти со ковид во болница во Ахмедабад, главен град во државата Гуџарат. Во декември 2018 година, во пожар во ресторан во Мумбаи загинаа 15 луѓе.

МВР демантира дека му издадале пасош на Звицер

илустрација

Министерството за внатрешни работи ги демантира обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека му е издаден македонски пасош на Радоје Звицер кој се посочува како лице кое планирало да изврши атентат врз српскиот претседател Александар Вучиќ.

„ Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира дезинформациите пласирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека на извесен Радоје Звицер, му бил издаден македонски пасош. Потсетуваме и дека случајот „Двојник“ е расчистен и за тоа веќе се изречени и судски пресуди, а сите патни исправи поврзани со оваа истрага се поништени во управна постапка и истите не се валидни односно не можат да се користат“, стои во реакцијата од МВР.

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека од страна на МВР му е издаден пасош на Звицер.

„Нов скандал го тресе МВР на Спасовски. Радоје Звицер според информации на Европол, потврдени од МВР Србија потврдија дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Вучиќ. ВМРО-ДПМНЕ во рамки на обелоденувањето на аферата „мафија“ пред помалку од една година откри дека на списокот мафијаши и криминалци кому Спасовски им издал легален македонски пасош, но под друго име е токму атентаторот на Вучиќ, Радоје Звицер“, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

ОН го осудија воздушниот напад на затвор во Јемен

Луѓе бараат тела на преживеани, по воздушниот напад на затворот во Саади, Јемен

Обединетите нации (ОН) го осудија воздушниот напад врз јеменскиот притворски центар во кој загинаа повеќе од 70 луѓе, пишува Би-би-си. Објектот во Саади, што се смета за упориште на бунтовничкото движење Хути во северозападен Јемен, вчера беше погоден.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, побара „ескалацијата да прекине“.

Во денешното соопштение коалицијата предводена од Саудиска Арабија која се бори против бунтовниците Хути во земјата негираше дека извршила воздушен напад. Коалицијата, исто така, соопшти дека локацијата не е на списокот на цели што може да се избегнат, а кој е договорен со ОН и не е пријавен од Црвениот крст.

Коалиционите сили предводени од Саудиска Арабија се борат против бунтовниците Хути од 2015 година. Десетици илјади цивили, вклучително и повеќе од 10.000 деца, се убиени или ранети како директен резултат на борбите.

Неколку часа по воздушниот напад, спасувачите сè уште извлекуваат тела од урнатините, но надежите дека ќе најдат преживеанисе повеќе се намалуваат, јавува Би-Би-Си.

Точниот број на загинати е нејасен. Лекарите без граници (MSF) соопштија дека загинале најмалку 70 луѓе, иако се очекува тој број да се зголеми.

Абазовиќ: Правиме влада на помирување, сите се добредојдени

Вицепремиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ

Вицепремиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ денеска изјави дека не им забележува на граѓаните кои синоќа протестираа во Подгорица и дека го брани нивното право на протест.

„Со годините се наталожија многу неправди, па таквата реакција е логична. Сепак, на оние кои поттикнуваат омраза и седат во фотелји, секогаш ќе им кажам каде припаѓам“, напиша Абазовиќ на Фејсбук.

Тој вели дека доколку имаат можност да формираат влада, тоа ќе биде Влада на помирување, додавајќи дека сите се добредојдени – Црногорци, Срби, Бошњаци, Албанци, Хрвати, православни, католици, муслимани.

Во градови во Црна Гора синоќа се одржаа протести по повод можното формирање малцинска влада, а во Подгорица неколку стотици граѓани се собраа првично пред зградата на Владата, а потоа и пред зградата на РТЦГ.

Два земјотреси го погодија југот на Филипините

илустрација

Два земјотреси денеска го погодија јужниот дел на Филипините, но според досега познатите податоци нема поголема штета и нема опасност од цунами, соопштија сеизмолозите.

„Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала се случи во близина на островот Балут, 1.130 километри јужно од Манила“, соопшти Филипинскиот институт за вулканологија и сеизмологија.

Институтот соопшти дека нема опасност од цунами и дека штетите од земјотресот не се очекуваат да бидат големи, но предупредија на можни последователни потреси, јави ДПА.

Шест часа претходно, земјотрес со јачина од 5,4 степени го погоди крајбрежниот град Баганга во блиската провинција Давао.

Националната агенција за катастрофи соопшти дека досега не се пријавени поголеми последици од тој земјотрес. Филипините се наоѓаат на огнениот прстен на Пацификот, каде што се случуваат околу 90 отсто од земјотресите во светот.

Во Украина стигна воена помош од Соединетите Држави

илустрација

Првата пратка од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина, во вредност од 200 милиони долари, пристигна во Киев, соопшти Амбасадата на Соединетите Држави во Украина.

Испораката дојде по посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен на Киев оваа недела поради загриженоста за десетиците илјади руски војници распоредени на границата со Украина, иако Русија негира дека планира нова воена офанзива, пренесува Ројтерс.

„Соединетите Држави ќе продолжат да обезбедуваат таква помош за поддршка на украинските вооружени сили во нивните тековни напори за одбрана на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина од руската агресија“, пишува на Фејсбук страницата на амбасадата.

Министерот за одбрана на Украина им се заблагодари на САД за помошта.

Прес-службата на американската амбасада во Киев објави дека САД минатата година и дале воена помош на Украина во вредност од над 650 милиони долари, а за тие цели од 2014 година се потрошени 2,7 милијарди долари.

Во соопштението се наведува дека овој потег „ја демонстрира посветеноста на САД да и помогне на Украина да ги зајакне нејзините одбранбени капацитети против растечката руска агресија“.

Третата доза против ковид 19 штити од хоспитализација

илустрација

Три американски студии покажуваат дека третата доза од вакцината против ковид 19 обезбедува 90 проценти заштита од хоспитализација, соопшти американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Студиите сугерираат дека бустерите од вакцините на Фајзер/Бионтек и Модерна штитат и од инфекции и од потешка форма на болеста.

Вестите за студиите доаѓаат откога некои земји во Европа ја повторија препораката за примање трета доза и додека здравствените истражувачи во Британија испитуваат подсој на варијантата на омикрон.

Официјални лица на Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (UKHSA) велат дека варијантата што ја истражуваат е позната како BA.2, и е пријавена во 40 земји.

Првичната анализа направена од Данскиот институт не покажала разлика во бројот на хоспитализирани од новиот сој во однос на преходните хоспитализации. Во меѓувреме, Ирска денеска ги укина повеќето ограничувања, што значи дека пабовите, баровите и рестораните можат да работат нормално наместо да се затвораат во раните вечерни часови. Бразилските градови Рио де Жанеиро и Сао Паоло пак ги одложија карневалските паради од крајот на следниот месец до април поради напливот на новоинфицирани од ковид 19.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG