Достапни линкови

Вести

Средните училишта во Тетово, Гостивар, Кичево и Струга ќе стартуваат он-лајн

Училишта, протоколи за заштита од ковид19

Владата на денешната седница донесе одлука со која се дополнуваат веќе важечките мерки за заштита од ширење на ковид-19. Според новите дополнети правила училишната година во Тетово и Гостивар во првите 14 дена ќе се одвива он- лајн, додека во Кичево и Струга учениците ќе посетуваат он- лајн настава во првите седум дена од септември.

„Владата денеска го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за онлајн организирање на наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар во траење од 14 дена од почетокот на учебната година, и онлајн настава од првите 7 дена во Кичево и Струга, заради ситуацијата со вирусот во овие општини, по што, откако ќе заврши овој период, ќе се донесе нова одлука согласно развојот на ситуацијата“, се вели во владиното соопштение.

На денешната седница е дополнет и протоколот за бројот на децата по групи во градинките, со што се зголеми бројот на деца од 21 на 25 деца и тоа само во големите групи, а не и за групите од 0 до 2 години.

Владата денеска одлучи дека сите кои од утре ќе влегуваат во земјава на граничните премини ќе мора да покажат сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест ковид -19.

Втората опција е да имаат потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето или медицинска потврда со негативен резултат од PCR SARS-CoV-2 тест, направен 72 часа пред излез од територијата на Република Северна Македонија. Последната опција е да имаат негативен брз тест за антигени тела направен 48 часа пред излез од државата.

Владата ја дополни и одлуката за задолжителен домашен карантин во траење од 7 дена доколку при влез во државата немаат негативен ПЦР тест, или потврди за примена вакцина или за прележан ковид -19, при што времетраењето на карантинот може да се скрати на 5 дена доколку во тој период биде приложен негативен ПЦР тест. Ова важи и за домашни и за странски државјани. Трошоците за изолација на странските државјани е на нивни трошок.

Владата денеска донесе измени со кои се предвидуваат исклучоци од оваа мерка за наши државјани возачи на товарни моторни возила, како и за возачи на товарни возила странски државјани кои транзитираат низ земјата.

На денешната седница е усвоен и исклучок од мерката за транзит за авионските екипажи кои слетуваат на меѓународните аеродроми во земјата, според кој наместо 5 часа им се дозволува подолг транзит престој заради природата на нивната работа.

види ги сите денешни вести

Пожар во бараките кај градски парк

Пожарот кај бараките до градскиот парк

Пожар ги зафатил бараките кои се наоѓаат во близина на градскиот парк во Скопје, каде што беше сместен Судот за прекршоци на улицата Наум Наумовски Борче. Од видеата и фотографиите што се споделуваат на социјалните мрежи може да се забележи голем чад.

На терен се екипите на скопската противпожарна бригада кои се обидуваат да го изгаснат огнот. Тие интервенираат со четири возила.

Извештај на ОН предупредува на пораст на температурите за 2,7 степени

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Во новиот извештај на Обединетите нации се наведува дека актуелните национални планови за намалување на емисиите на стакленички гасови ја ставаат планетата на пат за просечен пораст на температурата за 2,7 степени целзиусови во овој век, што е уште едно остро предупредување за темпото на движење на глобалната клима пред клучната конференција за животната средина следната недела.

„Овој извештај е уште еден громогласен повик за будење. Колку ни требаат? Јазот во емисиите е резултат на јазот во раководството“, рече генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Според годишниот извештај, кој го мери јазот помеѓу очекуваните емисии и оние кои се во согласност со одржувањето на глобалната температура под 1,5 степени целзиусови, како што беше договорено со Парискиот договор за климатски промени од 2015 година, ажурираните национални ветувања само ги намалуваат прогнозираните емисии на стакленички гасови во 2030 година за дополнителни 7,5 проценти во споредба со претходните обврски.

Ако продолжи во текот на овој век, ова ќе доведе до затоплување од 2,7 степени целзиусови, нешто помалку од 3 степени целзиусови, согласно прогнозите во претходниот извештај. Потребно е намалување од 55 проценти за да се ограничи зголемувањето на 1,5 Целзиусови степени.

Извештајот беше објавен само неколку дена пред отворањето на меѓународната конференција КОП26 во Глазгов, Шкотска на 31 октомври. Активисти за животна средина, креатори на политики и научници велат дека состанокот претставува клучна можност за зајакнување на обврските кон целите утврдени во Парискиот договор.

Претходно оваа недела, студија од метеоролошката агенција на ОН покажа дека концентрациите на стакленички гасови достигнале рекордно високо ниво минатата година и покрај краткотрајното намалување за време на карантинот наметнат од земјите на почетокот на пандемијата на коронавирус.СДСМ тврди дека Данела Арсовска има бугарски пасош, ВМРО-ДПМНЕ демантира

Данела Арсовска

Пратеничката на СДСМ, Славјанка Петровска на денешната прес-конференција изјави дека независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска, која е поддржана од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ во 2011 година се стекнала со бугарско државјанство.

„Во „Удостоверение“ од бугарското министерство за правда, јасно се наведува дека вицепретседателот на Бугарија со Указ од 2011 и дал на Арсовска бугарско државјанство“, рече Петровска.

Петровска притоа упати прашање до Арсовска од кои побуди побарала бугарско државјанство и за чии интереси одработува.

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека ваквата црна кампања досега е незапаметена и таа, според опозициската партија, е последица на стравот од пораз на кандидатот на СДСМ за Град Скопје, Петре Шилегов и на премиерот Зоран Заев.

„СДСМ дрско лаже и манипулира за наводен бугарски пасош на Данела Арсовска. Во целост ги демантираме ваквите невистини, и ниту една црна кампања, вклучителна и таа во која вмешуваат членови на потесното семејство на Арсовска нема да им помогне да го одбегнат поразот од народот кој им следи.

Вториот круг од локалните избори, меѓу другото и гласањето за градоначалник на Град Скопје ќе се одржат на 31 октомври.


Најголем интерес за трета доза на вакцина

Вакцинација во Скопје.

Министерството за здравство информираше дека во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 7.739 дози вакцини, од кои 748 се аплицирани како прва доза, 1.629 се ревакцинирани, а 5.362 граѓани примиле трета доза вакцина.

Заклучно со 25 октомври, како што се наведува, вкупно се вакцинирани 801.988 граѓани, ревакцинирани се 771.165 а трета доза примиле 15.851 граѓани. Според соопштението, 54 отсто од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33 проценти од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 57 отсто, а со две дози опфатени се 46 проценти од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35 проценти од популацијата во државата примила две дози вакцина.

Киненова: Јовановски добитник на наградата за особен придонес во филмската уметност

Мето Јовановски

Наградата за особен придонес во филмската уметност, која ја доделува МФФ „Киненова“ годинава му припадна на македонскиот актер Мето Јовановски.

„Јас сум еден од оние кои во овие години многу малку сакам да зборувам и не сум прифатил никаков настан да кажам било што, затоа што сите имаме по нешто да кажеме. Меѓутоа толку многу работи се кажани, а промени не гледам некакви, така што подобро е човек некогаш да одмолчи некои работи, повеќе би сакал да зборувам за проект кој сега се создава кога креативци, луѓе филмаџии ќе се соберат и ќе прават нов филм, проект, нешто ново да се понуди, но да не живееме на стара слава сакам да кажам, рече Јовановски“.

Во чест на лауреатот на „Киненова“ ќе биде прикажан филмот „Тетовирање“ на Столе Попов. Култниот филм „Тетовирање“ е прв домашен филм прикажан во независна Македонија, а сниман и продуциран во последните мигови на Југославија. Мето Јовановски го глуми главниот лик кој поради замрсените лавиринти на поранешниот социјалистички систем завршува во затвор.

Оваа година МФФ „Киненова“ постхумно доделува и две награди за особен придонес во филмската уметност на актерите Сабина Ајрула Тозија и Љупчо Тодоровски-Упа.

„Љупчо Тодоровски беше значаен дел од Фестивалот, беше еден од неговите основачи и во таа чест се востановува наградата која ќе го носи неговото име и ќе се доделува за најдобро актерско остварување во главната натпреварувачка програма, соопшти директорот на фестивалот“, Небојша Јовановиќ.

Влада: Се стопира изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци

илустрација

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување на локација надвор од населено место.

Ова, како што е објавено на фејсбукот на Владата, доаѓа како одговор на барањето на граѓаните од Бардовци и Волково кои со месеци протестираа против изградбата на центарот.

„Граѓаните имаа оправдани дилеми поради што неколку пати за ова се обраќаат до централните институции, Општина Карпош и до меѓународната заедница. Во директна комуникација со граѓаните на Бардовци, Владата ги уважува нивните аргументи и во транспарентна постапка ќе бара нова локација надвор од населено место со цел реализација на овој важен проект“, пишува во објавата на Владата на Фeјсбук.

Нови 511 случаи на ковид 19, починати се 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.622 тестирањe, а регистрирани се 511 нови случаи на Ковид-19.

Најголем број заразени има во Скопје – 247, Куманово – 54, Велес – 29, Кочани – 21, Битола – 20, Тетово, Прилеп, Кавадарци и Штип – по 15, Крива Паланка – 10, Делчево – 9, Гевгелија – 8, Кичево – 7, Неготино и Свети Николе – по 6, Виница – 5, Охрид и Богданци – по 4, Струмица, Радовиш, Валандово и Кратово – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Берово, Пробиштип, Крушево и Македонкса Каменица – по 1 лице.

Регистрирани сe 497 оздравени пациент. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 10 починати лица, сите во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.369.624 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.412, бројот на оздравени пациенти е 187.149, на починати е 7.072, а бројот на активни случаи изнесува 6.191.

Четири деца загинаа во потонат чамец кај грчкиот остров Хиос

илустрација

Четири деца на возраст од три до 14 години загинаа откако потона чамец со бегалци и мигранти, во морскиот дел, југоисточно од островот Хиос, едно лице се води за исчезнато, а 22 се спасени, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за миграција и азил на Грција Нотис Митаракис, преку „Твитер“ информираше за билансот од несреќата, објави фотографии и истакна дека Турција мора да ги спречи криумчарите.

„Ова е реалноста на експлоатацијата на мигрантите од страна на криминалните банди во Егејското Море. Бескрупулозните криумчари ги ставаат во опасност животите во претоварените непловни гумени чамци кај Хиос. Трагично, и покрај максималните напори на грчката крајбрежна служба, четири деца, сите на возраст од три до 14 години – се потврдени мртви, едно лице се води за исчезнато, 22 се спасени и се згрижени на брегот. Турските власти мора да сторат повеќе за да ја спречат експлоатацијата од криминалните банди. Овие патувања никогаш не смеат да се дозволат“, напиша Митаракис.

Во спасувачка акција на грчката крајбрежна служба во морскиот дел, југоисточно од островот Хиос, според грчките медиуми, учествуваат три бродови, два на крајбрежната служба и еден на НАТО, хеликоптер супер пума, хеликоптер на грчката армија, три рибарски чамци и три бродови што се наоѓаат во близина.

Седуммина убиени во масакр во Вухан, убиецот скокнал од мост

илустрација

Полицијата во Вухан, Кина, соопшти дека трага по маж кој убил седум луѓе, а потоа скокнал од мост во градот.

„Осомничениот, по име Гао (39), уби петчлено семејство и уште две лица додека бегаше“, соопшти полицијата во Вухан.

Гао го посетил домот на маж чие презиме е Џанг, во село во близина на Вухан, во неделата навечер, објавија локалните медиуми. Џанг привремено бил секретар на Комунистичката партија во селото, а човекот тврдел дека има некои работи што со него треба да ги реши.

Џанг и неговата сопруга биле пронајдени мртви на местото на настанот, заедно со нивната снаа и внуците. Едно дете пронајдено на местото на настанот сè уште дише и е испратено во болница, објавија локалните медиуми.

Мажот потоа убил случаен минувач и возач, чиј автомобил го украл за да избега. Осомничениот бегал додека не стигнал до мостот на мостот на реката Јангце и скокнал од мостот рано наутро, наведе полицијата.

Четири владини службеници киднапирани во Пакистан

Провинцијата Кибер Пахтунхва во Пакистан

Неидентификувани вооружени лица киднапирале четворица владини службеници, вклучително и една жена, во северозападен Пакистан, соопштија денеска полицијата и локалните власти.

„Четворицата биле киднапирани додека вршеле увид на проект за брана,“ изјави за РСЕ локалниот полицаец Шер Акбар.

Тој додаде дека четирите лица биле во мониторинг тим од Одделот за шуми, кој го посетил местото на браната Мохманд Кел Баран во провинцијата Кибер Пахтунква. Операцијата за пребарување на областа е во тек.

Висок офицер на Одделот за шуми, кој сакаше да не биде именуван бидејќи не е овластен да зборува за медиумите, за Радио Машаал изјави дека меѓу киднапираните вработени има и жена полицаец.

Областа каде што се случи киднапирањето се граничи со племенската област Северен Вазиристан во Хајбер Пахтунква, каде што во февруари годинава вооружени мажи киднапираа шест лица, вклучително и двајца владини здравствени службеници. Шестмината беа ослободени претходно овој месец по осум месеци заробеништво.

Колекција на антички златни предмети доделени на Украина

илустрација

Апелациониот суд во Холандија денеска донесе одлука колекцијата на антички златни предмети од Крим, што ја побараа и Украина и музеите во рускиот регион да и се врати на украинската држава.

Предметите меѓу кои има златна кацига и златен ѓердан, и двете тешки по килограм, беа изложени во Холандија кога Крим беше анектиран од Русија во 2014 година.

Претседавачкиот судија Полина Хофмајер-Рутен рече дека националните културни интереси на Украина се пред интересите на музејот на Крим.

„Музејот „Алард Пирсон“ не е обврзан да ги враќа предметите во музеите на Крим. Украинската држава има право на приоритет, врз основа на Законот за музеи“, се наведува во судската одлука.

Одлуката може да се обжали до Врховниот суд на Холандија. Универзитетот во Амстердам, кој е сопственик на музејот Алард Пирсон, соопшти дека предметите ќе останат во складиште додека не се реши случајот.

Бектеши: Нема потреба од кризна состојба во енергетиката

Министерот за економија Крешник Бектеши

Во моментот нема потреба да се прогласи кризна состојба во делот на енергетиката, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши, нагласувајќи дека до крајот на годината нема да има зголемување на цената на струјата за домаќинствата.

„Големи ценовни шокови нема да има и за тоа сум убеден. Ќе интервенираме секаде каде треба за да нема такви ценовни шкови. Не верувам дека ќе се доведеме во таква ситуација во јануари“, рече Бектеши на денешната прес-конференција по седницата на Комисијата за електроенергетска кризна состојба, додавајќи дека отсега никој не може да гарантира дали ќе има зголемување на цената по Нова година, бидејќи се работи за светска криза која се рефлектира и врз нашата електроенергетска мрежа.

Бектешти посочи дека веќе работи вториот блок на РЕК „Битола“, кој се надева дека до крајот на денот ќе работи со полн капацитет, а веќе е испратено и писмо до стопанските комори за набавка на мазут во случај да треба да се вклучи ТЕЦ „Неготино“. Министерот се надева дека ќе биде успешен и тендерот за набавка на јаглен за потребите на третиот блок на РЕК „Битола“, кој, според неговите проценки, би почнал со работа за три до четири недели. Доколку тендерот за третиот блок на РЕК „Битола“ не биде успешен, тогаш Бектеши најави уште еден состанок на Комисијата и додаде дека и АД ЕСМ има право да купи струја од странство.

Кризна состојба во делот на енергиката прогласува Владата на предлог на Комисијата за електроенергетска кризна состојба, со која раководи министерот за економија. Во случај доколку би се прогласила кризна состојба има сет на мерки од кои некои се т.н. меки мерки, а дел се мерки кои би ги донела Владата, како што е на пример мерката кога и колку да се користи уличното осветлување.

За седуммина граѓани на Авганистан обезбеден траен престој во Португалија

Првата група авганистански граѓани пристигнуваат на Меѓународниот аеродром во Скопје

Седуммина граѓани на Авганистан, четворица возрасни и три деца, изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје преку Истанбул, заминаа за Португалија како нивно трајно одредиште, соопшти владината прес-служба.

Станува збор за вработени во меѓународни организации и нивни семејства на кои во изминатиот период нашата земја им обезбеди привремено засолниште во рамки на меѓународната хуманитарна операција за помош на продемократското население во Авганистан, кое е под закана на новата талибанска власт во земјата.

„Северна Македонија во моментов дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан. Тие овде ја добиваат целата потребна поддршка додека не се обезбеди трансфер до нивната крајна дестинација. Трошоците за престојот се покриени од меѓународните организации“, стои во соопштението.

Пакистан и Кина побараа хуманитарна помош за Авганистан

Лидерите на Пакистан и Кина на 26 октомври упатија заеднички апел до меѓународната заедница, повикувајќи на итна хуманитарна и економска помош за Авганистан, каде што луѓето се соочуваат со недостиг на храна и лекови во претстојната зима.

Во соопштението се вели дека пакистанскиот премиер Имран Кан и кинескиот претседател Си Џинпинг разговарале за ситуацијата во Авганистан во телефонски разговор, и се согласиле дека на луѓето таму им е потребна меѓународна помош „за да се олесни нивното страдање, да се спречи нестабилноста и да се помогне во обновата по повлекувањето на силите предводени од САД и преземањето на власта од Талибанците во август.

Заедничкиот апел е упатен за време на дводневните разговори на кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји со претставници на Талибанците во Катар за да разговараат за низа прашања.

Во меѓувреме Кина ги повика Талибанците да ги задржат граничните премини отворени, притоа нудејќи 31 милион долари хуманитарна помош заедно со 3 милиони дози вакцини против Ковид-19 од кинеско производство.

Пекинг долго време се противеше на операциите на Соединетите Држави и силите на НАТО во Авганистан. Откако Талибанците ја презедоа власта во август, тие ја задржаа отворена својата амбасада во Кабул, но не ја признаа владата предводена од Талибанците.

Кинеските власти повикаа на инклузивна влада во Авганистан, но речиси ништо не кажаа за ограничувањата на Талибанците за пристапот на жените до работа и образование и други прашања поврзани со човековите права.

Пакистан сака светската заедница да ги одмрзне средствата на Авганистан за да му овозможи на Кабул да ги користи сопствените пари за да избегне продлабочување на кризата. Во моментов, талибанските лидери немаат пристап до резервите на авганистанската централна банка од 9 милијарди американски долари.

Повторување на гласањето од првиот круг ќе има во Дебар и во Шуто Оризари

илустрација

Во недела на локалните избори повторување на гласањето од првиот круг ќе има на две избирачки места – на 0543 во Дебар за градоначалник и на 2957/1 во Шуто Оризари за членови на советот. Управниот суд го поништи гласањето во ови две избирачки места откако тужби до него за одлуките на ДИК по приговорите поднесоа Алијанса на Албанците и Алтернатива и Движењето „Одлучно за Македонија“ предводено од ДОМ и ЛДП.

Од Државната изборна комисија (ДИК) велат дека прегласањето во Дебар би имало минимално влијание на резултатот на изборот на градоначалник. За градоначалник во овој град „се натпреваруваат“ Хекуран Дука од ДУИ, Беким Поцеста од АА и Алтернатива и Петрит Клења од ДПА. Поцеста освои 3.998 гласови, Дука 3713, додека Клења 37 гласови.

Кандидатот на АА и Алијанса, според информациите од коалицијата, не победи во првиот круг од изборите бидејќи му недостасуваа 29 гласови. Во избирачкото место 0543 во Дебар во Избирачкиот список запишани за гласање се 777 граѓани со право на глас.

На избирачкото место 2957/1 во Шуто Оризари во недела ќе се прегласува за членови на советот, и паралелно ќе се гласа за вториот круг од локалните избори за градоначалник. На ова избирачко место има 655 гласачи.

Во вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела на 31 октомври 2021 година, ќе се гласа во вкупно 44 општини, а гласање нема да има во Маврово-Ростуше и Центар Жупа бидејќи не беше исполнет законскиот цензус на гласање да излезат најмалку една третина од запишаните гласачи во Избирачкиот список. ДИК ќе ја извести Владата, а потоа во согласност со Законот за локална самоуправа ќе се организира повторување на гласањето.

Рекорден број на заразени и починати од корона во Бугарија

Бугарија, која има најнизок процент на вакцинирана популација во ЕУ, објави рекорден дневен број на заразени и смртни случаи од коронавирус.

Во последните 24 часа во Бугарија со коронавирус се заразиле 5.863 лица, а 243 починале, покажуваат официјалните податоци таму. Досега од ковид, во земјата која има околу 7 милиони жители, починале 23.316 лица.

Бугарија воведе задолжителни здравствени сертификати за повеќето затворени јавни места поради ширењето на заразата и слабата покриеност со вакцинација. Ограничувањата предизвикаа протести, а некои политички партии ја обвинија преодната влада за лошо управување со пандемијата пред изборите на 14 ноември.

Здравствените власти предупредија дека ако новиот бран на зараза не забави, ограничувањата би можеле да бидат уште поголеми бидејќи болничкиот систем сè потешко се справува со толку многу пациенти.

Во моментов, има повеќе од 7.100 лица на болничките одделенија за ковид, од кои 608 се на одделенијата за интензивна нега. Според податоците, повеќе од 90 отсто од пациентите не се вакцинирани.

Бројот на вакцинирани почна да се зголемува од минатиот четврток, кога властите го ограничија влезот на многу јавни места. Само оние кои се вакцинирани, имаат негативен тест или прележале ковид, можат да влезат во рестораните, кината и спортските сали.

Молдавија купи полски гас, поради недостиг на руски

илустрација

Молдавската влада соопшти дека купила милион кубни метри природен гас од Полска, откако Кишињев не успеа да се договори за нов енергетски договор со традиционалниот снабдувач Русија, објави Радио Слободна Европа на англиски јазик.

„Потпишан е договор за пробна набавка на милион кубни метри природен гас помеѓу државната компанија Енергоком и полската компанија ПГНиГ“, се вели во соопштението на владата која овој потег го нарекува „прва набавка на гас од алтернативни извори“ во независна Молдавија.

Набавката „ќе ја тестира можноста за увоз на гас од алтернативни извори и ќе го балансира нискиот притисок во системот за снабдување со природен гас“, се вели во соопштението.

Молдавија прогласи вонредна состојба минатата недела откако нејзиниот договор за гас со рускиот државен Газпром, најголемиот снабдувач со гас во Европа, истече на крајот од минатиот месец, а двете страни не успеаја да се договорат за деталите за новиот долгорочен договор.

„Газпром“ го продолжи договорот до крајот на октомври, истовремено зголемувајќи ја цената на 790 долари за кубен метар од 550 долари колку што беше цената минатиот месец.

Молдавскиот вицепремиер Андреј Спину вчера рече дека владата во Кишињев ќе продолжи со разговорите со Газпром оваа недела и ќе побара „фер“ цена.

Итен состанок на Советот за безбедност за Судан

илустрација

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за денеска закажа итен состанок поради воениот удар во Судан.

Дипломатски извори доцна синоќа соопштија дека консултации побарале Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Ирска, Норвешка и Естонија.

Суданската армија вчера ја презеде власта во земјата, го уапси премиерот и неколку министри и ја распушти преодната влада.

Илјадници излегоа на улиците за да протестираат против пучот, кој се заканува да го загрози кревкиот напредок на земјата кон демократијата. Демонстрантите цела ноќ ја поминаа на улица барајќи враќање на цивилните власти.

„Граѓанската власт е избор на народот“ и „Не на воената власт“, извикуваа додека поставуваа гумени барикади.

Протестите продолжија и покрај пукотниците и военото насилство врз демонстрантите, во кои загинаа неколку луѓе, а над 80 беа повредени.

Расте бројот на ковид заразени, во моментот активни 6100 случаи

илустрација

Бројот на заразени со коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. На 20 октомври имало околу 5700 активни случаи, а вчера беа регистрирани околу 6.200.

Вчера беа регистрирани и 11 починати лица, како и 330 оздравени пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 1.366.002 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 199.901, бројот на оздравени пациенти е 186.652, на починати е 7.062

Според епидемиолошки анализи во моментов, во Скопје се половината од активните случаи или 3190. Следи Куманово со 446 активни, Велес – 309, Прилеп – 245, Битола – 201. Државните здравствени институции продолжуваат со вакцинација на населението против Ковид-19. Во државата се вакцинирани над 800 000 граѓани. Воедно, над пет илјади граѓани примиле трета анти ковид доза на вакцината.

Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во земјава е вакцинирана, а 35 проценти од жителите примиле две дози вакцина.

Претседателот Бајден ќе учествува на самитот АСЕАН-САД

Американскиот претседател Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе присуствува на состанокот со Асоцијацијата на државите од Југоисточна Азија (АСЕАН). Бајден ќе ја предводи делегацијата на САД на виртуелниот што ќе се одржи како дел од состанокот на лидерите на АСЕАН оваа недела. Ова е првпат по четири години Вашингтон да се вклучи на највисоко ниво со блокот што го смета за клучен за својата стратегија против Кина. Аналитичарите велат дека средбата на Бајден со блокот од 10 нации ги одразува напорите на неговата администрација да ги ангажира сојузниците и партнерите во колективните напори против Кина.

Бајден: САД ќе го бранат Тајван

Тие очекуваат Бајден да се фокусира врз соработката за дистрибуција на вакцини против ковид-19, климатските промени, синџирите на снабдување и инфраструктурата. Тој, исто така, се очекува да го увери АСЕАН дека неодамнешниот фокус на САД врз ангажманот со Индија, Јапонија и Австралија во таканаречениот формат Quad и договорот за снабдување на Австралија со подморници на нуклеарен погон не се наменети да ја заменат централната улога на АСЕАН во регионот.

Макрон е за поголема улога на ЕУ во Индо-пацифичкиот регион

Претходно, Малезија и Индонезија изразија загриженост дека австралиските подморници на нуклеарен погон би можеле да го зголемат ривалството меѓу големите сили во Југоисточна Азија. САД, Британија и Австралија во септември објавија дека формирале безбедносен сојуз кој вклучува помош во изградбата на подморници на нуклеарен погон во Австралија. Според договорот, Австралија ќе изгради најмалку осум подморници на нуклеарен погон, користејќи американска технологија. Експертите велат дека нуклеарните подморници ќе и овозможат на Австралија да спроведува подолги патроли, што ќе значи посилно воено присуство на Алијансата во регионот.

Иран и ЕУ ќе разговараат за иранското нуклеарно прашање

Главниот преговарач на ЕУ Енрике Мора и политичкиот заменик во Министерството за надворешни работи на Иран Али Багери

Иранскиот министер задолжен за нуклеарни прашања Али Багери оваа недела во Брисел ќе се сретне со европскиот преговарач Енрике Мора за да разговараат за продолжувањето на иранските нуклеарни преговори, изјави портпаролот на шефот на европската дипломатија Петер Стано. Тој, сепак, додаде дека не е планирана средба со високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел, кој ги координира преговорите за нуклеарниот договор меѓу големите сили и Иран во 2015 година. ЕУ врши притисок врз Иранците да ги продолжат преговорите започнати во Виена за спасување на нуклеарниот договор од 2015. Преговорите беа прекинати од јуни, кога беше избран новиот ирански претседател.

Координаторот на ЕУ за нуклеарни преговори во посета на Иран

Али Багери на својот Твитер профил објави дека в среда ќе се сретне со координаторот на иранскиот договор во Брисел со цел продолжување на преговорите. Борел, кому му беше кажано дека иранскиот преговарач сака да се сретне со него, рече дека е подготвен да го прими, но не и да преговара. Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е подготвен да ја врати Америка на договорот од кој неговиот претходник Доналд Трамп се повлече во 2018 година, под услов Иран, паралелно, повторно да почне да ги почитува обврските од тој договор. Договорот беше потпишан во 2015 година од САД, Британија, Кина, Русија, Франција и Германија и понуди укинување на дел од меѓународните санкции во замена за драстично намалување на иранската нуклеарна програма, која беше ставена под строга контрола на ОН.

Израел: ефикасноста на вакцината Фајзер е 90 проценти

Потврдена е ефикасноста на вакцината Фазер против видот делта

Вакцината на Фајзер/Бионтек против ковид-19 е исклучително ефикасна во спречувањето на инфекции кај младите луѓе на возраст од 12 до 18 години, според новата израелска студија објавена во Медицинскиот журнал Нова Англија. Ефикасноста на вакцината во спречувањето на нови случаи на инфекција кај адолесцентите се покажа дека е 90 проценти и 93 проценти во спречувањето на ширење на симптоматска инфекција седум до 21 ден по втората доза. Во истражувањето спроведено од здравствената служба Клалит биле опфатени 185.000 лица, односно споредени се 94.000 вакцинирани млади со исто толку неимунизирани.

Се зголемува интересот за трета доза, вчера вакцинирани 4720 луѓе

Во Романија и Бугарија расте трговијата со лажни сертификати за вакцини

Потврдена е и ефикасноста на вакцината Фазер против видот делта, бидејќи студијата била спроведена од јуни до септември оваа година во време кога тој вид бил најдоминантен во Израел. Иако е докажана ефикасноста на вакцината во спречување на симптоматски случаи на ковид-19, нема доволно податоци за да се утврди ефикасноста на вакцината во спречување на хоспитализација за оваа болест кај младите луѓе. Израел беше една од првите земји што започна широка кампања за вакцинација против ковид-19 во декември минатата година. Оттогаш, повеќе од 15,8 милиони дози се примени од 5,71 милиони луѓе. Денес, 62 проценти од населението во Израел е целосно вакцинирано.

Словенечката полиција ги истражува заканите кон премиерот Јанша и други политичари

словенечкиот премиер Јанез Јанша

Словенечката полиција денеска потврди дека истражува поштенски пратки во кои им се заканувале смрт на високи државни функционери и на заштитени лица. Полицијата била известена за пет пратки со слична содржина, со непосредни смртни закани, и во секоја имало по еден куршум за пушка, изјави Стојан Белшак од Секторот за криминалистичка полиција во Љубљана. Тој додаде дека истрагата се уште е во почетна фаза на прибирање информации кои треба да доведат до сторителот, а за други детали не може да зборува поради интересот на истрагата.

Јанша: Пред проширувањето да се решат односите меѓу Македонија и Бугарија и Србија и Косово

Во неделата медиумите објавија дека премиерот Јанез Јанша и министерот за одбрана Матеја Тонин на своите домашни адреси примиле пратки со смртна закана, што подоцна и официјално беше потврдено. Покрај премиерот и министерот, пратки со иста заканувачка содржина добиле и две пратенички групи и еден пратеник, наводно претседателот на Словенечката национална партија Змаго Јелинчиќ, објавија вчера словенечките медиуми. Претставниците на повеќе партии остро ги осудија како недозволиви сите форми на закани и насилство, а претседателот на Собранието Игор Зорчиќ ги повика сите политичари да бидат толерантни и умерени во комуникацијата.

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Западните амбасадори во Турција се „повлекоа“ и ќе бидат „повнимателни во иднина“, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и се откажа од протерувањето на 10 дипломати на кои им се закануваше поради нивната поддршка на затворениот филантроп Осман Кавала. „Нашата намера не беше да предизвикаме криза, туку да ги заштитиме суверените права на Турција“, рече Ердоган.

Ердоган се закани со протерување на амбасадорите од западните земји


Десет амбасадори од САД, Канада, Франција, Финска, Данска, Германија, Холандија, Нов Зеланд, Норвешка и Шведска во заедничка изјава на 18 октомври повикаа на „брзо и правично решение“ за Осман Кавала, кој е во затвор од 2017 година. Ердоган ова го протолкува како „напад“ и „навреда“ за турското правосудство, додавајќи дека турските судови не примаат наредби од никого.

Финска ја осуди одлуката на Турција да протера амбасадори на десет земји

„Нивната нова изјава покажува дека тие се повлекле“, рече Ердоган откако 10 земји потврдија во изјавите дека постапуваат „во согласност со членот 41 од Виенската конвенција“ кој ги регулира дипломатските односи и забранува какво било мешање во внатрешните работи на земјата домаќин. Ердоган во саботата објави дека наредил што поскоро протерување на тие 10 дипломати, иако таа објава не беше придружена со официјално известување испратено до дадените земји.

Стејт департмент: Заканите кон институциите на БиХ против интересите на граѓаните на земјата

американскиот специјален пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар

Американскиот Стејт департмент објави дека заканите кон институциите на Босна и Херцеговина се насочени против интересите на граѓаните на таа земја. „Заканите кон институциите на државно ниво ги делат граѓаните на БиХ и ги лишуваат од попросперитетна и стабилна европска иднина“, беше објавено на официјалниот Твитер профил на Канцеларијата на Стејт департментот за Европа и Азија. Советот на министри на БиХ соопшти дека претседавачот со таа институција Зоран Тегелтија телефонски разговарал со американскиот специјален пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар.

Пораки за мир и стравот од нова војна во БиХ

САД и ЕУ сериозно загрижени за „реториката на поделби“ во Босна и Херцеговина

Се наведува дека Тегелтија го информирал Ескобар за актуелните политички и економски околности во Босна и Херцеговина, изразувајќи жалење што Европската унија не покажува интерес за приклучување кон земјите од Западен Балкан. Зборувајќи за внатрешните односи во Босна и Херцеговина, тој оценил дека почитувањето на уставните надлежности на сите нивоа на власт и Дејтонскиот мировен договор е единственото решение за непречено функционирање на Босна и Херцеговина. Минатата недела, Ескобар, кој наскоро треба да ја посети БиХ, телефонски разговарал и со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG