Достапни линкови

Вести

Германија ги укинува забраните за патување од пет земји

Илустративна фотографија - Аеродромот во Франкфурт.

Германија ги укинува забранаите за патување од Велика Британија, Португалија, Русија, Индија и Непал.

Патниците кои примиле две дози од вакцините против Ковид-19, од 7 јули нема да мораат да одат во карантин откако ќе влезат во Германија. Додека, пак, оние кои не се вакцинирани ќе треба да поминат до десет дена во самоизолација, со можност да се скрати периодот на пет дена доколку се тестираат негативно.

Германските власти претходно ги назначија петте споменати земји како подрачја во кои се шират различните соеви на коронавирусот, вклучително делта и делта плус варијантите кои се откриени во Индија.

Иако забраната за влез во земјата не важеше за германските граѓани, тие мораа да поминат 14 дена во самоизолација.

Велика Британија, Португалија, Русија, Индија и Непал сега ќе бидат класифицирани како области со голема фреквенција на пренесување на инфекција, објави германскиот институт Роберт Кох.

Одлуката за ублажување на ограничувањата за патниците кои одат во Германија беше донесена неколку часа откако британскиот премиер Борис Џонсон потврди дека се очекува Лондон да ги укине сите епидемиолошки мерки на 19 јули.

Велика Британија се очекува да објави план за да можат вакцинираните Британци да се вратат без задолжителен карантин од земјите каде постои среден ризик од инфекција со коронавирусот, вклучително и голем број европски земји.

види ги сите денешни вести

Блокадата на приватните превозници од денеска само пред бараките на Град Скопје

Протест на приватните автобуски превозници и блокада на булеварот Илинден во Скопје, 2 декември 2022 година

Координативното тело донесе одлука протестите од раскрсницата кај Црвен крст и „Мавровка“ од денеска во 10 часот да се дислоцираат пред бараките на Град Скопје на булевар „Илинденска“ кој што ќе биде блокиран во сите четири ленти, на потег од зад Владата кон Карпош до „Алумина“, информираа од здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ кои повторуваат дека главниот виновник за хаосот во сообраќајот биле градската управа, градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска.

Заглавени ученици, пациенти, бизниси - Скопје парализирано

Од таму потврдуваат дека остануваат на ставот ниту еден превозник да не се јави на јавниот повик од страна на Град Скопје, посочувајќи дека тоа е само обид за разединување и разбивање на единството на приватните превозници. Приватните превозници бараат од Град Скопје да се подмири долгот кон двете компании кој во целост изнесува преку 90 милиони денари, затоа што, како што велат, немаат средства за понатамошно функционирање поради недостиг на средства.

Напад врз полицијата на северот на Косово

Косовска полиција во Митровица

Припадник на косовската полиција бил полесно повреден во вооружен напад на северот на Косово, соопшти полицијата на Косово, од каде што наведуваат дека нападот се случил околу 23:00 часот во селото Србовац во општина Звечан. Дежурните единици биле нападнати од „вооружени лица од возило Ауди, сива боја, регистарски број КМ“, што е број на регистарска табличка издадена од властите на Србија. На местото на настанот пристигнале полициски единици за увид, а повредениот полицаец бил пренесен во болница. Нападот се случил неколку часа откако косовската полиција го зголеми присуството на северот на Косово, каде што инцидентите зачестија во последните денови.

Косовската Влада демантира дека специјални сили се испратени во северниот дел на земјата

Набргу по соопштението на косовската полиција, пред медиумите се обрати и шефот на Канцеларијата на Владата на Србија за Косово Петар Петковиќ кој рече дека косовскиот премиер Албин Курти продолжил со „незаконски и насилни акции насочени кон окупација на северот на Косово“. Тој не даде никаков доказ за своите тврдења. „Белград, во согласност со резолуцијата 1244, ќе го разгледа враќањето на до 1.000 наши безбедносни сили на северот на Косово, како што е предвидено во Резолуцијата 1244, член 4 и член 6 од Анекс 2“, рече Петковиќ. Тој рече дека, според информациите, меѓу 300 и 350 припадници на косовската полиција синоќа во 20 часот и 30 минути влегле во северна Митровица и потоа биле распоредени во делови од градот меѓу населението. Петковиќ наведе дека меѓу косовските полицајци имало и припадници на полицијата со панцири и специјални единици со оклопни возила.

Инциденти за време на подготовките за избори на северот на Косово

На 7 декември беа фрлени две експлозивни направи во Северна Митровица, а ден претходно имаше инциденти во Северна Митровица и Зубин Поток, кога беа демолирани канцелариите на Централната изборна комисија на Косово. Употребени се огнено оружје и рачни бомби. Во четири општини на северот на Косово - Северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток - живее мнозинско српско население. Во тие општини локалните избори се закажани за 18 декември. Српската листа, најголемата српска партија на Косово, која има поддршка од официјален Белград, се противи на нивното одржување.

Времето денеска: променливо облачно

Променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Во западните делови ќе има појава на локален дожд. Дневната температура ќе се движи од 9 до 15 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 12 степени.

Косовската Влада демантира дека специјални сили се испратени во северниот дел на земјата

Илустрација

Владата на Косово ги демантираше информациите во српските медиуми дека специјални полициски единици биле испратени на северот на Косово.

„Се работи само за полицијата, не за која било друга единица“, изјави портпаролот на косовската влада, Перпарим Криезиу за РСЕ.

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља на Фејсбук напиша дека полицијата има мандат и задача да обезбеди безбедност, да го гарантира редот и владеењето на правото.

„Изминативе денови, по последователните вооружени напади врз полицајци и граѓани на северот од државата, неопходно е да се зголеми присуството на полицијата за да се обезбеди безбедност за сите граѓани“, рече Свечија.

Според сега веќе официјалното соопштение на косовската полиција, денеска е зголемено присуството на силите на редот на северот на земјата.

„Бараме од сите граѓани да останат смирени и да соработуваат со косовската полиција, која се залага за ред и безбедност на сите граѓани без разлика“, рече Свечија.

Во Лепосавиќ на северот на Косово денска имаше обид за грабеж на претставништвото на Народната банка на Србија. Во инцидентот е повреден вработен во фирмата „Хендерсон“, која превезува пари за потребите на банките.

Бугарија сака да постави спомен плоча на Гоце Делчев во Баница 

Споменикот на Гоце Делчев во Градски парк во Скопје

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека земјата ќе поддржи иницијатива за поставување спомен-плоча на револуционерот Гоце Делчев во селото Баница, местото каде загина тој во 1903 година, јави бугарската новинаска агенција БГНЕС.

Радев по средбата со неговата колешка од Грција рече дека двете земји ги оставиле настрана сите противречности во минатото и во моментов се модел и пример за стратешко партнерство и разбирање.

“Не гледам проблем, Грција, која е суверена држава и се грижи за спомениците на нејзината територија, да даде можност за таков споменик, особено што Гоце Делчев е бранител на слободата на сите луѓе, без разлика во која земја живееле”, изјави Радев и притоа го цитираше Делчев со неговата најпозната изрека за светот како поле за културен натпревар.

Доколку има такво барање, грчката претседателка Катерина Сакеларопулу по денешната средба со Радев изјави дека надлежните органи ќе го разгледаат.

Иницијативата се совпаѓа со 120-годишнината од смртта на Делчев.


Заедничката историска комисија на Македонија и Бугарија која е формирана во 2018 година, согласно Договорот за пријателство потпишан во 2017 година меѓу двете земји четири години не успеа да дојде до заедничка препорака за чествување на Делчев.

Досега имаат препораки за заедничко чествување на пет личности- Цар Самоил, Кирил и Методиј, Климент и Наум Охридски.

Заедничкото чествување од страна на политичарите на двете земји сепак имаше на одбележувањето на 150 годишнината од раѓањето на Делчев иако комисијата нема постигнато договор. Делчев загина во 1903 година во селото Баница.

Османи: Прашањето за изборите во северно Косово ќе се расчисти за два до три дена

Претседателката на Косово, Вјоса Османи

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска изјави дека во рок од два-три дена ќе се расчисти прашањето за изборите на северот на Косово. Според неа, институциите прво треба да добијат оценка за состојбата на северот, а потоа да се консултираат со партиите дали изборите да се одложат или не.

„Постојат правила и критериуми поставени од страна на Венецијанската комисија за прашањата за одложување на изборите. Во случаите кога законот изречно не предвидува право на одложување на изборите, како што е случајот во Косово, тогаш мора да се изврши проценка на безбедносните институции. Со таа оценка треба да се занимава ЦИК (Централна изборна комисија) и да има согласност во ЦИК за да предложи нешто такво. Тогаш тој предлог стигнува до Претседателството, но Венецијанската комисија дефинитивно бара од Претседателството да се консултира со политичките партии“, објасни Османи.

Таа порача дека мора да има политички консензус за одложување или неодложување на изборите, бидејќи, како што истакна, таквите одлуки „не се носат сами“.

„Доколку има такво барање, по испраќањето на безбедносната оценка до ЦИК, јас како претседател ќе ја дадам мојата оценка и ќе ја споделам со политичките партии, но мора да има консензус. Тоа е процедура, верувам дека во следните два-три дена се ќе биде разјаснето“, рече таа.

Османи најави дека во четврток ќе има средба со одредени безбедносни институции и додаде дека секојдневно ја информираат за состојбата.

Централната изборна комисија се подготвува за избори во општините на север - Северна Митровица, Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан, бидејќи градоначалниците на Српската листа поднесоа оставки поради противење на одлуката на Владата на Косово за пререгистрација на возила од српски на косовски таблички.

Русија со предлог до МААЕ за безбедна зона околку нуклеарната централа Запорожје

Нуклеарната централа Запорожје.

Русија испратила предлози до Меѓународната агенција за атомска енергија - МААЕ со одредени параметри за создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа Запорожје.

„На МААЕ и предложивме решение на проблемот со создавање безбедносна зона со одредени параметри и тие предлози се разгледуваат од агенцијата и може да се разговараат“, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, пренесува Риа Новости.

Тој рече дека не мисли дека директорот на МААЕ, Рафаел Гроси, ќе ја посети централата во скоро време, бидејќи добива информации од прва рака од персоналот на агенцијата стациониран во централата.

МААЕ не го соопшти предлогот на Русија, ниту дали Гроси наскоро ќе оди во Запорожје. Меѓународната мисија предводена од Гроси ја посети фабриката од 31 август до 5 септември.

Москва во ноември објави дека нуклеарниот објект сè уште е под руска контрола и ќе остане, откако украински функционер сугерираше дека руските сили се подготвуваат да го напуштат.

Русија и Украина, кои настрадаа од најтешката нуклеарна несреќа во светот во Чернобил во 1986 година, меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на комплексот, кој има шест реактори. Двете страни предупредија на опасност од нуклеарна катастрофа, додека Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН сака да создаде заштитна зона околу централата.

Наскоро средба на Вучиќ и Курти во Брисел

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти.

Портпаролот на Европската унија – ЕУ, Петер Стано потврди денеска дека наскоро ќе има средба меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, како дел од дијалогот за нормализација на односите.

„Високиот претставник Жозеп Борел веќе ги покани да дојдат во Брисел. Точниот датум на средбата ќе го објавиме штом ќе се знае, како секогаш“, рече Стано на конференцијата за новинарите во Брисел.

Имено, по средбата на главните преговарачи во Брисел кога беше постигнат договор за регистарските таблички, Борел, поздравувајќи го договорот, веќе најави продолжување на дијалогот на повисоко политичко ниво.

Според информациите на Радио Слободна Европа оваа средба најверојатно ќе се одржи по новогодишните празници.

Со договорот за регистарски таблички, со кој се избегна ескалација на ситуацијата на северот на Косово, се отвори можност лидерите да продолжат да се состануваат за да разговараат за таканаречениот француско-германски предлог за дијалог.

Нема официјални информации за содржината на предлогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград. Одредени медиуми го објавија наводниот текст на предлогот, чија автентичност не е потврдена од ниту еден од релевантните актери.

За постоењето на француско-германскиот план прв проговори српскиот претседател Александар Вучиќ. На 8 октомври тој изјави дека Франција и Германија претставиле предлог Србија да дозволи влез на Косово во меѓународните институции и организации, вклучително и Обединетите нации во замена за брзото членство на Србија во ЕУ.

Размена на затвореници меѓу САД и Русија

Рускиот трговец со оружје Виктор Бут и американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер.

САД и Русија извршија размена на затвореници. Американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер е разменета со рускиот трговец со оружје Виктор Бут. Ова е втора размена со затвореници во последните осум месеци и покрај заладените односи меѓу двете земји.

Руското Министерство за надворешни работи во објава на Телеграм денеска соопшти дека размената се случила на аеродромот во Абу Даби. Американските власти допрва треба да коментираат официјално за размената, но медиумите цитираат извори дека Гринер повеќе не е во руски затвор.

Ниту еден друг затвореник не беше споменат како дел од договорот. Русија во последните години осуди неколку американски државјани на долги затворски казни.

Двократната освојувачка на олимписко злато и шесткратен ол-стар на женската национална кошаркарска асоцијација на САД, 32 годишната Гринер беше уапсена откако полицијата соопшти дека во нејзинот багаж на аеродромот Шереметјево во Москва на 17 февруари пронашла масло од канабис, кое е забрането во Русија.

Таа се враќала во Русија, каде што се натпреварува од 2014 година. На 4 август беше осудена на девет години во казнена колонија.

Бут, кој е наречен „Трговец на смртта“, отслужуваше 25-годишна затворска казна во САД поради трговија со оружје.

Хрватска од 1 јануари членка на Шенген зоната

Знамињата на ЕУ и на Хрватска

ЕУ денеска го потврди приемот на Хрватска во Шенген зоната, соопштија хрватските претставници на блокот.

„Последниот чекор е завршен! Усвоена одлуката на Советот . Сега е официјално потврдено дека Хрватска се приклучува на Шенген зоната од 1 јануари 2023 година“, се вели во твитот на постојаното претставништво на Хрватска во ЕУ.

За одлуката беше потребна согласност од сите земји на ЕУ кои се членки на Шенген зоната, додека четирите надворешни членки кои се надвор од блокот не одлучуваат за тоа. Шенген зоната моментално вклучува 22 од 27-те земји-членки на ЕУ, како и Швајцарија, Норвешка, Лихтенштајн и Исланд кои не се членки на ЕУ.

Министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев чија земја не доби зелено светло за влез во Шенген, потврди дека причината поради која неговата земја и Романија не биле примени е мигрантската криза.

Австрија беше најмногу против приемот на Бугарија и Романија во безграничната европска зона.

„Австрија нема јасни податоци од каде доаѓаат овие мигранти. Нашето гледиште и гледна точка на Европската комисија е дека најголем дел од илегалните мигранти доаѓаат од Србија поради безвизниот режим“, рече Демерџиев.

Романија и Бугарија чекаат да бидат дел од Шенген зоната од 2011 година. Минатиот месец Европската комисија донесе одлука дека Хрватска, како и Бугарија и Романија ги исполнуваат техничките критериуми за приклучување, а за нивно членство гласаше и Европскиот парламент.

Приватните превозници утре ќе ја блокираат „Илинденска“

Илустрација

Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ денеска информираше дека Координативното тело на приватните превозници донело одлука протестите од раскрсницата кај Црвен крст и „Мавровка“ да се дислоцираат утре во 10 часот пред бараките на Град Скопје на булевар „Илинденска“ кој што ќе биде блокиран во сите четири ленти, на потег од позади Владата кон Карпош до „Алумина“.

„Имавме координација со кооединативното тело на приватните превозници. После вчерашната прес-конференција во Градот Скопје, еден таков дебакл, една таква срамота и брука што е направена, се повеќе излегуваат на виделина аргументите кој е главниот виновник за состојбава, кој е главниот виновник што граѓаните на Град Скопје ни криви, ни должни мораат да го трпат сето ова, која е главниот виновник што не сме исплатени, кој е главниот виновник за хаосот во сообраќајот? Тоа е директно градската управа, градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска. Се повеќе нашиот револт се насочува и се фокусира кон управата на Град Скопје“, рече Муриќ.

Тој најави дека Координативното тело на приватните превозници в сабота ќе одлучува за натамошните чекори и дека остануваат на ставот дека ниту еден превозник да не се јави на јавниот повик од страна на Град Скопје.

Превозниците бараат од Град Скопје да го подмири долгот кон двете компании кој во целост изнесува преку 90 милиони денари, затоа што, како што велат, немаат средства за понатамошно функционирање поради недостиг на средства.

Тие останаа без дозволите да вршат јавен превоз поради што се решија на блокади на три големи крстосници во главниот град. Град Скопје под чија капа е јавниот превоз во градот, бара Министерството за внатрешни работи да ги расчисти блокадите.

Двајца жители на Крим уапсени под обвинение за велепредавство

Илустрација

Руската Федерална служба за безбедност – ФСБ денеска соопшти дека уапсила двајца жители на Крим, кој е анектиран од Украина, под обвинение за велепредавство. Според ФСБ, лицата дале податоци за воените постројки на Крим на украинското разузнавање. Русија уапси десетици луѓе на Крим и низ цела Русија под обвиненија за шпионажа, екстремизам и тероризам, откако илегално го анектираше Крим во март 2014 година.

„Еден граѓанин, по инструкции на Украина, во летото 2022 година, го вклучил својот познаник, жител на Севастопол, кој собирал и пренесувал податоци за предметите на руската ФСБ до странска специјална служба преку социјалната мрежа WhatsApp“, се вели во извештајот.

Против уапсените се покренати кривични пријави и им е одреден притвор од два месеца.

Еден ден претходно, ФСБ на Русија поднесе обвинение за предавство против геодетскиот научник и поранешен вработен во канцеларијата на градоначалникот на Биробиджан, Валери Качин. На 35-годишниот Качин судот му одреди мерка притвор, а тој од Биробиджан е префрлен во истражниот затвор Лефортово во Москва. Судот Лефортово во Москва вчера му го продолжи притворот за три месеци.

Приватните превозници в сабота ќе одлучуваат за следните чекори

Блокади на приватните превозници на 5 декември, 2022 година.

Ќемал Муриќ од „Слобода превоз“ денеска на четвртиот ден од блокадите на приватните превозници на неколку улици низ Скопје, информира дека во саботата ќе одржат состанок на координативното тело на кој ќе треба да се одлучува за нивните понатамошни мерки.

„Како што спомнав, бесот се повеќе се фокусира кон главниот виновник за состојбава – управата на Град Скопје. Не можам да кажам ништо пред време. Треба да е состане координативното тело на превозниците, но со оглед на тоа дека се повеќе се стеснува кругот, се повеќе аргументите излегуваат на виделина и се надевам дека фокусот ќе биде тука пред управата на Град Скопје. Фокусот на нашето незадоволство и аргументите што секој ден излегуваат на виделина ни даваат за право да го фокусираме нашиот бес и протест овде пред градската управа. Не е исклучена можноста воопшто, но тоа ќе мора да го договориме на координација што мислам во сабота ќе ја одржиме“, рече Муриќ.

Тој потврди дека остануваат на ставот дека ниту еден превозник да не се јави на јавниот повик од страна на Град Скопје. Според него, тоа е само обид за разединување и разбивање на единството на приватните превозници.

Превозниците бараат од Град Скопје да го подмири долгот кон двете компании кој во целост изнесува преку 90 милиони денари, затоа што, како што велат, немаат средства за понатамошно функционирање поради недостиг на средства.

Тие останаа без дозволите да вршат јавен превоз поради што се решија на блокади на три големи крстосници во главниот град. Град Скопје под чија капа е јавниот превоз во градот, бара Министерството за внатрешни работи да ги расчисти блокадите.

Ковачевски: ЕУ да не дозволи нови блокади

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во обраќањето на денешниот лидерски самит во Виена организиран од Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент изјави дека ЕУ не смее да дозволи нови блокади.

„Очекувам од ЕУ да го следи напредокот на мојата земја и придонесот што го дава и да не дозволува уцени од никого. Ајде да зборуваме за критериумите и нивното исполнување. Затоа што кредибилитетот на ЕУ на Балканот се гледа преку примерот на Северна Македонија. Ако се изгуби тој кредибилитет, ЕУ ризикува да го изгуби целиот регион“, рече Ковачевски.

Тој порача дека прашањето за проширувањето на ЕУ повеќе не е само прашање на проширување, тоа е и геостратешко и безбедносно прашање. Според него, војната во Украина меѓу другото докажала дека за Европа да биде безбеден и силен континент, на ЕУ и треба мирен и интегриран регион на Западен Балкан.

„Затоа работевме посветено на влезот во ЕУ и работевме на тоа да го добиеме најдобриот можен предлог од ЕУ во кој ќе бидат вградени нашите позиции и на 19 јули ги започнавме долгоочекуваните преговори со ЕУ. Во тој процес го обезбедивме македонскиот јазик во Европската унија, го заштитивме македонскиот идентитет еднаш засекогаш. Оттогаш го потпишавме договорот ФРОНТЕКС на македонски јазик, кој докажа дека ЕУ е кредибилен партнер и ги исполнува своите ветувања“, потенцираше Ковачевски.

Лидерски самит во Виена е организиран од Групата на социјалисти и во Европскиот парламент а во партиската делегација на СДСМ учествуваат и потпретседателката Бисера Костадиновска Стојчевска и секретарот за меѓународна соработка, Бојан Маричиќ.

Обид за грабеж на Народната банка на Србија во Косово, повредено 1 лице

Обид за грабеж во претставништвото на Народната банка на Србија во северно Косово - 8 декември, 2022 година.

Во Лепосавиќ во северниот дел на Косово денеска имало обид за грабеж во претставништвото на Народната банка на Србија. Лепосавиќ е општина со српско мнозинство.

За време на настанот повреден е вработен во фирмата „Хендерсон“ која превезува пари за потребите на банките, потврдија за Радио Слободна Европа - РСЕ од локалниот здравствен дом.

Според известувачот на РСЕ од местото на настанот, при овој инцидент било употребено огнено оружје, а биле фрлени и димни бомби.

Припадниците на српската заедница ја напуштија косовската полиција на почетокот на ноември во знак на противење на одлуката на Владата на Косово да ги пререгистрира возилата од српски на косовски таблички.

Освен работниците во полицијата, имаше повлекување и на Србите од правосудните институции. Меѓународната заедница предупредува дека со тоа се создало вакуум што може да ја влоши безбедносната состојба.

Овој инцидент во Лепосавиќ доаѓа два дена откако беа уништени просториите на Централната изборна комисија на Косово во Северна Митровица и Зубин Поток.

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека со засилување на нападите на северот, во овој дел од земјата ќе има засилено полициско присуство. Косовските власти ги обвинуваат „криминалните групи“ за инцидентите на северот, кои како што наведоа, се „платени и диригирани од Србија“.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG