Достапни линкови

Вести

Протест на ВМРО-ДПМНЕ: Владата и МНР да кажат за што преговараат

Архива - Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Собранието во Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест прд Министерството за надворешни работи. Протестот се одржа во пресрет на седницата на собраниската Комисија за надворешни работи закажана за среда во 15 часот со која претседава пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата бара МНР и Владата да објават за што конкретно се преговара за добивање на датум за почеток на преговорите со ЕУ.

„Од седницата в среда бараме конкретни информации од министерот Османи, да го сослушаме и да видиме што има да ни каже нам, како претставници на народот во тој Парламент, околу тоа за што и како преговараат. Според Устав, Македонија е независна и суверена држава и секој што ќе се одлучи ова да го прекрши, односно ќе се обиде за дел од таа декларација на Бугарија, ќе значи дека го нарушува Уставот и за тоа еден ден секако ќе одговара“, изјави на протестот пратеничката Дафина Стојановска.

Инаку шефот на дипломатијата Бујар Османи соопшти дека ќе одговори на барањето на опозицијата да присуствува и да реферира по единствената точка од дневниот ред – Разгледување на прашањето за почеток на пристапните преговори со ЕУ за време на португалското претседателство, а во контекст на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија.

Минатата недела ВМРО-ДПМНЕ блокираше крстосници во центарот на Скопје, а Извршниот комитет на партијата викендов одлучи да протестираат денеска и утре од 17 до 19 часот.

види ги сите денешни вести

Целосна забрана за движење на Водно и на Скопска Црна Гора

Водно, Скопје

Воведена е целосна забрана за движење на Водно и на Скопска Црна Гора, одлучи Владата на барање на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Забраната е воведена поради зголемениот ризик од пожари од високите температури и портокаловата фаза со која е зафатен регионов, како и големиот број локални пожари што се активни на терен.

Од Градот Скопје апелираат до сите граѓани да ја почитуваат забраната и да не се движат низ шумските подрачја во земјата, заради заштита на личната безбедност и заради спречување натамошно ширење на пожарите.

Пожарите кои вчера избувнаа на повеќе локации низ земјава, во текот на ноќта се локализирани, но и натаму се активни и не е отстранета опасноста од нивно разгорување и проширување.

ЕУ вети помош за Литванија во решавањето на мигрантската криза

Возило на граничната агенција на Европската унија Фронтекс на границата на Литванија со Белорусија, 19 јули 2021 година

Европската унија ѝ вети помош од неколку милиони евра на Литванија за решавање на мигрантската криза за која ја обвинува соседна Белорусија и нејзиниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Еврокомесарот за внатрешни работи, Илва Јохансон, пристигна во Литванија, членка на ЕУ, во неделата, на денот кога 287 лица влегле во Литванија од Белорусија. „Тоа е провокација на режимот на Лукашенко. Мора да покажеме дека нема слободен пристап до територијата на ЕУ„, рече Јохансон, додавајќи дека Литванија, ЕУ и земјите од Шенген зоната мора да спречат „нелегален пристап до таа област“. „Затоа ЕУ ја поддржува Литванија во одбраната на нашата заедничка надворешна граница со Белорусија“, додаде Јохансон.

Литванија ја обвинува Белорусија дека ги злоупотребува мигрантите

Од почетокот на годината, повеќе од 3.800 мигранти влегле во Литванија, наспроти повеќе од 80 минатата година. Повеќе од две третини од мигрантите се ирачки државјани. Ирачките авиокомпании ги зголемија летовите од Багдад до Минск. Литванските власти ја обвинија Белорусија за организирање премин на мигранти преку границата. Властите проценуваат дека ова е акт на одмазда на Лукашенко, бидејќи многу претставници на белоруската опозиција побегнаа во Литванија по спорните претседателски избори. Јохансон додаде дека за Литванија ќе бидат издвоени помеѓу 20 и 30 милиони евра. Владата на Литванија сака да изгради физичка ограда со Белорусија, за која се проценува дека ќе чини повеќе од 100 милиони евра.

САД се убедени дека Иран го извршил нападот врз израелскиот танкер

илустрација

Соединетите држави се уверени дека Иран извршил напад со беспилотно летало врз танкер управуван од Израел, кој транзитирал низ меѓународните води во близина на Оман, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. „Сакам повторно да го осудам нападот во петокот врз комерцијалниот брод. Ние направивме темелен преглед и уверени сме дека Иран го изврши овој напад“, рече Блинкен на редовниот брифинг со новинарите. Техеран на 2 август предупреди дека брзо ќе одговори на секоја закана за неговата безбедност, откако Британија го повика иранскиот амбасадор поради, како што велат Лондон и сојузниците, нападот врз комерцијален брод кај брегот на Оман, нарачан од Техеран при што загинаа две лица.

Иран ги отфрла наводите на Израел дека тие стојат зад нападот на танкерот

„Иран не се двоуми во заштитата на својата безбедност и национални интереси и ќе одговори навремено и силно на секоја можна авантура“, јави иранската државна телевизија, цитирајќи го портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Саид Хатибзаде. Ваквите поморски инциденти се зголемија откако САД се повлекоа во 2018 година од нуклеарниот договор меѓу светските сили и Иран.

Словенија има за цел до есен да се вакцинираат 90 проценти од граѓаните

илустрација

Словенечката влада ја забрзува кампањата за вакцинација против ковид-19, така што центрите за имунизација ќе бидат отворени за секого од 8 до 22 часот. Епидемиолозите предупредуваат дека доколку не се зголеми вакцинацијата, есенскиот бран може да биде полош од минатата година поради делта варијантата. Пожелно е најмалку 90 проценти од возрасната популација да се вакцинираат, објави Научниот институт Јожеф Штефан кој за владата прави прогнози за епидемијата.

За 45 отсто повисок број заразени со Ковид19 во Словенија

Во Словенија, 46 проценти од луѓето над 18 години и 60 проценти од оние над 50 години се целосно вакцинирани досега. Во последните 24 часа, во Словенија се потврдени 31 инфекција со коронавирус од 647 тестирани, има 1.103 активни случаи, а просечната дневна инфекција на неделно ниво е 87, објави владата.

Белоруски активист пронајден мртов во Киев

Виталиј Шишов

Белоруски активист, кој беше пријавен за исчезнат, е пронајден мртов во Киев, соопшти денеска украинската полиција. Виталиј Шишов, кој водеше непрофитна организација со седиште во Киев, која им помага на Белорусите да избегаат од прогон, беше пријавен како исчезнат, откако не се вратил дома откако излегол да трча. Полицијата покрена кривично дело за сомневање за убиство, но соопшти дека ќе ги испита сите можности, вклучително и самоубиство. „Белорускиот државјанин Виталиј Шишов, кој исчезна вчера во Киев, денеска е пронајден обесен во еден од парковите во Киев, недалеку од местото на живеење“, се вели во соопштението.

Белоруската олимпијка доби хуманитарна виза за влез во Полска

Центарот за заштита на човековите права Весна објави дека пријателите на исчезнатиот активист изјавиле дека тој претходно бил следен од „непознати лица“. Многумина избегаа од Белорусија од репресија, главно во Украина, Полска и Литванија. Шишов исчезна истиот ден кога на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја ѝ беше доделена хуманитарна виза за Полска. Таа побара азил по обвинувањата дека претставници на Белорускиот олимписки комитет се обиделе насилно да ја вратат дома од Олимпијадата во Токио.

САД ги укинуваат визите за Хрватите

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Хрватска да се приклучи на Програмата за ослободување од визи, што е важен чекор кон укинување на визите за хрватските граѓани при влез во Соединетите држави. „Ја номинирав Хрватска да ѝ се приклучи на Програмата за ослободување од визи. Овој чекор кон патување без визи го признава огромниот напредок на Хрватска во исполнувањето на строгите стандарди за земјите учеснички“, објави Блинкен на Твитер. Хрватскиот премиер Андреј Планковиќ на Твитер му се заблагодари на Блинкен за поканата.

Хрватските министри во БиХ спречија безвизен режим за граѓаните на Саудиска Арабија

Во почетокот на годината, беше објавено дека бројот на одбиени барања за хрватски државјани за американски визи е намален под три проценти во 2020 година. Падот на процентот на одбиени визи под три проценти е последниот предуслов за укинување на американските визи за хрватските граѓани. Хрватска, Романија, Бугарија и Кипар се единствените членки на ЕУ чии визи се уште не се укинати од САД.

Пожарите локализирани, но и натаму активни

Армијата на Република Македонија ги гаси шумските пожари

Пожарите кои вчера избувнаа на повеќе локации низ земјава, во текот на ноќта се локализирани, но и натаму се активни и не е отстранета опасноста од нивно разгорување и проширување. На терен се противпожарни екипи со возила и механизација, припадници на Армијата, на Дирекцијата за заштита и спасување, и граѓани кои помагаат. Пожарот во Кочани што синоќа се закануваше да зафати и делови од градот се уште е активен. Од Територијалната противпожарна едница-Кочани за МИА информираа дека е голема веројатноста оти ќе се поврзе со опожарените места кај селата Бања и Тркање, каде што имаше пожар пред неколку дена.

Оштетени куќи и возила од пожарите во Кочани, најавена помош од Србија и Бугарија

Утрово се прави обиколка на терен пред да се ангажираат хеликоптерите за гаснење на пожарот. Пожарот во Ранковце е локализиран и ставен под контрола, објави на Фејсбук министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Активен е пожарот кај Старо Нагоричане и мобилизирани се екипи за негово гасење. За денеска е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пожарите и, како што најави директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата.

Пожари на десетина локации низ Македонија, во гаснењето вклучена и Армијата

Претседателот Стево Пендаровски на предлог на Генералштабот на Армијата, а по анализа на состојбите, нареди да се прогласи тревога на целокупниот состав на Армијата за справување со елементарни непогоди. Премиерот Зоран Заев кој синоќа го посети Кочани, изјави дека со здружени сили се прави се да се надмине состојбата предизвикана од пожарите. Тој нагласи дека Владата ќе изнајде начини за да ја надомести материјалната штета, без разлика дали станува збор за опожарени покриви, куќи или за уништена стока. Заев информира дека претседателот Стево Пендаровски разговарал со бугарскиот претседетел Румен Радев за помош, а тој самиот стапил во контакт со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој потврдил дека за денеска ќе ни отстапат неколку хеликоптери. Разговарал и со техничкиот бугарски премиер Стефан Јанев во насока на правовремено дејствување со сите расположливи ресурси.

Од денеска во сила целосна забрана за движење во шумските предели

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека во пожарите нема повредени лица, во смисла на изгореници или тешки повреди, но, има околу десетина лица кои се јавиле во кочанската болница паради тоа што вдишале чад. Владата, пак, соопшти дека од денеска стапува во сила целосна забрана за движење во шумските предели. Владата апелира до сите граѓани да не се движат низ шумските подрачја во земјата, заради заштита на личната безбедност и заради спречување натамошно ширење на пожарите.

Кривична пријава против претседателот на Србија Вучиќ

Александар Вучиќ

Потпретседателот на Главниот одбор на Српската напредна партија (СНС) Милош Вучевиќ денеска ќе поднесе кривична пријава против претседателот на државата и партијата, Александар Вучиќ, за „сите лаги на мафијашкиот клан Вељко Беливук и тајкуните блиски до нив и нивните медиуми во земјата и странство“. Како што објави СНС, Вучевиќ ќе го стори тоа за „граѓаните јасно да ги видат во судските постапки сите докази, кој лаже, зошто го прави тоа, сите пипала на овој мафијашки октопод, поврзаноста на овој монструозен криминален клан со разни политички и други центри на моќ. Така на целата јавност недвосмислено ќе ѝ биде јасно зошто претседателот Вучиќ бил нивна заедничка цел цело време“.

Србија и случајот Беливук: вознемирувачки докази пред јавноста

Вучиќ претходно објави дека тој и министерот за внатрешни работи, Александар Вулин, одлучиле да поднесат кривична пријава против себе за да докажат дека е лага нивната наводна врска со кланот Беливук. Вулин рече дека ќе побара од пратениците на Социјалистичкото движење, чиј претседател е тој, да поднесат кривична пријава против него.

Од денеска во сила целосна забрана за движење во шумските предели

Пожар во Кокино, кај Старо Нагоричане, кумановско.

Од денеска стапува во сила целосна забрана за движење во шумските предели низ Републиката, соопшти владината прес-служба. Владата апелира до сите граѓани да не се движат низ шумските подрачја во земјата, заради заштита на личната безбедност и заради спречување натамошно ширење на пожарите. По избувнувањето на повеќе пожари низ источниот и југоисточниот дел на државата, Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) одржа итен состанок со цел мобилизација на тимовите за заштита и спасување од пожари како и вработените на ДЗС и ПОЗС. Како што е објавено, директорот на Дирекцијата Беким Максути издал наредба за мобилизација на тимовите за пожари во Валандово, Виница, Берово, Битола, Гостивар, Куманово и Скопскиот тим Карпош. Предложено да се вклучат и доброволните противпожарни друштва. Вработени од ДЗС по координацијата се упатени кон загрозените подрачја, како што се Старо Нагоричане, с. Бели Кочани и с. Новаци, Битола со цел координација и помош на загрозените подрачја, наведува ДЗС.

Оштетени куќи и возила од пожарите во Кочани, најавена помош од Србија и Бугарија

Во пожарот што избувна на две локации во Кочани, и се доближи до станбените домови над градот има оштетени куќи, помошни објекти, возила, меѓу кои и едно противпожарно возило. Во кочанската болница десетина лица побарале лекарска помош поради отежнато дишење од чадот, но нема тешко повредени, јави дописникот на МИА од Кочани. Пожарот моментално е локализиран и ставен под контрола, објави синоќа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот фејсбук-профил. ДЗС апелира до сите граѓаните да се вклучат доброволно на местата каде што е неопходно и директно да ја известат ДЗС за пожари во целата територијата на државата.

Пожари на десетина локации низ Македонија, во гаснењето вклучена и Армијата

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук објави дека доцна вечерва имал телефонски разговор со претседателот на Бугарија Румен Радев на кој било договорено во најкус можен рок, Бугарија да испрати противпожарни единици. Пендаровски додаде дека хеликоптерите на Армијата немаат техничка можност да летаат во ноќни услови и оти тие ќе се вклучат во раните утрински часови.

Времето денеска: сончево и натпросечно топло

Ќе биде сончево и натпросечно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец. Дневната температура ќе биде од 29 до 42 степена. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 38 степени.

Оштетени куќи и возила од пожарите во Кочани, најавена помош од Србија и Бугарија

Пожар во Кочани. Неколку граѓани побарале помош поради отежнато дишење од чадот. Оштетени се куќи и возила. 02.08.2021.

Пожарите во Кочани оштетија куќи и возила, а десетина граѓани побарале помош поради отежнато дишење од чадот. Тешко повредени нема, но оштетено е и едно противпожарно возило. Пожарот што попладнево избувна на две локации во Кочани и се доближи до станбените домови над градот во Белско Маало, беше само еден од десетиците кои избуваа низ територијата на цела Македонија.

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук соопшти дека во телефонски разговор со бугарскиот претседател Румен Радев било договорена помош од Бугарија во гаснењето на пожарите низ земјава.

„Договорено е во најкус можен рок Бугарија да испрати противпожарни единици кои ќе помогнат на нашите екипи во гасење на пожарите“, соопшти Пендаровски.

Помош за гаснењето на пожарите е најавена и од Србија, како што соопшти премиерот Зоран Заев.

„Јас разговарав со претседателот Вучиќ, тие ги потврдија своите хеликоптери, два, три, четири или колку и да се потребни да дејствуваат утре“, изјави Заев од Кочани.

Според противпожарните екипи на терен во Кочани, пожарот во моментов се шири во правец на селото Тркање, а луѓето кои интервенираат таму се сконцентрирани да го спречат огнот да се доближи кон склад на „Макпетрол“ и кон друга приватна бензиска пумпа. Сепак, според последните информации од Центарот за управување со кризи, складот на „Макпетрол“ во Кочани веќе не е во опасност од пожарот.

Градоначалникот на Општина Кочани Николајчо Илијев вечерва изјави дека во моментов состојбата во градот е под контрола и дека помош пристигнала од повеќе страни, но дека е зафатена голема линија каде гори сува трева и нискостеблеста шума на непристапен терен.

„Со директорот на ЦУК ги координираме сите сили. Имаме дополнителни возила дојдени од Квадарци, Свети Николе и Велес“, вели Илијев.

Илијев вечерва наведе дека во денешниот пожар оштетени се две куќи во Кочани, откако оганот влегол во градот и се ширел во ралични правци од силниот ветер, но бил спречен да влезе во централното градско подрачје. Тој додаде дека во текот на ноќта ќе има дежурни екипи за да се ликвидираат пожарите во планинскиот дел.

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека на теторијата на цела држава има неколку огнени жаришта, но дека пожарот во Кочани е сосема до куќите. Од ЦУК велат дека Територијалните противпожарни единици на Кочани се наоѓаат на терен како и екипа од Виница.

„Барања од граѓани за дополнителни сили се бидејќи постоечките не можат да задоволат. Во Кочани има уште еден активен пожар, предизвикан од паднат далекувод кај мв Костин Дол и истиот за кратко време се има проширено кон шумски предел и е вон контрола. За истиот е побарана интервенција од воздух“, наведуваат од ЦУК од каде додаваат дека пожари има низ целата држава.

Претседателот Стево Пендаровски претходно вечерва на Фејсбук соопшти дека хеликоптерите на македонската Армија немаат техничка можност да летаат во ноќни услови, додавајќи дека тоа е причината поради која во гаснењето на пожарите ќе се вклучат во раните утрински часови.

Пендаровски претходно денеска соопшти дека во 16:30 часот дал наредба Армијата да се вклучи во гаснењето на пожарот во Кочани.

„Одобрена е и употреба на воздухопловите, кои денеска веќе интервенираа во Старо Нагоричане, а утре наутро одат на помош во Кочани. Во текот на денот беа ангажирани над 170 припадници на армијата, а во текот на ноќта ќе се следи состојбата на терен и ќе се ангажираат дополнителни сили, како и средства за справување со состојбите и помош на населението насекаде каде што има потреба“, наведе Пендаровски.

Во однос на другите пожари низ Македонија, Територијалната противпожарна единица од Крива Паланка денеска соопшти дека интервенирала на пет пожари, од нив три на отворено, два на објекти.

Од единицата наведуваат дека пожарникарите сѐ уште се на терен за интервенција по последната дојава примена околу деветнаесет часот, за запалена куќа во населба Маневци. Жители близу месноста Пасјак во пехчевско-делчевскиот регион информираат дека ситуацијата со пожарот кој утрово избувна кај планината Средна е алармантна.

„Пожарот започна од утринава негде околу пладне. Гори Чуката, дел од Средна и поголем дел од пожарот се движи во правец кон селото Нов Истевник. Ситуацијата е навистина алармантна, бидејќи голема е опасноста да изгори цел Нов Истевник“, според жител на соседното село. Граѓани од кумановско исто така аламираат дека имало многу силен пожар во Мургаш каде била нанесена штета на неколку куќи, а изгоела и стока.

Претходно вечерва надлежните служби во државата информираа дека шумски пожари беснеат на над десетина локации низ Македонија: пожари има во Ранковце каде се изгорени и куќи, борова шума гореше во Делчево и во Пехчево, а гори кај локалитетот Кокино, во Старо Нагоричане кумановско.

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ја напуштија централната манифестација на Мечкин Камен во Крушево и се упатија кон Кочани, каде пристигна и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски кој апелираше власта итно да реагира.

Пожари денеска има и во села во Македонски Брод, во општина Липково околу Белановце и во скопско.

Инаку, надлежните од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека во државата денеска имало вкупно 13 пожари и дека „скоро сите се предизвикани од човеков фактор“, како што наведе директорот на институцијата Стојнче Ангелов.

Пожари на десетина локации низ Македонија, во гаснењето вклучена и Армијата

Пожари околу Кочани. Поради силниот ветер и сувата вегетација огнот брзо се шири.

Шумски пожари беснеат на над десетина локации низ Македонија. Како што имформираат локалните власти и противпожарните служби, шумски пожари има во Ранковце каде се изгорени и куќи, во Кочани каде на две места се зафатени десетици хектари шума, борова шума гори во Делчево и во Пехчево, како и кај локалитетот Кокино, во Старо Нагоричане кумановско. Пожар има и во села во Македонски Брод, во општина Липково околу Белановце и во скопско. Надлежните од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека се активни 13 пожари, а дека причина за нив се човековиот фактор и топлото време.

Според информациите, пожарите на две локации околу Кочани брзо се шират поради силниот ветер и сувата вегетација. Oгнот брзо се проширил во месноста Сламерник во западниот дел над градот и веќе се зафатени дел од куќите и помошните објекти во населбата Белско Маало, како што информираат екипите на Територијалната противпожарна единица од Кочани.

Тие соопштуваат дека максимално се ангажирани во локализирање на пожарите, а помош е побарана и од соседните единици од Виница и Пробиштип. На социјалните мрежи се објавени десетици видеа и фотографии на кои се гледаат огнените јазици како горат околу куќите во градот.

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва соопшти дека за големиот пожар во Кочани наредбата како Врховен командант за ангажман на Армијата ја дал во 16:30 часот.

„Одобрена е и употреба на воздухопловите, кои денеска веќе интервенираа во Старо Нагоричане, а утре наутро одат на помош во Кочани. Во текот на денот беа ангажирани над 170 припадници на армијата, а во текот на ноќта ќе се следи состојбата на терен и ќе се ангажираат дополнителни сили, како и средства за справување со состојбите и помош на населението насекаде каде што има потреба“, наведе Пендаровски.

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вечерва на Фејсбук соопшти дека три екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје, 15 пожарникари и 3 возила, се упатуваат да им помогнат на граѓаните на Кочани и дека ќе се стават на располагање на тамошните служби.

„Екипата на пожарникари е надополнета со 6 возила (цистерни) за дотур на вода од скопските комунални претпријатија. Во текот на денешниот ден, скопските пожарникари гасеа девет пожари во Скопје и скопско, а две екипи беа на испомош во Старо Нагоричане“, наведе Шилегов апелирајки граѓаните да се однесуваат внимателно во топлите денови.

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) вечерва одржa итен состанок со цел мобилизација на тимовите за заштита и спасување од пожари како и вработените на ДЗС и ПОЗС, објави ДЗС на Фејсбук. Предложено e да се вклучат и доброволните противпожарни друштва.

„Апелираме до сите граѓани да се вклучат доброволно на местата каде што е неопходно и директно да ја известат ДЗС за пожари во целата територијата на државата. Само заедно можеме да се справуваме најсилно со ова зло“, стои во објавата.

Во Ранковце пожарот се проширил од шума во дел од населените места Радибуш и Отошница, при што биле опожарени дел од куќите, изјави градоначалникот на Ранковце Ивица Тошевски посочувајќи дека големата стихија се заканува да се прошири и кон останатите села на општината.

„Во моментв можам да кажам дека нѐ снајде голема катастрофа, огнот буквално го проголта домот во село Отошница, опожарени се куќи, има зафатено столбови за електрична енергија, струјата е во прекин. Очекуваме помош од соседните општини и во координација сме со Дирекцијата за заштита и спасување и со Центарот за управување се кризи (ЦУК)“, вели Тошевски.

Огромен пожар од попладнево пустоши во Ранковце, има изгорени и куќи.
Огромен пожар од попладнево пустоши во Ранковце, има изгорени и куќи.

Командирот на Територијалната противпожарна единица од Ранковце рече дека огнената стихија е голема и дека постои опасност од соединување на пожарот со оној во Старо Нагоричане.

Пожари во Кокино, кај Старо Нагоричане, кумановско. 02.08.2021.
Пожари во Кокино, кај Старо Нагоричане, кумановско. 02.08.2021.

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов вечерва изјави дека 13 активни пожари беснеат низ земјава, а дека неколку од нив се исклучително сериозни.

„Најсериозна е состојбата во Старо Нагоричане каде огнот е стигнат речиси до куќите во селата Кокино и Степанце. Овде дејствува и армиски хеликоптер, а со наредба на врховниот командант на АРМ, претседателот Пендаровски, помош при гаснењето на пожарите ќе даде и пешадијата на Армијата“, изјави Ангелов за телевизија Телма додавајќи дека „скоро сите пожари се предизвикани од човеков фактор.“

Од пожар зафатени се шумите во атарите на планинските села Новоселани и Костин Дол, а поради конфигурацијата на теренот отежната е интервенцијата за негово гаснење, според противпожарните единици.

Во локализарањето на пожарите е вклучено и месното население, а како превентива е исклучена електричната енергија во западниот дел на Кочани.

Борова шума гори и меѓу општините Делчево и Пехчево, потврдува Територијалната противпожарна единица во Делчево.

Гани: Несигурноста во Авганистан е поради ненадејната одлука на САД

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани зборува на состанокот во авганистанскиот парламент во Кабул. 2 август 2021 година

Ашраф Гани за моменталната несигурност во Авганистан ја обвини „ненадејната“ одлука на Вашингтон да ги повлече војниците од земјата, во услови кога владините сили се борат против Талибанците за контрола врз јужниот главен град на провинцијата Хелманд.

За време на викендот се водеа борби во Лашкар Гах - главниот град на провинцијата, каде Талибанците започнаа координирана офанзива во центарот на градот, само неколку часа откако Владата објави распоредување на стотици специјалци во областа.

Талибанските милитанти, исто така, продолжија со нападите во текот на ноќта врз најмалку два други провинциски престолнини - Кандахар, исто така на југ и Херат во западниот дел на Авганистан - по тешките борби во текот на викендот поради кои илјадници цивили ја напуштија областа соочена со насилство.

„Причината за нашата ситуација е што одлуката беше донесена нагло“, рече Гани на заедничката седница на Парламентот.

Тој ја обвини „ненадејната одлука за повлекување на меѓународните трупи“ и рече дека го предупредил Вашингтон за таквите „последици“.

Но, тој рече дека неговата влада има план да ги стави условите под контрола во рок од шест месеци и дека САД го поддржуваат планот.

Инаку, американскиот претседател Џо Бајден објави дека американските сили ќе се повлечат од Авганистан до крајот на август, а дека странските војници под команда на НАТО исто така се повлекуваат во координација со нив.

Талибанците владееја со Авганистан од 1996 до 2001 година, кога беа соборени со интервенција на меѓународните сили предводени од Соединетите држави.

Војната во Авганистан започна во време кога Џорџ Буш беше претседател по нападите врз САД на 11 септември.

Тогаш Вашингтон му даде ултиматум на лидерот на Талибанците Мула Омар да го предаде лидерот на Ал Каеда Осама Бин Ладен и да ги демонтира камповите за обука на милитанти, а дека во спротивно ќе се соочи со воена интервенција. Омар тоа го одби, а коалицијата предводена од САД ја започна инвазијата во октомври.

Бајден повтори дека САД ќе останат ангажирани во Авганистан преку хуманитарна помош. САД, исто така, се обврзаа да инвестираат 4,4 милијарди долари годишно за финансирање на авганистанските безбедносни сили до 2024 година.

Белоруската олимпијка доби хуманитарна виза за влез во Полска

Јапонија - Белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја влегува во полската амбасада во Токио, каде и беше доделена хуманитарна виза. 2 август 2021 година.

Полска соопшти дека и издала хуманитарна виза на белоруската олимписка атлетичарка Кристина Циманускаја, како и дека „ќе и ја обезбеди целата неопходна поддршка“, откако 24-годишна спортистка се бори да спречи нејзиното принудно враќање од Токио во Минск, откако навидум наиде на белоруски претставници.

Циманускаја влезе во полската амбасада во Токио, откако побара јапонска и меѓународна помош за да избегне летање во Белурусија против нејзина волја. Таа ноќта ја помина на меѓународниот аеродром во Токио.

Таа изрази стравување дека може да се соочи со апсење во својата земја поради критиките што ги објави на социјалните мрежи за тренерските гафови на нејзината репрезентација.

Драмата и меѓународните акции за одговор на нејзините молби за помош ги пофали американската амбасадорка во Белорусија, Џули Фишер, чија земја беше меѓу водечките меѓународни критичари на Алјаксандер Лукашенко, по неговото едногодишното сузбивање на про-демократското движење, бидејќи тој побара спорен реизбор во август 2020 година.

Проширена листата на Авганистанци кои имаат право на евакуација во САД

Илустрација - американски војник во Авганистан.

Соединетите Американски Држави објавија дека ја прошируваат акцијата за евакуација на авганистански државјани кои се во опасност во нивната татковина поради зголеменото насилство на Талибанците, додека повлекувањето на американската војска од Авганистан влегува во последните седмици.

Стејт департментот денеска објави дека сегашните и поранешните авганистански вработени во американските агенции за помош и развој, како и други хуманитарни групи финансирани од САД и новински организации со седиште во САД, сега ги исполнуваат условите за американски статус на бегалеци.

Одлуката беше донесена во време кога талибанските милитанти ја продолжуваат офанзивата за заземање територија во Авганистан, каде што САД и другите странски сили во мај започнаа официјално да се повлекуваат. Крајот на американското повлекување е планирано за 31 август.

САД веќе започнаа со евакуација на илјадници кандидати за имигрантска виза, кои се под ризик од можна одмазда на Талибанците, бидејќи работеле за американската влада.

Во петокот на 30 јули, првата група од 200 луѓе пристигна во Соединетите држави, од кои 2.500 ги поминаа сите чекори за да добијат визи, а одобрувањето се очекува во наредните недели.

Американската администрација претходно соопшти дека ги разгледува капацитетите низ САД и други земји во кои би можеле да бидат сместени апликантите и нивните семејства.

Специјални визи се достапни за граѓаните кои биле ангажирани како преведувачи или на други работни места за американската влада по интервенцијата предводена од САД во Авганистан од 2001 година.

Мицкоски на Илинден со повик за обединување против власта

Христијан Мицкоски - претседател на ВМРО-ДПМНЕ, денеска за Илинден се обрати од Ташмаруништа, струшко.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на одбележувањето на 2 Август – Денот на Републиката, од Ташмаруништа кај Струга повика на обединување против власта кое, како што посочи, ќе значи и надминување на разликите во опозицијата. Мицкоски рече дека на една маса мора да седнат сите на кои Македонија им е важна.

„Тука од Ташмаруништа на ден Илинден испраќам порака на обединување на нешто што е многу повеќе од коалиција за власт, туку обединување на блок составен од обесправени, жедни за правда и добар живот против власта која ги краде нашите животи и ја одзема иднината. Илинден обедини генерации Македонци за слобода. Испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт досега“, рече Мискоски.

Тој додаде точката на обединувањето е за да дадат отпор кон власта и, како што рече, да ја кренат урнисаната држава на нозе.

Мицковски ја критикуваше и одлуката на претседателот Стево Пендаровски денеска да не одржи говор на Мечкин Камен во Крушево. Пендаровски денеска објави кратко видео, бидејќи како што рече, атмосфера која е проследена со навреди повеќе разединува, отколку што обединува.

Мицкоски рече дека смета оти Пендаровски нема да одржи говор на Мечкин Камен поради стравот од народот „кој ќе им каже што мисли за нивното владеење“, наведе Мицкоски.

Петседателот на ВМРО-ДПМНЕ беше поканет од претседателот да присуствува на прославата во Крушево, но тој изјави дека заедно со делегацијата на партијата празникот ќе го одбележи во Ташмаруништа кај Струга и дека, на станот на Мечкин Камен го нарече „циркуски церемонијал“.

Пендаровски на ваквите изјави реагираше оценувајќи ги како „длабока навреда“ и велејки дека жали за одбивањето на поканата која била негов „искрен обид“ за надминување на политичките разлики браем за Илинден.

Еден починат и 54 нови случаи на коронавирус

Ковид-19

Во изминатото деноноќие се регистрирани 54 нови случаи на коронавирус во Македонија од направени 3.087 тестирања, информира Министерството за здравство. Починато е едно лице на 77 годишна возраст.

Најмногу нови случаи се регистрирани во Тетово – 32, во Скопје 13, Дебар – 4, Гостивар и Валандово по 2 и Кичево 1.

Регистрирани сe 28 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.506, бројката на оздравени пациенти е 150.399, на починати е 5.494, а бројот на активни случаи изнесува 613.

Во Сиднеј војска проверува дали се почитува карантинот

Австралија - Персонал на австралиските одбранбени сили и полицијата на Нов Јужен Велс доставуваат пакети со храна за итни случаи за луѓето во предградието Ферфилд, југозападно од Сиднеј. 2 август 2021 година.

Во австралискиот град Сиднеј денеска на улиците се распоредени војници, за да се осигураат дека позитивните лица на коронавирусот го почитуваат карантинот.

Околу 300 војници пристигнаа во Сиднеј на барање на државната полиција на Нов Јужен Велс.

Тие ќе доставуваат пакети со храна и од врата на врата ќе проверуваат дали се почитува карантинот.

Во Сиднеј мерките за затворање веќе пет недели се на сила и треба да траат до крајот на август.

Градските власти се обидуваат да го спречат ширењето на делта варијантата на коронавирусот, со повеќе од 3.600 случаи регистрирани од средината на јуни.

Во градот Бризбејн во државата Квинсленд, властите одлучија дека ограничувањата и понатаму ќе останат на сила.

Австралија досега има регистрирано над 34.000 случаи на Ковид-19 и 925 смртни случаи.

Два големи пожари во Грција, температури до 43 степени

Грција - Поглед на изгорен автомобил во пожар во близина на Патрас, Грција, 1 август 2021 година.

Грчките пожарникари денеска се борат со два огромни пожари во Родос и северозападниот дел на Пелопонез, со температури кои надминуваат 40 степени целзиусови.

Повеќе од 3.000 хектари борова шуми и маслинови градини изгореа во Ахаја, во близина на градот Патрас на северниот брег на Пелопонез, проценува Националната опсерваторија во Атина, која се потпира на слики од европскиот сателит „Сентинел-2“ кој е дел од Програмата за набудување на Земјата, Коперник.

Пожарот избувна во саботата и се уште не е целосно изгаснат и ставен под контрола, па можно е опожарената површина да е уште поголема.

Метеоролошката служба најавува температури на Пелопонез од 44 и 45 степени целзиусови.

На Родос се уште постои оптимизам бидејќи, според проценките, пожарот што избувна во неделата денеска стивнува, а се очекуваат дополнителни засилувања во борбата против пожарот.

Четири канадери денеска тргнаа да го изгаснат пожарот во областа Панданас, соопшти цивилната заштита.

„Утрото, ситуацијата на Родос е подобра од вчера. Пожарот слабее од неколку страни и е речиси под контрола", изјави гувернерот на јужното Егејско Море Јоргос Шацимаркос, истакнувајќи дека е важно никој да не загине во пожарот.

Високи температури преовладуваат низ цела Грција. Од 40 до 42 Целзиусови степени на островите и од 41 до 43 степени на континенталниот дел.

Брисел: Нема пристап до документи за наводниот словенечки „нон-пејпер“

Европскиот совет во Брисел.

Европскиот совет одби пристап до документи „од секаков вид и на кој било достапен јазик што се однесуваат на наводниот словенечки „нон пејпер“ и на можните словенечки иницијативи во врска со прецртувањето на границите на Западен Балкан и дискусиите на оваа тема“, потврди официјално Европскиот совет за Радио Слободна Европа.

Како што изјави Владас Кукулскис од прес-службата на Генералниот секретаријат на Европскиот совет, одлучено е да се одбие пристапот бидејќи објавувањето на таквите документи „ќе ја наруши заштитата на јавниот интерес во однос на меѓународните односи“.

РСЕ побара информации дали Советот го одбил пристапот до документи поврзани со наводниот нон-пејпер што словенечкиот премиер Јанез Јанша наводно го испратил до претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел претходно оваа година, како што објавија некои медиуми.

Во почетокот на јуни, австриските власти и потврдија на официјалната агенција на таа земја, АПА, дека постои документ поврзан со наводниот словенечки нон-пејпер за промена на границите на Западен Балкан.

Во април годинава, словенечкиот портал „Нецензурирано“ објави наводен неофицијален дипломатски документ „нон-пејпер“ кој, според порталот, премиерот на Словенија Јанез Јанша го испратил во Брисел.

Наводниот документ предвидува припојување на енититетот на БиХ, Република Српска, кон Србија, анексија на делови од Црна Гора и Северна Македонија со албанско мнозинство во Албанија и анексија на делот од БиХ, западна Херцеговина, кон Хрватска.

Јанез Јанша ги демантираше ваквите информации.

Осум загинати во пожарите во Турција

Пожари во Турција.

Осум лица загинаа во големите пожари што ја зафатија Турција.

Од земјата пристигнуваат застрашувачки снимки, кои покажуваат евакуација на туристите со чамци и бродови.

Како што јавува Би -Би -Си, повеќе од 120 пожари се ставени под контрола, но пожарникарите се уште се борат со седум пожари.

За време на викендот, туристите, персоналот на хотелите и локалното население мораа да бидат евакуирани по морски пат од популарните дестинации Бодрум и Мармарис. На помош пристигнаа и сопственици на приватни бродови.

Жителка на Мармарис, на прашањето дали мисли дека причина за пожарите оваа година се големите жештини, таа одговори: "Не знам. Поинаку е".

"Никогаш порано не сум видел вакво нешто. Порано имавме мали пожари, но никогаш не сум видел вакво уништување", рече таа.

Истражителите се обидуваат да утврдат дали некој од пожарите бил подметнат.

Влошување на безбедносната состојба во Авганистан

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани изјави денеска дека влошувањето на безбедносната состојба во Авганистан е поради „ненадејната“ одлука на Соединетите држави да ги повлече сите свои војници од земјата. „Сегашната ситуација се должи на ненадејната одлука на Вашингтон“, рече Гани во авганистанскиот парламент.

Талибанците го нападнаа аеродромот во Кандахар

Талибанците веќе три месеци водат офанзива низ Авганистан. Во последните недели се приближија Кандахар, лулката на талибанското движење, како и Херат на запад и Лашкар Гаху, главниот град на јужната провинција Хелманд.

Белоруска атлетичарка во Токио ќе бара азил во Австрија или Германија

Белоруската атлетичарка Тиманускаја на аеродромот во Токио, 1 август 2021 година

Атлетичарката Кристина Тиманускаја која учествува на Олимпијадата во Токио изјави дека нејзиниот живот бил загрозен во Белорусија и ќе побара азил во австриската или германската амбасада во Токио. Претходно Тиманускаја, која денеска требаше да учествува во трката на 200 метри, ги критикуваше официјалните претставници на белорускиот олимписки тим на нејзиниот профил на Инстаграм, по што тие и рекле веднаш да замине од Токио. Таа изјави, дека била наведена во трката 4x400 метри, иако досега никогаш не учествувала во таа дисциплина.

Белорусија забрани опозициска телевизија означувајќи ја како екстремистичка

Новинските агенции јавуваат дека кампањата што се спроведува против неа била прилично сериозна и дека е јасен сигнал оти нејзиниот живот ќе биде загрозен во Белорусија. Агенцијата АП јави дека таа побарала помош од јапонската полиција на аеродромот Ханеда и не се качила на авионот за Истанбул. МОК, кој е во спор со Олимпискиот комитет на Белорусија, објави дека интервенирал и оти ќе бара појаснување за случајот.

Косово му додели признание на Бо Бајден, син на американскиот претседател

Претседателката на Косово, Вјоса Османи и амбасадорот на САД Филип Коснет со претседателскиот медал за владеење на правото, за починатиот Бо Бајден

Косово постхумно му додели претседателски медал за владеење на правото на Бо Бајден за неговиот придонес во судскиот систем по 1999 година. Бо Бајден е син на американскиот претседател Џо Бајден. Почина во 2015 година, а по завршувањето на војната во 1999 година, работеше на проект за обука на ОБСЕ за косовски судии и обвинители. На свеченоста, организирана од претседателот на Косово, Вјоса Османи, во неделата вечер, наградата ја прими американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет.

Бајден вели дека Косово има „посебно место“ во неговото семејство

„Ова е неверојатно“, рече американскиот претседател Бајден во петминутната видео порака, која беше снимена однапред и емитувана за време на церемонијата, додавајќи дека Бо „се заљубил во Косово“ и дека длабоко верува во неговата независност и демократија. „Затоа тој беше толку посветен да работи со народот на Косово, за да се осигура дека воените злосторства се темелно истражени и професионално гонети, за да му помогне на Косово да изгради фер правосуден систем способен да донесе правда и помирување во земјата“, рече Бајден. „Со прифаќањето на оваа награда, во име на мојот син, исто така сакам да го признаам и поздравам неверојатниот напредок што го направи Косово во последните 20 години“, рече тој, додавајќи дека има уште многу работа. Пред пет години автопатот во близина на американската база Бондстил го доби името Бо Бајден.

Апсења и конфликти со полицијата на анти-ковид протестите во Берлин

илустрација

Стотици луѓе протестираа вчера во Берлин против мерките на германската влада во борбата против коронавирусот и покрај забраната за собирот, што доведе до апсења и конфликти со полицијата. Локалните власти забранија неколку различни протести регистрирани за викендот. Берлинската полиција ангажираше повеќе од 2.000 полицајци низ градот. Беше наведено дека демонстрантите се обиделе да го пробијат кордонот, па полицијата користела солзавец, а во некои делови од Берлин, беа уапсени демонстранти.

Германија најави можни ограничувања за невакцинираните

Во мај Германија ублажи многу мерки поврзани со коронавирусот, вклучувајќи повторно отворање на рестораните и баровите. Сепак, за многу активности, како влез во затворените простории на рестораните или престој во хотел, се бара доказ за вакцинација, негативен тест или дека лицето заздравело од коронавирус.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG