Достапни линкови

Вести

Европскиот парламент го одобри сертификатот за патување пред летната сезона

Гранична полиција во Хрватска го проверува сертификатот со QR кодот за вакцинација против ковид -19

Европските пратеници денеска го одобрија унифицираниот нов сертификат за патување со кој се олеснува движењето меѓу 27-те земји членки на унијата. Со оваа одлука се трасира патот за навреме стартување на системот пред почеток на сезоната за летни одмори.

Одлуката на Европскиот парламенент во Стразбур, сега ќе ја разгледаат и одобрат поединечно земјите членки на Унијата, што се очекува да биде набрзо и формално донесена. Оваа одлука треба да стапи во сила на 1 јули годинава и ќе има важност 12 месеци.

Со неа се опфатени условите под кои ќе биде дозволено патувањето, односно сертификат со кој се докажува вакцинација против ковид-19, потоа негативен резултат од тест или потврда за прележан ковид-19.

Засега патувањето низ земјите членки на Унијата е често збунувачко за туристите и авиокомпаниите, затоа што секоја земја применува различни правила и стандарди.

Седум европски држави воведоа дигитален сертификат за патување

Европскиот сертификат ќе биде унифициран и ќе се издава во хартиена и дигитална форма бесплатно. Во нив ќе биде вметнат QR код со безбедносни заштити. Сертификатот нема да се смета за патна исправа.

Сите земји членки мора да ги признаат сертификатите за вакцинација издадени во други земји членки на Унијата за вакцини кои се одобрени од Европската агенција за лекови.

Членките на ЕУ се договорија за „ковид пасошот“

Членките на ЕУ ќе треба да одлучат дали ќе ги признаваат сертификатите за вакцини кои се дозволени за употреба од нивните национални постапки или од вакцини кои се наведени за итна употреба на листата на Светската здравствена организација.

види ги сите денешни вести

НАТО Центар за поддршка ќе им помага на домашните компании да учествуваат на тендери на Алијансата

Илустрација

Преку НАТО Центар за поддршка на домашните компании што од денеска ќе функционира во Министерството за одбрана, фирми од земјава ќе може да учествуваат на тендери за потребите на Северноатлантската алијанса, кои на годишно ниво изнесуваат 5 милијарди евра.

Премиерот Зоран Заев, министерката за одбрана Радмила Шекеринска и заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски денеска на прес-конференција во Министерството за одбрана истакнаа дека преку центарот компаниите имаат можност да учествуваат во постапките за набавките на НАТО и земјите членки.

„Членството во НАТО ни овозможи сигурност на безбедносен план, но носи и големи придобивки за економијата. Компаниите можат да аплицираат и да заработат од вкупниот буџет од 5 милијарди евра. Нашите компании се рамноправни со другите фирми од земјите членки на НАТО и пред нив има огромни можности за заработка“, истакна Заев.

НАТО Центарот за поддршка ќе биде точка од која компаниите ќе ги добиваат сите информации за учество на тендерите. Тој, како што наведе Заев, нема да биде само бирократска алатка туку алатка која ќе им помага на фирмите.

Шекеринска, пак, порача дека во НАТО центарот домашните компании ќе имаат поддршка, не само административна, туку и за успешно аплицирање на тендери и поврзување со светските гиганти кои веќе имаат договори со НАТО-агенциите, а имаат потреба и од добавувачи.

Курти по палењето објекти во северно Косово - Србија провоцира сериозен меѓународен конфликт

Центарот за регистрација на возила во зградата на Општина Зубин Поток

Косовскиот премиер Албин Курти, по повод синоќешните напади на објекти во општините со мнозинско српско население, Зубин Поток и Звечан, ја обвини Србија дека ги користи косовските граѓани за да предизвика сериозен меѓународен конфликт.

Курти на својата страница на Фејсбук напиша дека овие акти се дело на криминалци и дека е „јасно оти тие се поттикнати и поддржани од Србија, односно од тамошниот автократски режим“.

„Поединци или групи на кои владеењето на правото и јавната безбедност им ги загрозуваат криминалните активности ја напаѓаат нашата држава и го загрозуваат мирот. Јасно е оти тие се поттикнати и поддржани од Србија, односно од тамошниот автократски режим. За жал, пред очите на меѓународната заедница, Србија користи граѓани на Косово за да испровоцира сериозен меѓународен конфликт“, напиша Курти.

Тој порача дека таквите напади нема да се толерираат и ги повика граѓаните да останат спокојни и да соработуваат со институциите.

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља денеска информира дека синоќа по полноќ е запален Центарот за регистрација на возила, кој се наоѓа во објектот на општината Зубин Поток, а нападнат е и Центарот за регистрација во Звечан.

Во објава преку својата страница на Фејсбук, Свечља оцени дека станува збор за „криминални акти со терористички елементи“.

Тензиите меѓу Косово и Србија се зголемија пред пет дена по одлуката на косовската влада за воведување на пробни косовски таблички за возилата со српски регистарски ознаки. Србите од северно Косово поради тоа ги блокираа патиштата кон граничните премини Брњак и Јариње кон Србија.

Србија, која не ја призна својата поранешна покраина како посебна нација и ја смета својата граница со Косово како „административна“ и привремена граница, со години симнува регистарски таблички од автомобили регистрирани од Косово, кои влегуваат во Србија. Возачите треба да платат пет евра за привремена регистарска табличка од 60 дена.

Пожар и подметнат експлозив на северот на Косово

Центарот за регистрација на возила во зградата на Општина Зубин Поток

Косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечља денеска соопшти дека непознати лица претходната ноќ го запалиле Центарот за регистрација на возила во зградата на Општина Зубин Поток, а дека со експлозив е извршен напад врз Центарот за цивилна регистрација во Звечан.

КоССев пренесува дека Свечља на Фејсбук напишал дека тие кривични дела имаат „терористички елементи“.

„Овие кривични дела најдобро покажуваат што би се случиле на граничните премини Јариње и Брњак да не се присутни Специјалните единици за обезбедување на редот и сигурноста“, напиша Свечља.

Тој исто така ги повика жителите на северот на Косово да ги почитуваат законите и да не дозволуваат да бидат манипулирани од оние кои имаат „материјална користи само благодарејќи на тензиите“.

Косовските медиуми претходно објавија дека бомбата на регистрацискиот центар во Звечан наводно ја фрлиле Срби „кои не прифаќаат реципроцитет за регистарските таблички“.

Денеска е петти ден од блокадата на Србите од северно Косово на патиштата кај Брњак и Јариње поради одлуката на косовската влада за воведување на пробни косовски таблички за возилата со српски регистарски ознаки.

Србија, која не ја призна својата поранешна покраина како посебна нација и ја смета својата граница со Косово како „административна“ и привремена граница, со години симнува регистарски таблички од автомобили регистрирани од Косово, кои влегуваат во Србија. Возачите треба да платат пет евра за привремена регистарска табличка од 60 дена.

Српскиот патријарх Порфириј денеска стигнува во Црна Гора за устоличување на епископот Методиј

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Порфириј

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Порфириј денеска пристигнува во Црна Гора, каде што треба да го устоличи епископот будимљанско-никшиќки Методиј, во манастирот Ѓурѓеви ступови кај Беране.

Свечениот дочек на Порфириј е закажан за 17 часот пред манастирот, а чинот на устоличување за в недела во 9 наутро.

СПЦ и Епархијата будимљанско-никшиќка ги повикаа верниците да присуствуваат на тој чин.

Методиј на чело на епархијата ќе го наследи доскорешниот еписокп Јоаникиј, кој на 5 септември во Цетиње беше устоличен за митрополит црногорско-приморски на СПЦ.

Чинот на устоличување на Методиј и најавата на тој настан не е проследен со тензии, како на почетокот на септември, кога Јоаникиј беше устоличен на Цетиње со демонстрации и силно противење на граѓаните.

Неколку илјади граѓани тогаш го блокираа Цетиње во обид да го спречат устоличувањето, зашто на СПЦ гледаат како на негатор на црногорскиот идентитет, нација, држава, јазик и култура.

Со висок безбедносен ризик, устоличувањето се изврши во Цетињскиот манастир во кој патријархот Порфириј и митрополитот Јоаникиј беа донесени со воен хеликоптер под силна полициска заштита.

Претходно, полицијата со солзавец ги разби демонстрантите, а ви судирите беа повредени 60 полицајци и демонстранти.

Медицинскиот факултет во Белград прв воведе ковид-пропусници во Србија

Илустрација: Тврдината Калемегдан во Белград

Студентите, наставниците, соработниците и ненаставниот кадар на Медицинскиот факултет во Белград, додека трае актуелната епидемиолошка состојба, ќе можат да влезат на факултетот само со ковид-пропусница.

Управата на Факултетот, повикувајќи се на одредбите од Законот за заштита на населението од заразни болести, усвои документот според кој услов за присуство на часовите и вршење на други активности на факултетот е „отсуство на знаци и симптоми на акутна респираторна инфекција и треска“, доказ за целосна имунизација, доказ за прележана болест ковид-19, серолошки докази за постоење на антитела или ПЦР тест не постар од 72 часови.

„Непочитувањето на наведените мерки повлекува одговорност пропишана со законот, подзаконските акти и општи и индивидуални акти на факултетот“, се наведува во документот усвоен на седница на наставно-научниот совет на Медицинскиот факултет во Белград.

Премиерката Ана Брнабиќ во Њујорк изјави дека темата за воведување на корона пропусниците во Србија сè уште е „на маса“ и рече дека нешто повеќе од 53 отсто од населението во Србија е вакцинирано.

„Темата за ковид пропусниците сè уште е на маса, за која, како што зборував овде во Њујорк, се користи за да се мотивираат младите да се вакцинираат. Ова не е мерка што ќе нè заштити од заразување, бидејќи може да се заразите и надвор, но тоа е мотивирачка мерка. Затоа апелирам, ве молам, верувам во граѓанска солидарност“, изјави Брнабиќ.

Бајден домаќин на Самитот на „Четворката“ со поглед на Кина

Поглед на Овалната соба во Белата куќа

Американскиот претседател Џо Бајден вчера во Белата куќа им беше домаќин на лидерите на Австралија, Индија и Јапонија за да го зацврстат сојузот во подем, познат како Четворката (Квад), кој има заедничка загриженост поврзана со Кина.

Самитот на нагласи потребата за слободен, стабилен и отворен Индо-Пацифички регион.

Иако Кина не беше спомената во јавните забелешки од четворицата лидери, се очекуваше Пекинг да биде на врвот на агендата, со оглед на тоа што Вашингтон го обновува својот стратешки фокус на Индо-Пацифичкиот регион.

Лидерите на Квад претходно годинава одржаа онлајн средба, но ова е прв собир во живо.

Бајден, кој често зборува за борбата на демократиите против автократии во Русија и Кина, на состанокот кажа дека Четворката е на фронтот на многу глобални предизвици.

Формулацијата „слободен и отворен Индо-Пацифик“ навестува заедничка загриженост за зголеменото кинеско економско и воено влијание во регионот, особено за слободата на пловидба и за воената експанзија на Пекинг во Јужното Кинеско Море.

Во заедничката изјава по разговорите, четворицата лидери соопштија дека се посветени на „промовирање на слободниот, отворен поредок базиран на правилата вкоренети во меѓународното право и брз страв од принуда“.

„Ние се залагаме за владеење на правото, слобода на пловидба и прелетување, мирно решавање на споровите, демократски вредности и територијален интегритет на државите“, соопштија тие.

Претходно, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан ја критикуваше Четворката.

„Затворена, ексклузивна клика насочена кон други земји е спротивна на трендот на времето и аспирациите на земјите од регионот. Таа нема да наиде на поддршка и е осудена на неуспех“, рече тој на брифинг со новинарите.

Самитот доаѓа една недела откако САД и Велика Британија објавија нов пакт за безбедност со Австралија, вклучувајќи договор за обезбедување подморници на нуклеарен погон за Канбера.

Франција ги отповика своите амбасадори во САД и во Австралија обвинувајќи ја администрацијата на Бајден дека ѝ забила нож во грб со тоа што овозможила откажување на милијарди вредниот договор за набавка на подморници од Франција.

Сепак, тензиите се намалија по телефонскиот разговор меѓу Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон во кој се договорија да преземат чекори за поблиска координација во Индо-Пацификот.

Рама во ОН повика на признавање на Косово, Брнабиќ обвини дека Приштина разгоре голема криза

Архивска фотографија: Српската премиерка Ана Брнабиќ и албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама во говорот пред Генералното собрание на ОН побара земјите што сè уште не ја признале независноста на Косово, да го сторат тоа.

Тој рече дека „суверенитетот на Косово е реалност која трае 13 години и оти секој треба да ја прифати“.

Рама оцени и дека Генералното собрание на ОН никогаш нема да биде
Тој изрази верување дека „Србија само со претпазливост ќе успее да се ослободи од товарот од минатото“.

Рама, исто така, рече дека го поддржува дијалогот меѓу Белград и Приштина „како единствена можност што ќе донесе меѓусебно признавање на двете земји“.

Српската премиерка Ана Брнабиќ во говорот на Генералното собрание на ОН во Њујорк рече дека Приштина разгоре голема криза со ирационална демонстрација на сила, но оти Белград останува посветен на изнаоѓање решение базирано на компромис.

Таа ја повика меѓународната заедница да инсистира Приштина да ги почитува постигнатите договори.

Српската премиерка рече дека повеќе од две децении, Србија постојано го привлекува вниманието на светската јавност кон проблемите со кои се соочува неалбанското население во Косово.

Таа рече дека Србија останува силно посветена на изнаоѓање решение базирано на компромис, кое ќе обезбеди траен мир и стабилност.
Брнабиќ рече дека активноста на ОН на Косово е важна и изрази надеж дека ОН ќе продолжат да го спроведуваат својот мандат согласно Резолуцијата 1244.

Граничните премини Јариње и Брњак на северот од Косово скоро цела недела се блокирани со паркирани товарни возила од локалните жители Срби со што е можно само пешки да се помине границата. На двете страни на преминот и натаму стојат претставници на Специјалната полициска единица на Косово.

Ова се случува поради одлуката на косовските власти да се воведат пробни регистарски таблички, наместо српските таблички со ознаки на градовите во Косово, како што се ПР (Приштина), ГЛ (Гњилане) КМ (Косовска Митровица), односно овие возила требаше да бидат пререгистрирани со таблички РКС или КС.

Србија, која не ја призна својата поранешна покраина како посебна нација и ја смета својата граница со Косово како „административна“ и привремена граница, со години симнува регистарски таблички од автомобили регистрирани од Косово, кои влегуваат во Србија. Возачите треба да платат пет евра за привремена регистарска табличка од 60 дена.

Наставничка - антивакцерка од Марибор добила отказ од работа

Илустрација: Градската куќа во Марибор

Наставничка од едно основно училиште во Марибор добила отказ зашто одбила да се вакцинира или тестира за ковид-19, што е прв таков случај во Словенија, откако владата ги заостри противепидемиолошките мерки во третио бран на епидемијата.

Словенечките медиуми вчера објавија дека наставничката привремено била отстранета од работа од почетокот на школската година зашто одбивала неделен тест и носење маска во училница, што е задолжително според одлуката на Министерството за образование, пренесува Хина.
Таа има право на жалба за решението за престанок на работниот однос во рок од две недели.

Медиумите пренесуваат дека наставничката активно делувала во активакцерска група која неодамна упадна во студио на информативна програма, барајќи да се престане со „пропагандата“ за владината кампања за вакцинација, а во видео-снимки што ги објавуваше на Фејсбук ги наговараше родителите да не ги праќаат децата во „режимски и фашистички училишта“.

Директорката на училиштето Катја Прегл за мариборскиот весник Вечер изјави дека отказот на наставничката ѝ е врачен поради кршење на работните обврски зашто одбивала да носи маска во затворен простор, како и дека не го исполнувала таканаречениот ПВТ услов (прележани, вакцинирани, тестирани), кој е задолжителен за вработените во училиштата.

Словенечкиот министер за здравство Јанез Поклукар изјави дека ПВТ условот веќе дава резултати зашто бројот на новозаразени во последните денови стагнира. Тој најави дека заострениот ПВ услов (само прележани и вакцинирани), кој од 1 септември се применува во државната управа, ќе биде проширен на сите ако бројките на новозаразени и хоспитализирани продолжат да растат.

Вработените во потесен дел на државната управа, ако не прележале ковид-19 во изминатите шест месеци, ќе мора да се вакцинираат со прва доза од вакцината до 1 октомври и со втора доза најдоцна до 1 ноември. Во спротивно нема да може да доаѓаат на работа во службените простории. Синдикатите и вработените во државната управа протестираа против таа одлука, а до Уставниот суд се поднесени над 200 предлози за поништување на таа владина мерка.

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1,4 милиони лица

Илустрација: Попис

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од дијаспората.

Државниот завод за статистика (ДЗС) од денеска, со цел никој да не биде пропуштен во пописот, ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредени локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност.

Портпаролот на Владата Муамет Хоџа на вчерашната прес-конференција апелираше до останатите во земјава и до сите во дијаспората кои досега не се попишани да го сторат тоа.

Јасмина Ѓоргиева од ДЗС на прес – конференција појасни дека граѓаните кои поради некоја причина не успеале во изминатите 20 дена да остварат контакт со попишувачот, од денеска ќе можат на одредени локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност.

Таа додаде дека влегуваме во последна фаза од пописните активности на терен, кога се привршуваат сите активности што се спроведуваа последните 20 дена, кога попишувачите и нивните реонски инструктори ги посетуваат сите пописни кругови, ги проверуваат и се обидуваат да откријат дали некој е пропуштен.

Пописот, кој официјално започна на 5 септември, ќе трае до 30 септември.

Временска прогноза - Сончево и топло до 32 степена

Илустрација: Луѓе со заштитни маски рибарат на брегот на Вардар во Скопје

Времето утрово ќе биде студено, а во текот на денот сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 11, а максималната ќе достигне од 25 до 32 степена.

Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 5, а максималната ќе достигне 28 степени.

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека до понеделник ќе преовладува стабилно време со значително повисоки дневни температури.

Од вторник и во следните два дена времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Дневните температури ќе бидат во опаѓање.7

Договорено привремено решение за хирурзите во "8-ми Септември"

Илустрација, архивска фотографија

Министерот за здравство Венко Филипче се сретна со хирурзите Градската општа болница „8 Септември“ кои најавија протест за в понеделник поради проблеми во менаџирањето на бооницата. На средбата присуствувал и директорот на болницата д-р Христијан Костов. Министерството за здравство соопшти дека на средбата е донесено привремено решение за проблемот со хируршките сали. Повеќе детали за привременото решение засега во јавност не е соопштено.

На средбата, како што соопшти Министерството за здравство, беа разгледани повеќе аспекти од состојбата, односно во ГОБ „8 Спетември“ во моментов се лекуваат 100 пациенти со Ковид-19, па оттука и редуцираноста на бројот на хируршки одделенија, но сепак со запазување на итни случаи како малигноми и фрактури.

"Тие интервенции се одвиваат тековно. За време на средбата се најде привремено решение за оперативниот програм за следната недела, а во тек на престојните денови министерот со лекарите ќе разговараат и за трајно решение за предизвикот", стои во соопштението.

Хирурзите претходно реагираат дека во болницата секојдневно функционираат само 2 хируршки сали дневно наместо полниот капацитет кој би бил 6 сали во текот на денот и за тоа го обвинуваат директорот Костов.

Пендаровски и Штајнмајер -отпочнување на македонските пристапни преговори со ЕУ позитивно ќе влијае на регионот

Македонскиот претседател Стево Пендаровски на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк се сретна со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. На средбата двајцата претседатели размениле мислења и информации за актуелните состојби во двете држави, се вели во соопштението од Кабинетот на Пендаровски. Во него е посочено дека претседателот Штајнмајер изразил најдлабоко сочувство за трагедијата во тетовската модуларна болница.

„Претседателот Пендаровски упати благодарност до претседателот Штајнмајер за неговите лични напори и ангажман, како и за континуираната германска поддршка за нашата европска интеграција“ се вели во соопштението.

Во тој контекст, соговорниците констатирале дека отпочнување на пристапни преговори на Северна Македонија со Европската Унија позитивно ќе влијае на севкупната општествено-политичка клима кај нас и ќе значи дополнително стабилизирање на состојбите и просперитет на регионот, се посочува во соопштението од претседателскиот кабинет.

Демонстранти бараат ослободување на авганистанските девизни резерви

Стотици демонстранти на улиците во Кабул и неколку други авганистански градови преку протести бараат ослободување на милијарди долари од авганистанските девизни резерви блокирани во странство. Инаку новата талибанска администрација се бори да го спречи продлабочувањето на економската криза.

По колапсот на владата поддржана од Западот минатиот месец, во услови на офанзива на милитантите, многу влади ги замрзнаа средствата и помошта. Таквите мерки неа преземени со цел проценка на новонастаната ситуација со власт предводена од Талибанците. Тоа предизвика влошување на економската ситуација и оставање милиони се борат да си дозволат основни работи.

Засега не е јасно кој ги организира протестите на кои демонстранти со транспаренти на англиски јазик барат ослободување на странските девизни резерви. Талибанците во изминатиов период ги засилија барањата за девизни резерви во странство од над 9 милијарди долари од кои повеќето од нив во САД, да им бидат вратени во Авганистан.

Портпаролот на Талибанците Сухаил Шахин на социјалната мрежа Твитер напиша пост во знак на поддршка на протестот, пишувајќи дека „има итна потреба за одмрзнување на нашите средства за надминување на суровата ситуација со сиромаштија“.

Демонстрантите го насочиле својот гнев кон американските власти, со транспаренти на кои пишувало пароли како „Обичните Авганистанци не треба да ја платат цената за поразот на Америка“.

Талибанците ги обвинија официјалните претставници на соборената влада дека заработиле со милиони долари додека бегале од Кабул.

Во Србија од почетокот на годинава починаа 15 илјади луѓе повеќе од досегашниот 10 годишен просек

Илустрација, ковид амбуланта во Белград

Во Србија бројот на смртни случаи во првите осум месеци од 2021 година е поголем за дури 15.124 во однос на десетгодишниот просечен број на смртни случаи во периодот јануари-август, покажуваат последните статистички податоци.

Според податоците на Републичкиот завод за статистика во Србија од почетокот на годината, заклучно со последниот ден од август, во Србија починале 82.681 лице. Во споредба со истиот период минатата година, кога бројот на смртни случаи беше 70.322.

Во периодот пред избувнувањето на епидемијата на коронавирус, сметајќи од 2010 година, просечниот број на смртни случаи од 1 јануари до 31 август беше 67.557. Најголем број смртни случаи годинава е регистриран во март, кога починале 12.952 луѓе, што е дури 39 проценти повеќе од дестгодишниот просек за тој месец.

Заклучување на избирачкиот список на дневен ред во ДИК

Седница на Државната изборна комисија

ДИК вечер на јавна седница ќе дебатира за заклучување на избирачкиот список за локалните избори закажани на 17 октомври. Избирачкиот список и изводите од него ДИК треба да ги потпише најдоцна до 1 октомври. Како што информираат од ДИК, на вечерашната седница исто така треба да се утврди и изгледот на гласачкото ливче.

Претходно дел од членовите на ДИК најавија дека нема се потпишат на заклучувањето на избирачкиот список поради проблемите кои настанаа со регулирање на гласачкото право на 700 граѓани кои во своите лични карти ја имаат наведено општината Бутел а според територијалната поделба треба да стои Чучер Сандево.

Утврдените листи на кандидати за Локалните избори веќе се објавени како од страна на ДИК , така и од страна на општинските изборни комисии, познати се кандидатите како за градоначалници така и за членови на советите во локалните самоуправи.

Од ДИК посочуваат дека подготовките за изборите се интензивни и дека се работи паралелно на завршување на повеќе активности.

МЗ- 80 отсто од хоспитализираните со ковид 19 се невакцинирани

Илустрација, Модуларна ковид болница во Гостивар

Министерството за здравство соопшти во период од 6 август до 23 септември се евидентирани 32.818 граѓани се позитивни од тестирани на ковид-19. Од нив 22 отсто биле целосно вакцинирани, односно 7248 лица. Според статистика за изминативе недели, 25.570, односно 78 отсто граѓани кои биле позитивни на ковид-19 не биле вакцинирани.

Процентот на хоспитализирани лица кои се невакцинирани изнесува 80 отсто, додека 20 отсто од сите моментално хоспитализирани пациенти се целосно вакцинирани. Смртноста кај невакцинираните е драстично поголема, покажува анализата на министерството.

Во истиот период од компликации настанати поради ковид-19 починале 1033 лица од кои 888 пациенти од починатите не биле вакцинирани, а само 14 отсто примиле најмалку една доза вакцина.

Иран најави дека „наскоро“ ќе продолжат преговорите за нуклеарен договор

Илустрација, архивска фотографија

Шефот на иранската дипломатија Хосеин Амир-Абдолахијан изјави дека Техеран ќе се врати на преговорите за продолжување на почитувањето на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година „многу скоро“.

Тој говорејќи на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк ги оцени како „конструктивни“ разговорите меѓу иранските и саудиските власти и рече дека Техеран поднел динамични предлози за постигнување мир во Јемен.

Иран оваа година одржа шест рунди преговори со светските сили во Виена со цел заживување на нуклеарниот договор, кој беше напуштен од поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2018 година. Преговорите беа прекинати во јуни кога тврдокорниот Ебрахим Раиси беше избран за нов ирански претседател.

Вчера висок американски функционер изрази зголемена фрустрација поради недостаток на иранско движење кон разговори за заживување на морбилниот нуклеарен договор со светските сили.

Но, Амир-Абдолахијан се обиде да ја смири загриженоста посочувајќи дека Техеран има намера да ги напушти преговорите.

„Ние не се обидуваме да ја напуштиме преговарачката маса“, изјави тој денеска за официјалната новинска агенција ИРНА .

Изјавата на Амир-Абдолахиан дојде откако Ебрахим Раиси претходно оваа недела на Генералното собрание на ОН изјави дека Иран сака разговори со светските сили за заживување на договорот да доведе до отстранување на сите американски санкции.

Хирурзи во „8-ми Септември“ најавуваат протест од понеделник

Илустрација, архивска фотографија

Десетина хирурзи од Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ најавија протест од понеделник и за тоа со писмо ги известиле министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Зоран Заев. Во информацијата која беше испратена до медиумите е посочено дека од понеделник, 27 септември нема да работат итни операции, туку само животозагрозувачки, во знак на револт од работењето на директорот д-р Христијан Костов.

Хирурзите реагираат дека во болницата секојдневно функционираат само 2 хируршки сали дневно наместо полниот капацитет кој би бил 6 сали во текот на денот и за тоа го обвинуваат директорот Костов.

„Бараме да се овозможат услови во болницата да може истата да им пружи здравствена хируршка заштита на поголем број пациенти чии болести не исчезнуваат поради пандемијата. Од страна на вработените беа понудени неколку решенија за реорганизација на работата за да се постигне поголема ефикасност, но истите или не се стигнати до директорот или истиот не ги спроведува ниту предложува други решенија“, велат хирурзите во писмото.

Болницата е главен Ковид-центар во земјава од почетокот на коронакризата. Лекарите велат дека владее незадоволство од лошата организираност на работата.

Директорот Христијан Костов преку соопштение, вели дека ја разбира потребата за зголемување на бројот на салите за операции, но смета дека тоа за сега не е можно поради ангажирањето на дел од персоналот во ковид-одделенијата и редукцијата на капацитетите во интерес на нивно зголемување за лекување на пациентите со ковид.

„Согласно бројот на анестезиолози, земајќи го предвид и бројот на оправдано отсутни заради болест, нивниот ангажман во ковид-одделенијата, редуцираниот број хируршки одделенија заради зголемување на капацитетот на одделенија за лекување на ковид-позитивни пациенти во кои е потребен поголем број на медицински персонал, согласно препораките на Министерството за здравство, ставен е акцент на оперативно лекување на пациенти кај кои одложувањето на оперативните интервенции би довело до загрозување на нивниот живот (малигноми и фрактури)“, се вели во соопштението од Костов.

Во врска со незадоволството на хирурзите во Градската општа болница „8 Септември“, министерот Филипче во гостувањето на Канал 5 изјави дека намален бил обемот на работа во сите јавни здравствени установи вклучувајќи ја и таа болница, заради тоа што голем дел од кадарот бил во систем на ротација се третираат пациенти со Ковид-19.

Тој посочи дека разговарал со директорот на ГОБ „Септември“ и дека ги искомуницирале лекарите кај кои има незадоволство заради начинот на работа.
„Дефинитивно има механизми сето тоа да се измени. Во текот на денешниот ден ги очекувам на состанок за да ги решиме сите проблеми. Верувам дека сето тоа ќе се реши и нзадоволството ќе спласне“, изјави Филипче.

Петти ден блокади на граничните премините Јариње и Брњак

Косовска полиција на барикадите на граничниот премин Брњак

Граничните премини Јариње и Брњак на северот од Косово веќе петти ден се блокирани со паркирани товарни возила од локалните жители Срби со што можно само пешки да се помине границата. На двете страни на преминот и натаму стојат претставници на Специјалната полициска единица на Косово.

Ова се случува поради одлуката на косовските власти да се воведат пробни регистарски таблички. Договорот за слобода на движење меѓу Косово и Србија беше постигнат во 2011 година. Според договорот, укинати се српските таблички со ознаки на градовите во Косово, како што се ПР (Приштина), ГЛ (Гњилане) К.М. (Косовска Митровица), односно овие возила требаше да бидат пререгистрирани во РКС или КС.


Портпаролот на косовската полиција Баки Келани изјави за Радио Слободна Европа дека и четвртата ноќ од барикадите помина мирно, и дека и денеска петти ден од барикадите ситуацијата на граничните премини е мирна.

Тензии на граничните премини на северот на Косово
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:16 0:00

Претходно косовската полиција негираше дека нејзини припадници претепале тројца Срби во близина на преминот Брњак. Косовската полиција во соопштението вели дека информациите се неточни и имаат за цел „да ја дезинформираат јавноста, да ја направат ситуацијата небезбедна за граѓаните и да исполнат различни политички амбиции надвор од Косово“.

Од октомври нова мерка со која ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Од средината на октомври ќе има мерка со која ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани, изјави министерот за здравство Венко Филипче во гостување на Канал 5 телевизија. Засега нови рестриктивни мерки или некои препораки нема да има освен тоа што сега е како критериум за влез на настани, угостителски објекти и се бара најмалку една доза вакцина.

„Тоа што сега следиме и според што се водиме се препораки на меѓународни тела, искуства од некои други земји од Западна Европа, САД, Канада итн. и тука се јасни препораките дека постарите граѓани, тие кои сакаме да ги заштитиме затоа што тие имаат и најголем број хронични болести се таа категорија граѓани кои после шест месеци од примена втора доза вакцина ќе можат да примат трета вакцина, изјави Филипче.

Тој посочи дека повеќе студии во светот укажуваат на тоа дека значајно се зголемува ефикасноста односно дека е на некој начин буст на имунитетот кога ќе се прими и трета доза.

„Затоа сега почнуваме со граѓаните постари од 60 години, понатаму сите здравствени работници без оглед на возраста, а тоа е така поради тоа што тие се најмногу изложени на ризик да заболат и без оглед на возраста и пациентите кои имаат некаква форма на имунокомпромитација“, рече Филипче.

Целта е, појасни министерот, да имаме што поголем процент на опфат со вакцинација кај нашето население, кое сега е околу 37 проценти на тоталната популација.

Над 86 проценти од сите новодијагностицирани, тие пациенти кои се во болница се невакцинирани. Огромен број смртни случаи се кај невакцинираните. Граѓаните мора да сфатат дека ова е единствениот начин да ги нормализираме животите, да се растовари здравствениот систем, а тие да го заштитат своето здравје, истакна Филипче.

Брнз-САД ќе се вклучи во разговорите за деблокада на евроинтеграциите

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Мери Брнз

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Мери Брнз денеска изјави дека САД ќе се вклучат во разговорите за деблокада на евроинтегративниот процес. Таа на денешниот настан со вицепремиерот Никола Димитров за потпишување на Меморандумот за трилатералниот проект за унапредување на дигитализацијата во Северна Македонија истакна дека ја гледа македонската иднина во ЕУ.

Брнз денеска на новинарски прашања ја дообјасни изјавата на новиот заменик помошник државен секретар Габриел Ескобар за Радио Слободна Европа дека постојат и други начини да се надмине проблемот без да се блокира европската интеграција на земјата.

„Би рекла дека заменикот-помошник Државен секретар, Габриел Ескобар, ја повтори американската политика за долгорочна вредност. Ние ја гледаме македонската иднина во ЕУ и ја потврдуваме важноста на разрешување на прашањето и се надеваме дека процесот ќе продолжи до крајот на годината. Продолжуваме со разговор со сите партнери, имаме разговор со владата овде во Скопје, разговори со соседните земји и низ цела Европа за да направиме се што можеме за да го поддржиме процесот да се придвижува напред. САД ќе се вклучи во ова прашање и во разговорите зашто сите ја делиме истата визија, Северна Македонија да го заземе заслуженото место во ЕУ и се надеваме дека тоа ќе биде бргу“, изјави денеска Брнз.

Пријавени 18 починати и 525 новозаразени со ковид-19

Илустрација

Во изминатото деноноќие се евидентирани вкупно 18 починати лица и нови 525 случаи на заразени со ковид-19 од 3858 направени тестирања. Пријавени се 18 починати лица, од кои 12 во изминатото деноноќие, а шест според Регистарот на умрени со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“ починале во период од 22 август до 19 септември 2021, но се завдени во денешниот билтен. Во новиот билтен се евидентирани и 449 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица – тројца од Скопје, по две починати лица од Куманово и Тетово и по едно починато лице од Прилеп, Демир Хисар, Кичево, Штип и Делчево.

Сите пријавени лица се починати во болнички услови. Од шесте починати кои влегуваат во денешниот билтен, а умреле во текот на изминатиот месец едно лице е починато во болнички услови, а останатите пет во домашни услови. Најмладиот починат имал 38 години, додека најстариот имал 84 години.

Од почетокот на епидемијата во земјава бројот на ковид-дијагностицирани достигна 189159 од 1 269 370 тестирања. Оздравеле 170 395, починати се 6557 луѓе, а активни случаи има 12 207.

Тие што не се попишале ќе можат тоа да сторат на одредени локации во својата општина

Илустрација, Попис 2021

Државниот завод за статистика од утре ќе им овозможи на граѓаните да можат да отидат на одредни локации во нивните општини и да ја завршат својата граѓанска и законска должност, со цел никој да не биде пропуштен во пописот, соопшти на денешната прес-конференција Јасмина Ѓоргиева од заводот за статистика.

Оваа можност се однесува на оние граѓани кои поради некоја причина не успеале во изминатите 20 дена да остварат контакт со попишувачот, односно попишувачот не ги нашол дома или не стапил со нив во контакт.

Тие граѓани ќе можат да појдат на неколку локации во нивните општини и да се попишат. Локациите ќе бидат објавени на веб страницата на заводот за статистика наменета исклучиво за пописот.

Ѓоргиева информира дека сега се влегува во последна фаза од пописните активности на терен, кога се привршуваат сите активности што се спроведуваа последните 20 дена.

„Тоа е и целта на пописот. Никој да не биде испуштен, односно да биде офатено целото население кое живее на територија на Република Северна Македонија“, изјави Ѓоргиева.

Пописот трае до четврток, 30 септември, а попишувачите работат на терен, од 8 до 20 часот.

Кривична пријава за опозицискиот градоначалник на општина Петровец

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми

Досегашниот градоначалник и кандидат за втор мандат на општина Петровец Борче Митевски од ВМРО-ДПМНЕ е осомничен за злоупотреба на службената положба и перење пари. Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднела кривична пријава против пет физички и правни лица за злоупотреба на службена должност, перење пари и злоупотреба на постапката за јавни набавки во општина Петровец.

На прес конференција овој случај го опишаа вицепремирот Љупчо Николовски и директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми. Според информациите кои ги соопштија криминалата шема ја пријавил вицепремиерот за борба против корупцијата кој добил анонимна претставка за сомневање за злоупотреба на службената положба, по што целата документација во јуни ја испратил до до Управата за финансиска полиција и Државната комисија за спречување на корупцијата.

Кривичната пријава до обвинителството ја поднесе финансиската полиција која истражувала како од 2102-та до 2018-та градоначалникот потпишал 24 фиктивни фактури во вредност од половина милион евра на фирмите чијшто вистински сопственик е неговиот брат.

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, информираше дека до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција поднеле кривични пријави против пет физички и три правни лица.

„Третопријавенот во својство на инжинер на надзор, четвртопријавенот во својство на сопственик и управител на пријавениот правен субјект „СМ-БА“ ДОО и овластен потписник на банкарските сметки на пријавениот правен субјект „Чолак топ“ ДОО Батиници и петопријавениот, во својство на управител на пријавениот правен субјект „Аце транс компани“ ДОО Скопје“, појасни Муареми.

Против овие лица, посочи Муареми, постојат основи за сторени кривичи дела за „злоупотреба на службената положба и должност“, „поттикнување злоупотреба на службената положба“, „злоупотреба на постапка за јавно приватно партнерство“, „помагање“ и „перење пари и други приноси“.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека Николовски организира политички прогон против кандидат за градоначалник на опозицијата.

„Министерот за корупција Љупчо Николовски организира политички прогон против кандидат за градоначалник на опозицијата во изборни цели, злоупотребувајќи ист предмет за кој што Јавното обвинителство за организиран криминал водено од Вилма Русковска уште во период 2017-2018 година го има истражено, и констатира дека нема криминал и за тој случај нема постапка“ се вели во соопштението.

Русковска - Наскоро обвинение за Рашковски

Во него е посочено дека Николовски во својство на генерален секретар на СДСМ организира политички прогон за предмет кој е одбиен од Обвинителство со што при распишани избори и потврдени кандидатури, прави притисок во функционирањето на општината и на градоначалникот, и поднесува кривични пријави за предмет за којшто Русковска пред четири години потврдила дека нема дело.

Николовски на новинарско прашање на прес-конференцијата отфрли политички реваншизам во случајот.

„ Прво нити го знам човекот, нити ги знам луѓето, и тоа е доказ дека за отворено и траспарентно и неселективно постапување“ одговори Николовски.

Од владејачката СДСМ во писмена реакција посочуваат дека кандидатите на Христијан Мицкоски за градоначалници не можат да понудат ништо освен деструкција и враќање на режимот. Во соопштението е наведено дека најголем дел од нив се луѓе на Никола Груевски, луѓе кои се обвинети за кривични дела кои, како што се посочува, Мицкоски лажно ги претставува како чесни и нови лица.

„Меѓу нив е и актуелниот градоначалник и кандидат на Мицкоски за општина Петровец, против кого денеска е поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба и за перење пари. Но, ова не е единствен пример за криминално однесување на кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски за градоначалници“, се вели во партиското соопштение.

ЕУ осуди сајбер напади поврзани со Русија

Илустрација, архивска фотографија, еврокомесарот Жозеп Борел и рускиот министер за надворешни работи Сергеј ЛавровЕвропската унија ја повика Русија да се придржува кон нормите за „одговорно државно однесување“, откако кампања за сајбер напади беше насочена кон голем број на земји членки.

„Некои земји членки забележаа малициозни сајбер активности, колективно означени како „Ghostwriter“ и ги поврзаа истите со руската држава“, изјави денеска во име на Блокот високиот претставник за надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел.

„Ваквите активности се неприфатливи, бидејќи се со цел да се загрозат нашиот интегритет и безбедност, демократските вредности и принципи и основното функционирање на нашите демократии“, рече тој.

Изјавата доаѓа откако германскиот јавен обвинител претходно овој месец отвори истраги за голем број неодамнешни сајбер-напади насочени кон германски политичари. За овие напади германското Министерство за надворешни работи ја обвини Москва.

ЕУ загрижена за односот на Москва спрема опозицијата, НВО и медиумите

Русија ги отфрли обвинувањата, што се случија пред парламентарните избори во Германија на 26 септември.

Според Борел, цел на сајбер-кампањата „Ghostwriter“ се „бројни членови на парламенти, владини претставници, политичари, членови на печатот и граѓанското општество во ЕУ“, со тоа што хакерите „пристапуваат до компјутерски системи, лични сметки и крадат податоци“.

Тој рече дека ЕУ и нејзините земји членки „силно ги осудуваат“ овие активности и предупреди дека блокот „ќе размисли за преземање понатамошни чекори“.

Борел не даде повеќе детали.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG