Достапни линкови

Вести

Унгарија ги олеснува рестриктивните мерки

Унгарија за време на кризата со Ковид-19.
Унгарија за време на кризата со Ковид-19.

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека очекува повторно отворање на терасите во рестораните и скратување на полицискиот час од 24 април, бидејќи кампањата за вакцинација на земјата овозможила натамошно отворање на економијата.

Гергели Гулјас на брифинг одржан денеска рече дека до 23 април е можно да бидат вакцинирани 3,5 милиони Унгарци против коронавирусот, а бројкаа до следната недела би можела да се искачи на 4 милиони или околу 40 проценти од популацијата на Унгарија.

Унгарија, чија економија беше погодена од пандемијата на Ковид-19, постепено започна да ги отвора продавниците и другите услужни дејности претходно овој месец, во услови кога една четвртина од населението е вакцинирано - потег што Унгарската медицинска комора го нарече предвремен.

И покрај успехот во кампањата за вакцинација, Унгарија до неодамна се бореше со висока стапка на инфекции и смртност. Централноевропската земја со 9,8 милиони жители регистрираше скоро 761.000 инфекции и 26.000 смртни случаи.

види ги сите денешни вести

Истражување - Американците дневно пушат марихуана повеќе отколку што пијат алкохол

Илустрација
Илустрација

Во Соединетите Американски Држави, дневната и речиси секојдневна употреба на марихуана е позастапена од сличните нивоа на консумирање алкохол, покажува анализата на националните податоци собрани во текот на четири децении.

Авторот на студијата, Џонатан Колкинс од Универзитетот Карнеги Мелон, вели дека консумацијата на алкохол е сè уште почеста, но дека во 2022 година, интензивното ниво на употреба на марихуана за прв пат го надминало честото консумирање алкохолни пијалоци, пишува Асошиетед Прес, а пренесува Гласот на Америка.

„Добри 40 проценти од оние кои користат канабис го прават тоа секојдневно или речиси секојдневно, тренд кој е повеќе поврзан со употребата на тутун отколку со редовното консумирање алкохол“, вели Колкинс.

Истражувањето, засновано на податоците од Националното истражување за употребата на дроги и здравјето, беше објавено во средата во списанието „Зависности“. Истражувањето е високо ценет извор на проценки за употребата на тутун, алкохол и дрога во САД.

Според студијата, пред две години, околу 17,7 милиони луѓе користеле марихуана дневно или речиси секојдневно, во споредба со 14,7 милиони кои пиеле алкохол со иста стапка.

Стапката на дневна или речиси секојдневна употреба на марихуана по глава на жител се зголемила за 15 пати од 1992 до 2022 година.

Тој тренд одразува промена во политиката кон марихуаната.

Повеќето американски држави сега дозволуваат употреба на марихуана за медицински или рекреативни цели, иако таа сè уште е нелегална на федерално ниво.

Пред две години, околу 17,7 милиони луѓе користеле марихуана дневно или речиси секојдневно, во споредба со 14,7 милиони кои пиеле алкохол со иста стапка, според студијата.

Стапката на дневна или речиси секојдневна употреба на марихуана по глава на жител се зголемила за 15 пати од 1992 до 2022 година.

Тој тренд одразува промена во политиката кон марихуаната.

Во ноември, гласачите на Флорида ќе одлучат за амандман на уставот на државата што ќе дозволи рекреативна употреба на марихуана, додека федералната влада планира да ја назначи како помалку опасна дрога.

Истражувањата покажуваат и дека честите корисници имаат поголема веројатност да станат зависни од марихуана, вели доктор Дејвид Горелик, професор по психијатрија на Медицинскиот оддел на Универзитетот во Мериленд.

Горелик, кој не бил вклучен во новата студија, вели дека бројот на дневни корисници сугерира дека постои ризик повеќе луѓе да развијат проблематична употреба на канабис или да станат зависни.

„Честата употреба исто така го зголемува ризикот од развој на психоза поврзана со употребата на канабис, што е сериозна состојба кога лицето губи допир со реалноста“, предупреди тој.

Балтикот со критика за рускиот предлог за менување на поморските граници

Илустрација руската ексклава Калининград (архивска фотографија)
Илустрација руската ексклава Калининград (архивска фотографија)

Русија го повлече нацртот на Министерството за одбрана со кој се предлага ревидирање на поморската граница на Москва во источниот дел на Балтичкото Море и проширување на нејзините територијални води, што го зголеми гневот на приморските членки на НАТО, Финска, Шведска, Литванија и Естонија.

Нацртот, датиран на 21 мај, првично беше објавен на официјален руски портал за правни правни акти. Според првично објавениот па повлечен предлог, превидено е проширување на територијалните води на Русија во Финскиот залив и околу ексклавата Калининград во близина на поморските граници со Финска, Естонија и Литванија.

Откако Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина во 2022 година, Финска и Шведска се приклучија на НАТО, оставајќи го Калининград целосно опкружен со членовите на алијансата.

Според нацртот, проширувањето на границата покрај брегот на Калининград помеѓу Балтијск и Зеленоградск и во источниот дел на Финскиот залив би овозможило соодветните поморски области да се користат како внатрешни морски води на Русија.

Предложени биле промени во близина на брегот на Литванија во областа на Куронскиот плун, песочната дина во облик на полумесечина што ја дели Куронската лагуна од Балтичкото Море.


По објавувањето на нацртот, Министерството за надворешни работи на Литванија соопшти дека „повикува претставник на Руската Федерација за целосно објаснување“. Москва нема амбасадор во Вилнус од април 2022 година.

Литванија го протера пратеникот на Москва и ги намали дипломатските односи со Русија по злосторствата што наводно ги извршиле руските сили во украинскиот град Буча.

„Во тек е уште една руска хибридна операција, овој пат во обид да се шири страв, неизвесност и сомнеж за нивните намери во Балтичкото Море“, напиша литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис на социјалната платформа X, поранешен Твитер.

Финскиот премиер Петери Орпо рече дека Хелсинки ќе ги следи потезите на Русија.

„Финска делува како и секогаш: смирено и заснована на факти“, напиша финскиот претседател Александар Стуб на социјалната платформа X.

Шведскиот премиер Улф Кристерсон ја потсети Москва дека е потписник на конвенцијата на ОН за регулирање на промените на поморските граници.

„И ние и Финска претпоставуваме дека Русија, која е потписничка на таа конвенција, ја исполнува таа одговорност“, изјави Кристерсон.

Нацртот беше повлечен без никакво објаснување само неколку часа по бранот критики, при што неименуван руски дипломатски извор за Интерфакс изјави дека Москва нема намера да ги ревидира своите поморски граници, додека портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков им рече на новинарите дека „нема ништо политичко“ во нацртот. .

„Гледате како ескалираат тензиите и нивото на конфронтација, особено во балтичкиот регион. За тоа се потребни соодветни чекори од нашите релевантни тела за да се обезбеди нашата безбедност“, рече Песков.

Република Српска со „формален протест“ за резолуцијата на ОН за Сребреница

Илустрација, Спомен гробишта во Сребреница,
Илустрација, Спомен гробишта во Сребреница,

Ден пред разгледувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница во Генералното собрание на ОН, Собранието на Република Српска на 22 мај, усвои протестна нота со која се бара повлекување на резолуцијата.

Во протестната нота, која ќе биде испратена до членките на ОН, се тврди дека не биле почитувани актите на Босна и Херцеговина, а при предлагањето на резолуцијата биле прекршени и меѓународните правни акти.

Генералното собрание на Обединетите нации се очекува во мај да гласа за резолуцијата со која се бара 11 јули да биде прогласен за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Властите на Република Српска не го признаваат геноцидот во Сребреница, утврден од меѓународните судови, Станува збор за убиство на над 8 илјади бошњачки мажи и момчиња во јули 1995 година кога силите на босанските Срби влегоа во влегоа во тогашната заштитена зона на ОН.

Резолуцијата за Сребреница, која ја иницираа Германија и Руанда, укажува на фактите утврдени со пресудите на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) и Меѓународниот суд на правдата, како и домашните судови.

Во документот, кој беше усвоен од Собранието на Република Српска во средата, се наведува дека „формалниот протест“ првенствено се однесува на Хрватска, Германија, Франција, Велика Британија и САД, како и други земји кои учествуваа во спонзорирањето или коспонзорирањето на ОН. Резолуција за геноцидот во Сребреница.

Во Желино до 15 часот правото на глас го искористиле 43 проценти

Илустрација
Илустрација

Државната изборна комисија соопшти дека излезноста на седумте избирачки места во кои денеска се прегласува за парламентарните избори до 15 часот е 34,87 проценти. Од вкупно запишаните 4.514 гласачи гласале 1.574 гласачи.

Во споредба со гласањето на 8 мај, на ова прегласување се забележува зголемена излезеност за 1,21 проценти на овие избирачки места.

Најголема излезност има на избирачкото место во Желино каде гласале 428 гласачи односно 43,10 проценти, а веднаш по него е Струга и изборното место 1844 каде што до 15 часот правото на глас го искористиле 299 гласачи, односно 39 процети. Најмала е излезноста во Крушево на избирачкото место 1202 каде до 15 часот гласале 67 гласачи односно 22,48 проценти.


Денеска се прегласува во петтата изборна единица во пет избирачки места, додека во шестата изборна единица на едно избирачкото место во Желино.

Граѓаните ќе може да избираат меѓу 6 кандидатски листи во петката, додека во шестката ќе може да избираат свој претставник во Собранието од 4 кандидатски листи. Тие се предложени од четири коалиции и две партии кои самостојно настапуваат на изборите.

По прегласувањето во петката и шестката ДИК со посебен заклучок ќе ги објави конечните остварени резултати по кандидатски листи за Изборна единица број 5 и број 6, вкупниот број на доделени мандати по кандидатски листи и кандидатите кои дополнително ќе се стекнат со мандат за пратеник во Собранието на Република Северна Македонија.

Албанското Специјално обвинителство заплени имот тежок 41 милион евра

илустрација
илустрација

Со запленет имот во вредност од 41 милион евра, стекнат со криминал, се пофали Специјалното обвинителство против организиран криминал и корупција (СПАК) во Албанија. Првиот човек на обвинителството Алтин Думани изјави дека во изминатава година имале многу работа и дека испратиле до судот 53 барања за пресуда, од кои 38 барања се за корупција.

„Запленет е имот вреден 41 милион евра. Ние сме обвинители, но во никој случај не сме инквизитори. Наша работа е да истражуваме, да собираме докази и да гониме. Предвид треба да се има фактот дека многу од нашите субјекти се функционери кои ја претставуваат албанската држава“ изјави Думани.

Тој додаде дека неговиот тим од 18 обвинители завршил сериозна работа и покрај институционалните пречки.

„Тврдоглави се бројките, бидејќи живееме со организиран криминал', вели Думани, алудирајќи на малиот број на приведени осомничени.

Според податоците кои ги сподели со јавноста само 8,5 проценти од барања за приведување на осомничени се одобрени од судот, односно 237 приведени, додека мерката притвор е доделена во 49 отсто од барањата.

Минатата година СПАК објави дека по две и пол годишна истрага е приведен заменик министер и бизнисмен за оштетување на државниот буџет за 100 милиони евра. Ова обвинителство започна со работа во 2019 година и содржи 18 обвинители со свои тимови.

Повторно спорни договорите за вработување на 18 луѓе на Токсикологија

Илустрација
Илустрација

Договорите за вработување на 18-те лица во Универзитетската клиника за Токсикологија кои ги потпиша организациската директорка Бесија Илјази, по отпуштањето на медицинскиот директор Данил Петровски, се сметаат за непотпишани, изјави директорката на државниот санитарен и здравствен испекторат, Рената Младеновска.

Таа по денешната спроведена контрола во Клиниката за токсикологија, изјави дека инспекторите утврдиле дека договорите за работа се потпишани само од еден директор што е спротивно на законот каде што е децидно наведено дека сите правни акти мора да бидат потпишани од медицинскиот и организацискиот директор. Двајцата имаат заедничка надлежност врз потпишувањето на договорите за вработување, отказни решенија и јавни набавки итн.

„Доколку овие акти се потпишани само од еден директор, согласно закон за здравствена заштита се сметаат за непотпишани,“, изјави Младеновска.

Таа додаде дека за овој прекршок во законот нема предвидена казна и најави дека министерот за здравство Илир Демири ќе треба да одлучува што понатаму со овие 18 луѓе и валидноста на нивните договори за работа.

Во однос на тие 18 лица, инспекторите донесоа решенија дека не треба да се во просториите на Клиниката бидејќи договорите им се истечени на 31 јануари 2023 година. Според нивниот увид, тие бесправно работеле со пациенти и давале здравствени услуги, иако немале договори за ангажман. До овој вонреден надзор од ДЗСИ дојде откако на 22 април лекари од прес-конференција алармираа дека на клиниката владее хаос. По ваквите изјави, Д-р Данил Петровски беше разрешен од позицијата медицински директор, затоа што, како што вели министерот Демири, не работел совесно и не ги потпишал иако имал имал согласности за продолжување на договорите за работа на 18 лица.

Демири не ја разреши организациската директорка Илјази за која мнозинството лекарски колегиум во минатиот период обвинуваше дека не знае македонски јазик, комуницира само на албански јазик и форсира да се вработат 18 лица на позиции кои не се потребни на клиниката, а не дозволува вработување на двајца биолози и еден болничар, како и дека не склучила договор за осигурување на болницата.

Демири: Изборите завршија, да се вратиме во реалноста
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Превирањата на Клиниката започнаа минатиот месец откога вработени на Клиниката реагираа дека организациската директорка Иљази инсистира да се вработат 18 лица на кои им се истечени договорите за дело. Вработените се пожалија и дека не можат да комуницираат со Иљази бидејќи таа не го говори македонскиот јазик.

ДИК: Излезноста до 13 часот е 25,48 отсто

Архивска фотографија
Архивска фотографија

Државната изборна комисија соопшти дека излезноста на седумте избирачки места во кои денеска се прегласува за парламентарните избори до 13 часот изнесува 25,48 проценти.

Од вкупно запишаните 4.514 гласачи досега гласале 1.150 гласачи. Во споредба со гласањето на 8 мај, на прегласувањето се забележува зголемена излезеност за 3,71 проценти на овие избирачки места.

Според ДИК, најголема излезност има на избирачкото место во Желино каде гласале 325 гласачи, а најмала е излезноста во Крушево на избирачкото место 1194 каде до 13 часот гласале 47 гласачи односно 15,77 проценти.

„Во избирачкото место 2101 во Желино гласале 325 гласачи односно 32,73 отсто. Во избирачкото место 1194 во Крушево, гласале 151 гласачи, односно 32,20 отсто. Во избирачкото место 1202 во Крушево гласале 47 гласачи односно 15,77 отсто. Во избирачкото место 1272 во Охрид гласале 185 гласачи, односно 26.02 отсто. Во избирачкото место 1470 во Долнени гласале 117 гласачи, односно 17,78 насто. Во изборачкото место 1470/1 во Долнени гласале 100 гласачи, односно 15,82 насто. Во избирачкото место 1844 во Струга гласале 225 гласачи, односно 29,88 насто, се наведува во соопштението на ДИК.

Денеска се прегласува во петтата изборна единица во пет избирачки места, додека во шестата изборна единица на едно избирачкото место во Желино.

Пентагон вели дека Русија „најверојатно“ распоредила антисателитско оружје во вселената

Портпаролот на Пентагон, Патрик Рајдер
Портпаролот на Пентагон, Патрик Рајдер

Пентагон соопшти дека Русија „најверојатно“ распоредила антисателитско оружје во вселената претходно овој месец, тврдење кое Москва брзо го отфрли.

Портпаролот на Пентагон, Патрик Рајдер, на прес-конференција на 21 мај, изјави дека новото антисателитско оружје било лансирано пет дена порано во истата орбита како сателит на американската влада.

Тој додаде дека проценките на Пентагон „дополнително укажуваат на карактеристики кои наликуваат на претходно распоредените вселенски објекти од 2019 и 2022 година“.

„Секако, имаме одговорност да бидеме подготвени да го заштитиме и одбраниме вселенскиот простор и да обезбедиме континуирана и непрекината поддршка на Здружените и комбинирани сили“, рече тој.

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на 22 мај ја отфрли изјавата, нарекувајќи ја „лажна информација од Вашингтон“.

„Ние секогаш се противиме на поставување на вакво оружје во орбитата на Земјата“, изјави Рјабков за новинарите во Москва.

Сè поголем број нации се преселуваат во вселената, а десетина се способни да лансираат вселенски летала. Во меѓувреме, околу 80 нации и многу приватни компании имаат објекти во орбитата, што го прави вооружувањето на вселената глобална грижа, иако Договорот за вселената од 1967 година бара оружјето да остане на Земјата.

На 20 мај, резолуцијата на ОН предложена од Русија против трката за вооружување во вселената, не беше одобрена од Советот за безбедност, при што седум земји, вклучувајќи ги САД, Франција и Обединетото Кралство, гласаа против, а седум нации, вклучително Русија и Кина, гласаа за резолуцијата.

Минатиот месец Русија стави вето на резолуцијата на САД против нуклеарното оружје во вселената. Американскиот претставник во ОН, Роберт Вуд, во тоа време ја обвини Русија дека користи манипулативна тактика во однос на прашањето за нуклеарното оружје во вселената.

Во февруари, медиумските извештаи во САД ги опишаа нуклеарните амбиции на Русија во вселената и нуклеарниот потенцијал на антисателитското оружје како закана за националната и меѓународната безбедност.

Поради овие извештаи, Вашингтон ја обвини Русија дека развива антисателитско оружје, додека претседателот Џо Бајден јавно ги уверува Американците дека ниту тие, ниту Меѓународната заедница се соочуваат со каква било опасност.

Рускиот претседател Владимир Путин тогаш изјави дека неговата земја „отсекогаш била категорично против и сега е против распоредувањето нуклеарно оружје во вселената“.

Британскиот шеф на дипломатијата Камерон во посета на Тирана

Булеварот „Маченици на нацијата“ во Тирана украсен со британски и албански знамиња пред пристигнувањето на Камерон, 21 мај 2024
Булеварот „Маченици на нацијата“ во Тирана украсен со британски и албански знамиња пред пристигнувањето на Камерон, 21 мај 2024

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Дејвид Камерон, денеска (22 мај) ќе ја посети Албанија, каде што ќе се сретне со највисоките лидери на таа земја.

Камерон ќе се сретне со албанскиот премиер Еди Рам, министерот за надворешни работи Игли Хасани и претседателот Бајрам Бегај.

Планирано е Рама и Камерон да одржат заедничка прес-конференција.

За добредојде на високиот британски функционер, булеварот на народните маченици во Тирана беше украсен со британски и албански знамиња, додека на зградата на Политехничкиот универзитет беше поставен транспарент на кој пишуваше „Добредојдовте господине Камерон“.

Во изјава за британските медиуми пред пристигнувањето во Албанија, Камерон рече дека британското партнерство со Албанија дава резултати во борбата против илегалната миграција, која во 2023 година забележа пад од 90 отсто.

„Заедно го зајакнуваме нашето партнерство, ја зајакнуваме европската безбедност, инвестираме во следната генерација млади луѓе, градиме трговски врски и се бориме против корупцијата и организираниот криминал за да обезбедиме изградба на одржлива и просперитетна иднина за нашите земји“, рече Камерон пред посетата.

Британската амбасада во Тирана пред неколку дена соопшти дека Камерон ќе го истакне успехот на партнерството меѓу двете земји во борбата против трговијата со луѓе и илегалната имиграција, како и влијанието на британските инвестиции во спречувањето на имиграцијата.

Во 2022 година, повеќе од 45 000 луѓе го преминаа Ла Манш за да стигнат до Обединетото Кралство. Британското Министерство за одбрана во тој рекорден број ги издвои албанските, иранските и авганистанските имигранти.

Најавено е и дека шефот на британската дипломатија ќе претстави нова програма поврзана со правдата, борбата против корупцијата и организираниот криминал во Албанија, како и обезбедување британска експертиза на албанската полиција.

Велика Британија понуди четири милијарди фунти за проекти во Албанија кои ќе се реализираат во соработка со министерствата за финансии, енергетика и инфраструктура и општините низ земјата. Британската амбасада во Тирана соопшти дека трговските врски се удвоиле во изминатата година и дека бројот на туристи од Обединетото Кралство во Албанија е зголемен за 30 отсто во јануари 2024 година во споредба со истиот период минатата година.

Венецијанската комисија го осуди законот за „странски агенти“ на Грузија

Саломе Курасбедијани, членка на партијата Грузиски сон, го отфрли извештајот на Венецијанската комисија, 21 мај 2024
Саломе Курасбедијани, членка на партијата Грузиски сон, го отфрли извештајот на Венецијанската комисија, 21 мај 2024

Венецијанската комисија на Советот на Европа препорача властите во Грузија да се откажат од воведувањето на планираниот закон за „странски агенти“, кој беше осуден од Западот и доведе до масовни улични протести од локалната јавност.

„Венецијанската комисија силно препорачува укинување на законот во неговата сегашна форма, бидејќи неговите основни недостатоци ќе вклучуваат значителни негативни последици за слободата на здружување и изразување, правото на приватност, правото на учество во јавните работи, како и забрана за дискриминација“, се вели во итното мислење објавено на 21 мај.

Како што пренесува РСЕ на англиски јазик, Комисијата, на барање на Парламентарното собрание на Советот на Европа, се обврза да го оцени грузискиот закон, кој критичарите го споредуваат со законите што се користат во Русија за замолчување на независните медиуми и граѓанското општество.

Комисијата соопшти дека жалат што грузискиот парламент не го чекал нивното мислење пред да го усвои законот и покрај повиците на претседателот на Парламентарното собрание и генералниот секретар на Советот на Европа.

Владејачката партија Грузиски сон, која го протурка законот низ парламентот, го отфрли извештајот на Комисијата.

„Најдовме многу неосновани и контрадикторни правни објаснувања, како и бројни груби искривувања на фактите во заклучоците, што дополнително ја поттикнува радикализацијата на одредени групи“, рече Саломе Курасбедијани од владејачката партија, на брифинг за новинари.

Што ги предизвика масовните протести во Грузија?
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Таа додаде дека е очигледно дека сето тоа го поткопува кредибилитетот на таа институција и вредностите на кои треба да служи.

Таканаречениот Закон за странски агенти, беше осуден од Соединетите Држави, Европската Унија и организациите за човекови права. Во знак на протест против законот, илјадници Грузијци учествуваа во демонстрациите кои беа насилно задушени од властите.
Законот ќе бара од медиумите и невладините организации да се регистрираат како „оние што ги застапуваат интересите на странска сила“ доколку добиваат повеќе од 20 отсто од своите финансии од странство.

Противниците на законот укажаа на слични закони што ги користи претседателот Владимир Путин за да го задуши неистомислениците и независните институции, што ги поттикна Грузијците да ја наречат мерката „руски закон“ и да ја сметаат за закана за патот на земјата кон европските интеграции.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG