Достапни линкови

Вести

Албанија започна масовна вакцинација

Вакцинација на плоштадот Скендербег во Тирана. 28.03.2021.
Вакцинација на плоштадот Скендербег во Тирана. 28.03.2021.

Масовната имунизација на населението во Албанија започна денеска во пресрет на летната туристичка сезона, откако земјата набави 192.000 дози од кинеската вакцина против Ковид-19, пренесе агенцијата АП.

Стотици лица постари од 70 години доаѓаат на плоштадот Скендербег во Тирана, каде се спроведува вакцинација во два големи шатори.

Албанија започна со вакцинирање во средината на јануари.

Пред кинеската вакцина, во албанија стигнаа помалку од 100.000 дози вакцини од производителите „Фајзер и Бионтек“, „Астра Зенека“ и „Спутник В“.

Досега во Албанија се вакцинирани 65.000 лица, вклучително медицинскит персонал, лица постари од 80 години и просветни работници.

Вакцините на кинеската компанија „Синовац“ оваа недела ги донесе премиерот Еди Рама од Турција, додека 500.000 дози од истата компанија Албанија треба да ги добие во следните два месеци.

Рама исто така рече дека компанијата Синовац ќе гради фабрика во Албанија која ќе произведува разни вакцини.

Албанската влада сака да вакцинира што повеќе луѓе за земјата да биде подготвена за летната туристичка сезона.

Пред почетокот на пандемијата, туризмот стана важна индустрија за економијата на Албанија.

види ги сите денешни вести

Самитот за Украина ги утврди насоките за мировните преговори со Русија

Швајцарија, Мировен самит Бургеншток, 15 јуни 2024 година
Швајцарија, Мировен самит Бургеншток, 15 јуни 2024 година

Осумдесет земји се согласија дека територијалниот интегритет на Украина мора да биде основа на секој мировен договор. Швајцарија, која беше домаќин на самитот, рече дека повеќе од 90 земји учествувале во разговорите, а огромното мнозинство потпишало коминике, според списокот објавен од швајцарските организатори на крајот на сесијата.

Саудиска Арабија, Индија, Јужна Африка, Тајланд, Индонезија, Мексико и Обединетите Арапски Емирати беа меѓу земјите кои учествуваа, но не го потпишаа последното коминике.

Како потписник не се појави ниту Бразил, кој беше наведен како „набљудувач“ на списокот на присутни.

„Сметаме дека за постигнување мир е потребно учество и дијалог меѓу сите страни“, се наведува во документот.

„Ја потврдуваме нашата посветеност... на принципите на суверенитет, независност и територијален интегритет на сите држави, вклучително и Украина, во нивните меѓународно признати граници“, се додава во документот.

Во завршниот документ, исто така, се бара ослободување на сите воени заробеници во „целосна размена“ и сите украински деца кои се „депортирани и нелегално раселени“ да бидат вратени во Украина.

Киев ја обвинува Русија за киднапирање на речиси 20.000 деца од делови на истокот и југот на земјата, врз кои нејзините сили презеле контрола.

Работните групи на самитот се занимаваа и со прашања од глобалната безбедност на храната и нуклеарната безбедност.

„Безбедноста на храната не смее да се вооружува на кој било начин“, се наведува во декларацијата, додавајќи дека пристапот до пристаништата во Црното и Азовското Море е „критичен“ за глобалното снабдување со храна.

А земјите, исто така, повикаа на Украина да и се даде „целосна суверена контрола“ над нуклеарната централа Запорожје.

Лоциран во јужна Украина, објектот е најголемото нуклеарно место во Европа и е под контрола на руските сили од почетокот на војната.

Десетици светски лидери собрани во швајцарско одморалиште се надеваа дека ќе постигнат консензус за осуда на руската инвазија на Украина на вториот и последен ден од нивниот собир на 16 јуни.

Отсуството на Русија на Глобалниот самит за мир инициран од Украина ги намали надежите за каков било напредок, како и одлуката на Кина да се држи настрана.

Самитот од 15 до 16 јуни е кулминација на напорите на Зеленски во изминатите 19 месеци да ги ангажира глобалните лидери да помогнат да се стави крај на најголемата европска војна од Втората светска војна.

Швајцарија се согласи да биде домаќин на самитот со надеж дека ќе го отвори патот за идниот мировен процес во кој ќе биде вклучена Русија. Зеленски не сакаше Русија да учествува во оваа фаза.

Марш на ЛГБТ војниците во Украина, бараат повеќе права и признавање на заслугите

Марш на ЛГБТ украински војници
Марш на ЛГБТ украински војници

Неколку стотици ЛГБТ украински војници и нивните поддржувачи маршираа низ центарот на Киев во недела, на 16 јуни, за да побараат повеќе права и да ги истакнат своите заслуги во војната со Русија, објави АП.

Војниците, од кои многумина носеа ознаки со виножито и еднорог на своите униформи, ја повикаа владата официјално да им додели партнерски права.

Настанот беше опишан како Марш на еднаквоста, но ја немаше славеничката атмосфера на мирнодопски настани и се одржа на дожд и под силно полициско обезбедување со закани од контрадемонстрантите.
Улогата на ЛГБТ членовите во војската е одговорна за промена на ставовите на јавноста кон истополовите партнерства во социјално конзервативната земја, пишува АП.

„Ние сме обични луѓе кои се борат на еднаква основа со сите други, но ние сме лишени од правата што ги имаат другите луѓе“, изјави за Асошиејтед прес Дмитриј Павлов, војник кој користел стап за одење.

Активистите бараат законски реформи за да им се овозможи на истополовите парови да донесуваат медицински одлуки за ранетите војници и да ги закопуваат жртвите од војната што се прошири низ Украина пред повеќе од две години.

Тие тврдат дека подобрувањето на правата на хомосексуалците ќе создаде дополнителен јаз меѓу Украина и Русија, каде ЛГБТ правата се строго ограничени.

На митингот на гордоста присуствуваше персонал од американската амбасада и од неколку европски земји.

Организаторите се соочија со тешкотии во организацијата. Градските власти ја отфрлија петицијата да се дозволи одржување на метро станицата, а исто така беше осудена и од еден од главните ограноци на Украинската православна црква.
„Оваа акција е дел од левичарско радикално политичко движење и има за цел да наметне политичка идеологија, а има и за цел да ја уништи институцијата на семејството и да го ослабне украинското општество во услови на војна и отфрлање на руската агресија“, црквата кажа.

Полицијата постави кордони во центарот на Киев за да ги оддалечи демонстрантите од контрапротестот, внесувајќи ги во централната метро станица на крајот на настанот.

Противниците на митингот, од кои некои носеа маски за лице и анти-геј знаци, маршираа до споменикот на паднатите борци во центарот на градот.

А оние на ЛГБТ собирот и контрапротестот ја искористија приликата да побараат странските земји да и помогнат на Украина во војната со Русија, извикувајќи „Вооружи ја Украина сега!“

Сиљановска-Дафкова: Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем

Претседателката на Република Северна Македонија Гордана Сиљановска-Давкова
Претседателката на Република Северна Македонија Гордана Сиљановска-Давкова

Претседателката на Република Северна Македонија Гордана Сиљановска-Дафкова вели дека кон војната во Украина треба да се однесуваме не како кон украински проблем, туку како европски и светски проблем.

- Неподелени беа мислењата дека дијалогот е здрава работа, дека мировната конференција навистина и покрај многуте учесници дојде до единствени сознанија. Најчесто се повикувавме сите на Повелбата на Обединетите нации, најчесто се повикувавме сите на мировните решенија, изјавила претседателката Сиљановска-Дафкова, соопштија од нејзиниот Кабинет.

Таа ова го изјави пред почетокот на денешната пленарна сесија на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн во Швајцарија, на која треба да има свое обраќање.

Заблагодарувајќи се на Швајцарската Конфедерација за организирањето на Самитот, таа информирала дека остварила куси средби со претседателката на Швајцарската Конфедерација, Виола Амхерд, потпретседателката на Соединетите Американски Држави, Камала Харис, со германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

Учествувала и на панелот за безбедноста, односно опасноста по безбедноста за храната, од што како што кажа и ние сме засегнати.

Самитот од 15 до 16 јуни е кулминација на неколку состаноци на светските лидери и нивните советници во изминатите 19 месеци. Зеленски првпат ја претстави својата мировна формула виртуелно на состанокот на Групата 20 одржан во Индонезија во ноември 2022 година. Потоа следеа четири состаноци на советници за национална безбедност.

Москва не беше поканета да присуствува на собирот што украинските власти го нарекоа како мировен самит. Дури и пред изјавите на Путин на 14 јуни во Министерството за надворешни работи во Москва, руските власти го отфрлија настанот како залуден.

Иран ја прекори Г7 за изјавата за ескалација на нуклеарната програма

Нова подземна нуклеарнa постројка на Иран
Нова подземна нуклеарнa постројка на Иран

Иран ја повика Групата седум (Г7) на 16 јуни да се дистанцира од „деструктивните политики од минатото“, рече портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Насер Канаани, осврнувајќи се на изјавата на Г7 со која се осудува неодамнешната ескалација на иранската нуклеарна програма.

На 14 јуни, Г7 го предупреди Иран да не ја унапредува својата програма за нуклеарно збогатување и рече дека ќе биде подготвен да спроведе нови мерки доколку Техеран и пренесе балистички ракети на Русија.

„Секој обид да се поврзе војната во Украина со билатералната соработка меѓу Иран и Русија е чин со само пристрасни политички цели“, рече Канаани.

Организацијата за атомска енергија на Обединетите нации соопшти дека земјата ги проширува своите нуклеарни капацитети.

Тројца сојузници рекоа дека потезите на Иран го поткопуваат историскиот нуклеарен договор од 2015 година, откако Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во четвртокот соопшти дека земјата ги зајакнува капацитетите за збогатување на две локации.

„Овие мерки уште еднаш ќе ги зголемат залихите на збогатен ураниум и капацитетот за збогатување на Иран, чии нивоа веќе ги надминаа границите утврдени со договорот од 2015 година“, се вели во заедничката изјава на министерствата за надворешни работи на Франција, Германија и Велика Британија.

Осудата дојде повеќе од една недела откако земјите поднесоа резолуција на состанокот на одборот на гувернери на МААЕ, во која се критикуваше недостатокот на соработка на Техеран со нуклеарните чувари, што е прв таков потег од ноември 2022 година.

ЕУ разгледува визни ограничувања за законот за „странски агенти“ на Грузија

Грузија, Протест за Закон за странски агенти, илустрација
Грузија, Протест за Закон за странски агенти, илустрација

Европската унија (ЕУ) ќе ја разгледа можноста за повторно воведување визен режим за Грузијците, според објавениот документ, како одговор на широко критикуваниот закон за „странски агенти“ усвоен од парламентот и покрај уличните протести и меѓународните предупредувања.

Покрај суспендирањето на безвизниот режим на ЕУ, кој е во сила од 2017 година, документот, кој го виде Радио Слободна Европа (РСЕ), исто така повикува на разгледување на санкции против највисоките грузиски владини претставници, суспензија на финансиската помош и други мерки. .

РСЕ не можеше веднаш да добие коментар од грузиските владини претставници.

Грузискиот парламент, кој е под контрола на партијата Грузиски сон, минатиот месец даде конечно одобрување на таканаречениот закон за „странски агенти“, со што го отфрли ветото на претседателот Саломе Зурабишвили.

Законот налага невладините организации и медиумските групи кои добиваат најмалку 20 отсто од своите средства надвор од државата да се регистрираат како организации кои „ги следат интересите на странска сила“.

Прекршувањето на законот може да резултира со парични казни над 9.000 американски долари.

Законот е направен по модел на сличен во Русија, кој првично беше усвоен во 2012 година, а постепено се проширува и заострува за да вклучи граѓански групи, активисти за човекови права, медиумски организации и други. Законот принуди затворање на десетици организации и поединци во Русија, а активистите и новинарите ги принуди да ја напуштат земјата.

РСЕ, како и ТВ-мрежата на руски јазик Current Time и одредени делови од уредничките служби на Радио Слободна Европа беа прогласени од руското Министерство за правда за странски агенти во 2017 година. РСЕ ја затвори својата канцеларија во Москва во 2022 година.

Во Грузија, пратениците го усвоија законот и покрај се поострите предупредувања од ЕУ и САД.

Руската полиција ги ликвидира затворениците и стави крај на заложничката драма

Илустрација
Илустрација

Заложничката драма во притворниот центар во јужна Русија заврши откако руските безбедносни сили „влетаа“ во затворот, објавија руските државни медиуми на 16 јуни.

Заложниците во Ростов на Дон не се повредени, пренесе РИА Новости, повикувајќи се на Руската Федерална затворска служба. Се вели дека киднаперите биле „ликвидирани“, додека други локални вести објавија дека „некои од заробениците биле убиени“.

Шест затвореници, наводно, зеле двајца чувари како заложници во притворен центар во Ростовската област, барајќи автомобил и слободен премин. Тие беа обвинети за терористички активности, а некои беа наводно поврзани со екстремистичката група „Исламска држава“ (ИСИЛ).

Државната агенција ТАСС јави, повикувајќи се на неименувани полициски извори, дека киднаперите биле вооружени со ножеви, палки и секири.

Медиумите објавија дека тие потоа излегле во централниот двор со заложниците.

Претходно агенциите јавија дека центарот на Ростов е опколен а беше блокирана улицата „Красноармејскаја“, каде што се наоѓа истражниот затвор.

Според активистката за човекови права, член на Советот за човекови права Ева Меркачева, акцијата била добро испланирана и подготвена: напаѓачите комуницирале меѓу себе во истражниот затвор и контактирале со раководството во дивината, смета Меркачева.

Бројот на жени кои имаат осигурување, а немаат гинеколог се искачи на 260 илјади

Гинеколошки стол, илустрација
Гинеколошки стол, илустрација

Жени кои немаат избрано матичен гинеколог, а имаат здравствено осигурување, според годишниот извештај на Фондот за здравствено осигурување е околу 260.000, а бројот на оние без здравствено осигурување и без избран матичен гинеколог, околу 134.000 лица.

Доколку се земе предвид дека во земјава 50,4 отсто од активното попишано население се женски лица, тогаш процентот на жени со здравствено осигурување, а без избран матичен гинеколог, изнесува околу 28 проценти.

Професор доктор Глигор Тофоски, претседател на Македонската асоцијација на гинеколози и опстетричари (МАГО) во изјава за МИА потврди дека слични бројки има и во спроведените анкети од Асоцијацијата.

„Само 33 проценти од анкетираните жени во неколку општини од нашата држава, практикуваат редовни гинеколошки прегледи на една година. Повеќе од 30 отсто не го посетиле својот матичен гинеколог подолго од три години, а дури 25 проценти немаат избрано свој матичен гинеколог, делумно заради тоа што во општините каде живеат немаат достапен матичен гинеколог, или истиот заминал во пензија/починал и оттогаш не побарале нов, а делумно и заради стравот, незаинтересираноста и неинформираноста за значењето на редовните гинеколошки прегледи, подвлече тој за МИА.

Шуто Оризари доби гинеколог, но снемува пациентки
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

Според податоците на ФЗО има недостиг и на гинеколози. Во текот на 2023 година, регистрирани се вкупно 161 гинеколог. Во споредба со претходната година, бројот на гинеколози е зголемен за двајца лекари.

Најголем број гинеколози има во Скопскиот регион - 56 лекари, додека најмал е бројот во Североисточниот регион со 12 гинеколози. Во 2023 година склучени се вкупно 142 договори во примарната здравствена заштита за гинекологија.

Споредувајќи ги со бројот на осигуренички, на секои 10 илјади жени склучени се 1,54 договори со гинеколог. Општината Шуто Оризари со години е најкритична и немаше гинеколог, во моментов работи само еден, а бројот на жени во репродуктивен период е околу 8.000, според достапните податоци.

Израел најави дневна пауза во испораката на помош за Газа

Палестина/Израел, конфликт (илустрација)
Палестина/Израел, конфликт (илустрација)

Израелската војска во неделата соопшти дека ќе ги „паузира“ секојдневните борби околу јужниот правец на Газа за да ја олесни испораката на помош, по неколкумесечните предупредувања за глад на опколената палестинска територија.

Најавата за „локална, тактичка пауза во воените активности“ во областа Рафах дојде на 16 јуни, еден ден откако осум израелски војници загинаа во експлозија во близина на градот на крајниот југ, пишува АФП.

Уште тројца војници загинаа во други области, што е една од најголемите загуби за израелската армија во војната против Хамас, која Соединетите Американски Држави и Европската Унија, меѓу другите, ја прогласија за терористичка организација.

Агенциите на Обединетите нации и хуманитарните групи постојано алармираат поради големиот недостиг на храна и други основни потреби во Појасот Газа, влошен со ограничувањата за копнениот пристап и затворањето на клучниот премин Рафах со Египет откако израелските сили го зазедоа на почетокот на мај.

Израел долго време ги бранеше своите напори да стигне помош во Газа, вклучително и преку границата Керем Шалом во близина на Рафах, обвинувајќи ги милитантите за ограбување на резерви и хуманитарни работници со тоа што не ги дистрибуирале до цивилите.

„Локална, тактичка пауза во воените активности за хуманитарни цели ќе се одржува од 20:00 (7 по средноевропско време) до 19:00 часот (18 по средноевропско време) секој ден до понатамошно известување по патот што води од преминот Керем Шалом до Пут Салах ал. - Дин, а потоа кон север“, се вели во военото соопштение.

Мапата што ја објави армијата ја покажа хуманитарната рута која се протега до европската болница Рафа, на десетина километри од Керем Шалом.

Дописниците на АФП во Газа јавија дека нема извештаи за напади, гранатирање или борби во неделата наутро, иако армијата во соопштението нагласи дека „нема прекин на непријателствата во јужниот дел на Појасот Газа“.

Одлуката, за која војската рече дека е веќе донесена, е дел од напорите за „зголемување на количината на хуманитарна помош што влегува во Појасот Газа“ по разговорите со ОН и други организации, се вели во извештајот.

Соопштението дојде во пресрет на муслиманскиот празник Курбан Бајрам.

Соединетите Држави, кои вршеа притисок врз блискиот сојузник Израел, како и Хамас да се согласат на планот за прекин на огнот што го предложи американскиот претседател Џо Бајден, во петокот воведоа санкции врз екстремистичката израелска група поради блокирање и напад на хуманитарни конвои за Газа.

Зеленски се надева дека мировната конференција ќе го зголеми притисокот врз Москва

ШВАЈЦАРИЈА - Претседателот на Украина Володимир Зеленски и претседателката на Швајцарија Виола Амхерд. Мировен самит. Бургеншток, 15 јуни 2024 година
ШВАЈЦАРИЈА - Претседателот на Украина Володимир Зеленски и претседателката на Швајцарија Виола Амхерд. Мировен самит. Бургеншток, 15 јуни 2024 година

Украинскиот претседател Володимиз Зеленски го поздрави собирот на светските лидери во Швајцарија, повикан да се најде начин да се стави крај на руската инвазија на неговата земја, стара повеќе од 2 години, иако отсуството на руски и кинески претставници ги намали изгледите за голем пробив.

Зеленски им рече на новинарите дека претставници од 101 земја успеале да му ја вратитат на светот идејата дека заедничките напори можат да ја запрат војната и да воспостават праведен мир.

„Лидерите и раководството на секоја нација ни се подеднакво важни. И сè што ќе биде договорено на самитот денес ќе биде дел од процесот на создавање на мир кој ни е потребен на сите. Верувам дека на самитот ќе бидеме сведоци на изработка на историјата овде “, рече Зеленски, придружуван од швајцарската претседателка Виола Амхерд, во забелешките на 15 јуни отворање на разговорите.

Еден ден претходно, рускиот претседател Владимир Путин рече дека ќе стави крај на војната доколку Киев се откаже од амбициите за НАТО и ги предаде сите четири провинции за кои има право на Москва.

Предлогот, кој Киев го нарече „манипулативен“, „апсурден“ и еднаков на предавање, ја сигнализира решеноста на Путин да го продолжи конфликтот, фрлајќи дополнителна сенка врз состанокот.

Потпретседателката на САД Камала Харис и лидерите на Франција, Германија, Канада, Италија, Британија и Јапонија се меѓу присутните. Се очекува да се приклучат и Индија, Турција и Унгарија, кои одржуваат попријателски односи со Русија.

Самитот од 15 до 16 јуни е кулминација на неколку состаноци на светските лидери и нивните советници во изминатите 19 месеци. Зеленски првпат ја претстави својата мировна формула виртуелно на состанокот на Групата 20 одржан во Индонезија во ноември 2022 година. Потоа следеа четири состаноци на советници за национална безбедност.

Москва не беше поканета да присуствува на собирот што украинските власти го нарекоа како мировен самит. Дури и пред изјавите на Путин на 14 јуни во Министерството за надворешни работи во Москва, руските власти го отфрлија настанот како залуден.

Сеопфатната војна на Русија против Украина, започната во февруари 2022 година, не покажува знаци на намалување. И покрај страдањето, како што велат американските официјални лица, најмалку 350.000 убиени и ранети војници, руската војска продолжи да турка напред.

Минатиот месец, Русија започна офанзива од мали размери во северниот регион Харков, настојувајќи да ги протега вооружените и надмоќните сили на Украина преку линијата на фронтот долга околу 1.200 километри. Напорите се забавија, бидејќи Украина брзаше со нови единици во областа и ги засили позициите.

Американската потпретседателка најави 1,5 милијарди долари помош за Украина

Американската потпретседателка, Камала Харис
Американската потпретседателка, Камала Харис

На 15 јуни, американскиот потпретседател Камала Харис објави повеќе од 1,5 милијарди долари помош за енергетскиот сектор, хуманитарната помош и цивилната безбедност во Украина.

Харис, кој присуствува на дводневната мировна конференција за Украина во луксузниот планински хотелски комплекс Биргенсток во Швајцарија, рече дека помошта вклучува 500 милиони американски долари за нова енергетска помош.

Дополнително, веќе објавените 324 милиони долари од УСАИД, американската агенција за развој, ќе бидат пренасочени за одговор на итните енергетски потреби.

„Овие средства ќе овозможат поправка на енергетската инфраструктура оштетена од војната, ќе го зголемат производството на енергија и ќе ги поттикнат инвестициите во приватниот сектор, како и ќе ја заштитат енергетската инфраструктура“, рече Харис во изјавата за новиот пакет помош, кој доаѓа од УСАИД и Американскиот Стејт департмент вклучува и 379 милиони долари за хуманитарна помош.

Средствата се наменети за одговор на итните потреби на бегалците, внатрешно раселените лица и заедниците погодени од „бруталната руска агресија врз украинскиот народ“, се вели во соопштението.

Стејт департментот со поддршка на Конгресот ќе обезбеди дополнителни 300 милиони долари за украинската цивилна безбедност.

Парите ќе помогнат да се работи безбедно на линијата на фронтот за да им се помогне на цивилите цел на руските напади на Кремљ, да се заштити критичната инфраструктура и да се истражат повеќе од 120.000 случаи на воени злосторства и други злосторства кои се регистрирани, рече Харис.

Десетици светски лидери се собраа во швајцарскиот град Луцерн за да се обидат да најдат начин да се стави крај на повеќе од двегодишната војна во Украина, но отсуството на руски и кинески претставници ги затемни изгледите за голем напредок.

Еден ден пред отворањето на дводневниот самит на 15 јуни, рускиот претседател Владимир Путин го повика Киев да се откаже од амбициите за НАТО и да предаде четири провинции за кои Москва тврди дека тврди.

Предлогот, кој Киев го нарече „манипулативен“ и „апсурден“ и еднаков на предавање, ја сигнализира решеноста на Путин да продолжи со конфликтот, фрлајќи дополнителна сенка врз средбата.

Повеќе од 90 земји и меѓународни организации учествуваат на состаноците што се одржуваат во Швајцарија.

Швајцарија се согласи да биде домаќин на самитот по налог на украинскиот претседател Володимир Зеленски и се обидува да го отвори патот за идниот мировен процес во кој ќе биде вклучена Русија. Но, Москва не беше поканета да присуствува на собирот, кој украинските власти го прогласија за „самит на мирот“.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG