Достапни линкови

Вести

Конечни резултати од изборите во Косово, Курти има 58 пратеници

Архивска фотографија - Поддржувачи на Самоопределување ја прославуваат победата на парламентарните избори во Косово (14 февруари, 2021)

Централната изборна комисија на Косово (ЦИК), денеска, 4 март, ги објави конечните резултати од парламентарните избори, според кои Движењето Самоопределување на Албин Курти извојува победа, односно освои 58 од вкупно 120 места на Косовско собрание.

Вјоса Османи, кој беше на списокот на Самоопределување, доби најмногу гласови, 300.788, а лидерот на таа партија, Албин Курти, не може да се кандидира поради проблеми со законот.

Демократската партија на Косово ќе има 19 пратеници во Собранието, Демократскиот сојуз на Косово 15, а Алијансата за иднината на Косово осум. Српска листа ги освои сите десет места во косовското собрание гарантирани за српската заедница.

Според Уставот на Косово, уште десет места се загарантирани за другите малцински заедници кои живеат во Косово, а по две добија Турската демократска партија на Косово и Ромската иницијатива.

Коалицијата Вачат, Обединетата заедница Адријана Хоџиќ и Новата демократска партија освоија по едно место пред бошњачката заедница, а по едно место освоија и Обединетите горански партии, Новата демократска иницијатива на Косово, која ја претставува египетската заедница, и Ашкалиската партија за интеграција.

Сега политичките субјекти или кандидатите, кои не се задоволни од конечните изборни резултати, имаат право на жалба до Избирачкиот одбор за жалби и претставки во рок од 24 часа, а доколку партиите не се задоволни од одлуката на панелот, тие исто така можат да се жалат до Врховниот Суд.

Откако ЦИК ги потврди конечните изборни резултати, треба да се конституира нов, осми по ред собраниски состав, а свикување на Собранието е во рок од 30 дена. Тоа е формален процес и не треба да има одложување, односно Косово би можело да добие нов парламентарен состав во март.

види ги сите денешни вести

Лансирана ракетата „Space X“ во Меѓународната вселенска станица

Лансирање на ракетата „Space X"

Комерцијалната ракетна компанија „Space X“на милијардерот Илон Маск лансираше нов тим на НАСА со четири астронаути во Меѓународната вселенска станица(ИСС).

Лансирањето вчера беше одложено поради неповолните временски услови.

Во тимот "Crew 2" учествуваат двајца астронаути на НАСА - командантот на мисијата Шејн Кимброу (53) и 49 годишната пилотка Меган МекАртур, заедно со јапонскиот астронаут Акихико Хошиде (52) и 43-годишниот француски инженер Томас Пескет од Европската вселенска агенција.

Екипажот треба да стигне во Вселенската станица во сабота на 24 април, а ќе престојува шест месеци.

Русија ветува пат на Месечината по успехот на американски „Space X“

Ракетата „Space X“ се упати кон Вселенската станица во втора мисија, откако тим на НАСА беше испратен до ИСС со капсулата „Dragon Crew“ минатата година кога САД продолжија да летаат со астронаути во вселената од американско тло.

Вучиќ со Мас: Србија е за компромисно решение со Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ и германскиот министер за надворешни работи Хajко Мас во Белград, 23 април 2021 година

Србија е подготвена да го продолжи дијалогот со Приштина, и сака да се дојде до компромисно решение, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ по средбата со германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во Белград.

"Србија е против замрзнат конфликт, затоа што некој може да го одмрзне. Суштината на напредокот на Албанците и Србите е мирот", кажа Вучиќ.

Хајко Мас порача дека неговата земја е свесна дека процесот на дијалог за нормализирање на односите со Приштина не е лесен, но смета дека тоа би бил придонес што ќе ги развие и економските предности.

Потсетувајќи дека Германија го признала Косово како независно, тој рече дека таа земја е „силно заинтересирана“ за продолжување на дијалогот под покровителство на ЕУ.

"Ние ја даваме секоја поддршка на тој процес и ги поддржуваме ЕУ и Мирослав Лајчак кои посредуваат во тој дијалог", кажа Мас.

Бајден - За договор меѓу Косово и Србија се потребни компромиси

Тој оцени рече дека „во двете земји се формирани влади со стабилно парламентарно мнозинство“ и дека сега е вистинското време да се продолжи со дијалогот за нормализација и да се постигнат резултати.

Мас додаде дека секоја земја на Западен Балкан ја одредува својата брзина за влез во ЕУ и затоа се потребни дополнителни напори за реформа во областите на владеењето на правото и борбата против корупцијата.

Османи во Приштина: Членството во НАТО и ЕУ е единствена алтернатива за регионот

Министерот за надворешни работи на  Македонија Бујар Османи

Министерот за надворешни работи на Македонија Бујар Османи кој денеска е во еднодневна официјална посета на Приштина, претпаднето се сретна со шефицата на косовската дипломатија, Доника Грвала, како и со претседателката на Косово, Вјоса Османи.

Како што јави МИА од Приштина, шефовите на дипломтиите на двете земји, на заедничка прес-конференција ја отфрлија, како мошне опасна, секоја идеја за промени на границите во регионот и ја нагласија важноста на соработката меѓу соседите.

Прашан за наводниот словенечки нон пејпер за „конечно решавање“ на националните прашања во Западен Балкан преку промени на границите, Османи порача дека единствена алтернатива за регионот е неговото зачленување во НАТО и интегрирањето во Европската унија.

"Ние не смееме да упаднеме во таа стапица, бидејќи тој документ, за кој се тврдеше дека е изготвен од словенечкиот премиер, е демантиран од страна на Словенија и мислам дека не е во ред истиот да го поврзуваме со таа држава", изјави Османи.

Шефицата на косовската дипломатија Грвала изјави дека и самото споменување на тие тези претставува опасност за стабилноста на регионот.

"Затоа е сосема јасно дека за нас нема значење тој документ, но е мошне опасен, бидејќи поттикнува конфликти", оцени Грвала.

Вучиќ: не сме заинтересирани за Голема Србија

Двајцата министри ги оценија односите меѓу Северна Македонија и Косово како исклучително добри и најавија нивно натамошно продлабочување.

Русија и нареди на војската да се врати назад во базите по вежбите во Крим

Илустрација. Украина- Руски воени возила на маневрите во Крим, 22 април 2021 година

Москва соопшти дека им наредила на своите војници да започнат да се враќаат во своите постојани бази по обемните воени вежби во јужна Русија и во и околу окупираниот украински регион Крим, кој Москва го анектираше во март 2014 година.

Објавата доаѓа во време на зголемени тензии со Западот околу големото воено натрупување на Русија околу областите на источна Украина каде што во борбите меѓу украинските владини сили и сепаратистите поддржани од Русија загинаа повеќе од 13 000 луѓе од април 2014 година.

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу рече дека целите на предвремената инспекција „се целосно постигнати“ и дека трупите ќе се вратат во своите бази до 1 мај.

Сепак, од објавата на Шојгу беше нејасно дали наредбата за враќање ги опфаќа сите трупи вклучени во рускиот состав покрај јужната граница на Русија и во окупираниот Крим.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави дека „намалувањето на трупите на границата пропорционално ќе ги намали тензиите“.

"Украина е секогаш будна, но сепак ги поздравува сите чекори за намалување на военото присуство и деескалација на ситуацијата во Донбас. Украина бара мир. Благодарни сме на меѓународните партнери за нивната поддршка", се вели во твитот на Зеленски.

НАТО останува претпазлив и по најавите за повлекување на руските сили

Неименуван официјален претставник на НАТО во Брисел рече дека „сите чекори кон деескалација од Русија ќе бидат важни и долгоочекувани“, додавајќи дека западниот сојуз „останува буден“.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс изјави дека Соединетите држави ќе чекаат да видат дали Русија ќе го испочитува тоа што го најаваи Шојгу.

"Ги слушнавме зборовите. Мислам дека она што ќе го бараме е акција", изјави Прајс пред новинарите.

Филипче: Се намалува бројот на новозаразени од ковид 19

Министерот за здравство, Венко Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека епидемиолошката состојба предизвикана од коронавирусот последните денови се подобрува, се бележат трендови на намалување бројот на новозаразени и на прегледите во ковид-центрите, како и дека попушта притисокот врз болниците.

Филипче посочи сега има хоспитализирани стотина пациенти помалку од минатата недела, а дека за 50 до 100 има помлаку новодијагностицирани случаи во изминатите денови.

Тој најави дека од денеска ќе се почне и со ослободување на дел од одделенијата кои беа дополнително ангажирани во овој период да третираат ковид-пациенти.

"Верувам дека овие трендови ќе продолжат, оти нема да има нешто што ќе не изненади, а на почетокот на следната недела ќе заборуваме понатаму и за типот на рестриктивни мерки кои ќе ги предложиме", рече министерот за здравство на прес-конференцијата одржана во пунктот за вакцинација во салата „Борис Трајковски“, изјави Филипче.

Филипче: Мерките даваат резултати, но да бидеме внимателни

Тој оцени дека процесот на имунизација против Ковид-19 на територијата на целата држава се одвива добро. Околу 150 илјади граѓани во овој момент се пријавени на на сајтот vakcinacija.mk

Mинистерот за здравство Венко Филипче најави дека по завршувањето на празничниот викенд за Велигден треба да започне имунизацијата со кинеската вакцина на „Синофарм“.

„ Целокупната количина од 200 000 дози на вакцината ’Синофарм‘, треба да стигне околу 28 април, а за што е спремен и планот и дистрибуцијата согласно бројот на пријавени граѓани. Веднаш по пристигнувањето, веројатно тоа ќе се преклопи со велигденските празници, ќе биде дистрибуирана ширум државата и вакцинацијата со оваа вакцина ќе започне во вторник непосредно по завршувањето на велигденските празници“, изјави Филипче.

Филипче ова го кажа на прес-конференцијата одржана во пунктот за вакцинација во салата „Борис Трајковски“ каде денеска се вакцинираат пратениците со руската вакцина Спутник.

Претседателот на Собранието Талат Џафери кажа дека негова обврска било да достави список од сите 120 пратеници, а потоа секој од нив добил порака кога и каде ќе се вакцинира.

„Секој има право да одлучува или да негодува. Нивна одлука е дали некој ќе дојде или нема да дојде. Сите се предвидени и тоа е нивна работа“, изјави Џафери на новинарско прашање како ќе реагира ако некој од пратениците одбие да се вакцинира.

Пратениците се оценети како критична инфраструктура согласно Националниот план за имунизација, и како што рече Џафери, се надева дека со овој процес ќе се овозоможи посоодветна работа на Собранието и оти од втора половина на мај ќе се врати во нормално функционирање.

Борисов соопшти дека ГЕРБ ќе го врати мандатот за формирање влада

Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов

Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, изутрината оддржа говор од неговиот дом во Банки, и кажа дека побарал од раководството на ГЕРБ да му го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада на претседателот Румен Радев.

Како што јави МИА од Софија тој во јавувањето во живо бил во друштво на кандидатот за премиер на коалицијата ГЕРБ-СДС, Даниел Митов, Цвета Карајанчева, претседателка на парламентарната група Десислава Јатанка Атанаскова и градоначалничката на Софија, Јорданка Фандаков.

"Информирајте го претседателството дека е ова одлука на Извршниот комитет. Одете, вратете се и работете во парламентот. Бугарите се мудар народ и затоа не не оставија да управуваме сами" кажа Бојко Борисов.

Радев му го врачи мандатот на Даниел Митов од ГЕРБ

Според процедурите, по враќањето на мандатот, Радев ќе треба да го го додели мандатот на втората политичка сила во новиот парламентарен состав.

Борисов во говорот додаде дека новите партии кои произлегоа од протестите, заедно со бугарските социјалисти, имале огромно мнозинство од 165 пратеници од вкупно 240 во Националното собрание, но предвидува дека новото мнозинство нема да може да ги спроведе идните избори во Бугарија.

Тој кажа дека доколку целта е формирање на доживотна привремена влада, тогаш "станува збор за напад на демократијата".

На парламентарните избори во Бугарија, кои се одржаа на 4 април, ГЕРБ победи во 24 изборни единици, Движењето за права и слободи во три, „Демократска Бугарија“ во две и „Има таков народ“ и БСП по еден.

Строги мерки на затворање во Турција до понеделник

Истанбул, Турција

Турција објави дека, поради ненадејното зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, строгите мерки на затворање што важат за време на викендите ќе бидат проширени на денешниот национален празник. Во соопштението од Министерството за полиција се вели дека „заклучувањето“ започнало синоќа во 19 часот и ќе трае до понеделник наутро. Турција забележа рекорден број на инфекции и смртни случаи од олеснувањето на ограничувањата поради „ковид-19“ на почетокот на март.

Турција може да загуби околу половина милион туристи


Претседателот Реџеп Таип Ердоган најави нови мерки за делумна блокада што се во сила од 13 април, вклучително и продолжен полициски час во текот на работната недела што сега започнува во 19 часот (претходно во 21 часот) и трае до 5 часот наутро и забрана за движење меѓу градовите, освен во итни случаи. Владата во Анкара смета дека новите соеви на вирусот, кои рапидно се шират, се одговорни за големото зголемување на бројот на заразени и починати.

За случајот „Моќник“ главната расправа презакажана на 17 мај

Основен кривичен суд - Скопје

Главната расправа за предметот „Моќник“ што требаше да се одржи денеска, се одложува поради смртен случај на еден од обвинетите, соопшти Основниот кривичен суд Скопје

Следното рочиште е закажано на 17 мај 2021 година во 11:00 часот.

Случај „Моќник“: Обвинет и Антонијо Милошоски

Скопското обвинителство лани во август поднесе обвинение против пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, и уште две лица за предметот „Моќник“, во кој се поднесени и обвинителни предлози за уште 10 лица.

Според Обвинението, сите 13 лица се товарат за вмешаност во нелегална продажба на објект во село Ижишта, Општина Македонски Брод, кој го користела општина Пласница.

ВМРО-ДПМНЕ- Милошоски е цел на прогон од Заев

За „Моќник“, кој е еден од случаите отворени од поранешното СЈО, истрагата ја водеше обвинителката Фатиме Фетаи.

ЕУ и Швајцарија пред закана од замрзнати односи

Цирих, Швајцарија

Швајцарскиот претседател Гај Пармелин денеска во Брисел ќе има средба со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во врска со закочениот договор кој се заканува со длабоко замрзнување на врските меѓу Швајцарија и нејзиниот најголем трговски партнер. Многу швајцарски деловни лидери кои сакаат да продолжат непречен пристап до пазарот на ЕУ, сакаат договор, но политичкиот отпор на договорот му дава на Пармелин малку слобода за да склучи договор. Тоа може да го остави Пармелин, член на евроскептичната Швајцарска народна партија, најголемата во парламентот, во режим на контрола на штетата кога ќе се сретне со фон дер Лајен, кој го повика Берн конечно да го прифати нацрт-договорот за кој се преговара во 2018 година.

Министерот Османи во посета на Швајцарија, главна тема пописот


Швајцарскиот кабинет соопшти дека сака појаснување за некои отворени точки пред да го одобри пактот, а официјални лица во Брисел сакаат конкретни предлози од Пармелин, рече еден извор запознат со разговорите.
Пармелин рече дека ќе се обиде да ја придвижи дискусијата. „Нема да го играм Борис Џонсон“, рече тој, осврнувајќи се врз односот на британскиот лидер кон врските со ЕУ за време на излегувањето на Британија од блокот. Договорот со Швајцарија која не е членка на ЕУ, според критичарите ќе го наруши суверенитетот на земјата толку многу што никогаш не би преживеал некаков обврзувачки референдум.

Денеска се вакцинираат пратениците

Илустрација. Вакцинација против ковид-19 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

Како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот план за ковид имунизација во салата „Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците, во три групи од 10 до 18 часот.

Претходно на 14 април беа вакцинирани собраниските служби.

Вакцинацијата на пратениците е важна за нормално функцинирање на Парламентот со цел носење на законите кои се клучни во ова време на пандемија.

Од почетокот на имунизацијата во земјава таргетирани се три приоритетни групи со цел да се обезбеди функционирање на здравствениот систем, да се заштитат лицата со најголем ризик од заболување, компликации и смрт, и да се одржат основните услуги на критичната инфраструктура.

Како што информира Министерството за здравство идната недела со доаѓањето на нови дози вакцини ќе има измена на приоретизацијата на вакцинација.

Филипче - Со стратешкиот договор со „Торлак“ обезбедуваме сигурен извор на вакцини во иднина

Во салата „Борис Трајковски“ во тек е вакцинација на возрасни лица од 73 и 74 години, а во здравствените домови низ државата се вакцинираат луѓе над 73 години.

Досега, 4.595 луѓе починале од коронавирус во Македонија, дијагностицирани се 149.221, а активни се 18.392 лица.

Вучиќ: не сме заинтересирани за Голема Србија

српскиот претседател Александар Вучиќ за време на онлајн конференција организирана од Атлантскиот совет

„Не сме заинтересирани за создавање на „Голема Србија“, рече српскиот претседател Александар Вучиќ за време на онлајн конференција организирана од Атлантскиот совет на 22 април, повикувајќи се на наводен нон пејпер кој предвидува прецртување на границите на Западен Балкан „Никогаш не сте чуле од мене или од премиерот на Србија дека сакаме да создадеме голема Србија“, рече Вучиќ, потенцирајќи дека кога ќе го каже тоа, ги слуша луѓето како велат дека не му веруваат. На помалку од три месеци пред шестмесечното претседателство на Словенија со Европската унија, во медиумите се појавија обвинувања за наводен предлог за прекројување на границите на Западен Балкан, како начин да се реши хроничниот проблем меѓу шесте земји во регионот.

„Нoн-пејпери“ и глупости: Словенија и „распадот“ на Босна


Вучиќ изјави дека е горд на идејата за воспоставување мал Шенген, односно единствен пазар во регионот на Западен Балкан, кој, како што рече, сè уште го гледа како иднина на регионот. Сепак, Вучиќ вели дека постојат политички предизвици. Како што рече, дел од вината е и на Србија. „Не беше лесно да се продаде таа идеја политички на нашата домашна публика. Мислам дека беше најлесно за мене и за Зоран Заев, премиер на Северна Македонија. Не му беше лесно на Еди Рама, премиерот на Албанија, поради одбивањето на Косово да учествува во тоа“, рече Вучиќ, додавајќи: „И ако ги прашате зошто го прават тоа, нема рационален одговор на тоа прашање или тие едноставно не одговараат на ништо. И тогаш, тие потпишуваат во Вашингтон дека ќе го сменат својот став по тоа прашање. Досега тие не презедоа ништо. Искрено не знам што им е“.

Унгарија повторно ги отвори терасите во рестораните

медицинска сестра во болницата Сент Ласло, 2021.04.15.

Унгарија се очекува повторно да ги отвори терасите во рестораните и да го скрати ноќниот полициски час од утре, бидејќи кампањата за вакцинација дозволува натамошно повторно отворање на економијата, изјави Гергели Гулјас, шеф на кабинетот на премиерот Виктор Орбан. Тој додаде дека до петок, 3,5 милиони Унгарци ќе бидат вакцинирни против новиот коронавирус или околу 40% од населението, до почетокот на следната недела. Унгарските стапки на смртност беа меѓу највисоките во светот, бидејќи третиот бран на пандемијата особено ја погоди Централна Европа. Унгарските болници се уште се под тежок притисок, иако третиот бран достигна врв и инфекциите полека опаѓаат.


Унгарија ги олеснува рестриктивните мерки

Орбан, кому му претстојат избори во 2022 година, се обидува што побрзо да ја отвори економијата со цел да избегне нов шок по рецесијата од 5% минатата година. Унгарија се очекува да добие дополнителни милион дози од кинеската вакцина Синофарм во следната недела, како и понатамошни пратки на руската вакцина Спутник V, како и на Фајзер. Унгарија, со околу 10 милиони жители, досега има регистрирано 760.967 инфекции на ковид-19 и 26.000 смртни случаи. Околу 7.500 пациенти моментално се наоѓаат во болниците, од кои 876 се уште се на вентилатори.

Министерот Османи на средби со највисокото раководство на Косово

Бујар Османи

Актуелните состојби во регионот, прашањата значајни за продлабочување на билатералните односи, идните проекти и приоритети кои ќе бидат тема и на следната заедничка владина седница, како и перспективите за соработка во области од заемен интерес, посебно во економијата и трговската размена, ќе бидат во фокусот на денешната официјална посета на министерот за надворешни работи, Бујар Османи на Република Косово.

Косово се надева на признавање од Грција


Како што информираат од Министерството за надворешни работи, Османи, освен со својот домаќин, министерката за надворешни работи и дијаспора Доника Грвала Шварц, ќе се сретне и со други високи претставници на државата, претседателот на Република Косово, Вјоса Османи, претседателот на Парламентот, Глаук Коњуфца, како и претседателот на Владата, Албин Курти. Се очекува да бидат разменети мислења во врска со регионалната соработка, безбедносните прашања, современите предизвици и перспективите на земјите од регионот од интерес за нивната интеграција во европските и евро-атлантските структури

Бајден двојно ја зголеми целта на САД за намалување на емисиите на штетни гасови

aмериканскиот претседател Џо Бајден на виртуелниот самит за глобална клима , 22 април 2021 година

Американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе ги намали емисиите на стакленички гасови во најголемата економија во светот до половина до 2030 година, во споредба со нивото од 2005 година. Новата цел за намалување од 50 до 52 проценти се случи кога Бајден и потпретседателката Камала Харис го отворија самитот за Денот на планетата Земја на 22 април од Источната соба на Белата куќа. Дводневниот состанок, кој вклучува 40 шефови на држави, меѓу нив на Кина, Русија, Индија, нафтени држави во Заливот, европски и азиски сојузници и островски и крајбрежни нации кои веќе се борат против ефектите од климатските промени, се смета за важна подготовка пред следната Конференција за климатски кризи на Обединетите нации, што ќе се одржи во Глазгов во ноември.

САД и ЕУ ја обновуваат соработката за климатските промени

„Оваа деценија мора да донесеме одлуки што ќе ги избегнат најлошите последици од климатската криза“, рече Бајден во Белата куќа. Со своето амбициозно соопштение, Бајден ја ажурираше целта на Парискиот договор од 2015 година поставена од поранешниот претседател Барак Обама за намалување од 26 до 28 проценти до нивото од 2025 година од 2005 година. Едно од првите постапки на Бајден откако ја презеде функцијата во јануари беше да ги врати САД во Парискиот договор, од кој се повлече неговиот претходник Доналд Трамп. „Соединетите држави не чекаат, трошоците за доцнење се преголеми и нашата нација е решена да дејствува сега“, соопшти Белата куќа во изјавата пред самитот. „Денешниот самит покажува дека бранот се свртува кон климатските активности, но има уште многу да се направи“, рече генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

Околу 130 мигранти се удавиле во близина на либискиот брег

Околу 130 мигранти се удавиле во близина на либискиот брег

Ниту еден преживеан не е пронајден од гумениот чамец што потона покрај брегот на Либија со околу 130 лица, соопшти синоќа организацијата за помош СОС Медитеран. Бродот на невладината организација Океан Викинг ја пребарува областа на несреќата северо-источно од Триполи и пронајде најмалку 10 тела. „Откога пристигнавме на местото на настанот денес, не најдовме преживеани додека можевме да видиме најмалку 10 тела“, рече Луиза Албера, координатор за пребарување и спасување на Викинг Океан.

Папата Франциск: Драматично на балканската рута, да ги заштитиме децата

Организацијата СОС Медитеран соопшти дека во текот на изминатите два дена се борела да ги координира напорите за спасување на три брода во меѓународните води покрај Либија. Според податоците на ОН, повеќе од 350 лица веќе ги загубија своите животи на миграциската рута на Централниот Медитеран досега оваа година, не вклучувајќи ги последните смртни случаи. Либија е главна транзитна точка за главно африкански мигранти кои сакаат да го преминат Медитеранот за да стигнат до Европа.

Шефот на германската дипломатија во Белград

Претседателката на Косово Вјоса Османи и министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас.

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска ќе престојува во Белград, каде што ќе се состане со највисоките српски претставници. Мас ќе се сретне со српската премиерка Ана Брнабиќ, српскиот претседател Александар Вучиќ и српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ. Германското Министерство за надворешни работи претходно објави дека Мас ќе разговара со српските соговорници, меѓу другото, и за процесот на дијалог за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина. Посетата на германскиот шеф на дипломатијата доаѓа по минатонеделните извештаи во регионалните медиуми за можноста за прекројување на границите на државите кои некогаш биле дел од поранешна Југославија.

Мас: Разговорите за промена на границите на Балканот се опасни

Мас вчера во Приштина рече дека дијалогот меѓу Косово и Србија треба да заврши со „меѓусебно признавање“, оценувајќи дека мора да има компромиси за да се дојде до конечно решение. „Се разбира, признавањето на Косово ќе биде еден од елементите на решението, во спротивно нема да се реализира. Нормално е дека треба да има компромиси во дијалозите, рече Мас по состанокот со косовската претседателка Вјоса Османи. Мас на прес-конференција повтори дека Германија ја поддржува визната либерализација за Косово и подвлече дека решавањето на прашањата од регионот со цртање нови граници е „опасна и воопшто не реална опција“.

НАТО останува претпазлив и по најавите за повлекување на руските сили

рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу

НАТО соопшти дека останува буден и по објавувањето на повлекувањето на руските трупи распоредени во близина на украинската граница и на Крим и ја повика Москва да ги повлече сите свои сили од територијата на Украина.
„Секоја мерка за ублажување на тензиите од Русија е важна и требаше да се спроведе одамна. НАТО останува буден. Ние ја повикуваме Русија да ги повлече сите свои сили од територијата на Украина", изјави неименуван претставник на Алијансата. Според него, НАТО ќе продолжи да ја следи „неоправданата“ акумулација на руски сили во и околу Украина. Руската армија објави дека од денеска ќе ги повлече своите сили во близина на границата со Украина и Крим, кој беше припоен кон Русија во 2014 година.

Путин е подготвен да го угости украинскиот претседател

„Силите покажаа можност да обезбедат сигурна одбрана на земјата. Затоа решив да ги завршам активности за инспекција во воените области на југ и запад, на границата со Украина“, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Со оглед на тоа што целите на воените вежби се „целосно постигнати“, Шојгу нареди „повлекување на силите“ од денеска, додека армијата од Крим ќе се повлече во своите бази до 1 мај. Според Министерството за одбрана, во маневрите учествувале 10.000 војници, воздухопловните сили, околу 40 воени бродови, ПВО и воздушните сили. Киев, кој се бори против проруските сепаратисти на истокот, стравува од инвазија насочена кон „уништување“. Москва, сепак, уверува дека „никому не му се заканува“, а во исто време ги осудува „провокациите“ и „заканувачките“ активности на Киев.

Времето денеска: облачно и посвежо

Ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и југозападните делови од земјава. Дневната температура ќе биде од 7 до 17 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 15 степени.

Путин е подготвен да го угости украинскиот претседател

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да биде домаќин на украинскиот претседател Володимир Зеленски на разговори во Москва во кое било погодно време за него.

Неговата изјава следува откако Зеленски пред два дена го покани Путин да се состане со него во регионот Донбас за да разговара за крај на конфликтот во источна Украина.

Украина на 20 април рече дека е постигнат „значителен напредок“ во разговорите за повторно воспоставување примирје со проруските сепаратисти на истокот на земјата, каде конфликтите и тензиите со Русија се интензивираат во последните неколку недели.

„Има значителен напредок“, изјави Олексиј Арестович, портпарол на украинската делегација, која учествува во преговорите организирани во врска со примирјето.

Сепак, тензиите не се намалуваат на фронтот и цивилите се плашат дека ќе продолжат тешки конфликти, пишува АФП.

Русија најави повлекување на војската од границата со Украина

Примирјето во голема мера се почитуваше во втората половина на 2020 година, но од почетокот на годината тој повторно започна да се распаѓа и започнаа конфликтите меѓу силите во Киев и сепаратистите, за кои се верува дека Русија воено и финансиски ги помага. Во исто време, тензиите се зголемија со Москва, која во последните неколку недели собра десетици илјади војници на границата со Украина, зголемувајќи го стравот во Киев дека се подготвува голема воена операција.

Украина ја обвинува Русија дека се обидува да ја уништи, додека Москва нагласува дека не се заканува никому, но ги осудува и украинските „провокации“.

Мас: Разговорите за промена на границите на Балканот се опасни

Хајко Мас, министер за надворешни работи на Германија

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас изјави дека прекројувањето на границите на Балканот е опасна тема која според него, не е реална. На прес-конференцијата во Приштина, по средбата со претседателката на Косово, Вјоса Османи, Мас посочи дека проблемите не можат да се решат со цртање нови мапи и подвлече дека разговорите на таа тема се опасни.

„Среќен сум што ова брзо беше ставено во фиока“, изјави Мас.

Посетата на германскиот министер за надворешни работи на Косово доаѓа откако во медиумите се појавија обвинувања за наводниот предлог на словенечкиот премиер Јанез Јанеша за прекројување на границите на Западен Балкан, како начин за решавање на хроничниот проблем меѓу шест држави од регионот.

Јанша одбива да го коментира „нон-пејперот“ за Западен Балкан

Деновиве медиумите објавија дека словенечкиот премиер Јанез Јанша наводно му предал т.н. нон-пејпер на официјален Брисел, во кој се оценува дека процесот на распаѓање на поранешна Југославија не е завршен. Сепак, министерот за надворешни работи на Германија вели дека не е запознаен со ваков проект и додаде дека терминот „нон-пејпер“ кажува сè.

Вучиќ: Постигнат договор за набавка на вакцини на Модерна

илустрација

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека е постигнат договор за набавка на вакцини со американскиот производител Модерна и дека очекува овие вакцини да пристигнат во Србија до крајот на октомври.

Во серијата дискусии на американската организација Атлантски совет, што се емитува во живо, Вучиќ како одговор на шпекулациите и критиките за процесот на вакцинирање, истакна дека Србија не учествувала во третата или четвртата фаза на тестирање на кинеските и руските вакцини и дека „само се купени кога тестирањето е завршено“.

Граѓаните кои примија прва доза АстраЗенека, може да се ревакцинираат во Србија

„Треба да истрпите остри критики кога правите нешто, нив ги нема кога не правите ништо, и јас сум горд што сум дел од тимот што направи нешто. Ние ја завршивме нашата работа и добивме повеќе вакцини од другите“, изјави Вучиќ .

Русија најави повлекување на војската од границата со Украина

Сергеј Шојгу, министер за одбрана на Русија

Русија најави дека утре ќе започне со повлекување на своите трупи од границата со Украина и Крим, по завршувањето на воените вежби, соопшти руското министерство за одбрана.

„Верувам дека целите за брз преглед на состојбата на воените сили се целосно постигнати. Војниците ја покажаа својата способност да обезбедат кредибилна одбрана за земјата“, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу.

Според Министерството за одбрана, во маневрите учествувале 10.000 војници, воздухопловните сили, околу 40 воени бродови, ПВО и воздушните сили.

Киев, кој се бори против проруските сепаратисти на истокот, стравува од инвазија насочена кон „уништување“. Москва, сепак, уверува дека „никому не му се заканува“, а во исто време ги осудува „провокациите“ и „заканувачките“ активности на Киев.

Путин се закани со одговор на странските провокации

Шојгу рече дека војниците ќе се вратат во своите бази до 1 мај. Тој додаде дека армијата мора да биде подготвена брзо да одговори во случај на „неповолен“ развој на ситуацијата во рамките на воената вежба на НАТО „Бранител на Европа“, пренесе агенцијата „Интерфакс“.

Мултинационалната воена вежба „Бранител на Европа“ е годишна воена вежба предводена од американската војска, а нејзината цел е да изгради подготвеност и интероперабилност помеѓу американските и другите војници на НАТО, како и другите партнери.

ДКСК бара Обвинителството да покрене истрага за „Голем ринг“

Седница на членовите на ДКСК

Антикорупциската комисија, со иницијатива до Јавното обвинителство, бара да се отвори истрага за злоупотреба на службената положба за поранешните градоначалници на општина Центар – Владимир Тодоровиќ и Андреј Жерновски, како и раководителите на секторите за урбанизам од општината, градот Скопје и Министертсвото за транспорт од 2012 година.

Според ДКСК, овие лица, заедно со планерите и планерската компанија „Билт“, го прекршиле Законот за урбанизам при носењето на Деталниот урбанистички план „Голем ринг“, кој го опфаќа и земјиштето спроти хотелот „Холидеј ин“.

„Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување од КЗ, ДКСК до Јавното обвинителство доставува иницијатива за поведување постапка за кривично гонење службени лица кои со своето постапување, односно непостапување придонеле во 2012 година да се донесе ДУП неусогласен со Генералниот урбанистички план и да се резлизира имотна корист кај сегашните сопственици на парцелата која е дел од од ДУП-от,“ изјави претседателката на Комисијата Билјана Ивановска.

Законски опции за спречување на градбата на парцелата кај Холидеј Ин

Основата за оваа иницијатива за кривично гонење е битката кои дел од граѓаните ја водат со локалните и државните моќници години наназад, истакна Ивановска, и додаде дека на истиот начин се донесени и бројни планови во Општина Центар . Таа најави дека ДКСК понатаму ќе истражува и за останатите планови кои на многу сличен начин биле донесени во тој период односно не биле усогласени со Генералниот план од 2002 година, ниту со тој од 2012 година.

Нури Бајрами, член на ДКСК ги повика сите институции и вработените во јавниот сектор да укажуваат на вакви случаи и да станат заштитници за животната средина.

603 нови случаи на Ковид 19, 39 починале

илустрација

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје –209 случаи, Куманово – 62, Струмица – 39, Битола – 38, Охрид – 36, Прилеп – 31, Тетово – 27, Кочани – 21, Велес и Штип – по 19, Кичево – 14, Гостивар – 13, Кавадарци – 11, Радовиш – 8, Струга – 7, Виница – 6, Крива Паланка и Ресен – по 5, Гевгелија, Валандово и Демир Хисар – по 4, Неготино, Свети Николе, Пробиштип и Пехчево – по 3, Берово, Делчево и Крушево – по 2, Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 641 оздравени пациенти. Пријавени се вкупно 39 починати лица: Сите починати пациенти се починати во болнички услови.

КОВИД-19 и општествените пукнатини

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392.

Почина академик Богомил Ѓузел

Академик Богомил Ѓузел.

На 82-годишна возраст почина академик Богомил Ѓузел - поет, раскажувач, драмски писател, есеист кој беше припадник на третата повоена генерација македонски писатели што се појавува во втората половина на педесетите години на дваесетиот век, која со своето дејствување изврши модернизација на македонската литература и ја внесе македонската култура во Европа и светот.

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), каде Ѓузел беше редовен член, со жалење ја извести јавноста за смртта на академикот. МАНУ ќе одржи Комеморативна седница преку видеоконференциска врска, за што јавноста дополнително ќе биде информирана.

Академик Ѓузел е роден на 9 февруари 1939 година во Чачак, Србија. Тој дипломирал во 1963 година на Катедрата за англиски јазик и литература на Филозофскиот факултет на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје.

Творечкиот опус на академик Богомил Ѓузел опфаќа повеќе од 230 библиографски единици, од кои триесетина се поетски збирки, над 90 единици се објавени песни во антологии, списанија, зборници и сл.

85 единици се преводи на дела од странски автори, 23 единици се прозно творештво, како и редакции и уредништва на антологии, зборници, списанија и сл. За творештвото на академик Ѓузел се напишани голем број на критики и осврти, како од домашни, така и од странски автори.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG