Достапни линкови

Вести

Излевање на реки во кумановско

Поради зголемените врнежи од дожд се излеаја реките Крива Река и Пчиња во неколку села, информираа денеска надлежните од РЦУК Куманово и од Водостопанство „Кумановско-липковско поле“, чии екипи веќе неколку дена ги санираат критичните точки по течението на двете реки.

Во селата Јачинце, Клечовце, Довезенце и Пчиња поплавени се земјоделски обработливи површини, викенд куќи, помошни простории. Пчиња се излеа и на игралиштето во селото Пчиња, како и на земјоделско земјиште на потегот на Пчиња кон Студена Бара.

Има излевање на реките и во Старо Нагоричане. Поради врнежите во Србија зголемено е количината на водата на река Петрошница, и зафатен е макадамскиот пат кон село Макреш. Од РЦУК Куманово велат дека веќе е договорено со службите од Старо Нагоричане да се излезе на терен со механизација.

Засега, според подароците на РЦУК Куманово и на водостопанство „Кумановско липковско поле“ стабилни се реките во урбаните средини, Кумановка, Липковка и Којнарка.

Претходно, и Кризниот штаб на Куманово препорача на водостопанското претпријатие да интервенира со механизација на критичните точки во кумановско, а воедно формираше комисија за проценка на штети.

види ги сите денешни вести

Горбачов наполни 90 години - За запад Горби, дома контроверзен

Архивска фотографија - Михаил Горбачов на парадата во Москва, по повод Денот на победата (9 мај 2019)

Михаил Горбачов, историскиот реформатор и последниот претседател на Советскиот Сојуз пред неговиот распд, денеска го одбележа својот 90-ти роденден, во карантин, „уморен“ како и сите други од ограничувањата поради ковид пандемијата, објави неговиот портпарол, пренесе АФП.

Честитки дојдоа од целиот свет, а претседателот Владимир Путин, лидерот на САД eо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел ги испратија своите најдобри желби, додаде Владимир Полиаков, портпарол на фондацијата Горбачов.

„Тој е во карантин во болница за време на пандемијата. Тој е уморен од ова, како и ние останатите“, изјави за АФП, Владимир Полиаков, портпарол на фондацијата Горбачов.


Додека беше на власт помеѓу 1985 и 1991 година, Горбачов се залагаше за реформи за да се постигне „гласност“ (отвореност) и „перестројка“ (преструктуирање), но неговите политики на крајот доведоа до распад на Советскиот сојуз. По падот на Берлинскиот ѕид, тој ја доби Нобеловата награда за мир во 1990 година за „радикалните промени во односите Исток-Запад“.

Со Горбачов, првиот руски водач кој наполни 90 години, го одбележа својот роденден со семејството и пријателите и веќе добил „куп“ пораки од целиот свет, рече неговиот портпарол. Горбачов разговарал со своето семејство и пријателите според здравствените протоколи.

Рускиот претседател во роденденската честитка, го опиша Горбачов како „извонреден“ политичар.

„Вие со право припаѓате на низа светли и извонредни луѓе, истакнати државници од модерната ера кои значително влијаеле на текот на домашната и светската историја“, рече Путин и ги пофали „енергијата и креативниот потенцијал“ на Горбачов. Путин и Горбачов секогаш имале „специфични односи“.

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека народот на Германија нема да го заборави придонесот на Горбачов во обединувањето на земјата.

„Денес со гордост може да погледнете назад кон работата на вашиот живот“, рече таа.


Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон рече дека тој и британскиот народ „остануваат воодушевени од храброста и интегритетот што ги покажал Горбачов при носењето на Студената војна кон мирна разрешница“.

Додека Горби, како што нагалено го нарекуваат Горбачов на Запад, неговата репутација дома останува контроверзна, објави АФП.

За едни, пишува АФП, тој е виновен за распадот на Советскиот сојуз, додека други, како на пример весникот „Роскаја газета“, напиша: „Горбачов дојде предоцна. Беше многу тешко да се запре уништувањето. Горбачов дојде прерано. Не бевме подготвени тогаш да го цениме и спроведеме замисленото“.

Во интервју за ТАСС, Горбачов вели дека „знае оти некои го обвинуваат за лековерност“, но вели дека „перестројката била неопходна“.

Ослободени киднапираните 279 нигериски ученички

По ослободувањето, ученичките беа донесени во просториите на нигериската Влада

Стотици киднапирани ученички од интернат во северозападна Нигерија се ослободени и се наоѓаат во просториите на владата на нигериската држава Замфара, изјави гувернерот на таа област.

„Среќен сум што објавувам дека девојчињата се ослободени, тукушто пристигнаа во зградата на владата и се во добра здравствена состојба“, изјави гувернерот Бело Матавале за Франс Прес.

Како што рече, вкупно 279 средношколки биле киднапирани минатиот петок и сите биле ослободени. Властите најпрво објавија дека 317 ученички исчезнаа за време на прозивката по нападот на вооружени лица врз тој интернат во државата Замфара ноќта од четврток кон петок.

Ова е четврти напад за помалку од три месеци врз училиштата во северозападна Нигерија, каде последните повеќе од десет години, криминалните групи, кои владата ги нарекува разбојници, краделе добиток и киднапирале луѓе за кои барале откуп.

Киднапирањата на ученици и студенти стануваат се почести во Нигерија.
Со секое ослободување, властите негираат дека платиле каков било откуп на киднаперите, но експертите за безбедност не се сомневаат дека откупот е платен и стравуваат дека тоа може да доведе до зголемување на бројот на киднапирања во тој сиромашен и слабо обезбеден регион.

Милошоски го обвини Филипче за „коруптографија“

Антонијо Милошоски

Еве една задача денес за делување на истражните органи и на самите таканаречени борци против корупција. Набавката за томографија се претвора во нова афера наречена коруптографија на министерот за здравство Вено Филипче, а се однесува на болниците во Кавадарци и Гевгелија, обвини денеска Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Додека трае драмата за набавка на вакцини, зад завесата се случува уште еден сомнителен тендер овој пат со набавка на томографи за потребите на двете споменати болници Кавадарци и Гевгелија. Она што е драматично воочливо е што се поништува првиот пат јавната набавка на томографи, се елиминира конкуренцијата од преостанатите 7 фирми преку нарачана интервенција на Управата на Бирото за јавни набавки и двете набавки ги добива само една фирма. Разликата е во тоа што првиот пат цената на чинење на тендерите за два томографи е 21 милион денари, а по поништувањето вториот пат тендерот чини со томографите и составните елементи 36 милиони денари. Односно 15 милиони денари повеќе за истите томографи, за истата набавка, но овој пат само со една фирма во игра која што го добива монополот“, рече денеска Милошоски.

Според него, „тоа покажува дека во здравството нема вакцини, но има големи сомнежи за корупција, и набавката на томографи во Кавадарци и Гевгелија е со еден од показателите дека корупцијата во здравството игра значајна улога“.

Владата најави „широк фронт за конечно средување на земјата“ со дигитализација, инвестиции во делот на инспекторатите, транспарентност на институциите, особено општините, реформи во администрација, во јавните набавки. Во најавата посочија дека планот го правеле со помош на невладиниот сектор. Македонија годинава е најлошо рангирана досега на индексот за корупција на Транспаренси Интеренешнл со пад од 5 места на 111 место во друштво на БиХ, Панама и Монголија. Земјава заедно со БиХ се на дното во регионот според перцепцијата за корупција.

По овие обвинувања, реагираше Министерството за здравство од каде велат дека постапката за набавка на компјутерски томографи не е завршена, процесот е во фаза на евалуација.

„Врз основа на повторната евалуација направена врз основа на препораките од записникот од управна контрола, беше изготвен извештај од спроведена постапка и врз основа на истиот одговорното лице донесе одлука за избор, врз основа на што од страна на три понудувачи беше поднесена жалба. Од страна на Државната комисија за жалби по јавните набавки беа донесени решенија со кои постапката ја враќаат на повторна евалуација. Повторната евалуација на понудите се уште е во тек и од страна на Министерството за здравство нема донесено никаква одлука за избор или поништување, што значи постапката се уште не е завршена, односно е во тек“, стои во демантот од Министерството за здравство.

Заев за вакцините: Направивме се, производителите не можат да постигнат

Премиерот Зоран Заев

Недоволниот капацитет на продукција и на фајзеровите и на сите други вакцини во светот дефинитивно е причината за доцнењето на вакцините кај нас, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Тој и понатаму тврди дека „навистина денови се во прашање“ и дека Македонија направила се што е потребно за што поскоро да стасаат вакцини против ковид-19.

„Не сме членка на Европската Унија и сме надвор од земјите членки на ЕУ и во такви околности сме преземале дејствија коишто значат склучување на договори, склучување на анекси на договори, некаде дури и авансирање пари се со конечна цел да ги склучиме договорите со сите постоечки вакцини. Значи ги имаме преземано дури и чекорите на линија на црвената граница во функција на количините, дури и ако треба да поминат количини кои на крајот не би се имплементирале, но да имаме нарачки на крај. Така беше последната нарачка за стоте илјади спутникови вакцини, но секако имаме дуплирани нарачки од Кина, 200 по 200 илјади вакцини, осумстотини илјади преку Ковакс механизмот, 833.000 директно со Фајзар којшто се склучени, договорите кои што ги имаме со ЕУ заради Западен Балкан… Кога ќе ги правите пресметките поминуваме преку два милиони вакцини. Проценките беа милион, значи сме направиле се што треба да направиме“, изјави Заев.

Според него, Фајзер најавиле дека прво ќе добие вакцина Албанија, па Македонија, потоа Црна Гора, Косово и БиХ.

„Видовме во Албанија стигнаа вакцините, овие денови очекуваме првите пратки од директниот договор со Фајзер да стигнат кај нас“, потенцираше премиерот.

Опозицијата веќе подолг период ја критикува Владата дека не презела ништо за да обезбедни вакцини против ковид-19 и тоа е една од причините поради кои бара оставка од Владата. Вакцинирањето во Македонија почна пред една недела со вакцини од Фајзер, отстапени по набавна цена од Србија. Со нив се вакцинираат здравствените лица од првите редови во борбата против ковид-19.

Направен протокол за локалите за свадби, на потег е Комисијата за заразни болести

Импровизирана „свадба“ пред Владата беше направена на последниот протест на угостителите за владина помош поради економските последици од ковид пандемијата

Предлог-протокол за работа на рестораните за свадби и ноќните клубови ќе биде доставен до Комисијата за заразни болести, договорија денеска претставниците од овој угостителски сектор со вицепремиерот Фатмир Битиќи и директорот Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски.

На средбата во Владата, што се одржа претпладне, Битиќи и Пауновски повторно истакнале дека заштитата на јавното здравје е најбитна, но и дека е важно да се зачува секое работно место.

„Со петтиот пакет мерки, компаниите од овој сектор може да искористат финансиска помош за исплата на плати, бескаматен кредит со грант компонента до 50 отсто, а со законот за државна гаранција кој е во собраниска процедура, значително би се помогнало за одржување на ликвидноста на компаниите“, рече Битиќи на средбата.

Според директорот на Инспекторатот, Пауновски, здравјето на граѓаните е најважно, а протоколите предложени од Комисијата за заразни болести и усвоени од Владата, се токму во насока на заштита на јавното здравје. Тој на претставниците на угостителите им гарантирал дека нема никаква селективност во постапување на инспекторите, ниту интенција при спроведувањето санкции.

Вучиќ достави 10.000 анти ковид вакцини во Сараево

На сараевскиот аеродром Бутмир, Претседателот на Србија беше пречекан од Претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, и бошњачкиот член на Претседателството Шефик Џаферовиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ, денеска во Сараево, предаде контингент од 10.000 вакцини на компанијата „АстраЗенека“, што Србија ѝ ги донира на Босна и Херцеговина (БиХ).

На сараевскиот аеродром Бутмир, Претседателот на Србија беше пречекан од Претседателот на Претседателството на БиХ Милорад Додик и бошњачкиот член на Претседателството Шефик Џаферовиќ. Хрватскиот член на Претседателството, Жељко Комшиќ, пристигнал подоцна, но не присуствувал на заедничкиот состанок.

Вучиќ изјави дека овие вакцини „ќе спасат човечки животи во БиХ“. Србија и на Македонија ѝ отстапи векцини против ковид-19, од производителот Фајзер, по набавна цена.

Пендаровски и Заев за потегот на Радев: Нема кршење права, ова е мешање во туѓа држава

Стево Пендаровски и Зоран Заев

На никого во земјава не му се нарушени правата, ниту на граѓаните кои се декларираат како Бугари, изјави денеска премиерот Зоран Заев, на новинарско барање за коментар на барањата на бугарскиот претседател, Румен Радев, бугарските безбедносни служби да се ангажираат за заштита на правата на Бугарите во странство, вклучително и во Македонија.

„Јас се надевам дека е информативен состанок во којшто сакаат да соберат информации од граѓани коишто се со бугарска определба, и ќе споделат некои информации ако некаде некои права не се признаени или се непочитувани. Недозволиво е мешање на туѓа земја во друга земја. Ние тоа сме го декларирале во Договорот за пријателство со Бугарија и не само тоа, во разговорите одиме и понатаму, немешање во малцинства, затоа што тоа се решава при Совет на Европа, преку судот на Советот на Европа, не треба да дојде до судар ако на некои граѓани не им се еднакви првата, ние сме тука да реагираме како институција. Јас немам проблем со определбите на граѓаните“, рече Заев.

На изјавата на Радев денеска имаше реакција и од Кабинетот на македонскиот претседател, Стево Пендаровски.

„Крајно невообичаено и секако надвор од внатрешните процедури на Алијансата е претседател на една земја-членка на НАТО да ги повикува своите служби за безбедност да реагираат за наводно кршење на правата на граѓани во друга земја-членка на НАТО. Реакцијата на бугарскиот претседател е спротивна и на основниот принцип во меѓународната политика за немешање во внатрешните работи на друга држава. До овој момент, претседателот Пендаровски нема добиено ниту една информација од надлежните институции за кршење на човековите слободи и права на македонски граѓани само затоа што ја декларирале својата етничка припадност. Како држава кандидат за членство во ЕУ ние сме со години под редовен мониторинг на Брисел, но, ниту во последниот годишен извештај за напредокот на ЕУ не се регистрирани такви случаи“, се вели во реакцијата од Кабинетот на претседателот Пендаровски.

Двете реакции следуваат по средбата на бугарскиот претседател, Румен Радев, со безбедносните структури на официјална Софија и барањето на нивни ангажман за заштита на македонските Бугари од, како што рече Радев, „кршење на основните човекови права и слободи и пречки да ја прокламираат својата национална припадност“. Од Софија информираа дека средбата била организирана по дописот со аларм од здружението „Иван Михајлов“ од Битола.

СДСМ може да се вика Социјалдемократи од Северна Македонија

СДСМ

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање околу тоа дали ќе го сменат името на партијата, согласно Преспанскиот договор со Грција, изјави дека тоа ќе се одлучи на следниот Конгрес, кој е единствениот орган кој тоа може да го направи.

„На следните конгреси, тоа не можеме на Извршен одбор или на Централен одбор, тоа е Конгресот на партијата, којшто ретко се свикува. Од уставните промени сме одржале само еден конгрес, онлајн… Верувам дека во периодот пред нас ќе постапиме согласно Преспанскиот договор. Дури дадовме и информација во делот на ново име – Социјалдемократи од Северна Македонија“, рече Заев.

Тој додаде се размислува за оваа идеја - СДСМ како кратенка од Социјалдемократи од Северна Македонија, но дека има и други идеи за ново име на партијата.

Австрија и Данска нема да се потпираат на ЕУ за ковид вакцини, изјави Курц

Австрискиот канцелар Себастијан Курц

Австрија и Данска во иднина повеќе нема да се потпираат на Европската унија (ЕУ) и ќе работат заедно со Израел на вакцина против коронавирусот, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, пренесе АП. Пред да замине за Израел, Курц објави промена на курсот во стратегијата за борба против вирусот.

„Во иднина веќе нема да се потпираме на ЕУ и заедно со Израел ќе произведуваме вакцини од втора генерација против понатамошни варијанти на вирусот во следните години, и заеднички ќе ги истражуваме можностите за лекување“, рече Курц.

Во писмената изјава за агенцијата АПА, Курц истакна дека само на Австрија ѝ се потребни 30 милиони дози вакцини. Во пресрет на посетата на Израел, Курц денеска ќе оствари средба со претставници на водечките австриски фармацевтски компании.

ДЗС: Апликацијата за попис не е пробиена, за злоупотреба 3 години затвор

Принтскрин од апликацијата за самопопишување на македонски државјани во странство

Државниот завод за статистика (ДЗС), денеска, преку соопштение, ги негира наводите објавени на социјалните мрежи и во некои медиуми, дека апликацијата за попишување на иселениците е пробиена, оценувајќи ги ваквите информации како неточни и деструктивни. Реакцијата доаѓа по објавата на програмерка од Македонија која тврди дека со користење на ВПН адреса, од Македонија ја пополнила апликацијата за попис која може да се отвори само од странство.

„Во врска со внесувањето на податоци преку VPN, односно прикриена IP адреса, самото користење на таква алатка за внес на податоци во Пописот се смета за спротивно на Законот за Попис и Методологијата за подготовка, организирање и спроведување на Пописот 2021, и може да подлежи на санкции, од причина што претставува лажно претставување и лажно давање податоци. Секој податок за кој ќе се утврди дека е лажен, нема да биде земен предвид при обработката и воедно тоа ќе претставува кршење на правилата на Пописот и е казниво со Закон“, се наведува во соопштението од Статистика.

Од Заводот нагласуваат дека согласно Законот за Попис на населението, „тој што ќе уништи, прикрие, оштети, преправи или на друг начин ќе стори да бидат неупотребливи внесените податоци на пописната апликација, ќе се казни со казна затвор од најмалку три години“.

„При внесот на адресата, освен улица, не е задолжително полето број и стан, бидејќи во некои населени места – села не постои улица, број и стан.
Во врска со јавното објавување на лични податоци во медиумите и на социјалните мрежи, сметаме дека е повреда на личните права заштитени со Законот за заштита на лични податоци, за што Агенцијата треба да постапува“, соопшти Статистика.

По Радев, и Захариева за Бугарите во Македонија: Реагираме за секој случај

Илустрација - Бугарскиот премиер Бојко Борисов и вицепремиерката Екатерина Захариева

Ние реагираме за секој случај и се радуваме на тоа што и колегите од Северна Македонија започнаа да реагираат затоа што на крај тоа се и нивни државјани, тие живеат таму. Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани. Недозволиво е во 21 век да не се признаваат права на самоопределување, изјави бугарската министерка за надворешни работи и вицепремиерка, Екатерина Захариева, во интервју за бугарската БНТ, на прашањето за „Бугарите во Македонија“.

Оваа нејзина изјава седува по вчерашниот состанок на бугарскиот претседател Румен Радев со шефовите на бугарските безбедносни служби за „заштита на бугарското малцинство во Македонија“ и по неговата изјава дека треба „да преземат навремени мерки за соодветна заштита на правата на бугарските граѓани во странство кога тие се нападнати само поради нивната национална самосвест“.

Захариева во интервјуто додава дека многумина во Македонија биле изненадени на бугарското „не“ за преговарачката рамка, иако „Софија уште во 2019 година предупредила дека Македонија откако влегла во НАТО, затаила во спроведувањето на Договорот за добрососедство, а Бугарија останала доследна“.

Ваквите реакции од Софија, како што рече Радев, доаѓаат по „предупредување од здружението Иван Мијалов од Битола“.

Министерски состанок на АСЕАН за ситуацијата во Мјанмар

Демонстранти се кријат зад домашно изработени штитови за време на демонстрациите против воениот удар во Јангон на 1 март 2021 година.

Министрите за надворешни работи на Здружението на нации од Југоисточна Азија (АСЕАН) денеска одржуваат специјален состанок на кој ќе разговараат за Мјанмар, изјави министерот за надворешни работи на Сингапур, Вивијан Балакришнан, повикувајќи на итно ослободување на соборениот лидер Аунг Сан Су Ќи. Тој исто така ги повика воените власти на Мјанмар да се откажат од употребата на сила „и да преземат итни чекори за деескалација на ситуацијата за да се спречи понатамошно крвопролевање, насилство и смрт“.

Жестоки судири на демонстранти со полиција по пучот во Мјанмар

Во Мјанмар продолжуваат протестите и покрај операцијата на безбедносните сили во неделата кога загинаа најмалку 18 лица. Првичните напори предводени од Индонезија за решавање на кризата покрена сомнеж кај активистите за демократија во Мјанмар, кои стравуваат дека справувањето со хунтата ќе и даде легитимитет и нејзиниот обид за укинување на изборите во ноември, на кои победи Су Ќи.

Повеќето Руси сметаат дека коронавирусот е биолошко оружје

Недовербата кон Русите во Кремљ првенствено се однесува на недостаток на транспарентност, поради нередовните извештаи на властите за заразените и вакцинираните

Скоро две третини од Русите веруваат дека коронавирусот е „биолошко оружје“ создадено од човекот, покажа истражувањето на рускиот независен центар Левада. Ваквите резултати сведочат за традиционалната недоверба кон властите, нагласениот недостаток на транспарентност во управувањето со пандемијата и затегнатите односи со Западот, оценува центарот. Според истражувањето спроведено над над 1.600 луѓе, само 23 проценти од Русите веруваат дека појавата на коронавирусот е природен феномен „без човечка интервенција“, додека 64 проценти сметаат дека тој е „вештачки феномен и претставува ново биолошко оружје“. ; Истата анкета покажува дека стапката на Руси кои се подготвени да се вакцинираат против коронавирусот опадна за два месеца од 38 на 30 проценти.

Русија ја регистрира и третата вакцина против ковид-19


Меѓу оние кои ја одбиваат вакцината, 37 проценти од анкетираните рекле дека се плашат од несакани ефекти, 23 проценти чекаат резултати од клинички испитувања пред можната вакцинација, а 16 проценти „не ја гледаат поентата“ на вакцината. Недовербата кон Русите во Кремљ првенствено се однесува на недостаток на транспарентност, поради нередовните извештаи на властите за заразените и вакцинираните, додава Левада центарот.

Од грчкиот осуден радикален левичар Куфодинас е побарано да го прекине штрајкот со глад

Во Грција роднините на жртвите на Димитрис Куфодинас, радикален левичар кој веќе 52 дена штрајкува со глад, го повикаа да го прекине штрајкот

Во Грција роднините на жртвите на Димитрис Куфодинас, радикален левичар кој издржува доживотна казна и веќе 52 дена штрајкува со глад, го повикаа да го прекине штрајкот. „Неговата смрт нема да ги врати нашите најблиски“, рекоа семејствата на жртвите на екстремно левичарската група 17 ноември. Се проценува дека оваа организација е одговорна за смрт на 23 лица.
Нејзиниот лидер 63 годишниот Куфодинас е во затвор повеќе од 18 години. Тој е осуден на доживотен затвор за убиство на 11 лица, вклучувајќи го и десничарскиот пратеник Павлос Бакојанис, татко на сегашниот градоначалник на Атина, Костас Бајоканис. Куфодинас започна штрајк со глад на почетокот на јануари во затворот во Домокос, во централна Грција. Осудениот бара да биде префрлен во Атина поради семејни посети.

Атина: Доживотна казна затвор за водачите на 17-ти ноември


Тој е во болница 24 дена и неговата здравствена состојба е значително влошена, соопштија лекарите. Сепак, владиниот портпарол Аристотел Пелони оцени дека Куфодинас бара привилегиран третман и се обидува да ги уценува властите. Во последните неколку недели во Грција се одржуваа митинзи за солидарност на Куфодинас. Вчера во Атина се собраа меѓу 2.000 и 3.000 луѓе да побараат исполнување на барањата на затворениците.

Закажани продолженија на четири собраниски седници

Собрание на Република Северна Македонија

Во Собранието по скоро еден месец денеска треба да се одржат продолженија на 21, 22, 25 и 26 седница. Закажувањето на продолженијата на пленарните седници доаѓа по вчерашната координативната средба на првите луѓе на пратеничките групи и потпретседателите со собранискиот претседател Талат Џафери. На средбата присуствуваше заменик-координаторот на ДУИ Арбер Адеми. Координаторите на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса на Албанците и Алтернатива, кои не одат на овие средби веќе подолго време, не присуствуваа на состанокот, но имаат неформална комуникација со Џафери за работата и активностите на Собранието.

Собранието му ја враќа на Мицкоски Иницијативата за пописот, згрешени се името на државата и на законот

По недоразбирањата кои се појавија во пратеничката група на ДУИ, по што Собранието повеќе недели не можеше да одржи нова пленарна седница заради немање на кворум, премиерот Зоран Заев изјави дека сите 62 пратеници со кои располага власта во Парламентот во наредниот период ќе доаѓаат на работа. Претходно и лидерот на ДУИ Али Ахмети кажа дека проблемите се надминати на претседателството на партијата. На дневен ред на 21-та седница се Предлог – законите за дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка, за изменување на Законот за поштенските услуги и за дополнување на Законот за заштита на населението од Заразни болести, двата во прво читање. На 22-та седница пак се Предлог на законите за остварување на јавниот интерес во културата во прво читање и Предлог на Деловникот за дополнувања на Деловникот, поднесен од собранискиот спикер Талат Џафери. Пратениците на 25-та седница ќе ги расправаат по Предлог на законот за задолжување со заем кај Европската банка за обнова и развој за реализирање на „Воведување на брз автобуски превоз во Град Скопје“.

Неоправдани отсуства на функционерите на собраниските седници

На оваа седница се и Предлог – законите за изменување и дополнување на Законот за Македонската банка за поддршка на развојот по скратена постапка, како и измените и дополнувањата на Законот за државјанството на Република Македонија, по скратена постапка во второ читање. На дневен ред на 26 седница се четири предлог закони за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, за дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа и за контрола на опојни дроги и психотропни сусптанци. Последен пат пленарна седница имаше на 3 февруари.

Ердоган ќе објави акционен план за човековите права

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска, како што претходно најави, треба објави акционен план за човековите права како дел од реформите што ќе се фокусираат врз слободите, правото на безбедност и правично судење и слободата на говорот. Ердоган тврди дека акциониот план за човекови права е подготвен „во согласност со очекувањата на сите сегменти во општеството“. Тој најави и пакет економски реформи кој, според него, „ќе ја демонстрира желбата на владата за економски раст на Турција“.

Ципрас - Ако не постоеше Договорот од Преспа, денес Турција ќе беше и на нашата северна граница

Владеењето на правото и практиките за човекови права во Турција заедно со нејзината демократија се под удар особено од 2013 година со растечките овластувања на Ердоган, што доведе до промена на парламентарниот систем во претседателски. Оттука и економијата на Турција се влоши. Ветувањето за економски реформи на тој начин има за цел привлекување странски инвестиции и стабилизирање на турската валута.

Србија денеска ќе ѝ даде 10.000 дози вакцина на БиХ

Српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателот на босанското трипартитно претседателство, Милорад Додик на церемонијата на устоличување за новиот патријарх на Српската православна црква Порфирије во Белград, 19 февруари 2021 година

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ќе го предаде контингентот на вакцини на компанијата АстраЗенека, што Република Србија ѝ ги дава на Босна и Херцеговина. Според кабинетот на Вучиќ, тој на меѓународниот аеродром во Сараево ќе биде пречекан од претседателот и членовите на претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ.

Пристигна втората пратка вакцини отстапени од Србија

Вучиќ претходно најави дека на Босна и Херцеговина ќе ѝ бидат дадени 10.000 дози од вакцината „АстраЗенека“, што ги набави Србија.

Курти: дијалогот со Белград не е ни прв ни втор приоритет

Претседателот на Движењето Самоопределување Албин Курти

Претседателот на Движењето Самоопределување Албин Курти изјави дека дијалогот со Србија не може да биде прв или втор приоритет на владата. По состанокот со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина Мирослав Лајчак, Курти рече дека не ја негира важноста на дијалогот со Србија, но дека тој треба да биде добро подготвен и искрен. „Уште еднаш објаснив вдека победивме на овие избори со нашата програма за правда и вработување, дека сме во услови на пандемија ковид-19 и оти не сме против дијалог, но сакаме тој да биде принципиелен и добро подготвен“, рече Курти.

Вучиќ: очекуваме концентриран притисок од ЕУ и САД околу Косово


Запрашан дали дијалогот со Србија ќе биде прв приоритет кога тој е на чело на косовската влада. „Не може да биде прв или втор приоритет, бидејќи тоа се правдата и вработувањето. Не ја негирам важноста на дијалогот - исто така за ЕУ, Косово и Србија и регионот, но најважно е овој дијалог да биде добар подготвен“, рече Курти.Тој рече дека за време на состанокот немало дискусија за мапата на ЕУ на која Косово е прикажано како дел од Србија. Лајчак денеска ќе се сретне со вршителот на должноста претседател Вјоса Османи.

СЗО: нереално да се очекува пандемијата да запре до крајот на годината

СЗО работи на подобро разбирање зошто е зголемен бројот на пациенти и сите индикации се дека главната причина е олеснување на меркитe.

Директорот на Светската здравствена организација СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус изјави дека е жално што помладите и поздрави луѓе во некои богати земји се вакцинираат пред ранливите здравствени работници во земјите во развој. Тој рече дека, благодарение на напорите на програмата КОВАКС, вакцинирањето започнало во Гана и Брегот на Слоновата Коска, но жали што за тоа поминале три месеци по почетокот на имунизацијата во некои други земји како Британија, САД и Канада.

Џонсон оптимист дека ковид ограничувањата ќе завршат до 21 јуни

Гебрејезус додаде дека за прв пат во седум недели, бројот на случаи на ковид-19 ширум светот се зголеми минатата недела, што е разочарувачко, но не изненадува. СЗО работи на подобро разбирање зошто е зголемен бројот на пациенти и сите индикации се дека главната причина е олеснување на мерките, рече тој. Високиот службеник за итни случаи на СЗО, Мајкл Рајан, рече дека е премногу рано и нереално да се очекува пандемијата да запре до крајот на годината, но дека ефективните вакцини секако ќе придонесат за намалување на бројот на хоспитализирани и мртви.

Времето денеска: претежно сончево

Ќе биде претежно сончево, околу пладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието на места засилен северен ветер. Дневната температура ќе биде од 6 до 16 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 13 степени.

Над 300 номинации за Нобелова награда за мир

Илустрација

За овогодинешната Нобеловата награда за мир пристигнале 329 номинации од кои 234 се лица, а 95 се организации. Организацијата со седиште во Осло соопшти дека тоа е трет најголем број кандидати досега. Рекордот од 376 кандидати беше постигнат во 2016 година.

„Тоа одразува голем меѓународен интерес за Нобеловата награда за мир. Веројатно, исто така, тоа одразува дека има голем број нерешени конфликти, војни и проблеми со човековите права низ целиот свет“, рече секретарот на Нобеловиот комитет на Норвешка, Олав Нјоелштад.

Комитетот не открива кој е номиниран. Но, оние кои ги поднеле номинациите, кои се движат од политичари до поранешни победници, ако сакаат може да ги откријат.

Меѓу номинираните во 2021 година се наоѓаат рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, белорускиот опозициски лидер Свјатлана Циханускаја, шведската активистка Грета Тунберг и активистот за права во САД, Стејси Абрамс. На списокот се наоѓа и поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, неговиот зет, Џаред Кушнер и заменикот на Кушнер во Белата куќа, Ави Берковиц за нивните улоги во договорот за посредување за нормализирање на односите меѓу Израел и неколку арапски земји.

Номинираните организации ги вклучуваат Светска здравствена организација, Меѓународна мрежа за проверка на фактите, како и Репортери без граници и Комитетот за заштита на новинарите. Лауреатот за 2021 година ќе биде објавен во октомври. Лани наградата ја доби Светската програма за храна.

Радев бара мерки за заштита за Бугарите во Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска побарал од специјалните служби да се се преземат навремени мерки за адекватна заштита на правата на бугарските граѓани надвор од земјата, кои се изложени на напади поради нивната национална самосвест.

Поводот на средбата на Радев со шефовите на бугарските специјални служби било писмото до неговиот кабинет од Културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола, како и сигнали и од други граѓани на Северна Македонија кои се соочувале со, како што се наведува во соопштението, зачестени појави на повреда на нивните права поради фактот што се определуваат како етнички Бугари.

На средбата, според соопштението, бил разгледан и случајот во Струмица, со нападнатите граѓани кои се определуваат како Бугари.

Министерството за надворешни работи на земјата соопшти дека бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов и специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски разговарале за актуелната соработка меѓу двете земји. Најголем акцент на средбата бил ставен на врските во областа на медиумите, образованието, културата, здравствената заштита и инфраструктурните проекти.

Ерменскиот премиер прифаќа предвремени избори под одредени услови

Ерменскиот премиер Никол Пашинијан

Ерменскиот премиер Никол Пашинијан денеска рече дека е подготвен да одржи предвремени парламентарни избори под услов опозицијата да се согласи на одредени услови. Политичките тензии во Ерменија се високи, при што приврзаниците на Пашинијан и опозицијата организираат масовни митинзи на одделни места во главниот град. Пашинијан се соочува со тековната политичка криза откако армијата побара тој да се повлече од функцијата минатата недела, потег за кој рече дека е обид за пуч.

„Ако парламентарната опозиција се согласи на предвремени избори, ние ќе се согласиме на предвремени избори“, им рече Пашинијан на илјадниците приврзаници собрани на централниот плоштад во Ереван.

Тој исто така предложи одржување референдум во октомври за усвојување на нов устав со кој ќе се прошират претседателските овластувања за да се избегнат идните кризи.

Пашинијан се соочи со сè поголеми протести и повици од опозицијата за оставка по шестнеделниот конфликт меѓу Азербејџан и етничките ерменски сили во регионот на Нагорно Карабах минатата година. Многу Ерменци договорот го сметаат за понижувачки.

Група украински дипломати осомничени за шверц на злато и девизи

Украинското знаме и злато. Илустрација.

Украинската Служба за безбедност оопшти дека спречила синџир сочинет од поранешни и сегашни украински дипломати кои се осомничени за криумчарење стока вредна стотици илјади долари, вклучително злато и девизи.

Дипломатите, чиј идентитет не е обелоденет, го користеле системот на дипломатска пошта и дипломатските документи за шверц на акцизна стока до и од Европската унија. Според соопштението, групата дипломати нелегално префрлала девизи, злато и производи од тутун преку граница.

Службата за безбедност заедно со истражителите на Државниот завод за истраги запреле камион со дипломатски регистарски ознаки на царинската точка долж украинско-полската граница. Во камионот се пронајдени 140.000 долари, 67 200 евра, 11.600 полски злоти (3.060 долари), 16 килограми злато во вредност од околу 530.000 долари, тутун во вредност од 53.000 долари.

Во соопштението се додава дека е покрената истрага за аферата и дека осомничените, чиј број не е соопштен, не се официјално обвинети.

Заев: Заложбите за нулта дискриминација ги остваруваме и преку ново законско решение

Премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев по повод одбележувањето на Денот на нулта дискриминација на Фејсбук порача дека Владата преку новиот закон ќе овозможи услови за развој на сите граѓани.

„Заложбите за нулта дискриминација, градење, еднакво, праведно и правично општество ги остваруваме и преку ново законско решение со кое граѓаните добиваат соодветна правна заштита и општество кое ги негува различностите и овозможува услови за развој за сите“, напиша тој.

Според него, во новиот текст на законот за првпат сексуалната ориентација и родовиот идентитет се воведуваат како основи за дискриминација. Со Законот за спречување и заштита од дискриминација, кој како што наведува, е целосно усогласен со правото на ЕУ и меѓународните стандарди и со позитивно мислење од Венецијанската комисија, како и од граѓанските организации, се обезбедува ефикасна регулатива која воведува принципи на еднаквост и ефикасна заштитата од секаков вид на дискриминација.

Тој додава и дека законот го зајакнал и капацитетот на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, ги проширил нејзините надлежности во делот на превенција и го фокусирал нивното внимание на активна грижа и заштитата на граѓаните од сите форми на дискриминација.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG