Достапни линкови

Десет починати и 428 нови позитивни на Ковид-19


Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта.

Македонските здравствени власти регистрираа 428 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка на заразени од почетокот на епидемијата се искачи на 23.628.

Вкупниот број на смртни случаи во досега е 834, откако во изминатото деноноќие починале десет лица. Официјалните бројки покажуваат дека во моментов во земјава има 5.555 активни случаи на Ковид-19.

Измените на Законот за заштита од заразни болести е во собраниска процедура и се очекува следната недела да бидат усвоени нови амандамни, за потоа да бидат донесено новите мерки со цел спречување на ширењето на ковид-19, како што објави министерот за здравство Венко Филипче.

Од новорегистрираните случаи, најмногу се регистрирани во Скопје – 200, потоа во Тетово 30, Прилеп 29, Кавадарци 17, Куманово 16, Гевгелија 15, Битола 14...

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти. Досега во земјава направени се вкупно 221.011 тестирања на Ковид-19.

XS
SM
MD
LG