Достапни линкови

Опозицијата во Пакистан вети дека ќе го собори премиерот Кан


Архива - пакистанскиот премиер Имран Кан.

Опозициските лидери во Пакистан ветија дека за неколку недели ќе ја соборат владата на премиерот Имран Кан.

Ветувањето беше дадено на собир на 16 октомври на Пакистанското демократско движење (ПДМ) во паксистанскиот град Гујранвала, каде беше одбежан првиот собир на широкиот сојуз на најмалку девет опозициски партии.

Назаф Шариф, поранешен премиер и лидер на партијата Пакистанска муслиманска лига – Наваз (ПМЛ-Н), беше меѓу главните опозициски лидери кои зборуваа на собирот.

Шариф, кој се наоѓа на лекување во Лондон, говореше преку видео-врска.

Во август тој го речиси едногодишниот молк од прогонство, ветувајќи дека ќе го исфрли Кан од канцеларијата преку протести.

Опозицијата го обвинува Кан дека победил само на општите избори во 2018 година со помош на војската во земјата, која има преголема улога во внатрешните и надворешните работи на јужноазиската нација.

Тој исто така е обвинет и за таргетирање на опозициските партии во име на одговорност.

Премиерот ги негира обвинувањата.

XS
SM
MD
LG