Достапни линкови

Од 2306 тестирања, 438 новозаразени со корона, шест лица починаа


Архивска фотографија- пункт за тестирање за Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. Најмногу од новозаразените се во Скопје-200, а двоцифрени бројки инфицирани има во Струмица 30, Тетово 27, Куманово 21, Битола 18, Штип 17, Охрид 16, Кочани 15, Прилеп 13 и Гевгелија 10.

Во болнички услови починати се шест лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти.
Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837. Инаку вчера беа регистирани рекордни 535 новозаразени со коронавирусот.

XS
SM
MD
LG