Достапни линкови

Путин предложи продолжување на договорот за разоружување со САД


Архивска фотографија- рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин предложи продолжување од една година на билатералниот договор за нуклеарно разоружување со Соединетите Американски Држави без предуслови со што ќе се овозможи тој да не заврши во почетокот на идната година и ќе се овозможи да заживеат разговорите за неговото продолжување.

Путин исто така му дал инструкции на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров на состанокот на постојаните земји членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, кој треба да се одржи денеска, да ја престави руската позиција за договорот и да ги информира САД за развојот на настаните. Путин додаде дека би било многу жално ако договорот истече без да се постигне нов.

Инаку со тој договор постигнат во 2010 година се ограничува снабдувањето со стратегиско нуклеарно оружје, а неговата важност истекува во февруари, за што Москва рече дека е подготвена да го продолжи без предуслови.
Белата куќа, која веќе се повлече од други договори за контрола на вооружувањето, обвинувајќи ја Москва за прекршување и дека од такви договори полза има Русија повеќе отколку САД, го повика Пекинг да им се придружи во создавањето нов договор.

XS
SM
MD
LG