Достапни линкови

Николовски бара смена на Димова, за ВМРО-ДПМНЕ тоа е театар


Љупчо Николовски, вицепремиер во Владата на Северна Македонија

Директорката Лидија Димова, смета дека не треба да даде оставка, но јас имам спротивен став. На наредната владина седница ќе побарам оставка и разрешување на директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, вели вицепремиерот вицепремиерот Љупчо Николовски во објава на неговиот официјален профил на Фејсбук.

Димова, директорката на Националната агенција за европски програми, е во центарот на вниманието на јавноста откако беше отворен случајот за евентуална злоупотреба на европски пари преку Агенцијата, откако опозицијата обвини дека пари се трошеле за фризерници, тренирање магариња и слични проекти, а од Брисел најавија проверка на случајот.

Димова претходно на прес-конференција рече дека не дава оставка и оти за програмата „Еразмус плус“ може да аплицира секој.

На најавата за смена на Димова денеска реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека „тоа е само театар“.

„Оваа смешна препирка низ медиумите дали Лидија Димова ќе си даде оставка или не, дали Владата ќе ја разреши или не, е само театар за граѓаните, да мислат дека оваа Влада е одговорна и чесна“, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

XS
SM
MD
LG