Достапни линкови

Фон дер Лајен го напушти Самитот на ЕУ за да оди во самоизолација


Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска го напушти Самитот на ЕУ кој само што почна за да замине во самоизолација откако е констатиран случај на ковид-19 во нејзиниот тим, соопшти таа на Твитер.

„Тукушто без известена дека еден член на мојот тим утринава би тестиран позитивен на ковид-19. Јас лично имав негативен тест, но поради претпазливост веднаш го напуштам Европскиот совет за да одам во карантин“, напиша таа.

Фон дер Лајен кратко беше во карантин претходно овој месец по состанок на кој присуствувало едно заразено лице, но таа не беше инфицирана со вирусот.

XS
SM
MD
LG