Достапни линкови

Премиерот на Киргистан Јанапов - Целата моќ е во мои раце


Новиот премиер на Киригистан, Садир Јанапов

Новиот премиер на Киригистан, Садир Јанапов рече дека целата моќ сега е во неговите раце, откако претседателот на државата, си поднесе оставка. Јанапов, кој издржуваше затворска казна оти е осуден за киднапирање, неделава беше ослободен, а вчера поставен за премиер, во услови на немири во Киригистан по спорните избори.

Претходно киргистанскиот претседател, Соронбаи Јенбеков, поднесе оставка по масовните протести против официјалните резултати на парламентарните избори, кои им ја дадоа победата на партиите поврзани со него и неговата влада. Тој рече дека не сака да биде запаметен како крвавиот претседател кој пукал на својот народ.

Премиерот Јанапов рече дека по оставката на претседателот на државата, претседателот на парламентот објавил дека не може да ја преземе улогата на вршител на должноста претседател, па отсега целата моќ во државата во рацете на Јанапов.

Јенбеков е третиот киргистански претседател во последните 15 години, кој си заминал од функцијата поради народен пресврт.


Претседателот на Парламентот Канатбек Исаев на функцијата беше избран на 13 октомври, во обид да се отвори пат за транзиција за да се намалат тензиите по изборите. Според уставот на Киргистан, пред изборот на нов претседател, спикерот на парламентот треба да ја води земјата како вршител на должноста претседател. Но, Исаев изјави дека нема да ја врши претседателската функција.

XS
SM
MD
LG