Достапни линкови

МВР уапси 10 криумчари на мигранти


Ппортпаролот на МВР, Тони Ангеловски

Полицијата денеска разбила 12 члена криминална група осомничена дека криумчарела мигранти, соопшти на денешната прес конференција портпаролот на МВР Тони Ангеловски. Тој рече дека групата дејствувала околу десетина месеци. Полицијата денеска уапсила 10 луѓе, еден од групата е од претходно во притвор, а по еден се трага.

Организатори на групата се татко и син од Богданци, потоа еден човек од Скопје и еден од село Лојане, во Липково. Тие соработувале со луѓе од Грција. Во периодот од декември минатата година досега организирале криумчарење на околу 100-тина илегални мигранти, за што и наплаќале од 500 до 700 евра. Најголем број од мигрантите биле по потекло од Aвганистан, Пакистан, Сирија, Иран, Египет и други земји, а кои претходно престојувале на територија на Грција, информира Ангеловски.

Мигрантите од Грција преку илегални премиени во близина на Гевгелија и Дојран биле внесувани на територија на Македонија, а од таму пренесувани со возила до одредени локации во кумановско-липковскиот регион. Потоа, кога ќе имало услови, мигрантите биле пренесувани преку границата со Србија, а оттаму кон државите од Европската унија.

XS
SM
MD
LG