Достапни линкови

Пендаровски: Вон памет е промена на Уставот или договорот со Бугарија


Стево Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека тој не добил ниту на писмено, ниту вербална информација дека на средбата во Софија на министерот за надворешни работи Бујар Османи му е пренесен некаков сет на барања, како што информирале некои медиуми. Тој во интервју за Топ Тема на ТВ Телма, потврди дека во изминатите три месеци интензивно се работи со Бугарија на надминување на недоразбирањата.

„До овој момент ниту на вербално ниво никој нема побарано од бугарска страна промена на Уставот. Во однос на интерпретацијата на билатералниот договор, не е првпат од софиска страна некој да побара политичка декларација или изјава со која ќе дообјасниме некои работи во Договорот од 2017. Има изјава на претседателот Радев со кој бара анекс на тој договор дека наводно не се почитува, или практично нов договор“, вели Пендаровски.

Тој порача и дека е „Вон памет е да се разговара за каква било промена на Устав или анекси и додавања на Договорот, тоа не е потребно“.

Пендаровски додаде дека може да се потпише декларација со која би се реафирмирале вредностите на кои почива Договорот за добрососедство. Тој ја повтори неговата изјава во која вели дека „цврст државен став е ако не влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик не ни треба таквата ЕУ“.

Според него, не постои временска рамка за работата на заедничката комисија за историски прашања која утре и задутре во Скопје треба да ја одржи десетата средба. Пендаровски порача и дека не постои историска комисија од тој формат во која било европска држава која во изминативе 100 години работела подобро и побрзо.

Во однос на мерките за заштита од ширењето на коронавирусот тој порача дека не се поразлични од други земји, но проблемот е во имплементацијата, односно во менталитетот на луѓето.


XS
SM
MD
LG