Достапни линкови

Русија ги одби САД за замрзнување на договорот за нуклеарно оружје


Архивска фотографија - Протест во Германија против нуклеарното вооружување, 30 јули 2020

Американски и руски официјални лица понудија спротивни профили на разговорите за контрола на оружјето, потопувајќи ја судбината на нивниот последен билатерален договор за нуклеарно оружје кој истекува за неколку месеци. Претставникот на САД за контрола на оружјето, Маршал Билингслеа, вчера сугерираше дека Вашингтон и Москва постигнале „принципиелен договор“ за продолжување на новиот СТАРТ за неодреден период.

Договорот од 2010 година го ограничува стратешкото нуклеарно оружје и треба да истече во февруари, иако може да биде продолжен за пет години.

„Ние сме всушност подготвени да го продолжиме новиот договор СТАРТ за одредено време под услов тие, за возврат, да се согласат на ограничување - замрзнување - на нивниот нуклеарен арсенал“, рече синоќа Билингслеа во Фондацијата Херитиџ, конзервативен тинк-тенк од Вашингтон.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков, фрли ладна вода на предлогот за широко нуклеарно замрзнување, нарекувајќи го „неприфатлив“. Рускиот дипломат рече дека Москва нема да се согласи на какво било продолжување на Новиот СТАРТ пред изборите во САД на 3 ноември.

XS
SM
MD
LG