Достапни линкови

Автомобилски протест на ВМРО-ДПМНЕ за поевтина струја


ВМРО-ДПМНЕ вечерва со колона возила повторно протестираше низ улиците на Скопје, против покачувањето на цената на електричната енергија.

Владимир Нелоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, пред седиштето на Регулаторната комисија за енергетика ги повтори двете барања, односно враќање на поранешната цена на струјата и оставка на членовите на РКЕ, на чело со претседателот Марко Бислимоски.

Сличен протест од страна на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва беше одржан и во Охрид. Во Охрид освен против поскапувањето на струјата се протестираше и против, како што велат организаторите на протестот, сите погрешни политики на власта. Од протестот беше порачано дека неодговорното раководење со институциите, поскапувањето на струјата, неправдата, реваншизмот и политичкото насилство на власта се доволен мотив да се излезе на улица и да се искаже незадоволството на граѓаните.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во интервјуто на Канал 5 телевизија, рече дека крајната цел на протестите е што побрзо да падне оваа власт која, како што рече, ја води државата во амбис и не нуди ништо.

Според него еден од легитимните начини да се протестира е улицата, вториот начин е Парламентот.

„Таму во Парламентот колку што може да видите, ВМРО-ДПМНЕ, а и другите опозициски партии едвај се борат за збор, посочи Мицкоски.

XS
SM
MD
LG