Достапни линкови

Циханускаја го повика Лукашенко да се повлече од функцијата


Лидерката на опозицијата во Белорусија Свјатлана Циханускаја

Лидерката на опозицијата во Белорусија Свјатлана Циханускаја го повика Aлександар Лукашенко да се повлече од функцијата претседател во следните 12 дена.

Таа во изјава на Телеграм на 13 октомври, рече дека демонстрантите во Белорусија најавуваат таканаречен народен ултиматум, а условите од тој ултиматум Лукашенко мора да ги исполни до тој датум.

Во соопштението се вели дека ултиматумот содржи уште две барања - ставање крај на насилството врз учесниците во тековните протести и ослободување на сите политички затвореници.

Доколку Лукашенко одбие да ги исполни барањата, таа вели дека целата земја ќе излезе на улиците, индустриските капацитети ќе штрајкуваат, сите патишта ќе бидат блокирана и државните продавници ќе бидат бојкотирани.

„Имате 13 дена да ги исполните барањата. Имаме 13 дена да се подготвиме“, рече Циханускаја.

Европската унија и Соединетите Американски Држави одбија да го признаат Лукашенко за легитимен претседател на Белорусија, откако тој на изборите во август рече дека освоил убедлива победа. Опозицијата критикува дека изборите биле наместени и не ги признава. Изборните резултатите предизвикаа повеќенеделни масовни протести.

Плашејќи се за безбедноста на неа и нејзиното семејство, Циханускаја ја напушти Белорусија и замина за Литванија, кратко по изборите, но вети дека ќе се врати во Белорусија во одреден момент.

XS
SM
MD
LG