Достапни линкови

Двајца опозиционери во Белорусија ослободени од затвор


Илустрација.Белорусија

Белоруските власти ослободија двајца опозициски активисти откако претседателот Александр Лукашенка се состана со нив и со уште 10 други затворени лица од опозицијата.

Белорускиот државен телевизиски канал Белорусија-1 доцна синоќа соопшти дека Јуриј Васкрасенски, член на изборната кампања на поранешниот потенцијален претседателски кандидат Виктар Бабарика, и Дмитриј Рабцевич, директор на компанијата ПандаДок ИТ, биле префрлени во домашен притвор.

Бабарика, банкар што некогаш се сметаше за најтежок ривал на Лукашенко на изборите на 9 август, беше спречен да се кандидира и беше затворен пред гласањето.

Белоруските опозициски пртставници ја опишаа посетата како знак на слабост на Лукашенка, кој се соочуваше со повеќенеделни протести. До протестите дојде откако Лукашенко, кој е на власт од 1994 година, беше прогласен за победник на изборите во земјата на 9 август, и покрајобвинувањата за наместено гласање.

Стотици приведени на антивладините демонстрации во Минск

XS
SM
MD
LG