Достапни линкови

Рекордна бројка на заболени од коронавирус во Русија


Луѓе со заштитни маски во Москва. Илустрација.

Русија објави нов дневен рекорд на заболени од коронавирус во услови кога властите се борат да се справат со зголемените случаи во Москва и на други места низ земјата. Националната работна група на Владата соопшти дека се регистрирани 24.846 нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа, со што вкупниот бројот на случаи е скоро 1,3 милиони лица.

Многу од новите случаи се пријавени во главниот град Москва. Русија во моментов е на четврто место во светот по бројката на заразени по САД, Индија и Бразил. Бројот на нови случаи постојано расте од почетокот на септември, но официјалните лица не сакаат да воведат нови строги ограничувања.

XS
SM
MD
LG