Достапни линкови

Албанија воведува задолжително носење маски и на отворено


Ученичка носи заштитна маска во Албанија. Илустрација.

Албанскиот премиер Еди Рама од наредната недела најави дека ќе биде задолжтелно носење заштитна маска и на отворен простор.

„Оваа мерка за превенција од коронавирус ќе стапи во сила в четврток, 15 септември. Сите граѓани се обврзани да носат маска насекаде, на улица, на секој јавен простор, освен дома и угостителски објект каде што ќе седат на маса за да го потрошат тој дел од времето таму“, рече Рама.

Според него, казните за непочитување на мерката ќе бидат ригорозни и ќе се внесуваат во сметките за потрошена електрична енергија. Тој порача и дека ниту еден поединец не треба да се надева дека ќе ја избегне казната, при што сите земји од регионот се движат кон оваа мерка. Рама додаде и дека целта на секој Албанец не треба да биде повторно затворање, бидејќи тоа би било лошо за економијата а тоа е можно да се избегне само со носење маска.

„Да не затвораме ниту еден бизнис, ниту едно училиште, да не ја затвораме земјата, затоа што знаеме колку е лошо за економијата на земјата. Подобро маска денеска,отколку затворени дуќани утре, подобро маска денеска отколку затворени училишта утре, подобро маска денеска отколку цел град во карантин утре“, порача Рама.

XS
SM
MD
LG