Достапни линкови

Кривични пријави за 4 угостителски објекти


Подготовка за отворање на угостителските објекти.Илустрација.

Државниот пазарен инспекторат во текот на вчерашниот ден извршил 524 контроли и 26 надзори во угостителски објекти во повеќе градови низ државата. Од кабинетот на вицепрмеирот за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски информираа дека утврдени се неправилности во четири угостителски објекти, коишто ги прекршиле пропишаните здравствени протоколи. Се работи за три објекта во Скопје и во еден во Битола, при што пазарниот инспекторат ќе поднесе кривични пријави.

Од кабинетот на Николовски додаваат и дека затекнати биле два нерегистрирани објекти во Битола и Дебар, и еден објект во Скопје кој не го почитувал пропишаното работно време за што ќе се спроведе прекршочна постапка. Воедно изречени се две мерки за прекршок според Законот за угостителство на два угостителски објекти во Дебар и Скопје.

XS
SM
MD
LG