Достапни линкови

Коронавирусот урива рекорди во Европа, владите претставуваат нови мерки


Украина- луѓе со маски во метрото во Киев, 07.10.2020

Зголемениот број инфицирани со коронавирусот во Европа го запали црвеното светло на веќе исцрпениот здравствен систем, додека владите се обидуваат да воведат нови рестриктивни мерки со кои би се ограничило ширењето на вирусот, а би се избегнало целосно затворање на економиите како што беше пролетта.

Во Украина, која има околу 42 милиони жители, бројот на заболени минатиот месец се зголеми речиси двојно достигнувајќи околу 255 000, а речиси 4700 починаа. Во таа земја беше регистриран и највисокиот дневен пораст, 4753 новозаболени за 24 часа. Чешката влада, пак, ги најави мерките кои стапуваат во сила од 12 октомври, а кои предвидуваат затворање на затворените простори за спортување, работа на рестораните до 20 часот, а повисоките одделенија наставата да ја следат онлајн. Бројот на заболени во Чешка во последните 24 часа се зголеми за 5335 нови случаи, а во соседна Германија во истиот период се регистрирани 4058 новозаболени.

И во Полска има нов дневен рекорд на заболени, 4280 кој е за речиси 40 отсто повисок од вчерашниот број заболени. Тамошните власти најавија дека од 10 октомври носењето на маска надвор е задолжително.

XS
SM
MD
LG