Достапни линкови

Дипломатски напори за примирје во Нагорно-Карабах


Илустрација, конфликот во Нагорно Карабах

Дипломатските напори да се смири разгорувањето на борбите во и околу Нагорно Карабах добија на интензитет по синоќешното запирање на битките меѓу ерменските и азербејџанските сили. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавишоглу се сретна со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во Баку, додека еременскиот претседател Никол Пашинин денеска телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, јавуваат светските новински агенции. Битките кои започнаа на 27 септември меѓу еремнските и азербејџанските сили ја зголемија загриженоста во светот дека може да се активира поширок конфликт вовлекувајќи ги и Турција која што е најблискиот сојузник на Азербејџан и Русија која има склучено одбранбен пакт со Ерменија.

„Ние сме во Баку да ја истакнеме поддршката и солидарност кон нашите браќа во Азербејџан “ напиша на Твитер Чавушоглу.

Во меѓувреме од Кремљ соопштија дека Путин и Пашинин „продолжуваат со разговорите околу ескалираната вооружена состојба во Нагорно Карабах, “ додавајќи дека рускиот претседател „уште еднаш ја нагласил потребата за прекинување на непријателствата“

Претходно Русија, Франција и САД го повторија повикот за итен прекин на огнот, посочувајќи дека ескалацијата на конфликот е „неприфатлива закана за стабилност на регионот“.

XS
SM
MD
LG