Достапни линкови

Приведени криумчари на мигранти


Мигранти, илустрација

Приведени четворица криумчари на мигранти кои од Грција преку нашата земја ги пренесувале до Србија за цена од 500 до 700 евра по лице. Главни организатори се двајца браќа од Богданци заедно со соработници од Грција. Полицијата соопшти дека во координирана акција биле приведени четворица од шестчлената криминална група која се занимавала со криумчарење на мигранти. Мигрантите со помош на двајца Грци биле спроведувани најчесто од Струмица, Дојран и Гевгелија до Кумановско -липковскиот крај со моторни возила.

„Таму ги чекало лице кое било задолжено за нивно сместување како и за понатамошен трансфер до Република Србија и до земјите од Европската Унија, изјави портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

Тој посочи дека главно се пренесувани лица од Авганистан Пакистан и Ирак како и од други земји од блискиот и од средниот исток. Полицијата извршила претрес на неколку локации и запленила патничко возило и мобилни телефони, но и потврди за извршени уплати преку агенти за брз трансфер на пари, пиштол и муниција.

XS
SM
MD
LG