Достапни линкови

Летово потврдени 1.405 случаи на ковид-19 кај странски посетители на Грција


NORTH MACEDONIA -- Police officer takes documents from a motorist at the 'Bogorodica' border crossing between North Macedonia and Greece, near the southern city of Gevgelija, North Macedonia, 01 July.

Од почетокот на летната сезоната во Грција се потврдени 1405 случаи на ковид 19 кај странски државјани. Албанските државјани и понатаму се први на листата странски посетители во Грција со најголем број потврдени случаи на ковид-19 во периодот од 1 јули до 27 септември, според официјалните податоци од Генералниот секретаријат за цивилна заштита на Грција.

Во конкретниот временски период Грција ја посетиле 4.327.654 лица, а биле направени 569.212 тестови на влезните точки во земјата и потврдени 1.405 позитивни случаи на ковид-19.

Најголемиот број заразени лица, 1.034 се регистрирани на аеродромите, 343 на копнените граници, а 28 на пристаништата.

Позитивни биле 203 државјани на Албанија, 181 посетител од Франција, 107 од Бугарија, 95 од Романија и 87 туристи од Чешка кои ја посетиле Грција.

Во Грција пак од почетокот на епидемијата заклучно со вчера, се направени вкупно 1.296.795 тестови, регистрирани се 18.123 случаи на Ковид-19, а починаа 388 лица.

XS
SM
MD
LG