Достапни линкови

Четвртиот пакет мерки - поддршка за најпогодените сектори и граѓани


Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи

Четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра е продолжение на претходните три пакети и опфатот во овој пакет да биде насочен кон поддршка и помош на најпогодените сектори и категории на граѓани, појасни вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната седница на Економско-социјалниот совет (ЕСС) во Владата.

„Четвртиот пакет економски мерки опфаќа поддршка за исплата на плати за последниот квартал на годината, платежни картички за одредени категории на граѓани на кои помошта им е најпотребна, грантови за најпогодените сектори, намалување или укинување на парафискални давачки, зголемување на грејс периодот кај бескаматните кредити од КОВИД 1 и дополнително одложување на отплата на кредитите од компаниите“, рече Битиќи при презентирањето на мерките од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните креирани со цел ублажување на последиците од пандемијата со КОВИД-19.

Фирмите бараат одложување на кредитите, синдикатите помош директно за работниците

Од страна на членовите на Економско-социјалниот совет, информираат од владината прес-служба, било констатирано дека четвртиот пакет економски мерки е доста обемен, со оглед на тоа дека се опфатени и компаниите со цел поддршка за нивни опстанок во време на корона пандемијата, задржување на работните места и поддршка на граѓаните и дека вклучува поддршка и помош за најпогодените сектори и категории на граѓани.

Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека мерките се однесуваат на период до крајот на годината и оти дел ќе се носат преку одлуки на Влада, а еден дел треба да поминат во Собранието. Засега мерките се предвидени за до крајот на годината, а за нови ќе се разговара во декември.

XS
SM
MD
LG