Достапни линкови

Нов протест на мајките на деца до 6 години и на продолжено породилно


Протест пред Владата на мајките кои се на породилно и оние чии деца имаат до шест години, 17 септември 2020

Мајките кои се на породилно и оние чии деца имаат до шест години денеска повторно ќе излезат на протест пред Владата поради одлуката во среда да се вратат на работа. Протестот е закажан за во 17.30 часот, пред зградата на Владата.

Мајките сметаат дека високите бројки на заразени со Ковид-19 деновиве и неколкуте случаи на инфицирани деца и вработени во градинките се голем ризик за нивните деца. Тие бараат итно укинување на одлуката за враѓање на работа од 23 септември и нејзино пролонгирање до крајот на годинава.

По минатонеделниот нивен протест, министерот за здравство, Венко Филипче, рече дека Владата не ги прифатила нивните барања кои тие ги доставија во четвртокот.

XS
SM
MD
LG