Достапни линкови

Помпео со обраќање во Атлантскиот совет


американскиот државен секретар Мајк Помпео

Во Атлантскиот совет денеска ќе се одржи разговор во кој ќе учествува американскиот државен секретар Мајк Помпео. Неговиот фокус ќе биде ставен врз неговата посета на Централна и Источна Европа односно за одговорот на европските земји на кинескиот предизвик. Помпео деновиве ги обвини Париз, Лондон и Берлин дека избрале „да бидат со иранските ајатоласи“, наместо да ги почитуваат нивните сојузи со Соединетите држави кои бараат обновување на меѓународни санкции за Иран за кршење на нуклеарниот договор потпишани во 2015 година.

Честитка од Помпео за 8 Септември: САД остануваат ваш цврст сојузник

„Моите пријатели во Германија, Франција и Британија ми кажаа приватно дека не сакаат да се крене ембаргото за оружје врз Иран“, изјави тој во Њујорк. Вашингтон не доби поддршка во Советот за безбедност на ООН кога само една друга земја гласаше за нејзиното барање за резолуција за продолжување на ембаргото за конвенционално оружје што истекува во овој сектор. Европските земји што се потписнички на договорот се против повторно воведување санкции, а тие сакаат да го зачуваат дури и по повлекувањето на Соединетите држави од него во 2018 година.

XS
SM
MD
LG