Достапни линкови

Мас: Можни санкции против Русија поради труењето на Навални


Германскиот минитстер за надворешни работи Хајко Мас изјави дека Берлин ќе се заложи за нови санкции против Русија доколку Москва не успее да го објасни труењето на критиичарот на Кремљ Алексеј Навални. Тој во интервју за германски медиуми посочил дека постојат „неколку индиции “ дека Русија стои зад труењето на Навални.

„Ако во следните денови Русија не помогне во расчистувањето на тоа што се случило, ќе бидеме приморани да разговараме со нашите сојузници во потрага по соодветен одговор, “ вели Маас за Билд ам Зонтаг.

Мас во интервјуто индиректно сигнализираше можна промена во германската политика кон гасоводот познат како Северен поток 2. Канцеларката Ангела Меркел претходно ја отфрли идејата дека случајот со Навални е поврзан со Северен поток 2, со кој би довел гас од Русија до Германија. Меркел беше под притисок на САД и другите западни земји да се откажат од планот.

XS
SM
MD
LG