Достапни линкови

Вести

Руските научници велат дека вакцината против ковид-19 создава антитела

Руските научници објавија резултати од раните тестови за руската вакцина Спутник V во британско медицинско списание. Во него е наведено дека раните тестови покажале оти луѓето кои ја примиле развиле антитела и дека не покажале сериозни нус појави. Руската влада ја одобри вакцината за употреба на 11 август, прва вакцина која е одобрена бев при тоа да бидат објавени дополнителни медицински податоци.

Рускиот претседател Владимир Путин веднаш по одобрувањето на вакцината изјави дека „вакцината обезбедува значаен имунитет “ и дека неговата ќерка веќе ја примила вакцината.

Ваквата состоја предизвика загриженост меѓу наичната јавност затоа што е пуштена во употреба со брзање без податоци за безбедност. Научниците велат дека првите тестови биле спроведени на премногу мали групи и тестовите биле изведувани многу кратко време за да може да покажат вистинска ефикасност.

види ги сите денешни вести

Има слободни кревети за ковид-пациентите

Ковид-19 амбуланта во Скопје

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 795 и има околу 342 празни болнички кревети во ковид центрите, соопштуваат од Министерството за здравство (МЗ).

Во Скопје се лекуваат 303 лица сомнителни и потврдени за ковид-19, а во ковид центрите во болниците низ земјава во изминативе 24 часа е пријавено дека се лекуваат вкупно 492 пациенти.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, најмногу ковид –пациенти се хоспитализирани во болниците во Прилеп- 84, во Куманово 74, во Кавадарци 57 и во болницата во Охрид 56 пациенти со корона.

Во овие градови во изминатите денови има пораст на заразени со ковид. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека според анализите, голем број од новите случаи се должат на т.н. британскиот вирус, над 70 проценти, посебно во Скопје, Кавадарци, Неготино, Прилеп и Охрид.

Инаку, како што се посочува во соопштението на МЗ, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството информира дека има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Пакистанскиот премиер доби доверба од парламентот

Човек гледа телевизиско обраќање на пакистанскиот премир Ирман Кан

Пакистанскиот премиер доби доверба од парламентот во услови на бојкот од опозициските пратеници. Денешното гласање за доверба на премиерот Имран Кан дојде само неколку дена откако пратеник од неговата партија изгуби на изборите и со тоа партијата остана без мнозинство во парламентот.

На гласањето, Хан доби 178 гласови од пратениците, шест повеќе од потребното во Долниот дом на Парламентот. Тој побара гласање за доверба откако партискиот кандидат Абдул Хафиз Шеик изгуби од опозицискиот противкандидат на изборите за место во Сенатот на 3 март. По гласањето, Кан ги обвини опозициските пратеници за корупција.

Партијата на Кан победи на парламентарните избори во 2018 година. Таа победа беше засенета од обвинувањата дека бил поддржан од военото раководство, а во неговиот мандат се забележува зголемена цензура и задушување на критиката.

Пакистанските генерали со децении владееја со земјата и се обвинети дека манипулираат со изборите и со администрацијата за да ги блокираат демократските лидери.
Кан се сретна со двајца моќни воени претставници оваа недела по губењето на изборите за Сенатот.

Опозициската коалиција Пакистанско демократско движење најави дека ќе го бојкотира гласањето за доверба во Парламентот, зашто не ја сметаат владата на Кан за „претставник на народот“.

Заев и нуди на опозицијата заедно да прават Влада

Зоран Заев и Христијан Мицкоски

Премиерот Зоран Заев сака да отвори дебата со опозицијата за заедничка Влада. Тој во интервју за Слободен печат вели дека нудат соработка од секој можен аспект, но, како што вели, треба да има и човек од другата страна за да се разговара.

„Сакам да отворам дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата. Ама да има човек со кого може да се разговара, со господинот Мицкоски не се разговара. Или, ако кај нив има разумен човек, а кај нас нема нека го тргнат и Заев само двете партии да можат да разговараат. Мораме да го здружиме нашиот народ, зашто тоа ни е потребно, го знаат и тие, а го знам и јас – премногу ни е поделен народот“, изјави Заев.

Тој вели дека администрацијата треба да се департизира, а тоа, според него, е можно ако двете страни се внатре.

Заев вели дека идејата за заедничка власт со опозицијата не е исто што и техничка Влада. Тој вели дека со Груевски можел да најдам решение, но не и со Мицковски.

„Не знам што друго да направам! Еве сега го отворам и ова, иако имам мандат до 2024, но и во вакви околности отворам можност да дебатираме. Кога сакаат тогаш, од утре, после локалните, кога се спремни сите – тогаш, рече Заев.

На 3 март Заев експресно побара и доби доверба на Владата. Потегот уследи по честите изјави на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека Заев нема мнозинство. Потоа лидерот на ВМРО-ДППНЕ, Христијан Мицкоски, кој е во изолација оти има ковид-19, рече дека партијата ќе го постави прашањето за доверба на Владата во моментот кога ќе обезбеди 65 пратеници кои ќе се потпишат.

Вучиќ - Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Српскиот претседател Александар Вучиќ

Српскиот претседателот, Александар Вучиќ, денеска посочи дека сите се заинтересирани за кинеската вакцина, но дека Србија не може да ги извезува.

На прес конференцијата со кинескиот амбасадор Чен Бо, на прашањето до каде може да посредува или да им помага на земјите од регионот во набавка на вакцините, Вучиќ изјави дека Кинезите донесуваат одлука каде се извезуваат вакцините.

„Сите се заинтересирани, но ние не можеме да ги извезуваме. Ние можеме да ги користиме само кај нас – објасни тој, додавајќи дека колку што знае, постои договор за испораки и во други земји во регионот, како Црна Гора и Северна Македонија“, рече Вучиќ.

Тој синоќа на белградскиот аеродром дочека уште 500.000 дози вакцини на кинескиот Синофарм.

Македонија очекува 200.000 дози од кинеската вакцина од кои одредена количина може да дојде за кратко време, но се уште нема потврда кога, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Засега во земјава се врши вакцинација со 8000 дози од вакцината на Фајзер, кои земјава ги доби од Србија. Утре се очекува во Македонија да пристигнат руските вакцини „ Спутник V“, а вакцинација со овие вакцини да почне во среда.

САД предупредија за нов компјутерски напад поврзан со Кина

Американската влада предупредува на нов голем компјутерски напад врз серверите на Мајкрософт, поврзан со Кина.

Американската Агенција за компјутерска и инфраструктурна безбедност денеска издаде итно предупредување, повикувајќи ги компаниите и владините агенции итно да го апдејтираат критичниот софтвер.

Предупредувањето дојде неколку часа откако портпаролката на Белата куќа Џен Пскаки оцени дека има „активна закана“ од хакерски напад.

„Сите што работат со овие сервери, владата, приватниот сектор, академијата, треба да реагираат сега да ги закрпат“, рече таа.

Претходно, советникот за национална безбедност во Белата куќа Џејк Саливан рече дека владата ги следи извештаите дека американски „тинк тенкови“, како и „субјекти од одбранбената индустрија“ можеби се компромитирани.

Мајкрософт оваа недела предупреди на опасноста и посочи дека зад неа стојат кинески хакери.

Овој аларм за голем напад врз американската компјутерска инфраструктура доаѓа неколку месеци откако владата откри „невиден продор“ во американските владини агенции.

За нападот беа обвинети руските разузнавачки агенции, а администрацијата на претседателот Џо Бајден навестија дека спремаат голем одговор против Русија.

Филипче - За построги ковид- мерки ќе се знае следната недела

Министерот за здравство Венко Филипче

Засега нема потреба од воведување на полициски час во ниту еден град со цел спречување на ковид, рече министерот за здравство Венко Филипче. Засега во ниту еден град не се исполнети условите за ограничување на движењето, но ако се одлучи дека тоа може да има ефект, во предвид доаѓаат и такви мерки, рече министерот. По зголемениот број на случаи на новозаразени со ковид-19 во изминатите денови Неготино и Гевгелија побараа да се воведе полициски час во нивните општини. За тоа дали ќе следат построги мерки ќе се знае следната недела.

„Ситуацијата се следи, моментно болничките капацитети не се загрозени и секаде има слободни кревети. Досега се одржани повеќе состаноци со Комисијата за заразни болести, анализата за трендот на ковид-бројките ќе заврши следната недела кога ќе биде соопштен и ставот по ова прашање“, рече министерот за здравство.

Министерот за здравство денеска беше во посета на Општина Сарај, каде се гради нова поликлиника.

Министерот информира дека според анализите, голем број од новите случаи се должат на т.н. британскиот вирус, над 70 проценти, посебно во Скопје, Кавадарци, Неготино, Прилеп и Охрид.

Вакцините-толку блиску, а сепак далеку

Здравствените власти уверуваат дека со почитување на мерките за заштита и со вакцинација ќе се сузбие пандемијата со ковид-19. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари годинава и досега се вакцинирани околу 3.500 здравствени работници со вакцината на „Фајзер“.

Ресорниот министер Венко Филипче уверува дека сме подготвени за масовна вакцинација на населението. Вакциналните пунтови насекаде низ земјава се подготвени, има едуцирани доктори и сестри за работа со вакцините и смета дека процесот треба добро да се одвива. Информира дека досега околу 120.000 граѓани се пријавени за вакцинација и најави дека се планира кампања за таа цел.

Како што најави премиерот Зоран Заев, в недела во земјава треба по ДХЛ да стигнат првите количини од руската вакцина Спутник V, кои се наменети за три илјади граѓани.
Тоа го потврди и министерот за здравство Венко Филипче кој рече дека првите количини од руската вакцина Спутник ќе стигнат в недела со специјален транспорт, преку компанијата „ДХЛ“, во соодветно пакување, ладен ланец, со запазување на температурите. Вакцинацијата со тие вакцини многу веројатно треба за започне во среда, рече Филипче.

Во автобуска несреќа во Полска загинаа шест Украинци

Илустрација, празна автобуска станица во Варшава, Полска.

Најмалку шест луѓе починале, а 41 се повредени, откако автобус паднал во ров во Полска. Со автобусот се превезувале десетици Украинци, соопштија украинските власти.

Несреќата се случила рано утрово во близина на Јарослав, град во југоисточна Полска во близина на границата со Украина.

Приватната полска телевизија ТНВ24 соопшти дека автобусот има украинска регистарска табличка, а со него патувале 57 украински државјани, меѓу кои и двајца возачи.


Портпарол на украинското Министерство за надворешни работи, Олех Николенко, рече дека во несреќата загинале шест украински државјани.

Засега не е соопштена непосредната причина за несреќата.

Полска е главна дестинација за украинските работници, во услови на силен економски раст во Полска.

Мета - Тој што нема да гласа, после нема право да се жали

Албанскиот претседател Илир Мета

Претседателот на Албанија Илир Мета денеска ги повика албанските граѓани да гласаат на изборите на 25 април. Преку видео запис на Фејсбук, Мета повика дека граѓанинот кој нема да гласа, нема морално право да се жали на последиците од управувањето или непочитувањето на неговиот глас.

„Многу е важно албанските граѓани да бидат свесни дека во демократскиот систем, моќта на секој граѓанин е неговиот глас. Ова е моќ што тој мора да ја покаже и во која мора да има верба“, рече Мета.

Парламентарните избори во Албанија треба да се одржат на 25 април.

Жените во руралните средини силно погодени од пандемијата

Дури 84 отсто од жените во руралните средини велат дека ковид- пандемијата имала негативен ефект врз нивниот живот и врз економската сигурност на семејното земјоделско стопанство, а 92 процента не користеле поддршка за надминување на последиците од кризата, покажува последното истражување на Рурална коалиција спроведено во периодот јануари – март 2021 година.

Рурална коалиција смета дека една од причините за ваквите бројки е што руралните жени не се препознаени од системот, односно се невработени, а сепак работат од 9 до 11 часа на нива или на фарма.

Според истражувањето, од 160 испитаници, мажи и жени од руралните средини, само 28 отсто се изјасниле дека се регистрирани како индивидуални земјоделци, од кои што само 15 се жени.

Рурална Коалиција во соработка со партнерските организации организираат промотивна кампања насловена „Од жена за жена“, по повод 8 Март за да испратат силна порака дека на жените од руралните средини им е потребно економско зајакнување.

Секретарот за одбрана на САД - С. Македонија е наш ценет пријател и сојузник

„Северна Македонија е ценет пријател и сојузник и очекувам да ја продлабочиме нашата соработка во следните години“, напиша секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин во писмото што го испрати до министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Тој во писмото ја честита претстојната годишнина од приемот на С. Македонија во НАТО.

„Соединетите Држави високо го ценат придонесот на Северна Македонија во мисиите на НАТО во Авганистан, Ирак и Косово“, вели Остин.

Тој во писмото оддава признание за досегашната соработка и очекува продлабочување на соработката и оваа година преку активности како што е и американското учество на вежбата „Одлучен удар 21“ чиј домаќин ќе биде нашата земја.

Секретарот за одбрана на САД високо ја оценува иницијативата Криволак да се развива во полигон за поголеми и посложени вежби од кои ќе имаат бенефит и домашните армиски сили, но и сојузниците, САД и НАТО.

Временска прогноза - Облачно со силен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, наутро во западните, а потоа и во северните делови, а на планините снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, понекаде со брзина од над 70 километри на час. Ветерот ќе биде најизразен долж пошироко Повардарие и на повисоките места. Максималната температураќе достигне од 9 до 17 степени.

Во Скопје ќе биде претежно облачно од изутрина со силен ветер проследен со повремен дожд. Максималната температура ќе достигне 11 степени.

Сенатот ја почна расправата за предлог мерките на Бајден

Американскиот сенат денеска ја отвора дебатата за пакетот мерки за помош на економијата во време на пандемија на претседателот Џо Бајден. Пакетот е во вредност од еден билион и 900 милијарди долари. Расправата ќе се води околу аргументите на амандманите за начинот на трошењето на парите. Предлог законот има за цел да помогне во справувањето со економските последици од здравствената криза предизвикана од ковид-19.

Одобрен пакетот на Бајден за борба против коронавирусот, на ред е Сенатот

Предвидени се надоместоци за невраотеност и мораториум на извршување на банкарски гаранции со иселување на милиони луѓе кои не можат да си ги платат кредитите за домување или киријата. Бајден изјави дека пакетот ќе им помогне на Американците кои се борат со економските последици од здравствената криза. Републиканците тврдат дека пакетот е прекумерен и дека вклучува поотики кои не се повразни со пандемијата.

Гевгелија, по Неготино ќе бара воведување на полициски час

Архивска фотографија, полициски час во Скопје, 7 јуни 2020

Гевгелискиот кризен штаб бара да се воведе полициски час во градот од 21,30 часот до 5 часот наутро поради растот на новозаболени од ковид-19. Во нивното барање до Главниот координативен штаб на Македонија за воведување на полициски час на територијата на општината на неопределено времесе наведува дека е потребно да се вратат претходните рестриктивни мерки и примена на мерките за заштита од ширење на ковид-19.

Покрај ова се бара, за територијата на Општината, да се преиспита зголемувањето на пополнетоста на автобусите на 75 отсто и таа да се врати на 50 отсто, како што беше претходно.

Од денеска, како што посочуваат од Кризниот штаб, се забрануваат групирања на јавни површини во Општината, во туристичките места Смрдлива вода и Негорски бањи како и во планинските села Конско, Серменин и Ума.

Неготино ќе бара полициски час во општината за спречување на ширењето на ковид-19

Во изминативе два дена во Општина Гевгелија беа регистрирани 77 лица позитивни на Ковид-19.

Бугарскиот парламент не дозволи купување на руска вакцина

Бугарскиот Парламент донесе одлука со која се одбива барањето за купување на руска вакцина против ковид-19. Пратениците два часа расправале околу геополитиката и дали руската вакцина „Спутник V“ е најдобра или не.

Собранието и нареди на бугарската Влада за сите активности околу вакцинацијата да се консултира со Европската комисија, за да истражи дали може да се купат вакцини кои што добиле одобрување за употреба во земјите што не се членки на ЕУ.

Бугарската социјалистичка партија денеска на последниот работен ден во Собранието пред изборите, вети дека ќе обезбеди секакви вакцини откако ќе победи на парламентарните избори во Бугарија.

„Владата купи 13 милиони вакцини за 250 милиони евра. Вакцини нема. Бугарската Влада одобри план за вакцинација по групи што треба прво да се вакцинираат, а потоа самата го откажа планот. Владата постави зелени коридори, луѓето се построија и потоа ги вратија бидејќи вакцини нема“, додаде лидерката на најголемата опозициска партија,Корнелија Нинова.

„Сите оние кои почнаа да се вакцинираат со руската вакцина се префрлија на кинеските поради недостаток на залихи“, рече како одговор кон неа пратеникот од владеачката партија ГЕРБ, Христо Гаџев.

Според него, и унгарскиот премиер Виктор Орбан се вакцинираше со кинеска вакцина, бидејќи по првиот увоз на руски вакцини, испораките биле запрени.

Литванија одби да ја екстрадира во Белорусија опозициската лидерка

Белоруските власти бараа од Литванија да им ја испорача опозициската лидерка Свјетлана Циханускаја која живее во оваа балтичка земја, откако таа пребега поради стравување за безбедноста по спорите претседателски избори во Белорусија. Спорните претседателски избори предизвикаа масовни протести кои беа задушени од авторитарниот лидер Александар Лукашенко.

Од Канцеларијата на јавниот обвинител во Белорусија соопштија дека барањето за екстрадиција е поднесеното поради обвинение за „злосторства извршени против јавниот ред и мир, јавната безбедност и државата.

Литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис изјави дека тоа барање ќе биде игнорирано.

„ Литанија беше, е и ќе биде заштитник на сите претставници на демократски сили кои ќе побараат азил поради прогонот од режимот во земјата од која доаѓаат“, изјави тој.

Тој додаде дека сите кои добиле азил во Литванија може да се чувствуваат безбедно, односно дека нема да бидат предадени на режимите кои ги прогонувале поради нивната борба за демократија, слободна на говор или религија. Одговорот за Белорусија е дека нема да биде разгледано нивното барање.

Циханускаја: Штета што Русија „застана на страната на диктаторот“

Цихануаскаја учествуваше во изборите во август минатата година како кандидат на местото на нејзиниот сопруг која беше затворен по обидот да се кандидира. Таа и нејзините приврзаници тврдат дека на победила на спорните претседателски избори.

Американски санкции за украински тајкун

Украинскиот тајкун и поранешен функционер Ихор Коломојски, архивска фотографијаАмериканскиот Стејт Департмент денеска соопшти дека на листата за санкции е додаден и украинскиот тајкун и поранешен функционер Ихор Коломојски кој е обвинет за вмешаност во корупција.

„Овој потег се заснова на дејства за време на неговото извршување на фукнција, но сакам да ја посочам и загриженоста поради неговите тековни дејства и напори за да ги поткопа демократските процеси и институции во Украина, кои претставуваат сериозни закани за иднината на државата, изјави државниот секретар Ентони Блинкен.

ФБИ со рација во американски компании на украински тајкуни

Покрај олигархот на листата се додадени неговите деца и сопругата Ирина Коломојска со што им е забранет влез во САД. Во објаснувањето за новите санкции е наведено дека Коломојски за време на извршувањето на функцијата гувернер на регионот Днипропетровск од 2014 до 2015 година бил вклучен во коруптивни дела што го поткопуваат владеењето на правото и довербата во демократските институции.

„Таквите акти вклучувале и користење на политичко влијание и службената моќ за негова лична корист“ се вели во објаснувањето.

Украински тајкун во битка за зголемување на медиумската моќ

Коломојски е еден од највлијателните тајкуни во Украина. Неговите медиуми се заслужни што Волидимир Зеленски победи на претседателските избори во 2019 година, како и тоа дека ужива поддршка и лојалност од десетина парламентарци.

Нови 843 заболени од ковид-19 и 11 починати

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Во изминативе 24 часа во земјава се регистрирани 843 новозаразени со коронавирус од вкупно 3.519 тестирања. Најголем број од новозаразените доаѓаат од Скопје, 360, потоа најмногу евидентирани нови случаи има во Прилеп 66, Неготино 54, и Куманово 51. Во изминатово деноноќие починале 11 пациенти од последици од ковид – 19. Досега во земјата се направени вкупно 537.024 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Грција со рецесија помала од очекуваното

Илустрација, туризам грчка плажа на Халкидики

Рецесијата во Грција е помала од очекуваното, покажуваат статистичките податоци. Според првата проценка на БДП за минатата година, според обемот изнесува 168,5 милијарди евра, што е за речиси 15 милијарди евра помалку од 2019 година.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис е задоволен од исходот и на својот официјален профил на Твитер напиша дека „Грција е на добар пат кон успехот“. Рецесијата во земјата е подобра од очекуваното, со оглед на тоа дека грчкиот буџет предвидуваше 10,5 отсто.

Екстрадиран Игор Спасов, осуден за убиството на Мартин Нешковски

Меѓународната потерница за Игор Спасов на веб сајтот на Министерството за внатрешни работи

Поранешниот полициски службеник Игор Спасов денеска беше екстрадиран од Бугарија во Македонија и вратен во затворот Идризово на доиздржување на 14-годишната затворска казна што му е одредена за убиството на тинејџерот Мартин Нешковски на 5 јуни 2011 година на скопскиот плоштад, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ на тогашните предвремени парламентарни избори.

Екстрадицијата на Спасов следи откако тој на 1 февруари годинава беше приведен од страна на бугарската полиција во Софија по пријава за семејно насилство. Според соопштението од македонското Министерство за правда, Градскиот суд во Софија на 26 февруари донел одлука за итна екстрадиција на Спасов во Македонија, а по барање на министерот за правда Бојан Маричиќ, поднесена на 10 февруари.

Спасов за македонските истражни органи стана недостапен во 2019-та кога го напушти затворот во Идризово поради здравствени проблеми и потреба од операција и оттогаш му се изгуби секаква трага. За издржување на затворската казна на Спасов му преостануваат уште 7 години и 3 месеци.

Зголемена платата на судската полиција

Министерот за правда, Бојан Маричиќ

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска, на средба со претставниците на УПОЗ и Независниот синдикат на судска полиција, го потпиша правилникот за зголемување на платите на судската полиција. Ова почакување на платите на судските полицајци следува по повеќемесечни протести и преговори на синдикатите и претставниците на власта.

Со денеска потпишаниот правилник, јави МИА, се предвидува процентуално зголемување на платата во зависност од тоа во кој суд работат службениците, а зголемувањата се од 8 до18 проценти, при што најголемо зголемување на платите ќе добијат судските полицајци во Основниот Кривичен и Основниот граѓански суд во Скопје.

Синдикалните претставници на судската полиција, како што пренесе МИА, рекле дека се задоволни што после многу апели и протести конечно се решил нивниот проблем и порачале дека ова е конкретен чекор за решевање на нивните проблеми.

Папата пристигна во Ирак - Историска средба на „минариња и ѕвона“

Жена со постер од папата Франциск на багдатскиот аеродром за веме на слетувањето на авионот со римокатоличкиот поглавар кој денеска (5 март 2021) допатува во историска посета на Ирак

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, пристигна во посета на Ирак, пренесоа новинските агенции. Папата имаше заштитна маска на аеродромот во Багдад, а по слетувањето, го пречекаа две деца во традиционална облека, пишува АП.

Посетата на папата Франциск на Ирак е прва папска посета на оваа земја. Средбата на Папата со премиерот на Ирак, кој го пречека на аеродромот, беше придружена со настап на хор. АП наведува и дека здравствените мерки во внатрешноста на аеродромот се чинеле „лабави“, и покрај влошувањето на епидемијата на коронавирусот во земјата, бидејќи десетици луѓе не носеле маски.

Ирачкиот министер за надворешни работи Фуад Хусеин рече дека Ирачаните со нетрпение ја поздравуваат „пораката за мир и толеранција“ на папата и ја опиша посетата како историска средба меѓу „минариња и ѕвона (камбани н.з.)“.

Стотици луѓе се собраа покрај патот на аеродромот во надеж дека ќе го видат авионот на папата како слета и ќе успеат да го поздрават папата Франциск. Дрво украсено со амблемот на Ватикан е поставено на централниот плоштад Тахрир во Багдад, а знамиња на Ирак и Ватикан се наредени насекаде низ градот. За безбедноста се ангажирани повеќе илјади припадници на безбедносните служби.

Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021

Илустрација - Пасоши

Ако мобилните тимови на Министерството за надворешни работи (МНР) отидат во Кина за да ги сликаат за нов пасош нашите 12 државјани таму, ќе треба да бидат 30 дена во карантин и затоа најдовме друго решение - Министервото за внатрешни работи да го продложи рокот на важноста на пасошите до крајот на годината, со измена на Законот, за да можат граѓаните да ги искористат сегашните пасоши со изминат рок.

Вака денеска шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи, објасни како ќе се реши проблемот со отежнатото издавање на патни исправи поради ситуацијата со ковид пандемијата во светот.

„Мобилните тимови од МНР за издавање на пасоши за нашите иселеници, работат насекаде во Европа. Тие ги сликаат нашинците во странство за да
им издадат нови пасоши, со што досега се издадени над 7000 патни документи. Но, за во Кина и Австралија има потешкотии“, рече денеска Османи.

Според него, наједноставен начин е со законска измена да се продолжи важноста на пасошите на нашите граѓани до крајот на годината.

„Светот е во кризна ситуација и ние мораме да се адаптираме на кризните услови“, изјави Османи.

СДСМ ќе поддржи една изборна единица на следните парламентарни избори

Премиерот Зоран Заев, денеска, изјави дека СДСМ ќе даде поддршка на предлогот на помалите политички партии за избор на пратеници во една изборна единица, што, како што нагласи е и нивно изборно ветување, бидејќи тоа, според него, значи унапредување на демократијата и давање шанса на помалите партии за рамноправност.

„Ние сме за една изборна единица. Уште еднаш напоменувам тоа е унапредување на демократијата и давање шанса на помалите партии, особено, посебно што во државата покрај помали политички партии, имаме и политички партии со етнички признак. Така што тоа дава поголема шанса за поголема застапеност во самиот Парламент“, рече Заев.

Според него, со ова губат СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, а во мал дел и ДУИ, како поголеми партии, веројатно и Алијансата за Албанците, „но добива државата и демократијата“.

Предлогот за една изборна единица официјално го покрена Демократски сојуз на Павле Трајанов, коалициски партнер на СДСМ во Владата.

Заев: До крајот на март вакцини од Ковакс, има понуда и од АстраЗенека

Премиерот на македонската Влада, Зоран Заев

Стигна и од Ковакс механизмот информацијата дека ќе испочитуваат до крајот на првиот квартал, тоа значи до крајот на месец март да стигнат првите количини, веројатно меѓу 20-30 илјади вакцини, информираше денеска премиерот Зоран Заев и додаде дека 3000 вакцини, прва тура од руската вакцина Спутник V, ќе стасаат за неколку дена.

„ Страв ми е да кажам дека ќе стасаат, а што ако не стасаат“, рече Заев за пристигнувањето на 3000 руски вакцини

Тој за овој месец најавува масовна имунизација против ковид-19.

„Во март месец ќе почне масовната вакцинација. Покрај здравствените работници, нормално тука се возрасните граѓани, па оние со хронични болести. Секој ден се носи некоја нова информација. Знаете дека се уште очекуваме од Кина, каде што дури плативме аванс, па повлековме аванс, се со цел да потврди Министерството за надворешни работи дека е во ред“, изјави премиерот.

Според него, има и нови понуди на производителот на вакцини против ковид Астра Зеника.

„Денеска имам разговор со британски претставници од највисоко ново, да видиме дали може за 7 до 10 дена и тие да стигнат заради тоа што се работи за ервропска, квалитетна вакцина, така што верувам дека за многу брзо време оваа, со право, летаргија, која што се јавува во општеството, да биде отклонета и да продолжи процесот на вакцинација“, кажа Заев.

Вчера од Фајзер пристигна договорот за испорака на вакцини против ковид-19, според кој овој производител се обврзува на Македонија во 2021 да ѝ испорача околу 800 илјади вакцини во 4 етапи, од кои првата етапа од 21 илјада до крајот на март.

Белорусија побара од Литванија да ѝ ја екстрадира Циханускаја

Илустрација - Светлана Циханускаја и Александар Лукашенко

Белорусија побара екстрадиција на опозициската лидерка Светлана Циханускаја, која е во егзил во Литванија. Циханускаја, која го предизвика автократот Александар Лукашенко на претседателските избори минатата година, останува во членката на Европската унија, Литванија, по интензивирањето на демонстрациите против Лукашенко, на што владата одговори со репресија. Протестите во Белорусија започнаа по претседателските избори на 9 август, на кои Лукашенко прогласи победа, што опозицијата ја отфрла, тврдејќи дека Лукашенко го поставил изборниот резултат.

Белоруското обвинителство на 5 март објави дека побарало од Литванија да ја испорача Циханускаја „со цел да се соочи со кривично гонење за злосторства против владејачкиот поредок, јавната безбедност и државата“.

Литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис одговори дека неговата земја „била и ќе биде ѕид од тули зад кој ќе се засолнат сите демократски сили прогонувани од режимите“.

„Можеме да му кажеме само на белорускиот режим една работа: прво пекол мора да се замрзне, па да ги разгледаме вашите барања“, рече тој.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG