Достапни линкови

„ТикТок“ ја тужи владата на САД


илустрација

Популарната апликација „ТикТок“ ја тужи американската влада во врска со обидот да ја забрани оваа кинеската видео служба поради национални безбедносни проблеми. Во тужбата поднесена на 24 август во Калифорнија, се тврди дека американската влада ги игнорирала обемните напори на компанијата за решавање на загриженоста за приватноста и безбедноста на податоците за корисниците на САД.

Трамп: или Тик Ток ќе биде американски или ќе биде забранет во САД

Претседателот Доналд Трамп издаде извршна наредба на 6 август забранувајќи трансакции со кинеските сопственици на „ТикТок“ за 45 дена, повикувајќи се на загриженост за националната безбедност и загриженоста дека „ТикТок“ може да се искористи за кампањи за дезинформации во корист на кинеската комунистичка партија. Администрацијата на Трамп одделно му даде рок на кинескиот сопственик на „ТикТок“ „ByteDance“ да ја продаде апликацијата за да не биде забранета во САД. Судската постапка на „ТикТок“ не се бори против наредбата за продажба. Оракл и Мајкрософт изразија интерес за купување на американските операции на „ТикТок“.

XS
SM
MD
LG