Достапни линкови

Трамп: немам ништо со мешањето на Русија во кампањата


Претседателот на САД Доналд Трамп

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека конечниот извештај на Комитетот за разузнавање на американскиот Сенат за руското мешање во претседателските избори во 2016 година покажа дека тој немал дослух со Русија или со Украина. „Не знам ништо за тоа. Сето тоа е измама“, им рече Трамп на новинарите во Јума, Аризона, каде што е на предизборна кампања. Трамп, кој повеќе пати ги нарекуваше истрагите за Русија „измама“, додаде: „Сè што знам е дека немам никаква врска со [Русија или Украина] и тоа излезе гласно и јасно во извештајот“.

Последен извештај за руското мешање во изборите во САД

Во извештајот се детализирани агресивните напори на Русија да се меша во изборите во 2016 година во име на Трамп. Во него се вели дека претседателот на кампањата на Трамп имал редовен контакт со руски разузнавач и оти другите соработници на Трамп едвај чекале да ја искористат помошта на Кремљ. Петтиот и последен извештај на Комисијата предводена од републиканците, исто така, откри дека рускиот претседател Владимир Путин наредил да се направи упад во системот на Демократската партија и да се откријат информации за да и се наштети на Хилари Клинтон и нејзината претседателска кампања против Трамп.

Тајната служба на САД предупредува на мешање на Кина, Русија и Иран во изборите

Комисијата го нарече извештајот на 1.300 страници „најсеопфатен опис до денес на активностите на Русија и заканата што тие ја претставуваат“, опишувајќи ја Русија како вмешана во „агресивен, повеќестран обид за влијание врз исходот од претседателски избори во 2016 година“. Двопартиската истрага траеше скоро три и пол години.

XS
SM
MD
LG