Достапни линкови

Заев и Ахмети имале „конструктивна работна средба“


Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети

На тричасовната конструктивна и продуктивна средба постигнати се основи за напредок кој води до коалиционен договор за нова, европска Влада посветена на европските интеграции, на економијата, еднаквоста и на владеењето на правото, стои во заедничкото соопштение од СДСМ и од ДУИ, по денешната средба, на која учествуваа претседателите на партиите Зоран Заев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо Николовски и Артан Груби.

Разговорите меѓу двете партии, се наведува во соопштението, ќе продолжат во текот на викендот на ниво на генерални секретари.

Ова е прва средба меѓу Заев и Ахмети откако претседателот Пендаровски денеска му го додели мандатот за формирање влада на Заев.

XS
SM
MD
LG